يكشنبه 11 خرداد 1399 - 20:41
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

آرمين سليماني

 

«تحول آوايي زبان فارسي» منتشر شد

 

 

   كتاب «تحول آوايي زبان فارسي» نوشته هاينريش هوبشمان توسط انتشارات اميركبير منتشر شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، اين كتاب به بررسي تحول آوايي زبان فارسي از محدوده هندواروپايي تا فارسي‌نو مي پردازد.

در بخشي از كتاب ياد شده آمده: اصطلاح هندواروپايي نخستين‌بار توسط «فرانتيس بوپ» آلماني وضع شد. پيش از آن، اصطلاحاتي همچون هند و ژرمني، آريايي و يا هند و هيتي به كار مي‌رفت. قوم‌هاي گوناگون هند و اروپايي، تا هزاره سوم پيش از ميلاد به نوعي از وحدت نسبي زباني برخوردار بوده‌اند.

هاينريش هوبشمان نگارنده كتاب، در جولاي 1747 ميلادي در ارفورت آلمان متولد شد. از 1868 در مونيخ و لايپزيك نزد اگوست شلاشير به تحصيل فقه‌اللغه پرداخت و در 1872 موفق به كسب درجه دكتري شد. پايان‌نامه‌اش در مورد يسن 30 اوستا و با مشاوره مارتين هوگ بود كه با عنوان «سروده‌اي از زرتشت» چاپ شد.

بهزاد معيني سام مترجم كتاب نيز متولد 1344 خورشيدي در گچساران است. وي ليسانس تاريخ را از دانشگاه شيراز و فوق‌ليسانس فرهنگ و زبان‌هاي باستان را از دانشگاه تهران دريافت كرد و در همين دانشگاه موفق به كسب درجه دكتري در رشته زبان‌هاي باستان شد.

اين كتاب، چهارمين مجلد از سري مجموعه «زبان‌شناسي، ادبيات و فرهنگ» محسوب مي‌شود كه هدف از آن پرداختن به جنبه‌هاي مختلف دانش زبان‌شناسي، ادبيات، شاخه‌هاي مرتبط با آنها، مانند مطالعات ترجمه، ادبيات تطبيقي، انسان‌شناسي و زبان‌شناسي، ارتباطات، برنامه‌ريزي درسي، مرجع‌نگاري و ... براي معرفي هرچه بيشتر اين علوم است.

كتاب «تحول آوايي زبان فارسي» با شمارگان 1500 نسخه در نوبت چاپ نخست روي كاغذ تحرير سفيد 70 گرمي و طراحي جلد مرتضي شميسا توسط مؤسسه انتشارات اميركبير به چاپ رسيده است.

گفتني است، اطلاعات تكميلي كتاب (براساس فهرست نويسي فيپا) در آدرس اينترنتي   قابل مشاهده و دسترسي براي  علاقه‌مندان استhttp://www.amirkabir.net/

 

 

 

 

 

 

 

 

چهارشنبه 17 بهمن 1386 - 10:37


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری