سه‌شنبه 13 خرداد 1399 - 0:17
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

فاطمه سادات ميررسولي

 

«شناخت» لازمه حضور آگاهانه و هوشيارانه مردم در انتخابات است

 

گفتگو با مديركل اداره تبليغات اسلامي استان گلستان

انتخابات از جمله مسائلي است كه بايد با نگاهي ريشه‌اي و ساختارشناسانه به آن نگريست. از اين رو برآْنيم تا در سلسله گفت و گوهايي به بررسي اين بازوي اداره كشور بپردازيم. آنچه كه در پي مي‌آيد،‌گفت و گو با حجت‌الاسلام زين‌العابدين روحاني‌نيا، مديركل تبليغات اسلامي استان گلستان است.

انتخابات چيست؟

تعبير «انتخابات» در زبان فارسي از ريشه عربي «خب» به معناي برگزيدن، اختيار كردن، دست چين كردن و ... است. معادل لاتين آن يعني election نيز به فعل eligere به معناي جدا كردن، سوا كردن، برگزيدن و دست‌چين كردن باز مي‎گردد. از نظر علم معنا‌شناسي اين اصطلاح تغيير و تحولات معنايي وسيعي پيدا كرده است، ولي در كاربرد رايج وعام، به معناي «روش يا شيوه‎اي است براي برگزيدن تعداد معيني افراد از ميان شمار كثيري از كساني كه براي تصدي يك منصب يا مقام خود را نامزد كرده‎اند» است.

انتخابات سلسله اقدام‌ها و عمليات منسجم و پيوسته‌اي است كه در يك محدوده جغرافيايي مشخص و زماني محدود ومعين صورت مي گيرد و منجر به برگزيده شدن فرد يا افرادي از سوي اكثريت مردم مي شود. اجرا و انجام اين سلسله اقدام‌ها و عمليات كه منتج به اين نتيجه شود، اصطلاحاً «برگزاري انتخابات» ناميده مي شود.

 

حضور  مردم در انتخابات را چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟

مردم ايران در 24 اسفند ماه، به فرموده مقام معظم رهبري، با عزم راسخ و انگيزه كامل به قصد عبادت وارد ميدان انتخابات مي شوند و با حضور آگاهانه و هوشيارانه خود، همراه با شناخت، حضور حداكثري خواهند داشت و در تلاقي بهار حضور، با عزت به استقبال بهار طبيعت خواهند رفت و دشمنان به ويژه استكبار جهاني را از ضربه زدن به جمهوري اسلامي نااميد مي كنند و پيام مقام معظم رهبري  را كه به اين نوع حضور همواره توصيه مي‌كنند، به منصه ظهور خواهند رساند.

 

حضور آگاهانه  و با شناخت مردم در انتخابات، چه تاثيري خواهد داشت ؟

اگر انتخابات با حضور آگاهانه، شناخت مردم و با حضور گسترده  برگزار شود، اين به معني تائيد انقلاب است. اين حضور در تشكيل مجلسي قوي، كار آمد، پرتوان و وزين كه بتواند پاسخگوي مطالبات مردم و منويات مقام معظم رهبري باشد، حائز اهميت است. حضور آگاهانه مردم در انتخابات و گزينش افرادي كار آمد و شايسته، زمينه ساز ايجاد مجلسي قوي و توانمند در كشور است.

 

حضور مردم در پاي صندوق‌هاي چگونه خواهد بود ؟

مردم ايران در انتخابات 24 اسفند شعور انقلابي خود را آگاهانه با حضور در پاي صندوق‌هاي رأي نشان خواهند داد و ملت ايران از پيش از پيروزي انقلاب اسلامي شعور و شعار را باهم داشته‌اند كه انقلاب اسلامي را به پيروزي رسانده‌اند و با گذر 30 سال از انقلاب در همه حماسه‌ها، حضور با شعور و شناخت داشته‌اند و همواره ابزار بهانه‌جويي را از دشمنان گرفته‌اند .

 

حضور مردم در انتخابات، به چه معني است ؟

انتخابات به فرموده مقام معظم رهبري، محل بروز و تحقق خواست اكثريت است. حضور هر ملتي در عرصه انتخابات نشان خود‌آگاهي آن ملت دارد. مردم ايران با حضور گسترده در انتخابات ، زنده بودن و آگاهي اين ملت را به جهانيان ثابت كرده‌اند.

حضور آگاهانه ملت، پاسخي است به حقانيت نظام در امر انرژي هسته‌اي و پاسخي است به صدور قطعنامه شوراي امنيت و محكوم كردن رژيم  صهيونيستي در اقدام‌هاي قبيحانه‌اش مانند نسل كشي  مردم مظلوم مسلمان فلسطين.

 

مجلس هشتم شوراي اسلامي را چگونه پيش بيني مي كنيد؟

انشاء‌ الله مجلس هشتم مجلسي قوي، پاسخگو، كارآمد، پرتوان، مومن، انقلابي و مدافع نظام خواهد بود. مجلس هشتم مجلسي است كه تاثير لازم در تعاملات سياسي و بين‌المللي گذاشته و در تعيين موارد كليدي، حساس اجتماعي، اقتصادي و فرهنگي بتواند خواسته هاي مردم را رصد كرده و باعث اتخاذ بهترين و مفيدترين تصميم‌ها شود.

 

يكشنبه 19 اسفند 1386 - 12:8


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری