پنجشنبه 12 تير 1399 - 11:6
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

زينب ميكائيل‌زاده

 

پروازي سفيد تا خانه ابدي

 

 

گزارشي از مراسم گراميداشت ياد و خاطره داستان نويس جنگ، داود بختياري دانشور

سکوت و فضايي غم آلود تماشا خانه مهرحوزه هنري را پر کرده بود.

حاضران در سالن با لباس‌هاي تيره رنگ، آرام و غمگين يکي يکي در صندلي‌ها جاي مي گرفتند. داوود بختياري اما، آرام و متفکر، از پشت پنجره چوبي به نقطه‌اي دور چشم دوخته بود.

ميز روي سن از تقدير نامه هاي بختياري چهل ساله،  که در طول هفت سال نويسندگي خود دريافت كرده، پر بود. گل و گلاب وشمعدان نيز زينت دهنده ميز ديگري بود.

داوود بختياري دانشور نويسنده کودک و نوجوان وبزرگسال در زمينه دفاع مقدس، پس از فارغ التحصيلي در رشته مديريت صنعتي، به حوزه هنري پيوست و در دفتر ادبيات و هنر مقاومت شروع به فعاليت نمود.

سال 1379 اولين اثر خود را منتشر کرد. در سال1380 رمان " ميتوان تنها رفت " در بررسي آثار داستاني، که توسط معاونت امور فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي برگزار شد، رتبه دوم را کسب كرد.

در يازدهمين جشنواره کتاب سال دفاع مقدس هم کتاب " خانه ابدي " او مقام دوم را به خود اختصاص داد. همين اثر در هفتمين دوره جايزه ادبي شهيد غني پور اثر برتر شناخته شد.

مرحوم بختياري در طول فعاليت ادبي  خود، 25 کتاب نوشت و در آخرين روز زمستان 1386 به سبب ايست قلبي به ديار باقي شتافت.

از ديگر آثار اين نويسنده مي توان به پرواز سفيد، پاوه سرخ، حديث مردي که با ما بود،ما همه سرباز بوديم، بهشت کوچک ما و . . اشاره نمود.

در مراسم گراميداشت ياد و خاطره او، پس از شروع برنامه، رضا اميرخاني (نويسنده) زندگي وي را تراژدي دانست و گفت: در دنيايي که زندگي هاي فراوان مملو از ملودرام هاي کوتاه احساسي و نه چندان درخشان در اطراف ماست، بختياري تراژدي را برگزيد. وي افزود: هنگامي که شخصيت عليه قوانيني که در زندگي و دنياي پيرامونش وجود دارد به مبارزه بر مي خيزد، تراژدي شکل مي گيرد. امير خاني ياد آور شد: بختياري با وجود بيماري سختي که داشت، با قوانين بيماري مبارزه کرد و به فعاليت پرداخت و به دليل مرگ آگاهي ، زندگي‌اش تفاوت زيادي با ما داشت،  که مرگ را بسيار دور از خود تصور مي کنيم.

در ادامه مرتضي سرهنگي پس از ياد آوري مختصري از چگونگي آغاز کار مرحوم بختياري، ويژگي کاري وي را خوب خواندن دانست و افزود: او بيش از آنکه خوب بنويسد، خوب مي خواند و براي نوشته هايش زحمت مي کشيد.

مدير مرکز مطالعات و تحقيقات فرهنگ و ادب پايداري، هنر خوب گوش دادن رااز ديگر ويژگي هاي او دانست و گفت: يکي از گرايش هاي مهارت گوش دادن، همدلي با راوي است و ايجاد اعتماد به نفس در او که بختياري اين مسئله را به خوبي رعايت مي‌كرد. مصاحبه‌هايش عميق بود و مصاحبه گر را هدايت مي کرد. در مستند سازي به اسناد و عکس جهت روشن نمودن حقايق داستان، توجه داشت.

علي رضا کمري نيز خوب خواندن و پيگير بودن را از ويژگي هاي بختياري دانست و ادامه داد: معمولا کمّ کثير با کيف جور در نمي آيد، اما در مورد او اين گونه نبود. مدير واحد پژوهش مرکز مطالعات و تحقيقات فرهنگ و ادب پايداري اضافه کرد: آنچه نگاه مرا به سوي وي معطوف کرد، عمق نگاه غمگنانه و مغموم او، چهره نجيب و ساکت و رفتار بي سر و صدايش بود؛ که با وجود قلم قدرتمند، دچار خودشيفتگي نشد و خود را پشت ويترين مصاحبه هاي متعدد نشان نداد و خود نمايي نکرد.

پس از آن لوح هاي ياد بودي از طرف مسوول انتشارات بنياد شهيد و امور ايثار گران و همچنين بنياد حفظ آثار و نشر ارزش هاي دفاع مقدس به خواهر داوود بختياري دانشوراهدا گرديد.

از برنامه هاي ديگر اين مراسم، سخنراني حجت الاسلام قياس پيرامون برقراري رابطه صحيح با دنيا و لزوم پيوستگي و دوري از دلبستگي با آن بود.

 همچنين در خلال سخنراني ها تصاويري از مرحوم بختياري به همراه آثارش نمايش داده شد.

در حاشيه اين مراسم رضا رئيسي( نويسنده ) نيز گفت: من هميشه بيشتر براي فکر آدم ها ارزش قائل هستم.

همين که مرحوم بختياري در اين سن و سال فکرش به سمت و سويي مي رود که به نوعي با درونيات انسان ارتباط دارد وبا معنويت در تماس است، همين گام را نبايد دست کم گرفت. وي به خاطر از دست دادن کسي که مي توانست اميد خوبي براي ادبيات به ويژه ادبيات دفاع مقدس شود،اظهار تاسف نمود.

خواهر مرحوم بختياري نيز صريح و بي ريا بودن برادرش را از ويژگي هاي بارز او دانست.

لازم به ذکر است دكتر حسن بنيانيان رئيس حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي، دکتر مجتبي رحمان دوست مشاور امور فرهنگي رئيس جمهور، نمايندگاني از سازمان فرهنگي هنري شهرداري، بنياد شهيد و امور ايثارگران، دهقان نويسنده ، تني چند از نويسندگان و همچنين همسر آزاده شهيد خالدي که مرحوم بختياري در کتاب "مردي که خواب نمي ديد" به شرح زندگي او پرداخته، نيز شرکت داشتند.

 

يكشنبه 1 ارديبهشت 1387 - 9:36


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری