شنبه 17 خرداد 1399 - 16:17
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

نظام پيشنهادات

 

سيد داوود تديني
مسئول اطلاع رساني كارگروه نظام پيشنهادها

 

نظام مديريت شش انحراف از ميزان، شش سيگما در عمل

 

نظام مديريت الهي= جمع شدن فكرهاي نيك= حاكم شدن روح الهي در جامعه

رضايت خدا+ رضايت مردم= نظام مديريت با كيفيت

 

شش انحراف از ميزان، يك ابزار مديريتي براي حل مسائل است كه بكارگيري صحيح آن مي‌تواند در رفع مشكلات سازمان و همچنين بهبود وضعيت امور، نقشي فوق‌العاده اثربخش داشته باشد. به اين منظور سازمان ‌بايد درك درستي از مسائل و مشكلات خود داشته و از ماهيت و شيوه عملكرد اين ابزار نيز مطلع باشد. در عرصه كنوني كسب و كار، اوضاع سازمان‌ها مستمراً در حال دگرگون شدن است. با نگرش جديد، سازمان مجموعه‌اي از فرآيندهايي است كه هدف آنها ايجاد ارزش براي مخاطبان است و اين امر يعني ايجاد ارزش براي مخاطبان، مستلزم آفرينش ارزش در خود سازمان است.

يكي از بهترين راه‌هاي پي‌بردن به قدرت نظام مديريت شش انحراف از ميزان، مشاهده عملكرد و فرصت‌هايي است كه بواسطه بكارگيري ابزار شش سيگما در سازمان‌هاي مختلف ايجاد گرديده و برخي تفكرات خلاق و ثمرات عالي است كه از اين طريق تحصيل شده است. در ادامه چند نمونه از اين موارد ارائه مي‌شود.

1- اجراي شش انحراف از ميزان در صنايع فضايي:

يك شركت مخابراتي كه ارتباطات ماهواره‌اي را در اختيار مخاطبانش قرار مي‌دهد، متوجه شد كه به يك چالش سازماني دچار شده است. اغلب مخاطبان اين سازمان قراردادهاي طولاني‌مدت براي استفاده از ارتباطات ماهواره‌اي منعقد مي‌كنند (به‌عنوان مثال بانك‌ها از ماهواره‌ها جهت ارسال اطلاعات مربوط به معاملات استفاده مي‌كنند) و مخاطبان بالقوه ديگر تنها خواستار ارتباطات كوتاه‌مدت، مثلاً در يك كنفرانس ويدئويي يا گزارش اخبار تلويزيون هستند. مسئله اين بود كه زمان تأييد قراردادهاي كوتاه‌مدت به‌اندازه قراردادهاي بلند‌مدت به‌طول مي‌انجاميد و در نتيجه مخاطبان خدمات ماهواره‌اي كوتاه‌مدت ناراضي بودند و هر لحظه احتمال داشت كه سازمان، اين دسته از مخاطبان خود را از دست بدهد. يك گروه بهبود شش انحراف از ميزان به رهبري نماينده‌اي كه از اختيارات لازم برخوردار بود، روش (متدولوژي) dmaic را جهت تعريف، اندازه‌گيري و تحليل فرآيند مورد استفاده قرار داد.

بعد از انجام برخي تحليل‌ها مشخص شد كه فرضيات قديمي در خصوص حجم تحقيقات لازم براي انعقاد يك قرارداد بايد تغيير مي‌كرد و لازم بود تا رويه‌هاي جديد، ساده و مؤثر جايگزين شده و آزمايش شوند. اين شركت، فرآيند انعقاد قرارداد را به شكلي سريع‌تر و مشتري پسندتر بهبود بخشيد، در نتيجه نه تنها مخاطبان را خشنودتر نمود، بلكه فعاليت‌هاي اين شركت را نيز توسعه داد و منافع سالانه بالغ بر معادل يك ميليون دلار بدست آورد.

2-اجراي شش انحراف از ميزان، متوقف كردن كارخانه جديد:

 به همراه موفقيت داروي مسكن جديد، يك شركت داروسازي، طرح 200 ميليون دلاري افزايش  توليد را براي خريد تجهيزات و امكانات جديد براي كارخانه فعلي، طرح ريزي كرد. پس از جمع‌آوري داده‌ها، اعضاي گروه دريافتند كه تنها 40درصد از داروهاي بسته‌بندي شده قابل عرضه است. پس از مشاهدات بيشتر دريافتند كه شيوه عايق‌بندي شيشه‌هاي دارو بسيار نامناسب است. گروه از چند سري آزمايش و تصميم‌هايي در خصوص فرآيند عايق‌بندي، استفاده كرد و بهترين تركيب عوامل را جهت اطمينان از يك عايق‌بندي خوب تعيين كرد. با اين تغييرات و صرف چند قطعه 50 دلاري جهت تنظيم تجهيزات، گروه بهبود شش انحراف از ميزان، بازده را در كارخانه تا 85 درصد افزايش داد. اين افزايش ظرفيت، نياز به احداث كارخانه جديد را منتفي و وضعيت خط توليد را براي دستيابي به بهبودهاي آتي و افزايش بازده‌اي ديگر آماده كرد.

3- اجراي نظام شش انحراف از ميزان در يك شركت وام‌دهنده، بهبود كيفيت وام:

 يك شركت وام‌دهنده با بخش عظيمي از دوباره كاري مواجه بود. عليرغم بازار قدرتمند، اين شركت درگير كار اصلاح وام‌هاي به‌تازگي منعقد شده بود. عيوب اين وام‌ها عبارت بود از اشتبا‌ه‌هاي اسنادي، اشتباه در اصلاحات و تعريف نادرست شرايط وام.

وجود اين اشتباهات باعث عدم ارائه وام به وام‌گيرندگان مي‌شد. از آنجايي كه اغلب شركت‌هاي وام‌‌دهنده وام خود را به شركت‌هاي بزرگ خصوصي و يا شركت‌هاي وابسته به آنها مي‌دهند، اشتباه در قرارداد اعطاي وام باعث راكد ماندن بخشي از پول شركت و عدم استفاده از آن بصورت وام مي‌شد. در ابتدا يك گروه همه دلايل و علل بروز وام‌هاي نادرست را بررسي كردند. اين گروه هشت دليل عمده براي قابل ارائه نبودن وام‌ها تعيين و بر روي مهمترين علت، تمركز كردند. طي چند ماه اين گروه قادر به حذف نيمي از وام‌هاي ارائه نشده گرديد و موجب شد صرفه‌جويي معادل 150 ميليون دلار براي شركت بوجود آيد.

اجراي پروژه‌هاي ديگر نيز به حذف ساير علل ريشه‌اي و اصلاح فرآيند اعطاي وام كمك نمود؛ در نتيجه شركت توانست از سرمايه‌اش استفاده بهتري كند و مشتريان خود را خشنودتر نگاه دارد.

خلاصه:

نمونه‌هاي انتخاب‌شده از پروژه‌هاي شش انحراف از ميزان، نمايانگر كسر كوچكي از كل بهبودها و تغييرات ايجاده شده در فرآيندهاي موجود در اقصي نقاط دنيا است. برخي افراد سئوال مي‌كنند: آيا اين مسائل به هرحال حل نمي‌شود؟ و پاسخ اين است كه احتمالاً‌ برخي از آنها حل مي‌شوند.

 

قرآن مجيد و مجد‌آفرين بيش از دويست بار من، تو و ‌ما مسلمانان را دعوت به تفكر، تعقل، تذكر، تدبر و تحقيق و تفقه نموده است.

نظام مشاركت با سيستم پذيرش و بررسي پيشنهاد كاركنان آغاز مي‌شود و اين به‌عنوان بهترين دست‌آورد اجتماعي سازمان و از مباحث بسيار مهمي‌‌ست كه دريچه‌هاي تحول را بسوي سازمان مي‌گشايد.

 

چهارشنبه 24 بهمن 1386 - 14:46


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری