سه‌شنبه 17 تير 1399 - 13:15
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

علي بهرامي

 

برگزاري جشنواره نشاط و انگيزه كاري را در پي دارد

 

چند روز مي‌شود كه جشنواره كاركنان حراست سازمان‌ها به دبيري علي طالبي و ميزباني سازمان تبليغات اسلامي آغاز به كار كرده است. جشنواره‌اي كه در 3 زمينه قرآني (حفظ، قرائت و درك مفاهيم قرآني)، فرهنگي (كتاب‌خواني، مقاله‌نويسي، خاطره‌نويسي) و ورزشي (شنا، تيراندازي، تنيس روي ميز و...) است و به گفته دبير آن، اميد، نشاط و آگاهي ديني، مذهبي را براي شركت كنندگان به ارمغان مي‌آورد.

اين مسئله انگيزه‌اي شد تا گفت‌وگويي با علي طالبي ترتيب دهيم.

لطفاً از سابقه شكل‌گيري و نحوه برگزاري جشنواره براي ما بگوييد.

حراست كل كشور يك شوراي سياست‌گذاري دارد كه شامل 4 كميته مي‌شود. يكي از اين كميته‌ها، قرآني، فرهنگي ورزشي است كه رياست آن را حجت الاسلام و المسلمين مصطفي مليحي به عهده دارد. پايان آذرماه بود كه برگزاري ششمين جشنواره قرآني، فرهنگي و ورزشي كاركنان حراست سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها به عهده اين كميته گذاشته شد.

بر اين اساس، كميته سه جلسه كاري در دي ماه برگزار كرد. در اين كميته مقرر شد جشنواره در سه زمينه برگزار شود.

 نخست قرآني شامل (حفظ، قرائت و درك مفاهيم) دوم فرهنگي شامل (كتاب‌خواني، مقاله‌نويسي و خاطره‌نويسي) سوم ورزشي شامل رشته‌هاي دو استقامت، شنا، تيراندازي، تنيس روي ميز و...

جشنواره ششم از نظر شكل اجرايي چه تفاوتي با دوره‌هاي پيشين دارد؟

در دوره‌هاي گذشته، جشنواره به شكل متمركز توسط حراست كل كشور برگزار مي‌شد اما اكنون برگزاري آن به كميته واگذار شده و حراست كل كشور كار نظارت بر جشنواره را انجام مي‌دهد.

فراخوان و اطلاع‌رساني اين جشنواره به چه صورت بود؟

پس از تشكيل دبيرخانه، آيين‌نامه اجرايي برگزاري جشنواره و جدول آن تهيه شد و با امضا و تأييد حجت‌الاسلام مليحي به تمام وزارت‌خانه‌ها و سازمان‌ها فرستاده شد. همچنين از 12 دي  به مدت 20 روز مهلت گذاشته شد كه شركت كنندگان مدارك و اثرهاي خود را به دبيرخانه بفرستند تا شرايط‌شان براي شركت در جشنواره مورد بررسي قرار گيرد.

در مورد اطلاع‌رساني بايد بگويم كه كار حراست‌ها شكل گمنامي دارد و هميشه دوستان حراست سعي كرده‌اند از كمترين امكانات، بهترين و بيشترين نتيجه را استخراج كنند. اطلاع‌رساني در همين حد كافي است و نياز به تبليغات به طور وسيع و گسترده وجود ندارد.

هر جشنواره‌اي براي برگزاري خود اهدافي دارد. مهم‌ترين اهدافي كه حراست كل كشور و به ويژه متولي برگزاري ششمين دوره آن يعني كميته قرآني، فرهنگي و ورزشي دنبال مي‌كند، چيست؟

اين جشنواره ارتقاي سطح اطلاعات ديني، فرهنگي و توجه به آموزه‌هاي ديني به ويژه اخلاق كارگزاران را براي شركت كنندگان مد نظر دارد. همچنين درس‌گيري از عاشوراي حسيني، ائمه اطهار (عليه‌السلام)، امام (ره) يكي ديگر از هدف‌هاي ما بوده است. البته ايجاد انگيزه و نشاط در بين كاركنان حراست را نيز جزو هدف‌هاي خود مي‌دانيم؛ لذا بايد اين را بگويم كه اصولاً كار حراست حساس است و نيروهاي حراست محدوديت بيشتري در اجتماع دارند و برگزاري همه ساله اين جشنواره باعث انبساط خاطر، نشاط كاري و رفع خستگي شده و به تبع آن كاربري اين عزيزان را نيز افزايش مي‌دهد.

با توجه به اينكه شما دبير ششمين دوره اين جشنواره هستيد، ارزيابي‌تان درباره جشنواره چگونه‌ است؟

اين جشنواره از نظر نحوه اجرا و محتواي آن خوب و مناسب است، اما امكانات آن كافي نيست و بيشتر با تلاش و پيگيري حجت‌الاسلام مليحي بود كه به اين صورت برگزار شد. اين را هم بگويم كه كمبود وقت حراستي‌ها اين اجازه را به ما نمي‌دهد كه جشنواره را گسترش دهيم، مثلاً نقد مقاله بگذاريم يا شب شعر داشته باشيم. بيشتر سعي شده با كمترين زمان و امكانات، بهترين نتيجه حاصل شود. جشنواره را مثبت ارزيابي كرده و فكر مي‌كنم در مجموع به نتايج جشنواره كه شامل تحكيم مباني ديني، ارتقاي سطح آگاهي‌ها، تنوع در كارها و ايجاد انگيزه و نشاط در كاركنان حراست مي‌شود، برسيم.

 

چهارشنبه 24 بهمن 1386 - 11:46


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری