يكشنبه 11 خرداد 1399 - 17:13
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

نقد و تحليل

 

حبيب الله سلگي
كاردان فرهنگي و تبليغ اداره تبليغات اسلامي شهرستان نهاوند

 

نقش امام خميني (ره) در بيداري ملل مسلمان جهان

 

وقتي آيه آيه از عشق را در سينه رسول‌الله (ص) جاري مي‌ساختند، بر او نجوا مي‌زدند كه هر چه مي‌گويد و مي‌شنود جز عشق نيست و تا روزي كه درياها به فرمان خداونديش بخروشد اين آيه‌هاي زلال زلال؛ جاري خواهند بود، چون در هميشه تاريخ تشنه جوانه‌ها، تشنه كام اين آيه‌آيه‌هاي جاري خواهند بود. و هر كس يك جرعه از اين جام سبر بنوشد مثل جوانه‌ها كه هر بهار مي‌رويند جوانه خواهد زد و همواره آناني خواهند آمد كه پوسته اين دانه خاكي را خواهند شكافت تا مشعلدار راه جوانه‌هايي باشد كه لب‌هايشان سير آب از زلال همين جويبار است.

و خميني (ره) چونان خورشيدي كه شعله‌ور، تكه تكه ابرهاي كبود را از آسمان غبار گرفته‌ اين بستر خاكي كنار بزند در هنگامي منور گرديد كه ملت‌هاي محروم و به خصوص ملت ايران؛ تجربه خوش‌آيندي از نهضت‌هاي چپ و ملي‌گرا نداشتند.

و انقلاب اسلامي با رهبري امام خميني (ره) اسلام را به عنوان ديني زنده و نجات‌دهنده ملتي كه افيون استعمار نشاط و استقلال او را گرفته بود به صحنه باز گرداند و مردم را به عدالت و آزادي و استقلال و حكومتي مبتني بر خواست و اراده مردم و ايماني خالص يعني مهم‌ترين نياز ملت‌هاي محروم فراخواند.

امام خميني به عنوان انديشمندي زمان‌شناس و روشن‌بين در انديشه و عمل منادي اسلام زنده و مخالف كج انديشي‌ها و واپسگرائيها بود و با متحجران نيز همانگونه ستيز داشت كه با شاه و پشتيبانان او؛ چندان كه حتي توانست مقابل پشتيبانان پس پرده شاه خائن كه ابر قدرت‌هاي آن زمان محسوب مي‌شدند ايستادگي نمايد و درس بزرگي به مسلمانان در سراسر جهان بدهد.

علي‌رغم همه مشكلات حقيقت دين خدا در انديشه و عمل امام خميني (ره) شفافيت و صفاي ديرين خود را باز يافت و دل‌هاي مشتاقانش را مثل پروانه به گرد خودش خواند. نمونه‌ عملي آن نامه امام به مقام‌هاي بالاي مملكتي در قبال موضوع لغو سوگند به قرآن مجيد و قيد مسلمان بودن براي نمايندگان مجلس بود كه ايشان با شجاعت هر چه تمام‌تر به مقابله با آن برخواستند و مردم را به اين باور رساندند كه ايشان همان قبله گمشده‌اي است كه به دنبال آن مي‌گشتند و هر چه كه بگويند خالصانه با آن پيش خواهند رفت تا رسيدن به مقصد نهايي و اين همان روشي است كه پيامبر اكرم (ص) همواره با آن سر و كار داشت و خود بدانچه مي‌گفت عمل مي‌كرد چندان كه اساساً عملش سنت و يكي از منابع مهم فقهي است.

و امام در عمل ثابت كرد كه رسالتش، كلامش و گفتارش جز بيداري جوامع مسلمان نيست كه اين مسأله برمي‌گردد به خصايص شخصيتي و جنبه‌هاي معنوي آن بزرگوار با توانمندي‌هاي خاص كه لازمه پذيرفتن يك رهبر را در خود دارا مي‌باشد چندان كه آورده‌اند خصايصي نظير هوش، جاذبه، قاطعيت، جديت، شجاعت، صداقت، اعتماد به نفس و در جايي ديگر انتظارات زيردستان از رهبر و بالعكس و... در پذيرش رهبر براي يك جامعه مؤثر است.

و موفقيت همه جانبه امام خميني از تمامي موارد فوق‌الذكر مضاف بر اتكال معنوي ايشان به قدرت الهي خداوند حكايت مي‌كند همان درسي كه به تمامي جوامع مسلمان فرصت جاري شدن مي‌آموزد.

فتواهاي روشنگرانه و تحول‌آفرين امام (ره) در صحنه‌ اداره جامعه انقلابي و بشر امروز و آنچه در جهت رفع تنگناهاي مديريت نظام ابراز شده است و رهنمودهاي تكان‌دهنده ايشان در اجتهاد شايسته و كافي براي اداره جامعه پيچيده دنياي كنوني و آينده و خصوصياتي كه به نظر ايشان مجتهد جامع‌الشرايط و شايسته رهبر جامعه مسلمانان بايد باشد.

امام خميني (ره) مثل مشعلي فرا راه مسلمانان سراسر جهان قرار گرفت و به آن‌ها آموخت كه اگر عشق باشد مي‌توان با قطره قطره‌هاي همين عشق دريا ساخت و جاري شد.

بي‌گماني بسياري از نهضت‌هاي كنوني كه زير لواي پرچم اسلام و با هدف ربودن غبار كفر و استكبار از چهره جهان جان گرفته‌اند. سرچشمه‌شان از زلال جويباريست كه رهبر فرزانه انقلاب مسيرش را هموار ساخت.

ايشان با فتواها و شعارهايي كه براي همه مسلمانان جهان صادر مي‌نمودند چشم‌هاي دل هر شيفته‌اي را به سوي حقايق باز مي‌كردند و آنجا كه مي‌بايست دم از رأفت و مهرباني مي‌زدند و هر جا كه لازم مي‌نمود ناي خروشيدن را در جان مسلمين مي‌دميد:

«سازش با ظالم، ظلم بر مظلومين است سازش با ابر قدرت‌ها ظلم بر بشر است آن‌هايي كه به ما مي‌گويند سازش كنيد آن‌ها يا جاهل هستند يا مزدور و سازش با ظالم يعني اين كه دست ظالم را باز كن تا ظلم كند اين خلاف رأي تمام انبيا است انبياي عظام تا آنجا كه توانستند جديدت كردند كه ظلم را از اين بشر بزدايند به موعظه، به نصيحت، به امر معروف و نهي از منكر و بعد از آنكه موعظه نشد نصيحت نشد آخر دوا اين است كه داغش كنند شمشير آخر دواست.» و اين همان حديثي است كه رهبر فرزانه انقلاب آن را عملي نمود و آنگاه كه آخرين دوا را با ياري خداوند به مرحله اجرا درآوردند و توانستند ريشه‌هاي چندساله‌ پوسيده رژيم شاهنشاهي را بركنند به خوبي دريافته‌ بودند كه مصيبت بزرگ مسلمانان خود باختگي فرهنگي است و بدين جهت تنها راه مقابله با اين مصيبت عظيم را دستيابي به هويتي اصيل و اسلامي كه در نتيجه به تحول فرهنگي منجر گردد دانستند. و از آن به عنوان اساس هويت و موجوديت جامعه ياد كردند و به تمام جوامع مسلمانان هشدار مي‌دهند كه آن‌ها مرز استقلال و آزادي ما را جز عدول از همه هويت‌ها و ارزش‌هاي معنوي الهي‌مان نمي‌شناسند. و يكي از همين قدم‌ها كه سعي در بيگانه كردن ملت‌ مسلمان از خود و شرايط و جامعه خود است؛ ايجاد يك چهره زشت و وقيح از زني بود كه چون او را مادر مي‌خواندند  بهشت را در زير پايش جستجو مي‌كردند.

زن فريبا، نسخه بدل استعاري از تصوير زن در جامعه غربي است كه متأسفانه در نسخه اصلي آن نيز كرامت و شخصيت واقعي زن در مسلخ فلسفه مادري غرب قرباني شده بود تا «اقتصاد و لذت» اين دو معبود و مقصود انسان غرب را فراهم سازد، بدينسان در تمدن غرب نيز زن تا حد زيادي يا در خدمت تبليغ و فروش كالا يا در خدمت تبليغ و فروش خودرو؛ و در حال او متاعي است در خدمت نظام سلطه كه به سفارش «حاكم» ايفاي نقش مي‌كند.

اين در حالي است كه: انقلاب جاري شده از همت خميني كبير (ره) به زن آموخت كه مي‌شود از مشك زلال لبريزي كه فاطمه زهرا (س) از كوثر برداشته وضو گرفت و دل را خانه مصفاي نور نمود و با پناه بر قدرت لايزال الهي و با توكل بر حضرتش، زن بود و ستاره بود و مطهر؛ آنچنان كه زنان ايراني در سايه انقلابي كه پرداخته دست رسول عشق بود سرلوحه تمام زنان مسلمان گرديد و امروز مشاهده مي‌شود زناني كه به خاطر عشق به احديت و نگه داشتن حجاب خود در جوامع غربي از بسياري از امكانات چشم‌پوشي مي‌كنند. البته دستاوردي كه حماسه خميني (ره) براي مسلمانان در سراسر جهان به ارمغان آورده‌اند هرگز در هيچ كتابي نمي‌گنجد تنها گنجينه‌ دلهاي عاشق مي‌تواند درباره آن قضاوت نمايد. نه هيچ كتاب و هيچ ديباچه‌اي با هزاران فصل متفاوت تا چه رسد به اينكه وسعت چنين دريايي مواج و خروشان را بخواهيم در چند صفحه كوچك گردآوري كنيم اما هر چه هست خميني (ره) مشعلي افروخت از نور صفا و عشق كه هر مسلماني در همواره تاريخ عزم پوييدن نمود آگاه باشد كه مسير كدام است؟ و راه چيست؟ و چگونه بايد بود تا ملتي كه هر كدام قطره‌اي از دريايند با خصايص و ويژگي‌هاي متفاوت بي‌هيچ مقاومتي در برابر شكوه اين خورشيد سر خم كرده و همه ابعاد زندگي خود را تحت شعاع آن قرار دهند ايشان به دنيا فهماندند كه اسلامي و پرچم اسلام همواره سرفراز و ايستا خواهد بود حتي اگر لازم باشد عاشقان براي استواري اين گوهر گرانمايه جوهر جان خويش را تقديم نمايند چندان كه در هشت سال دفاع مقدس شاهد بوديم كه چگونه ملت ايران تحت فرمان خورشيد انقلاب عاشقانه خون‌هاي خويش را تقديم انقلاب اسلامي نمودند و اين ميسر نبود جز با همت دلاور مردان ايران (خميني كبير (ره)) و ملتي كه در اطاعت از ايشان به پاس حرمت و كرامتش سر از پا نمي‌شناختند مردمي كه هر برهه از زمان نامش خوانده شود لرزه بر اندام استكبار مي‌افتد و شوقي مي‌شود در وجود آنان كه انديشه‌اي مقدس در وجودشان نهفته است.

منابع:

1.       اسلام ناب در كلام و پيام امام خميني (ره) تبيان آثار موضوعي- دفتر پنجم- چاپ دوم- پاييز 74 مؤسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني (ره)- بخش تحقيقات

2.       اسلام ناب در كلام و پيام امام خميني (ره)

3.       امام خميني(ره)- چلچراغ- نويسنده: اميرحسين فردي- دفتر انتشارات كمك آموزشي

4.       تاريخ آموزش و پرورش در اسلام و ايران- نويسنده: دكتر منوچهر وكيليان چاپ و صحافي: انتشارات پيام نو- فروردين 8- چاپ اول

5.    مقدمات مديريت آموزشي- نويسنده: دكتر علي علاقه‌مند- انتشارات دانشگاه پيام نور چاپ نهم- اسفند 80

6.       اسلام ناب در كلام و پيام امام خميني (ره)

7.       اسلام ناب در كلام و پيام امام خميني(ره)

8.       خودباختگي و خودباوري از ديدگاه امام خميني (ره) تبيان دفتر بيست و ششم- تدوين: علي محمد حاضري- علي اكبر عليخاني- مؤسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني- چاپ اول- پاييز 77

9.       جايگاه زن در انديشه امام خميني (ره) تبيان آثار موضوعي- دفتر هشتم- استخراج، تنظيم و ناشر، مؤسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني (ره) با همكاري مركز مطالعات و تحقيقات فرهنگي وزارت فرهنگي ارشاد اسلامي- چاپ اول تا پنجم پاييز 74 تابستان 78

 

يكشنبه 12 خرداد 1387 - 13:24


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری