جمعه 3 بهمن 1399 - 17:19
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

ويژه نامه

 

حجت الاسلام كاظم لطفيان
مديركل سازمان تبليغات اسلامي استان خراسان جنوبي

 

انتخابات؛ بايدها و نبايدها

 

شمارش معکوس براي انتخابات مجلس هشتم آغاز شده است. مردم نيز مانند هميشه سرگرم ارزيابي افراد براي انتخاب اصلح مي باشند. نامزدهاي احتمالي که از ماه‌ها قبل با عناوين مختلف وارد عر صه شده و به دنبال ايجاد پايگاه درميان مردم بوده اند نيز براي اين بخت آزمايي به صورت رسمي آماده رقابت مي‌شوند . روي سخن با احزاب سياسي ، نامزدهاي نمايندگي و طرفداران آنان و مسؤولان برگزاري انتخابات است.

احزاب ايراني به دليل نبود نظام حزبي كارآمد و نهادينه نشدن خرد جمعي هنوز نتوانسته‌اند برنامه مشخصي براي آينده سياسي کشور ارايه نمايند. ناگفته نماند كه نگاه دولت ها در رويكرد احزاب به مشاركت  سياسي موثر بوده است، به گونه اي كه در برخي دوره ها، نظام حزبي در متن مديريت جامعه و در دوره هاي ديگر به حاشيه رانده شده است . درباره نظام حزبي در ايران  بايد گفت كه احزاب نتوانسته‌اند در چارچوب هدف و با كسب مقبوليت رويكرد خويش را به عنوان "ناظر قدرت " نهادينه نمايند . گو اين كه مخالفت  و تخريب فضاي جامعه و تلاش براي ناآرامي ها،  به يك سنت  در جامعه ايراني تبديل شده است . از سوي ديگر اختلافات داخلي احزاب نيز به سرخوردگي آنان در حوزه سياسي كمك نموده است . احزاب موجود در كشور نمي دانند نمايندگي چه طبقه اي را عهده دار و بيانگر مطالبات كدام گروه باشند . اين کاستي ها به سردر گمي مردم و احزاب انجاميده، به گونه اي كه مردم نيز به  زندگي اجتماعي و سياسي در سايه احزاب  دل نبسته و رويكرد استقلال را بيشتر استقبال مي نمايند .  شايسته است احزاب موجود سياسي با سرلوحه قرار دادن اصول و مباني نظام و دغدغه پيشرفت ايران عزيز با رويكرد اعتدال و توسعه متوازن، اعتماد مردم به برنامه هاي خويش را به دست آورند . همچنين ضروت دارد شعارهاي تند و افراطي را کنار گذاشته و عرصه را براي حضور مردم در صحنه دفاع از ارزش هاي ديني و ملي فراهم آورند . احزاب سياسي  مي بايست مسير خويش را از گروههاي فشار جدا نموده و از شعارها و تبليغاتي كه به نا اميدي مردم بينجامد دوري  گزينند. پاسداشت قانون انتظار ديگري از احزاب وفادار به نظام است تا در پرتو آن آرايش سياسي و انتخابات به تجلي‌گاه وحدت ملي و مجلس نيز به پايگاهي براي ناكامي توطئه هاي دشمنان تبديل گردد.

 نامزدهاي محترم نيز با رعايت اخلاق انتخاباتي از پيوند با كانون هاي قدرت و ثروت خودداري و با پرهيز از دادن وعده هاي غير عملي و دست نيافتني راه را براي رسيدن به مدينه فاضله و آرمانشهر اسلامي  هموار نمايند.

همان گونه که مقام معظم رهبري فرمودند:"نبايد تبليغات رنگين و متنوع يا وعده هاي بزرگ و غير عملي عمران و آباداني را ملاک قرار داد؛ چرا که اين کارها وظيفه دولت است و وظيفه نماينده مجلس شناخت و تصويب قوانين مورد نياز و مشخص کردن مسير حرکت قواي مجريه و قضاييه است".

نکته ديگر اين که  نامزدها به هواداران خويش  توصيه نمايند براي بهره گيري از "تاكتيك جهشي" از انداختن توپ در ميدان رقيبان و ناكارآمدي شيوه هاي مديريت ديگران جداً بپرهيزند؛ زيرا در اين صورت اين گونه وانمود خواهد شد كه هر آن چه از جنس "كار آمدي" است قهراً در انبان مديريتي نامزدها نهفته خواهد بود ، سپس در ميدان عمل با دست شستنن  از حقوق ملت گرايش مردم را در مشارکت و  دخالت در سرنوشت خويش سمت و سوي ديگري بخشند. 

سروران عزيز! مردم از شعارها خسته و به رفتارها دل بسته اند. مردم ما انتخابات را تكليف الهي و حق قانوني خويش مي دانند ، بنابراين هرکاري كه ديوار اعتماد مردم به نظام اسلامي را فرو ريزد گناهي نابخشودني به شمار خواهد آمد.

رهبر معظم انقلاب به نيکي فرمودند:" هتک آبرو و تخريب افراد در شب نامه‌ها ، مطبوعات، پايگاه هاي اينترنتي و ديگر وسايل ، به هيچ وجه صحيح و به مصلحت نيست و اين جانب درخواست و اصرار مي کنم که علاقه مندان به نامزدها فقط به تبليغ و تعريف از افراد مورد نظر خود بپردازند و از روش هاي تخريبي معمول در برخي کشورها بپرهيزند."

 هان اي دلسوزان! گرفتار نمودن مردم  در دام وعده هاي غير عملي و گنجاندن تمامي فضايل خدمت رساني در كارنامه شخصي خويش از يک سو و اختلاف ديدگاهها و مناقشات درون گروهي از ديگر سو، آسيب پذيري نظام اسلامي رادر پي خواهد داشت و  به راستي در رهگذر اين همه آسيب چه كسي سود خواهد برد ؟ مگرنه اين است كه دشمن در اطراف  ما لانه كرده و كمين نشسته است؟ چه کسي بايد اين خطر را گوشزد كند و جامعه را از غفلت برهاند؟

 مقام معظم رهبري  در بياناتشان در عيد غدير فرمودند: مهم اين است كه ملت انتخابات را يكي از امتحانات اصلي و يكي از عرصه هاي كارآمدي بدانند و هوشيار  باشند كه غفلت از دشمن ممكن است در اين عرصه لطماتي  را به همراه بياورد .

 دشمن به اين اختلافات دل بسته  و همواره در تلاش است نقشه هاي شوم خويش را در بستر  "استحاله از درون " عملياتي نمايد.

از مطبوعات و رسانه‌ها نيز انتظار مي‌رود تبليغات انتخاباتي نامزدها را  رهگذري براي سودگرايي و منفعت گرايي تبديل ننمايند، بلكه به مثابه چشم بيناي جامعه، مصلحت عمومي را بر مصلحت فردي و جناحي برتري و با اطلاع رساني شفاف  زمينه را براي رقابت سالم و سازنده فراهم آورند.

 از مسؤولان محترم نظام و دست اندركاران امر انتخابات نيز انتظار مي رود چشم را بر روي واقعيت هاي جامعه باز نمايند و در تأييد صلاحيت ها  با رعايت اصل بي طرفي و جانبداري از منافع نظام و مردم بر اساس قانون به گزينش نامزدها همت گمارند.

به يقين مردم عزيز ايران به‌ويژه خراسان جنوبي نيز با مطالعه عميق و بدون توجه به تبليغات رنگين نامزدها و وعده هاي رنگارنگ غير عملي و با "انتخاب اصلح" به مردم سالاري ديني جلوه اي باشکوه خواهند بخشيد.

 

سه‌شنبه 21 اسفند 1386 - 15:47


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری