جمعه 20 تير 1399 - 1:27
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

زينب ميكائيل‌زاده

 

غرفه سوره مهر، تحولي در تكريم خريداران كتاب

 

 

گزارشي از غرفه انتشارات سوره مهر حوزه هنري، در بيست‌ويكمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب

در پايان راهروي 22 شبستان مصلي، محل برگزاري بيست‌ويكمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب، غرفه‌اي قرار دارد كه با چيدمان خاصي مركب از رنگ‌هاي طوسي، نارنجي و مشكي صحنه‌اي زيبا و چشم‌نواز پديد آورده است و كت‌وشلوارهاي طوسي و يكدست متصديان غرفه هم توجه و احترام اين مؤسسه انتشاراتي به مخاطبان را به نمايش گذاشته است.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، در دور تا دور غرفه انتشارات سوره مهر حوزه هنري وابسته به سازمان تبليغات اسلامي، كتاب‌ها با تقسيم‌بندي موضوعي پژوهش، رمان، زنان، جنگ، ادبيات آييني، موسيقي، هنرهاي تجسمي و... در قفسه‌ها به گونه‌اي قرار دارند كه مخاطبان به سهولت به كتاب‌ها دسترسي پيدا كرده و موضوع مورد نظر خود را مي‌يابند.

در قسمت بالاي قفسه‌ها نيز تصاوير تعدادي از نويسندگان مطرح سوره مهر از جمله مرتضي گودرزي (ديباج)، علي معلم دامغاني، داوود غفارزادگان، محمدرضا سرشار، مرتضي سرهنگي، رضا اميرخاني، عماد افروغ و... به چشم مي‌خورد كه در بين آن‌ها تصوير داود بختياري دانشور (نويسنده‌اي كه حدود دو ماه پيش به علت ايست قلبي از دنيا رفت) نيز قرار دارد.

جدا بودن محل قرارگيري كتاب‌ها با قسمت صدور فاكتور، صندوق و تحويل‌ كتاب موجب شده كه حتي در ساعات پرازدحام نمايشگاه نيز بازديدكنندگان امكان تورُّق‌ كتاب‌ها را داشته باشند و پس از انتخاب كتاب مورد علاقه‌ خود، فيشي را كه مقابل آن كتاب قرار دارد، به قسمت صدور فاكتور تحويل داده و پس از پرداخت وجه مورد نظر، محصولات خريداري شده خود را در قسمت تحويل كتاب دريافت كنند.

از ديگر خدمات سوره مهر به خريداران در نمايشگاه بين‌المللي كتاب ارسال كتاب به آدرس مورد نظر آنان است، به گونه‌اي كه لازم نيست كتاب‌ها را تا باجه پست برده و از آنجا ارسال كنند.

از ساير امكانات رفاهي اين انتشارات به مخاطبان پذيرش اشتراك است، به صورتي كه مشتركان از جديد‌ترين محصولات فرهنگي سوره در كمترين زمان، از طريق پست مطلع مي‌شوند.

همچنين اگر كتاب مورد نظر بازديدكننده در غرفه موجود نباشد، مي‌تواند با پر كردن فرم‌هايي كه بخش اشتراك در اختيار مي‌گذارد، كتاب مورد نظر را سفارش داده تا در كمترين زمان با سرويس رايگان به آدرس اعلامي فرستاده شود.

سوره مهر همچنين ويژه‌نامه‌اي را به مناسبت بيست ‌و يكمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب به صورت روزانه منتشر مي‌كند كه در آن علاوه بر انتشار آخرين اخبار نمايشگاه به‌ويژه اخبار غرفه سوره مهر، به معرفي برخي از كتاب‌هاي اين انتشارات نيز مي‌پردازد.

در همين راستا، محمد حمزه‌زاده مديرعامل انتشارات سوره مهر مي‌گويد: بخش‌هاي عمده‌اي كه ما در آن زمينه كتاب توليد مي‌كنيم، ادبيات دفاع مقدس و ادبيات داستاني، با حدود 600 عنوان كتاب توليدي در هر بخش و همچنين پژوهشگاه فرهنگ و هنر اسلامي است كه در حوزه پژوهش هنر فعاليت مي‌كند. وي پرفروش‌ترين كتاب‌هاي سوره را در حوزه دفاع مقدس و ادبيات داستاني مي‌داند و مي‌افزايد: بعضي از كتاب‌هاي ما در حوزه رمان از چاپ هجدهم و بيستم نيز گذشته است.

مديرعامل انتشارات سوره مهر توسعه بخش كودك و نوجوان را از برنامه‌هاي سال جاري اين انتشارات اعلام و تأكيد مي‌كند: در همين حوزه حدود 150 عنوان كتاب جديد به بازار عرضه خواهيم كرد.

حمزه‌زاده از افزايش نمايندگي‌هاي سوره مهر در شهرستان‌ها خبر مي‌دهد و بيان مي‌كند كه نمايندگي‌هاي سوره در 50 شهرستان توسعه داده‌ شده‌اند كه هر كدام از آن‌ها سرشاخه توزيع كتاب در استان خود هستند. وي ادامه مي‌دهد: در حال تدارك فروشگاهي‌ ويژه براي سوره مهر در خيابان انقلاب هستيم.

غرفه سوره مهر در نمايشگاه امسال، نسبت به سال گذشته از وسعت بيشتري برخوردار است و با وجودي كه حسن رستم‌خاني، مدير بازرگاني اين انتشارات مكان قرارگيري آن را نامناسب مي‌داند، ميزان قابل توجهي بازديدكننده در غرفه به مشاهده و خريد كتاب‌ها مي‌پردازند.

بر همين اساس، رستم‌خاني درباره تبليغ و معرفي كتاب مي‌گويد: سوره مهر از تبليغاتي كه در فضاي تجاري- صنعتي باشد، فاصله گرفته است. ما بيشتر به دنبال تبليغ چهره به چهره (face to face) هستيم.

وي مي‌افزايد: حدود 400 عنوان كتاب در غرفه موجود است و چند كتاب مهم نيز به سبب مشكلات چاپ، هنوز به نمايشگاه نرسيده است. يكي از اين كتاب‌ها مجموعه 8 جلدي «همه چيز درباره جنگ» اثر مرتضي سرهنگي است كه قرار بود جلد نخست آن در نمايشگاه عرضه شود.

مدير بازرگاني سوره مهر درباره قرار دادن تصوير گردآورندگان كتاب‌ها در غرفه نيز مي‌گويد: هنگامي كه نويسنده به مخاطب شناسانده شود و خواننده كتاب با نگارش و نگاه نويسنده آشنا شود، توجه بيشتري به اثر نشان مي‌دهد.

وي مي‌افزايد: سوره وظيفه دارد نويسندگان نسل انقلاب را كه از حدود 20 سال پيش تاكنون تربيت شده‌اند و امروز روز شكوفايي آن‌هاست، معرفي كند.

وي معتقد است: نويسندگان ما پرچم‌هاي ما هستند. بسياري از كتاب‌هاي شاخص نشرهاي ديگر نيز متعلق به همين نويسندگان است كه در حوزه هنري تربيت شده‌اند و نقش حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي در اين زمينه بااهميت است.

گفتني است، در مدت برپايي نمايشگاه، تعدادي از نويسندگان و مسئولان، از جمله رضا اميرخاني نويسنده رمان «من او»، احمد دهقان نويسنده «سفر به گراي 270 درجه»، مرتضي سرهنگي مدير مركز مطالعات و تحقيقات فرهنگ و ادب پايداري، محسن مؤمني مدير دفتر آفرينش‌هاي ادبي حوزه هنري، مرتضي گودرزي (ديباج) نويسنده «هنر مدرن»، مجيد قيصري نويسنده «سه دختر گل‌فروش» و مسعود فراستي نويسنده و منتقد سينما، در غرفه سوره مهر حضور يافتند.

مسعود فراستي كه چند سال پيش كتاب افسانه چارلي چاپلين را با همكاري سوره منتشر كرده است، درباره اين انتشارات مي‌گويد: بر خلاف گذشته كه سوره مهر حوزه هنري كتاب‌هاي مرجع و آثار پژوهشي جدي و تأثيرگذار منتشر مي‌كرد، در حال حاضر كار جديِ نظريِ اندكي در سوره انجام مي‌شود.

وي جاي كتاب‌هاي هنري و فكري در زمينه سينما و ادبيات و كتاب‌‌هاي غرب‌شناسي را در بين ديگر آثار خالي مي‌داند و مي‌افزايد: متأسفانه بيشتر كتاب‌ها خنثي و بي‌خطر هستند. وي ادامه مي‌دهد: كتاب بي‌خطر بي‌اثر نيز هست. اكنون در كشور انقلاب‌ فرهنگي‌ كرده‌ها، متأسفانه فرهنگ محلي از اعراب ندارد و فرهنگ براي مسئولان جدي نيست.

فراستي ادامه مي‌دهد: براي تغيير اين مسير و ايجاد رويكردي تازه، احتياج به فردي فرهنگي مانند سيد مرتضي آويني است. آويني بر لبه آتشفشان مي‌زيست نه در تپه و دامنه و نقاط امن پردرخت.

 

 

 

شنبه 21 ارديبهشت 1387 - 16:21


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری