دوشنبه 29 دی 1399 - 20:6
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

آرمين سليماني

 

«واژه‌هاي فارسي عربي شده» منتشر شد

 

 

كتاب «واژه‌هاي فارسي عربي شده» نوشته «السيد ادي‌شير» و برگردان «حميد طبيبيان» توسط انتشارات اميركبير منتشر شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي،  اين كتاب به بحث و بررسي واژه‌هاي فارسي داخل شده در زبان عربي مي‌پردازد.

اين كتاب كه از ريشه، دگرگوني‌ها، سير تغيير، تحريف و تصحيح واژه‌هاي فارسي وارد شده به زبان عربي سخن به ميان آورده، به سال 1908 ميلادي در كتابخانه كاتوليكيه روحانيون يسوعي بيروت چاپ شده است.

«ادي‌ شير» كلداني اثوري و متولد 1867 ميلادي در عراق است. وي تحصيلات خود را در موصل تكميل كرد و به زبان‌هاي عربي، كلداني، تركي، عبري، فارسي و كردي تسلط يافت. ادي‌شير توانست به منصب‌هايي همچون رياست اسقفان كاتوليك و نيز مطراني سعرد برسد.

حميد طبيبيان نيز متولد 1327 خورشيدي در دزفول است. وي تحصيلات تكميلي خود را در تهران ادامه داد و در 1354 به عضويت فرهنگستان ادب و هنر ايران درآمد. طبيبيان هم‌اكنون عضو هيئت علمي پژوهشكده علوم انساني و مطالعات فرهنگي است.

كتاب «واژه‌هاي فارسي عربي شده» سومين مجلد از سري مجموعه «زبان‌شناسي، ادبيات و فرهنگ» محسوب مي‌شود كه هدف از آن پرداختن به جنبه‌هاي مختلف دانش زبان‌شناسي، ادبيات، شاخه‌هاي مرتبط با آنها، مانند مطالعات ترجمه، ادبيات تطبيقي، انسان‌شناسي و زبان‌شناسي، ارتباطات، برنامه‌ريزي درسي، مرجع‌نگاري و ... براي معرفي هرچه بيشتر اين علوم است.

در بخشي از كتاب آمده: سرگذشت مردمان عرب در طول تاريخ، به گونه‌اي بوده كه همواره با قوم‌ها و ملت‌هاي گوناگون مانند بابليان، مصريان، ايرانيان، يونانيان و روميان آميختگي داشته‌اند. اين تداخل، باعث شده زبان عربي بسياري از واژگان رايج ميان اين ملت‌ها را وام گرفته و وارد زبان خود كند.

كتاب «واژه‌هاي فارسي عربي شده» با شمارگان 2000 نسخه در نوبت چاپ نخست روي كاغذ تحرير سفيد 70 گرمي با طراحي جلد مرتضي شميسا و صفحه‌آرايي فريبا فراهاني توسط مؤسسه انتشاراتي اميركبير وابسته به سازمان تبليغات اسلامي منتشر شده است.

گفتني است، اطلاعات تكميلي كتاب (براساس فهرست نويسي فيپا) در آدرس اينترنتي  http://www.amirkabir.net/  قابل مشاهده و دسترسي براي  علاقه‌مندان است

 

 

 

 

 

 

 

 

چهارشنبه 17 بهمن 1386 - 10:43


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری