چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 10:43
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

آرمين سليماني

 

«محتوا گرايي و توليد علم» منتشر شد

 

كتاب «محتوا گرايي و توليد علم» نوشته عماد افروغ توسط انتشارات سوره مهر وابسته به سازمان تبليغات اسلامي منتشر شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، اين اثر يكي از 9 اثر افروغ است كه به تازگي توسط انتشارات سوره مهر آماده چاپ شده اند. افروغ در اين كتاب از سويي با نگاهي آسيب‌شناسانه به نظام آموزشي و رويكردهاي قالب علمي درايران پرداخته و از سويي ديگر به معرفت‌هاي حسي و تجربي انتقادهاي اساسي وارد كرده است.

افروغ درباره اين كتاب مي‌گويد:«همواره بحث توليد علم يكي از دغدغه هاي جدي من بوده است. اين اثر را با عنوان«محتوا گرايي و توليد علم»نوشته ام؛ چون معتقدم علم با آزادي، خلاقيت و محتواگرايي پيوند خورده است. جايي كه براي علم قالب‌هاي تنگ تعيين مي كنيم، علم مطمئناً رشد نمي كند. به هر حال علم قدرت مانور،آزادي و خلاقيت مي خواهد و ما واقعا از اين خلاقيت‌ها و آزادي به دور هستيم وعلم بدون اينها حاصل نمي شود. متأسفانه آفتي كه گريبانگير ما و غرب شده، اين است كه وقتي بحث آزادي را مطرح مي كنيم، براي رسيدن به يك معرفت حسي و تجربي صرف است.»

همچنين در بخشي از مقدمه كتاب آمده: «بيگانگي دست‌اندر‌كاران آموزشي با بحث‌هاي ظريف و پيچيده معرفت‌شناسي و به عبارتي فرو افتادن در معرفت‌شناسي منسوخ و بي ريشه و معرفت‌سوز پوزيتيويسم و غفلت آنان از نسبت علم با فرهنگ و جامعه، باعث شده است تا اولاً تلاش‌ها و آثار عميق و تعيين كننده غير اثبات گرايانه بسياري از خردورزان و انديشمندان د اخلي ناديده يا به هيچ گرفته شود و ثانياً تمام انگيزه‌ و تلاش دانشگاهيان به مسير باريكي از معرفت‌هاي بشري به نام معرفت تجربي، آن هم با رويكرد ويژه و ابزارها و شيوه‌هاي قالبي، هدايت شود.»

اين كتاب در10 فصل تنظيم شده و در آن بحث‌هايي همچون«جنبش نرم افزاري علم»، «جايگاه مطلوب دانشگاه و آسيب‌شناسي آن»، «دانشگاه و تحول فرهنگي»، «رئاليسم علمي»، «امكان جامعه شناسي ديني»، «جايگاه و فلسفه وجودي شوراي عالي انقلاب فرهنگي» و... مطرح شده است.

گفتني است، «محتواگرايي و توليد علم» در 195صفحه ،با قطع رقعي، به قيمت 20000 ريال و شمارگان 2200 نسخه در نوبت چاپ نخست منتشر شده است.

 

چهارشنبه 24 بهمن 1386 - 12:5


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری