جمعه 20 تير 1399 - 1:20
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

زينب ميكائيل‌زاده

 

حداد عادل: انتشارات اميركبير صاحب ميراثي ارزشمند است

 

گزارشي از غرفه انتشارات اميركبير در نمايشگاه كتاب

غرفه‌هاي بيست‌ويكمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران امسال با نظم و ترتيب بهتري نسبت به سال گذشته در كنار هم قرار گرفته‌اند. شبستان مصلي به راهروهاي سي‌گانه تقسيم‌ شده كه در ورودي هر كدام علاوه‌ بر شماره راهرو، اسامي ناشران موجود در آن قسمت نيز نوشته شده است.

براي پيدا كردن غرفه مورد نظر احتياج به جست‌وجوي زيادي نداشتيم. پايان راهروي پنجم پارچه بزرگي با آرم مرد كالسكه‌سوار نشان‌دهنده مكان قرارگيري غرفه انتشارات اميركبير است.

درون غرفه پر از بازديدكنندگاني متفاوت، اعم از زن و مرد و پير و جوان، با تحصيلاتي متفاوت است كه همگي در تلاش براي مشاهده تازه‌هاي نشر اميركبير هستند.

ازدحام جمعيت نزديك‌شدن و گفت‌وگو با متصديان غرفه‌ را كمي مشكل مي‌كند. ترنج‌فر كه خود را از مخاطبان هميشگي اين انتشارات معرفي مي‌كند، پاسخ‌گويي خوب و مناسب متصديان را ويژگي‌ هميشگي اين غرفه دانسته و مي‌افزايد: به دليل شلوغي نمايشگاه، هميشه برگه‌هاي راهنما را از پيش تهيه و كتاب‌هاي مورد نظرم را انتخاب مي‌كنم.

همچنين رسول فاتحي معاون بازرگاني انتشارات اميركبير درباره وسعت غرفه مي‌گويد: ابتدا غرفه وسعت كمتري داشت. با پيگيري‌ها بخش ديگري نيز به غرفه اضافه شد.

وي ادامه مي‌دهد: در حال حاضر فضا خوب است؛ چون توانسته‌ايم طرحي را كه در نظر داشتيم به گونه‌اي پياده كنيم كه مشتريان داخل غرفه بگردند، تمام آثار را مشاهده كرده و از آثار جديد و تجديد چاپ شده مطلع شوند.

به نظر مي‌رسد با وجود بزرگ‌تر بودن غرفه اميركبير نسبت به بسياري از ناشران ديگر، باز هم به سبب استقبال بالاي مخاطبان از غرفه اين ناشر نام‌آشنا، وسعت فضا كافي نيست.

فاتحي با بهتر‌ ارزيابي كردن شيوه برگزاري نمايشگاه نسبت به سال پيش، و در اختيار گذاشتن ابزارهايي مانند تلفن، برق مناسب و امكان خريد با كارت اعتباري را از مزاياي نمايشگاه بيست‌ويكم مي‌داند. مؤسسه انتشاراتي اميركبير امسال با 1300 عنوان كتاب در نمايشگاه حضور يافت كه 130 عنوان آن آثار جديد و 300 عنوان آن مربوط به چاپ مجدد كتاب‌هايي است كه از 10 سال گذشته تاكنون به چاپ نرسيده‌اند.

معاون بازرگاني اميركبير معتقد است: به دليل تقاضا و درخواست زياد مشتريان، در 4 ماه پاياني سال 86 ، كتاب‌ها را تجديد چاپ و براي ارائه در نمايشگاه آماده كرديم.

حداد عادل رئيس مجلس شوراي اسلامي نيز در بازديدي كه از غرفه اين انتشارات داشت، ضمن گفت‌وگو و تبادل‌ نظر با مسئولان غرفه درباره چند كتاب، انتشارات اميركبير را ناشري قديمي و پرسابقه دانست كه صاحب ميراثي ارزشمند است و ابراز اميدواري كرد كه با بهر‌ه‌گيري از مديريتي بانشاط، بتواند آينده‌‌اي بهتر و درخشان‌تر بسازد.

از ديگر برنامه‌هاي ويژه‌ اين انتشارات، حضور بزرگاني همچون ميرشمس‌الدين اديب سلطاني، مترجم كتاب‌هاي «سنجش خرد ناب» و «رساله‌ منطقي- فلسفي»، نادر گلستاني دارياني، گردآورنده كتاب «فرهنگ ايتاليايي- فارسي»، محمدحسين آريا، مترجم «بررسي تاريخ تمدن»، حسن انوشه، مترجم كتاب «تاريخ ايران كمبريج» و سرپرست دانشنامه‌ فرهنگ و ادب فارسي، محمدرضا سرشار نويسنده، شاپور لواساني، نويسنده كتاب «اتحاديه مردمان شرق» در غرفه‌ بود كه به تعامل و گفت‌وگوي رو در رو با مخاطبان مي‌پرداختند.

مخاطبان و مترجمان جوان انتشارات اميركبير در نمايشگاه كتاب به صورت شكلي حضوري، سئوالات مورد نظر خود را با اساتيد در ميان گذاشتند. گفتني است، تعدادي از ناشران خارجي نيز طي روزهاي برپايي نمايشگاه، از غرفه انتشارات اميركبير بازديد كردند.

 

 

يكشنبه 22 ارديبهشت 1387 - 10:59


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری