پنجشنبه 26 تير 1399 - 6:9
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

علي بهرامي

 

تحمل درك قرآن را بيابيم

 

 

گزارشي از برگزاري مراسم تكريم چهره‌هاي قرآني و همايش مؤسسات قرآني، مردمي

روزهاي  24 و 25 بهمن سال جاري در تالار شيخ صدوق حرم عبدالعظيم حسني، مراسم تكري چهره‌هاي قرآني و همچنين همايش مديران و مؤسسات قرآني، مردمي در سطح كشوري به همت سازمان دارالقرآن‌الكريم وابسته به سازمان تبليغات اسلامي برگزار شد.

به نظر برخي از صاحب‌نظران و كارشناسان عرصه قرآني، اين دو برنامه تأثير بسزايي بر چهره محتوايي فعاليت‌هاي قرآني سال آتي كشور خواهند داشت. در اين دو روز، دكتر خاموشي رييس سازمان تبليغات اسلامي و دكتر حداد عادل رييس مجلس شوراي اسلامي به ايراد سخنراني و نقطه نظرات قرآني خويش پرداختند.

مهم‌ترين مسئله، عمل به قرآن است

در همين راستا دكتر خاموشي عصر چهارشنبه در دومين مراسم تكريم چهره‌هاي قرآني گفت: ما در جامعه قرآني كشور در راستاي رسيدن به اهداف و برنامه‌‌هاي نهضت قرآن‌آموزي و اساساً به وجود آمدن يك جامعه قرآني بايد عمل به قرآن داشته باشيم.

حجت‌الاسلام سيد مهدي خاموشي افزود: در سوره «مزمل» خداوند به پيامبر (ص) مي‌گويد: شب را تماماً نخواب و يا كمتر بخواب و براي وحي قيام كن. اين را بايد بدانيم كه اگر انسان خود را پاكيزه نكند به باطن قرآن دست پيدا نخواهد كرد. بايد تحمل درك قرآن را داشته باشيم؛ كساني كه از بيانات خوب بهره‌مند هستند قابليت درك اين كتاب آسماني را دارند.

وي سطح هدايت قرآن را بسيار رفيع دانست و گفت: اين كتاب هدايت‌گر متقين است. اگر كسي متقي نباشد ممكن است كه به ظاهر قرآن برسد و حتي اين ظاهر مي‌تواند به گمراهي‌اش بينجامد.

خاموشي در ادامه افزود: بايد عمل قرآني‌ها مطابق با قرآن و جامعه قرآني‌ ما بايد بهترين جامعه فرهنگ ايران باشد. اين جامعه راهنماي ديگر حلقه‌هاي فرهنگي كشور ما است. اين را بدانيد كه اگر تك‌تك شما فعالان عرصه قرآني، خورشيدي باشيد و اين حلقه‌ فرهنگي را نوراني كنيد، ديگر كار تمام است.

در ادامه مراسم كه به طور مستقيم از راديو قرآن نيز پخش مي‌شد «الهام منگلي كهنويي» و «حميدرضا رحماني» در رشته حفظ مدرك درجه 2 مصوب را كه معادل كارشناسي ارشد است دريافت كردند. همچنين آقايان عبدالغفور جوهرچي استادي، علي‌اصغر شجاعي و حسين فردي نيز به دريافت مدرك درجه 2 مصوب نائل شدند.

سپس حجت الاسلام و المسلمين قرائتي، رييس ستاد اقامه نماز در سخناني افزود: بايد از قرآن رفع مهجوريت شود و در صحنه بيايد. زندگي‌مان را با قرآن و مفاهيم آن عجين كنيم و فقط درگير ظاهر آن نشويم. قرآن ابدي است و مانند علوم ديگر تاريخ مصرف ندارد. همه ما قرآني‌ها بايد در سطر سطر قرآن دنبال نكات زندگي باشيم.

در ادامه مراسم تكريم چهره‌ها، از آقايان سيد مهدي فاطميان، شهريار پرهيزگار، سيد محمد مهدي طباطبايي و حسين صبحدل و مرحوم علي اربابي با اعطاي عنوان استاد ممتاز، معادل مدرك دكتري تقدير شد.

خواهان «نطق» قرآن باشيم

همچنين، حجت‌الاسلام و المسلمين خاموشي طي سخناني در همايش مديران مؤسسات و مراكز قرآني صبح پنجشنبه گفت: قرآن ناطق است و بايد بدانيم با ما سخن نمي‌گويد مگر اينكه خود را آماده و محياي دريافت نطقش كنيم.

دكتر خاموشي در ادامه افزود: اگر عالم و دانشمندي در مجلسي دعوت شود با نگاه به مجلس به ميزان سواد مجلس پي‌ مي‌برد و بر اساس دريافتش صحبت مي‌كند. حال در نظر بگيريد كتابي در اختيار فردي قرار گيرد، اگر توانايي آن را از نظر فهم علمي نداشته باشد چگونه مي‌تواند به مطالب آن پي ببرد؟

رئيس سازمان تبليغات اسلامي تأكيد كرد: توجه كنيد كه تمام جاهلين مكه جمع شدند تا نطق را قرآن را بگيرند و فهم مردم را در برابر آيه‌هاي قرآني سد كنند اما نتوانستند و ديديم چگونه مردم گروه گروه به اسلام و قرآن روي آوردند.

وي افزود: بايد كاري كنيم كه سهم قرآن در زندگي ما بيشتر شود و قرآن براي ما زبان بگشايد. بنده فكر مي‌كنم اگر براي منطق قرآن تلاش نكنيم، به فهم واقعي آن نخواهيم رسيد. تربيت قرآني مي‌گويد انسان بايد مورد پذيرش قرآن باشد تا قرآن هم با او صحبت كند و سخن بگويد.

رئيس سازمان تبليغات اسلامي گفت: بالاترين درد از نظر قرآن، گمراهي و ظلمت و بهترين نعمت هدايت است. قرآن همه چيز را در مسير هدايت دارد. قرآن شفا و نور را درون خود دارد. اين را بدانيد حلقه اصلاح فردي مقدم بر اصلاح اجتماعي است. اول فرد خودش را اصلاح كند سپس به خانواده بينديشد و بعد از آن جامعه. تلاش كنيم تا در ظاهر قرآن نمانده و به باطن برسيم زيرا پس از آن خودمان اصلاح مي‌شويم و در پي‌اش جامعه اصلاح مي‌شود.

خاموشي در ادامه گفت: تمام تلاش ما بر اين است كه فرهنگ قرآني رشد كند و سازمان تبليغات اسلامي از فعاليت شما مؤسسات قرآني حمايت مي‌كند.

پس از آن غلامعلي حداد عادل نيز طي سخناني گفت: ما در نظام جمهوري اسلامي نسبت به قرآن كريم وظيفه سنگيني بر دوش داريم. هدفمان از انقلاب اسلامي تنها تأسيس حكومت اسلامي نبوده بلكه جمهوري اسلامي وسيله‌اي است براي هدفي دورتر و بزرگتر و آن ايجاد تمدن اسلامي است.قرن‌هاست كه تمدن اسلامي در جهان به حاشيه رانده شده و تعيين‌ كننده سرنوشت مسلمان‌ها نيست؛ براي رسيدن به چنين هدفي بايد محورمان قرآن باشد.

رئيس مجلس شوراي اسلامي در ادامه افزود: تمدن اسلامي زماني رو به ضعف رفت و مهجور شد كه قرآن نزد مسلمانان به حاشيه رفت، اما تا هنگامي كه قرآن نزد مسلمان‌ها محور بود قدرت آنان حرف اول را در جهان مي‌زد.

وي گفت: معتقدم شخص زماني مي‌تواند ادعاي مسلماني كند كه با قرآن ارتباط داشته باشد. وظيفه سازمان در قبال مسائل و فرهنگ قرآني اين است كه جهات مثبت سنت‌هاي گذشته قرآني را حفظ كند و در ضمن انديشه‌ها و راه‌كارهاي تازه را در اين پيكره تزريق كند.

پس از آن نيز نماينده مؤسسات قرآني با خواندن قطعنامه‌هايش و با اعلام هماهنگي بين مؤسسات قرآني و ارتباط و كمك فكري از سازمان دارالقرآن الكريم وابسته به سازمان تبليغات اسلامي، همايش مديران مؤسسات و مراكز قرآني، مردمي به كار خود پايان داد.

 

سه‌شنبه 30 بهمن 1386 - 15:9


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری