چهارشنبه 25 تير 1399 - 22:45
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

فرهنگي و هنري

 

حسين آرياني
نفر نخست جشنواره مطبوعات در رشته مقاله‌ ادبي هنري

 

خنده دور سفره‌هاي هفت‌سين

 

 

معرفي سريال‌هاي نوروزي سيماي جمهوري اسلامي ايران

«سه در چهار» در شبكه اول

مجموعه تلويزيوني «سه در چهار» مجموعه‌اي به كارگرداني محمد حسين لطيفي و مجيد صالحي است كه در شبكه اول سيما توليد شده است. اين مجموعه در 26 قسمت 45 دقيقه‌اي توليد و ساخته شده و از روز اول فروردين هم روي آنتن خواهد رفت.

داستان سريال «سه در چهار» درباره دو خانواده است كه در زندگي خود دچار مشكلات اقتصادي و اجتماعي مي‌شوند و از طرفي در اين خانواده‌ها، پدرها با يكديگر باجناق هستند و اين مسئله موقعيت‌هاي طنزي را به وجود مي‌آورد در اين مجموعه تلويزيوني بازيگراني چون محمد كاسبي، مهران رجبي، علي صادقي، شهره لرستاني، مريم سلطاني، مجيد صالحي و... ايفاي نقش مي‌كنند.

سريال ديگري كه امكان پخش آن در نوروز از شبكه اول سيما وجود دارد سريال «sms از ديار  باقي» است سيروس مقدم اين سريال را از اواسط بهمن‌ماه در تهران كليد زده است و تهيه‌كنندگي آن را سيد امير سيدزاده به عهده دارد اين مجموعه در 15 قسمت 45 دقيقه‌اي در گروه فيلم و سريال شبكه اول سيما توليد مي‌شود داستان‌هاي اين مجموعه طنز‌آميز توسط محسن طنابنده نوشته شده است.

داستان سريال «sms از ديار باقي» درباره فردي به نام منصور سيم‌خواه است كه براي گردآوري ثروت با توسل به كارهاي مختلف از مردم پول مي‌گيرد اما پس از مدتي با دستيابي به سودي سرشار تصميم مي‌گيرد از انجام تعهداتش سرباز زده و با همدستي اعضاي خانواده‌اش به خارج از كشور فرار كند. جالب است بدانيد اين مجموعه اولين كار سيروس مقدم (كارگردان سريال‌هايي همچون «نرگس» و «اغما») در ژانر طنز است.

محمدرضا شريفي نيا، حميد لولايي، رضا شفيعي جم، شيلا خداداد، سروش گودرزي، حامد كميلي از جمله بازيگران اين مجموعه هستند نكته قابل توجه در اين سريال حضور شيلا خداداد و سروش گودرزي است كه هر دو آن‌ها پس از چند سال دوري از ايران دوباره برگشته‌اند تا تجربه بازيگري‌شان را دنبال كنند.

«نشاني» در شبكه دوم

«نشاني» عنوان سريال است كه قرار است شبكه دوم سيما در ايام نوروز روي آنتن بفرستد كارگردان اين مجموعه هم رامبد جوان است داستان اين مجموعه توسط فلورا سام نوشته شده است و مجيد اوجي كه همسر فلورا سام هم هست تهيه اين مجموعه بر عهده دارد.

داستان «نشاني» كه در 13 قسمت تهيه شده، درباره دختري به نام ليلاست كه در پي ورشكستگي شركت عمه‌اش در خارج از كشور به ايران بازمي‌گردد تا صندوقچه عمه خود را كه پنهانش كرده بيابد. در اين سريال داوود رشيدي، رامبد جوان، پروانه معصومي، كوروش تهامي، بروز ارجمند، مرضيه برومند و پرويز پورحسيني به ايفاي نقش مي‌پردازند.

«مرد هزار چهره» در شبكه سوم

مهران مديري در نوروز امسال با «مرد هزار چهره» به شبكه سوم خواهد آمد پيش از اين هم سريال نوروزي «جايزه بزرگ» را از اين كارگردان طنز شاهد بوديم. داستان‌هاي اين مجموعه توسط محراب قاسم‌خاني و پيمان قاسم‌خاني نوشته شده  و لوكيشن‌هاي اصلي آن نيز در خيابان ملاصدراي تهران است مثل هميشه مهران مديري نقش اول را بازي مي‌كند. باز هم مانند ساير مجموعه‌هاي مهران مديري برادران گليان تهيه اين سريال را به عهده دارند. سيامك انصاري، هادي كاظمي، شقايق دهقان، بهنوش بختياري، پژمان بازغي و عليرضا خمسه از جمله بازيگران مجموعه «مرد هزار چهره» هستند به نظر مي‌آيد مديري اين بار كار متفاوتي را ارائه خواهد كرد و از اين جهت به گونه‌اي قصد دارد ناكامي پخش مجموعه «باغ مظفر» را جبران كند.

«قرارگاه مسكوني» در شبكه تهران

مجموعه تلويزيوني شبكه پنجم سيما «قرارگاه مسكوني» به كارگرداني جواد رضويان است اين مجموعه قرار بود نوروز سال 1386 از شبكه اول سيما پخش شودكه بنا به نظر مديران، پخش آن به تعويق افتاد و امسال از شبكه تهران پخش خواهد شد.

تحقيق و نگارش «قرارگاه مسكوني» را عليرضا محمودي انجام داده و موضوع آن درباره تعدادي سرباز در يك قرارگاه است كه براي تعطيلات نوروز تصميم دارند به مرخصي بروند، ولي با مشكلاتي رو به رو مي‌شوند كه اين مشكلات دستمايه اصلي ساخت اين مجموعه است. جواد رضويان را بيشتر به عنوان بازيگر طنز مي‌شناسيم تا كارگرداني، اما او اين بار پشت دوربين است تا تجربه كارگرداني را هم به پرونده حرفه‌اي ‌اش اضافه كند. در «قرارگاه مسكوني» بازيگران چون يوسف تيموري، مهران رجبي، يوسف صيادي، علي صادقي و جواد رضويان حضور دارند.

 

يكشنبه 26 اسفند 1386 - 8:47


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری