چهارشنبه 18 تير 1399 - 0:12
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

زينب ميكائيل‌زاده

 

ارتقاي آموزش‌هاي سنتي به آموزش عالي در دارالقرآن الكريم

 

 

بررسي جايگاه فعاليت‌هاي قرآني سازمان دارالقرآن الكريم در عرصه‌ معارف قرآني در كشور

سازمان دارالقرآن الكريم يكي از مؤسسات وابسته به سازمان تبليغات اسلامي است كه مي‌توان آن را پر سابقه‌ترين سازمان در زمينه فعاليت‌هاي قرآني دانست يكي از فعاليت‌هاي اين سازمان نظارت بر چاپ و نشر قرآن كريم است. از آن جايي كه تا قبل از سال 1364 قرآن‌هاي چاپي داراي اشكالاتي از قبيل غلط‌هاي املايي، جاافتادن كلمه، آيه و يا قسمتي از سوره بودند، سازمان تبليغات اسلامي تصحيح و نظارت بر چاپ قرآن را امري ضروري دانست و بخش اجرايي اين مهم را به دارالقرآن الكريم محول كرد.

اين سازمان نيز براي افراد علاقه‌مند كه غالباً آشنا به علوم قرآني و داراي مدارك حوزوي يا دانشگاهي بودند، كلاس آموزشي ترتيب داد و 100 مصحح قرآن كريم را تربيت كرد.

نظارت بر قرآن كريم در دو مرحله قبل و بعد از چاپ صورت مي‌گيرد:

در مرحله اول ناشر زيراكس خطاطي شده قرآن را ارائه مي‌دهد و پس از بررسي توسط چند مصحح و برطرف نمودن غلط‌هاي احتمالي، اجازه چاپ داده مي‌شود؛

در مرحله دوم نمونه چاپي قرآن مجدداً تصحيح مي‌گردد و در صورت عدم وجود اشكال و يا برطرف نمودن آن مجوز نشر قرآن صادر مي‌شود.

نحوه تصحيح به اين صورت است كه مصححين با استفاده از نرم‌افزاري كه به همين امر اختصاص ‌دارد، با رويت رسم‌الخط انتخابي خود بر روي صفحه مانيتور و همچنين گوش سپردن به يكي از سه قرائت متفاوت موجود درنرم‌افزار و نگاه‌كردن به متن مقابلشان، به تصحيح و غلط‌يابي مي‌پردازند.

از سال 1376 به خصوص در سال‌هاي 66 تا 71 تحقيقاتي در زمينه رسم‌الخط قرآن صورت گرفت كه حاصل آن چاپ كتابي با عنوان «پژوهشي در رسم‌المصحف» به قلم حسن تفكري، مديركل نظارت چاپ و نشر قرآن است.

از سال 1364 تا بهمن‌ماه 1386، 345/287 جزء قرآن توسط سازمان دارالقرآن الكريم تصحيح شده و براي 957/5 جلد و تيراژ 50/769/104 جلد مجوز چاپ صادر گرديده است.

مشكلي كه در زمينه‌ تصحيح قرآن وجود دارد، جا ماندن احتمالي فرم‌هاي چاپي است كه در آن صورت قسمتي از كتاب چاپ نمي‌شود. براي رفع اين مشكل بايد سيستم‌ صحافي به صورت اتوماتيك (چشم الكترونيك) باشد و يا افرادي تمام قرآن‌هاي چاپي را برگ شماري كنند كه اين امر به دليل صرف زمان زياد و هزينه بر بودن امكان‌پذير نيست.

يكي از مهم‌ترين فعاليت‌هاي سازمان دارالقرآن الكريم آموزش است. چرخه توليد يك طرح آموزشي در اين سازمان بدين صورت است كه، ابتدا با استناد به تحقيق و پژوهش و نيازسنجي صورت گرفته توسط ادارات تابعه و احساس نياز، پيش‌نويس طرح آماده و براي ارائه در «شوراي تخصصي قرآن» كه متشكل از اساتيد امر آموزش و پژوهش، سه تن از مديران دارالقرآن‌ها و همچنين تعدادي از عوامل اجرايي و تساوي است، محيا مي‌شود.

در صورت تأييد طرح در شورا و پس از رفع نواقص احتمالي نهايتاً طرح، آماده ابلاغ به استان‌ها مي‌شود. طرح‌هاي آموزشي در حوزه عمومي، متوسطه، تخصصي و عالي تدوين شده و به طور مرتب بازنگري مي‌شوند.

در سال گذشته سازمان دارالقرآن اقدام به برگزاري آزمايشي كلاس‌ها، به صورت مجازي كرد به دليل پرهزينه‌ بودن و صرف زمان زياد، در دوره‌هاي عادي و كمبود استاد مجرب در سطوح عالي در استان‌ها همچنين به دليل امكان تعامل مستقيم قرآن‌آموز با مدرس در طرح مجازي، اجراي كلاس‌ها به اين صورت مناسب به نظر مي‌رسد.

البته به دليل بروز مشكل در فراهم‌شدن امكانات، برگزاري دوره‌هاي تخصصي آموزش قرآن به صورت مجازي در سال جاري آغاز خواهد شد.

يكي ديگر از اهدافي كه اداره كل آموزش و پژوهش دارالقرآن الكريم در نظر دارد، سوق دادن آموزش‌هاي سنتي به آموزش‌هاي عالي است كه در اين زمينه طرح معلم قرآن كريم، به وزارت علوم ارائه گرديده و در صورت توافق با اين وزارت‌خانه اجراي مي‌شود.

از جمله طرح‌هاي سال، برگزاري دوره‌هاي تخصصي ويژه مديران مراكز و مؤسسات قرآني با هدف توانمندسازي اين مديران است. با توجه به صدور مجوز 750 مركز قرآني كه مجري تعدادي از طرح‌هاي دارالقرآن الكريم هستند، برگزاري اين دوره‌ها ضروري به نظر مي‌رسد.

سال گذشته در بحث روش تدريس قرآن نيز در سازمان دارالقرآن الكريم فعاليت‌ها و پژوهش‌هايي صورت گرفت كه حاصل آن، كتاب روش‌هاي تدريس است كه امسال چاپ خواهدشد.

حسين بهبودي، مديركل اداره كل آموزش و پژوهش يكي از مشكلات اين بخش را پايين بودن بودجه اين عنوان كرد و افزود: روند فعاليت‌هاي پژوهشي تغيير پيدا كرده و قرار است پژوهش در خدمت آموزش قرار گرفته و تعامل آموزش و پژوهش بيش از پيش شود، ضمناً طرح چگونگي تصحيح و بازنگري ترجمه‌هاي قرآن كريم نيز به شوراي انقلاب فرهنگي ارسال گرديده كه با توجه به اينكه، نظارت سازمان صرفاً بر چاپ متون عربي قرآن بوده است، پرداخت به اين امر لازم و ضروري به نظر مي‌رسد.

 

 

 

 

چهارشنبه 4 ارديبهشت 1387 - 10:34


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری