دوشنبه 23 تير 1399 - 12:25
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرمين سليماني

 

لزوم تجربه واسپاري مسئوليت‌ها و بومي‌سازي برنامه‌ها

 

 

گزارشي از نشست مشترك مديران‌كل استاني با مديران ستادي سازمان

در واپسين ماه سال 1386 مديران‌ كل استاني سازمان در تهران گردهم آمدند تا با مسئولان ستادي سازمان به گفت و گو و رايزني پيرامون چگونگي اجرايي كردن برنامه و بودجه سال آتي بپردازند.از مهم‌ترين موارد مطروحه در اين نشست يك روزه كه به همت معاونت امور مجلس و استان‌ها و ميزباني معاونت امور فرهنگي و تبليغ سازمان برگزار شد، تأكيد بر گسترش مديريت فرهنگي و بومي‌سازي برنامه‌ها بود.

دكتر خاموشي در اين نشست متذكر شد: حوزه فرهنگ، حوزه‌اي مردمي است نه سازماني؛ لذا در مراكز استاني بايد واسپاري مسئوليت را امتحان كرد.

حجت‌الاسلام والمسلمين سيد مهدي خاموشي صبح پنج‌شنبه در جمع مديران كل استاني سازمان افزود: بايد ببينيم كه در استان‌ها كادرسازي انجام شده است يا خير. زنگ خطر عرض مي‌كنم كه بايد به صورت قوي كادرسازي فرهنگي كرد.

رئيس سازمان تبليغات اسلامي تصريح كرد: ما چهره‌هاي فرهنگي خودي زيادي در استان‌ها داريم كه تقريباً بدون مكان هستند. اين در حالي است كه ضدانقلاب به عنوان جبهه فرهنگي مقابل، ياران و نيروهاي فرهنگي را مشخص و وجين مي‌كند كه بايد در برابر آن‌ها اقدام‌هاي مؤثري كرد. وي متذكر شد: يك روز هم براي ايستادگي مقابل تلاش‌هاي جبهه فرهنگي ضدانقلاب دير است. بايد از امكان‌ها استفاده كرد. قطعاً اگر براي حوزه فرهنگي همچون آموزش و پرورش رسانه مكتوبي توليد شود، به شدت تحويل مي‌گيرند.

خاموشي در ادامه سخنانش بيان داشت: بايد افراد تأثيرپذير و تأثيرگذار در حوزه‌هاي فرهنگي استان‌ها شناسايي شوند و بانك اطلاعاتي جامع كشوري از اين اشخاص به دست آيد.

رئيس سازمان تبليغات اسلامي خطاب به مديران كل استان‌ها گفت: پس از شناسايي بزرگان اثرگذار بر حوزه فرهنگ، بايد در جهت مرجع شدن آن‌ها در حوزه‌هاي فرهنگي گام برداريد.

وي ادامه داد: بررسي ساختار نهادهاي فرهنگي مهم بايد در جغرافياي كاري قرار گيرد و نقاط آسيب‌ دستگاه‌هاي فرهنگي پس از كشف، به آن‌ها تذكر داده شود.

خاموشي افزود: بكارگيري استعدادهاي خوب جزو اولويت‌هاي سازمان است و در اين راستا استان‌ها مي‌توانند انجمن‌هاي تخصصي را نيز تشكيل دهند.

رئيس سازمان تبليغات اسلامي يادآور شد: بايد بنگريم كه در برابر ميزان كاركرد فيزيكي و عملياتي كه انجام شده، چه ميزان ظرفيت‌سازي نظري براي كارهاي عملي صورت گرفته است، چرا كه بايد در برابر هر يك كار عملياتي، دوكار فكري باشد.

وي در بخش ديگري از سخنانش متذكر شد: حركت به سمت توليد محتوايي از جمله دستور كارهاست كه بايد در كنار آن برگزاري نمايشگاه‌هاي دائمي و موقت از آثار فرهنگي نيز برقرار باشد.

خاموشي در پايان با تأكيد بر لزوم ساماندهي حركت سازمان به سمت چشم‌اندازهاي فرهنگي، اظهار داشت: لازم است تا حد امكان، از دعواهاي محيطي و موضوعي براي رسيدن به هدف‌هاي فرهنگي دوري كرد.

ناكارآمدي نسخه واحد فرهنگي

همچنين، حجت‌الاسلام روحاني‌نژاد نيز در ادامه برنامه تأكيد كرد: ذائقه‌ها و سليقه‌هاي فرهنگي متفاوت است و براي تمام مسائل فرهنگي كشور نمي‌توان نسخه‌اي واحد پيچيد.

معاون امور فرهنگي و تبليغ سازمان تبليغات اسلامي افزود: از آن‌جا كه برنامه فرهنگي شمال و جنوب و يا شرق و غرب كشور نمي‌تواند يكسان باشد، بنابر اين شده است كه از سال 87 شيوه برنامه‌ريزي‌ها مقداري متفاوت با گذشته باشد.

حجت‌الاسلام و المسلمين حسين روحاني‌نژاد توضيح داد: سمت و سوي برنامه‌ها بومي‌سازي و جهت حركت به سمت چشم‌انداز نظام و در راستاي سند ملي خواهد بود.

وي يادآور شد: در سال 86 معاونت فرهنگي سازمان ضمن عملكرد ستادي با توجه به برنامه‌هاي فرهنگي كه داشت، به نوعي استان سي‌ويكم نيز بود و برنامه‌هايي را در سطح كشوري پا به پاي استان‌ها اجرا كرد. روحاني‌نژاد تصريح كرد: در اين مدت احساس شد كه بايد كم‌كم شأن فعاليت‌هاي صف با ستاد جدا شود؛ لذا كاري كه از استان‌ها انتظار مي‌رفت، به خود آن‌ها واگذار شد.

معاون فرهنگي سازمان تأكيدكرد: فعاليت‌هاي اجرايي بايد به مجراي خودش يعني در استان برگردد و آن‌جا اجرا شود، ستاد هم ضمن پيگيري كارهاي ستادي، بناي آن بر تفاهم با استان‌ها در راستاي گره‌گشايي مشكلات است.

وي با اشاره بر لزوم كسب اطلاعات پايه‌اي و شناسنامه فرهنگي استان‌ها از سوي مديران كل، اظهار داشت: بر اساس سياست ياد شده از حجم برنامه‌هاي كشور كاسته و بر برنامه‌هاي بومي افزوده خواهد شد.

روحاني‌نژاد با تأكيد بر لزوم شناسايي محيط و معضل‌هاي فرهنگي در استان‌ها بيان داشت: مادامي كه درك درستي از مسائل فرهنگي نداشته باشيم، نمي‌توانيم در برنامه‌هاي بومي موفق باشيم. معاون امور فرهنگي و تبليغ سازمان تبليغات اسلامي با عنوان اين مطلب كه برخي از فعاليت‌هاي مركز بايد به مديران كل استان‌ها تفويض شود، گفت: از جمله كارهايي كه توسط مركز به استان‌ها سپرده شده طرح توسعه متوازن روحاني‌مستقر بود كه پس از سياست‌گذاري‌هاي كلان توسط مركز، اجرايش به استان‌ها سپرده شد.

وي همچنين در ارتباط با فصل بودجه‌نويسي سال آينده براي استان‌ها اظهار داشت: از اين پس اعتبارها با توجه به برخي فاكتورهاي اصلي مانند آمايش سرزميني (زمين و جمعيت) و همچنين برخي فاكتورهاي فرعي مانند شرايط ويژه استان‌ها تفويض و در اختيار آن گذاشته خواهد شد.

روحاني نژاد در ارتباط با برنامه‌ سال آتي ستاد نيز بيان داشت: بنا داريم كه سفرهاي استاني را از سال 1378 به همراه معاونان سازمان و يا مديران كل انجام دهيم، در همين راستا، رفتن به 15 استان و دعوت از 15 استان به مركز جزو برنامه‌هاست.

لزوم وجود افراد خبره در بخش‌هاي تبليغاتي سازمان

در همين راستا، رئيس اداره روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي در جمع مديران كل استاني سازمان بيان داشت: وجود افراد خبره مانند فيلمبردار، عكاس، نويسنده، شاعر و ... در بخش‌هاي تبليغاتي سازمان براي انجام كار اصولي و حرفه‌اي اثرگذار لازم است.

عباس لهراسبي افزود: متأسفانه در حال حاضر در بحث‌هايي مانند معرفي سازمان و اعلام فعاليت‌هايش به ديگران جز آرشيو خبري صدا و سيما از معدود برنامه‌ها، مجموعه مناسب ديگري وجود ندارد و وجود چنين بايگاني به ويژه در مراسم‌ و مناسبت‌هاي تاريخي سازمان احساس مي‌شود.

وي در ادامه بيان داشت: احداث مركز اسناد خبري و تصويري سازمان در راستاي بايگاني صحيح و مطلوب فعاليت‌ها و كاركردهاست تا بتوان تمامي محصول‌هاي سازمان اعم از خبر، فيلم، داستان و... را از گذشته تا به حال جمع‌آوري كرد.

رئيس اداره روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي در بخش ديگري از سخنانش تصريح كرد: امر تبليغات بايد بررسي و نقد شود، چه بسا پوسترها و پلاكاردهايي توليد و در برنامه‌ها عرضه شود كه داراي استانداردهاي تبليغي نباشند و در اصل موضوع و هدف برنامه خلل ايجاد كنند.

لهراسبي تأكيد كرد: از اين رو، گذر از فيلتر نقد و بررسي، جزو ويژگي‌هاي مهم مركز اسناد است و بررسي محتوايي موضوعات مطروحه از درجه اهميت بالايي برخوردار خواهد بود.

وي همچنين با اشاره به راه‌اندازي بخش مستندسازي فعاليت‌هاي سازمان در قالب فيلم و داستان كوتاه، بيان داشت: با دستيابي به آرشيوي غني از فعاليت‌ها و محصولات، مي‌توان جشنواره و نمايشگاهي دائمي از مجموعه كاركردهاي سازمان داشت.

رئيس اداره روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي خطاب به مديران كل استاني بيان داشت: از جمله مشكل‌ها نبود نيروي كافي و نخبه براي بخش‌هاي روابط عمومي در شهرستان‌هاست كه مديران استاني بايد براي پيشبرد برنامه‌ها حتماً شناخت استعدادهاي مطلوب را در دستور كار خويش قرار دهند.

گفتني است، در بخش ديگري از اين نشست يك روزه مديران كل استاني سازمان با مديران ستادي، مسئولان طرح و برنامه و همچنين اداري مالي به طرح نظرات كلان و پاسخ به پرسش حاضران پرداختند.

 

 

يكشنبه 28 بهمن 1386 - 12:34


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری