يكشنبه 3 مرداد 1400 - 10:49
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

زينب ميكائيل‌زاده

 

آويني؛ شخصيت صادق و راستين كتاب انقلاب

 

 

گزارش پانزدهمين سالگرد و مراسم نكوداشت سيد مرتضي آويني

هنوز 30 دقيقه به شروع برنامه مانده بود، ولي با وجود بارش شديد بهاري باران، سالن ورودي تالار بزرگ كشور مجموعه وزارت كشور مملو از جمعيت بود. تعدادي از حاضرين دورميزي در انتهاي سالن جمع شده و مشغول خريد آثار شهيد آويني بودند. تعداد زيادي از حاضرين را جوانان تشكيل مي‌دادند.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، بالاخره ساعت 3 طبق برنامه قبلي برنامه آغاز شد. ابتدا فيلم نوفل ‌لوشاتو پخش شد. پس از آن حسين محموديان يكي از ياران شهيد آويني با طرح اين پرسش كه «چرا اگر اسم شهيد آويني را برداريم و به گفته‌ها، نوشته‌ها و رفتارهايش بپردازيم نزد خيلي‌ها، هنوز هم خلاف عادت عمل كرده‌ايم.» برنامه را آغاز كرد.

محمدرضا جوزي نيز در سخناني به تحليل و تفسير اين بيت حافظ كه «آسمان بار امانت نتوانست كشيد       قرعه كار به نام من ديوانه زدند» كه با الهام از آيه‌اي از قرآن است، با توجه به ديدگاه شهيد آويني پرداخت.

پس از آن، در گفت‌وگوي سه نفره‌اي حجت‌الاسلام محمدعلي زم رئيس پيشين حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي، بهروز افخمي كارگردان و جهانگير خسروشاهي پيرامون شهيد آويني؛ افخمي صحبت كردن در مورد ايشان و حال و هواي آن روزگار را سخت عنوان كرد و افزود:

در واقع مي‌ترسم آن آدم‌ها رياكار و غيرواقعي به نظر برسند، شايد بتوان گفت نگاه و ارزش‌هاي بچه‌هاي شركت‌كننده در جنگ در اين زمان قابل فهم نيست.

نسل فعلي به سبب فاصله گرفتن از آن روزگار، حق دارد با شك و ترديد به آن نگاه كند؛ چون گفتمان عوض شده، حال و هوا تغيير يافته و صحبت كردن در مورد دوراني كه همه آدم‌ها به گونه ديگري فكر و زندگي مي‌كردند، مشكل است. شايد اين دوران هنوز پهلوان خود را نشان نداده و ظاهر نكرده است. همانطور كه تختي پهلوان دهه 40 بود، آويني نيز پهلوان دوره خود بود و ما كه كوچكتر و شاگردش بوديم، او را درك مي‌كرديم. شايد اين نسل بايد با پهلوان عصر خودش ارتباط برقرار كند.

حجت‌الاسلام زم هم در مورد نحوه آشنايي و شروع همكاري شهيد آويني با حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي گفت:

در آن دوران و پس از پذيرش قطعنامه توسط ايران، شرايط نامناسبي به وجود آمده بود.

شرايط روحي به هم ريخته بود و اين رويداد زلزله عمومي در ايران تلقي مي‌شد. تا پيش از آن، تقريباً همه فعاليت‌هاي حوزه هنري اعم از شعر، كتاب، سينما و تئاتر و... با موضوع جنگ بود و با پذيرش قطعنامه دوستان همكار، احساس مي‌كردند سوژه‌ريزي پيش آمده است. در آن زمان به فكر وارد كردن هنرمنداني با فكر و ايده نو به بدنه حوزه هنري افتادم و در واقع با آشنايي آويني، گمشده‌اي را كه به دنبالش بودم، پيدا كردم.

رئيس پيشين حوزه هنري مسئوليت‌هاي شهيد آويني در حوزه را سردبيري مجله سوره، مديريت واحد تلويزيون، بنيانگذاري دفتر مطالعات ديني هنر عنوان كرد و افزود:

در واقع شهيد آويني با گروهي كه براي نگارش فيلمنامه‌هاي داستاني تشكيل داد، بنيانگذار مدرسه فيلمنامه‌نويسي حوزه نيز بود.

زم يادآور شد: آويني علاوه بر قلم زيبا، از توان مديريتي بالايي نيز برخوردار بود.

خسروشاهي از ديگر سخنرانان نيز گفت: آويني دركتاب «رستاخيز جان» و در مقاله‌اي با عنوان «رمان و انقلاب اسلامي» به بحث مفصلي در مورد دليل موفق بودن آثار كافكا، كامو و... مي‌پردازد و علت آن را يگانگي با جهاني كه در آن زندگي مي‌كرد و بيان صادقانه تجربيات حيات خويش مي‌داند. در واقع آويني يگانه‌بودن آدمي با حضور در وجود، شيوه زندگي و حقيقت وجود را راستگويي مي‌داند.

خسروشاهي افزود: آويني انساني بود كه خود انقلاب را درك و تجربه كرده بود و به جاي مرعوب و منفعل شدن در برابر موضوعات گوناگون مانند ماهواره، اينترنت و...، با برنامه‌ و طرح مشخص وارد كار مي‌شد.  آويني شخصيت صادق و راستين كتاب انقلاب بود.

در اين ميان، حجت‌الاسلام زم نيز بيان داشت: آنچه آويني كرد، بر اساس دو پايه و اصل تربيت و تفكر بود.

آويني در خانواده‌اي شديداً مذهبي و در اين حال آزاد و مستقل بزرگ شد. آويني اهل انديشه بود و عقيده داشت همه انبياء در دوره جاهليت ظهور كرده‌اند و تا انسان رنگ جهل و ظلمت را نبيند، نمي‌تواند قدر نور و علم را بداند. معتقد بود بشر جديد از دوره رنسانس گرفتار جاهليت شده و انقلاب اسلامي پيامبري عصر جاهليت را بر عهده دارد. انقلابي كه در ام‌القراي معنوي زمين رخ داده است، مي‌تواند سرآغاز حركت و جهشي باشد و بايد براي تداوم اين تفكر انقلاب اسلامي، از تمام عوامل خودي و غيرخودي استفاده كرد.

زم تصريح كرد: آنچه بايد به صورت فردي، شخصي و اجتماعي دنبال كنيم، تربيت درست فرزندانمان است. آن‌ها را به جاي سطحي‌‌نگري، دنيازدگي و عوام‌زدگي اهل تفكر سازيم. از اينكه سؤال دارند، گرايش نو و جديد دارند نهراسيم. اگر پايه‌هاي تفكر و تربيت صحيح اسلامي و انساني بازار گرمي پيدا كند، اين بازار مي‌تواند پهلوان‌هاي عصر خود را پيدا كند؛ پهلوان‌هايي همچون آويني‌ها و تختي‌ها.

همچنين در خلال اين برنامه كه با حضور همسر و دوستان شهيد آويني برگزار شد آثار برگزيده  و منتخب آن شهيد نيز نمايش داده شد.

فيلم مستند راويان شهيد كه به معرفي شهداي روايت فتح مي‌پرداخت نيز از ديگر برنامه‌هاي اين بزرگداشت بود كه براي حاضران نمايش داده شد. در حاشيه مراسم رئيس پيشين حوزه هنري دليل ماندگاري و خاص بودن آثار شهيد آويني را ويژگي‌هاي شخصيتي ايشان دانست و يكي از شاخصه‌هاي شخصيتي ايشان را سعه‌صدر عنوان كرد و افزود: آويني سعه‌صدر عجيبي داشت. او در معرض تهاجم دو گروه، قشري‌گري ديني آدم‌هاي رياكار و از طرف ديگر روشنفكران بي‌دين و لائيك قرار داشت. آويني در جايي قرار گرفته بود كه از دو طرف مورد حمله و اذيت قرار داشت.

سعه‌صدر او باعث شد كه هم اين‌بار را تحمل كند و هم تا آخرين لحظه به كار و فعاليت بپردازد. آويني فردي اهل مبارزه، انديشه و تفكر بود.

 

شنبه 24 فروردين 1387 - 15:37


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری