يكشنبه 22 تير 1399 - 1:55
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

اكرم اماني
كارشناس ارشد اديان و عرفان

 

با شفاعت او همه شيعيان ما وارد بهشت مي‌شوند

 

 

گفت‌وگو با حجت الاسلام والمسلمين موسوي هوايي، معاون پژوهشي و آموزشي سازمان تبليغات اسلامي

 

انگيزه حضرت معصومه(سلام‌الله‌عليها) از سفر به ايران چه بود و آيا ايشان با اين اقدام، هدف خاصي را دنبال مي‌فرمودند يا سفر، تنها جنبه‌ شخصي داشت؟

از جمله عواملي كه انگيزه‌ سفر حضرت فاطمه معصومه سلا‌م‌الله‌عليها را به ايران تشكيل مي‌داد، شوق زيارت برادر خويش، حضرت امام رضا عليه‌السلام، انجام رسالت زينبي و ابلاغ پيام ولايت بود.

در سال 200 هجري قمري، در پي اصرار و تهديد مأمون عباسي، سفر تبعيدگونه حضرت امام رضا عليه‌السلام به مرو انجام شد و آن حضرت بدون آنكه كسي از بستگان و اهل بيت خود را همراه ببرند، راهي خراسان شدند. يك سال بعد، خواهر والا مقام ايشان حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله‌عليها به شوق ديدار برادر و انجام رسالتي كه دربردارنده‌ منافع مكتب نوراني تشيع بود، به همراه عده‌اي از برادران و برادرزادگان به طرف خراسان حركت كردند و در شهرها و مناطق مختلف مورد استقبال مردم قرار گرفتند. در طول مسير و در ملاقات با اقشار مردم، ايشان نيز همچون عمه بزرگوارشان حضرت زينب كبري سلام‌الله عليها، پيام مظلوميت و غربت برادر خويش را به گوش مسلمانان و مؤمنان مي‌رساندند و با افشاي اهداف پليد مأمون، مخالفت خود و اهل بيت عصمت عليهم‌السلام را با حكومت حيله‌گر بني عباس اظهار مي‌نمودند.

به همين علت، با رسيدن كاروان به شهر ساوه، عده‌اي از مخالفان اهل بيت عليهم‌السلام با پشتيباني مأموران حكومت، راه را بر كاروان بستند و با همراهان حضرت وارد جنگ شدند. تقريباً همه‌ مردان كاروان را به شهادت رساندند و حتي بنابر قولي، حضرت معصومه سلام‌الله‌عليها را نيز مسموم نمودند.

بدين ترتيب، بر اثر غم و اندوه زياد و يا مسموميت، ايشان بيمار شدند و پس از مدتي  بر اثر همين بيماري وفات يافتند.

  علت انتقال حضرت به قم چه بود؟

حضرت معصومه سلام‌الله‌عليها را بنابه فرمايش خودشان به شهر مقدس قم منتقل كردند. پس از بروز بيماري در شهر ساوه، ديگر امكان ادامه‌ راه به خراسان ميسر نبود، ايشان فرمودند: مرا به شهر قم ببريد زيرا از پدرم شنيدم كه مي‌فرمود: شهر قم آشيانه آل پيامبر است.

وجود مزار شريف ايشان در قم، تا چه حد در تحول شهر و تبديل آن به يك شهر مذهبي تأثيرگذار بود؟

همانگونه كه در تاريخ قم مطرح شده، قم مركزي بوده كه شيعيان اهل بيت عصمت و طهارت عليهم‌السلام، و اصحاب‌شان در اين شهر فراوان بودند، به همين دليل اين شهر از موقعيت و جايگاه خاصي برخوردار بود. اما اعتبار اصلي و ويژگي بارز و برجسته‌ اين شهر وجود مزار شريف حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله‌عليها است كه شهر را قداستي توصيف‌ناپذير بخشيد و موجب گرديد كه «قم» حرم اهل بيت‌ عليهم‌السلام شود.

حضرت امام صادق عليه‌السلام درباره‌ اين حرم مطهر مي‌فرمايند:انّ لله حرماً و هو مكّه ألا انّ لرسول الله حرماً و هو المدينه ألا انّ لأمير المؤمنين حرماً و هو الكوفه و انّ قم الكوفه الصغيره ألا انّ للجنّه ثمانيه ابواب ثلاثه منها الي قم تقبض فيها امرأه من ولدي اسمها فاطمه بنت موسي عليها السلام و تدخل بشفاعتها شيعتي الجنه باجمعهم.

يعني خداوند حرمي دارد كه مكه است و رسول خدا حرمي دارد و آن مدينه است؛ اميرالمؤمنين حرمي دارد كه كوفه است و قم كوفه‌ كوچك است كه از هشت درب بهشت، سه درب آن به قم باز مي‌شود. زني از فرزندان من از دنيا مي‌رود كه نامش فاطمه دختر موسي است و به شفاعت او همه شيعيان من وارد بهشت مي‌شوند. حضرت در جاي ديگر مي‌فرمايند: ألا انّ حرمي و حرم ولدي بعدي قم. يعني حرم من و حرم اولاد من قم است. حضرت امام جواد عليه‌السلام نيز مي‌فرمايند: من زار عمّتي بقم وجبت له الجنّه. يعني هر كس عمه‌ام را در قم زيارت كند، بهشت بر او واجب مي‌شود.

بدين ترتيب، تأثير مزار شريف حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله‌عليها در اعتلاي شهر قم و تبديل آن به حرم آل‌الله و وجاهت مذهبي شهر روشن مي‌شود.

ضمن تشريح فضائل و مناقب آن حضرت، بفرماييد لقب «كريمه اهل بيت» از ناحيه‌ چه كسي به حضرت معصومه(سلام‌الله‌عليه) اطلاق شده است؟

شرافت خانوادگي، سرچشمه فضائل و كمالات معنوي و روحاني آن بزرگوار است. ايشان «دختر رسول خدا»، «دختر ولي خدا»، «خواهر ولي خدا» و «عمه ولي خدا» هستند.

پس از حضرت امام رضا عليه‌السلام، در ميان فرزندان امام موسي‌بن جعفر عليهم‌السلام، والاترين مقام علمي و اخلاقي، از آن حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله‌عليهاست. از مجموع توصيفاتي كه ائمه اطهار عليهم‌السلام از ايشان نموده‌اند، اين حقيقت روشن مي‌شود كه آن حضرت نيز همچون حضرت زينب كبري سلا‌م‌الله‌عليها، «عالمه غير معلمه» بوده‌اند. نقل كرده‌اند كه روزي در غياب پدر بزرگوار خويش، حضرت معصومه سلام‌الله‌عليها پاسخ سؤالات شيعياني را كه براي ديدار امام خود و پرسيدن سؤالاتي به مدينه آمده بودند، نگاشته و به ايشان دادند. از قضا در بين راه آنها با امام خويش مواجه شدند و ماجرا را تعريف كردند. امام (ع) با مطالعه‌ پاسخ پرسش‌ها، سه بار فرمودند: «پدرش فدايش باد».

از ديگر فضائل آن حضرت مقام شفاعت است كه پس از حضرت زهرا سلام‌الله‌عليها از جهت گستردگي شفاعت، هيچ بانويي به حضرت معصومه سلام‌الله‌عليها نمي‌رسد. چنانكه حضرت امام صادق عليه‌السلام فرموده‌اند: «با شفاعت او همه شيعيان ما وارد بهشت مي‌شوند.»

يكي از القاب آن حضرت «معصومه» است كه بر اساس پاره‌اي از روايات، اين لقب توسط حضرت امام رضا عليه‌السلام به ايشان داده شده و مبين تجلي عصمت مادرشان حضرت زهرا سلام‌الله‌عليها در ايشان مي‌باشد. لقب ديگر ايشان «كريمه اهل بيت» است كه بنابر اظهارات مرحوم آيت‌الله مرعشي نجفي، اين لقب از سوي حضرت امام صادق عليه‌السلام بر حضرت معصومه سلام‌الله‌عليها اطلاق شده است.

القاب ديگر حضرت كه در دو زيارت‌نامه‌ غير مشهور ايشان آمده عبارتند از: طاهره، رشيده، تقيه، رضيه، مرضيه، سيده صديقه، سيده نساءالعالمين، محدثه و عابده.

 

چهارشنبه 28 فروردين 1387 - 15:50


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری