شنبه 15 آذر 1399 - 5:22
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

فرهنگي و هنري

 

حسين آرياني

 

اصول‌گرايي در بيست‌وششمين جشنواره فيلم فجر

 

 

 جشنواره بيست‌ و ششم فيلم فجر با آغاز دهه فجر انقلاب اسلامي‌ آغاز مي‌شود؛ جشنواره‌اي كه امسال با حضور مديريتي با رويكرد اصول‌گرايانه به نظر مي‌رسد نسبت به همه جشنواره‌هاي اين سال‌ها تفاوت‌هاي ملموسي داشته باشد.

تعداد قابل توجهي از كارگردان‌هاي صاحب‌نام با فيلم‌هايشان در جشنواره فيلم فجر حضور دارند. مي‌توانيم به نام‌هايي چون مجيد مجيدي، سيدرضا كريمي، كمال تبريزي، فرزاد مؤتمن، محمدعلي طالبي، بهمن فرمان‌آرا‌، رسول صدر عاملي و... اشاره كنيم.

فيلمبرداري فيلم «هميشه پاي يك زن در ميان است» (كمال تبريزي) در سكوت خبري شروع شد. تبريزي اين فيلم را در شرايطي ساخت كه مدت‌ها درگير سريال «شهريار» بود كه در حال حاضر در حال پخش است.

رضا مقصودي كه پيش از اين فيلم‌نامه «ليلي با من است» را براي تبريزي نوشته بود اين بار با همكاري او، قصه‌هاي سيد مهدي شجاعي را به شكل فيلم‌نامه تنظيم كرده و نغمه ثميني هم آن را بازنويسي كرده است. حبيب رضايي پس از مدت‌ها كه در تئاتر فعاليت‌ مي‌كرد بازيگر نقش نخست اين فيلم است. در كنار او گل‌شيفته فراهاني بازي مي‌كند. اما در اين ميان، شركت مهران مديري در «هميشه پاي يك زن در ميان است» يك اتفاق جالب به شمار مي‌آيد.

در آخرين دوره جشنواره فيلم كودك و نوجوان كه در اصفهان برگزار شد(مهر 84) محمد علي طالبي با دو فيلم حضور داشت. او كه يكي از مشهورترين كارگردانان سينماي كودك است، در همان جشنواره و در دوره‌هاي قبلي توانسته بود جايزه‌هاي اصلي را دريافت كند. آخرين فيلمي كه از طالبي نمايش عمومي داشت «تو آزادي» بود. پس از آن از اين كارگردان باتجربه خبر زيادي منتشر نشد. از داستان فيلم «ديوار» و فهرست عواملش چنين به نظر مي‌رسد كه طالبي با اين كه كماكان قصه‌اش را درگونه مورد علاقه‌اش نوشته، اما نيم‌ نگاهي هم به دوران اوليه فيلم‌سازي‌اش و آثاري كه در دهه 1360 ساخته دارد؛ مثل «خط پايان» كه در زمان خودش فيلم موفق و پرفروشي بود. عوامل فيلم خبر از ساخته‌شدن فيلمي كاملاً حرفه‌اي مي‌دهند.

تدارك فيلم «آواز گنجشك‌ها» (مجيد مجيدي) دو ماه طول كشيد كه طي آن مجيدي مشغول آزمايش كودكان براي انتخاب بازيگر و بازديد لوكيشن‌هاي فيلم بود. فيلم «آواز گنجشك» در تاريخ 29 ارديبهشت 86 در شهريار كليد خورد. فيلم‌ مثل كارهاي قبلي مجيدي (به استثناي «بيد مجنون») در فضاهاي روستايي جريان دارد، يا در فضاهاي شهري كه در آن قرار است درام از طريق تقابل فرد روستايي با محيط شهري ايجاد شود. اين چهارمين همكاري رضا ناجي در مقام بازيگر با مجيدي پس از «بچه‌هاي آسمان»، «باران» و «بيد مجنون» است و مجيدي اين بار نيز از نابازيگرها در فيلمش استفاده كرده است. بيش از نيمي از فيلم در منطقه شهريار فيلم‌برداري شده و بقيه صحنه‌ها هم در تهران گرفته شده است.

«آتش سبز» دومين فيلم‌ بلند سينمايي- داستاني محمدرضا اصلاني است كه 31 سال پس از اولين فيلم بلندش «شطرنج باد» (1355) ساخته شده است. اصلاني يكي از مهم‌ترين پژوهشگران و مستندسازان كشور است كه آخرين مستند بلند داستاني او «خاطرات يك 75 ساله» در جشنواره فجر سال گذشته، جايزه بهترين كارگرداني را گرفت. «آتش سبز» با نگاهي به افسانه‌هاي كهن ايران ساخته شده است، پس از سه‌گانه بهمن فرمان آرا درباره مرگ اين بار در «خاك آشنا» شاهد فيلمي درباره زندگي و اميد خواهيم بود. فرمان آرا در كنار روايت داستان زندگي يك هنرمند نقاش و شاعر سالخورده كه از مظاهر زندگي شهري بريده و يك محيط روستايي را براي زندگي انتخاب كرده، داستاني حاشيه‌اي را نيز درباره نشانه‌هاي اقوام گذشته در آن روستا به جريان مي‌اندازد. اين دو روايت هنگام تلاقي با يكديگر از يك سو فرجامي اميدبخش و پر از حس زندگي براي پيرمرد در قم مي‌زنند و از سوي ديگر فيلم تبديل به هشداري مي‌شود  به نسل جوان. نقش كاراكتر پيرمرد را رضا كيانيان بازي مي‌كند. فرمان آرا با مخاطب قراردادن نسل جوان و از طريق اين شيوه روايت‌گري، اهميت فرهنگ گذشته درخشان ايران را براي جوان‌ها يادآور مي‌‌شود.

«جعبه‌ موسيقي» (فرزاد مؤتمن) جزو فيلم‌هاي معناگراي اين دوره از جشنواره است. مؤتمن درگفت‌وگو  با سايت سيما فيلم اظهار اميدواري كرد كه فيلمش در بخش مسابقه و سوداي سيمرغ به نمايش درآيد. او مي‌گويد كه اگر قرار باشد در بخش جنبي يا ميهمان قرار گيرد، چندان تمايلي به حضور در جشنواره ندارد. «جعبه موسيقي» فيلمي با رويكرد ماورايي-ديني است و مسعود احمديان آن را نگاشته كه به آشنايي پسر 12 ساله باهوشي به نام علي با فرشته مرگ مي‌پردازد و رابطه او را با پدر، پدربزرگ و ديگر اطرافيانش به خصوص مادرش نشان مي‌دهد كه دستخوش دگرگوني مي‌شود.

فيلم «به همين سادگي» (سيد رضا ميركريمي) بدون تغييرات در جشنواره فيلم فجر شركت مي‌كند. به گفته حوزه‌ هنري تبليغات اسلامي فيلم «به همين سادگي» به طور حتم در جشنواره فيلم فجر شركت خواهد كرد. بر اين اساس نسخه به نمايش درآمده در جشن‌ خانه سينما در جشنواره فيلم فجر شركت مي‌كند. «به همين سادگي» پيش از برگزاري جشن خانه سينما براي داوران و اهالي سينما نمايش داده شد. ميركريمي به دليل داشتن سمت مدير عاملي خانه سينما از ارائه فيلم به جشن خانه سينما خودداري كرد. «به همين سادگي» درباره زندگي زن جواني است كه يك روز قصد مي‌كند تا همسرش را ترك كند. اين فيلم با سرمايه‌گذاري مشترك ميركريمي و سازمان توسعه‌سينمايي سوره حوزه هنري تهيه شده است.

«شب» (رسول صدر عاملي) هم فيلمي درباره فلسفه زيارت امام رضا (عليه‌السلام) است كه در آن آقاي بازيگر سينماي ايران، يعني عزت‌الله انتظامي ايفاي نقش مي‌كند. اين فيلم قسمت اول از سه‌گانه‌اي است كه صدر عاملي مي‌خواهد درباره زيارت بسازد. البته قسمت دوم اين سه‌گانه‌ با نام «هر شب، تنهايي» هم به احتمال زياد به جشنواره خواهد رسيد.

مدير بخش «تجلي اراده ملي» بيست‌ و ششمين جشنواره بين‌المللي فيلم فجر، از شروع فعاليت‌ اين بخش خبر داد.

 ايل‌بيگي با اشاره به اينكه تعامل سازمان‌ها و نهادها با جشنواره فيلم فجر در سال‌هاي گذشته سير صعودي داشته، افزود: «اين حركت رو به رشد، باعث شد تا در بيست‌و پنجمين جشنواره شاهد حضور 25 سازمان و نهاد باشيم كه به فيلم‌هاي برگزيده خود جوايزي اهدا كردند.»

از سويي ديگر آثار سينمايي با مضامين پيشگيري از آسيب‌هاي اجتماعي و اعتياد در بيست‌و ششمين جشنواره فيلم فجر تقدير مي‌شوند. دفتر آموزش و فرهنگ پيشگيري از آسيب‌هاي اجتماعي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به مانند سال‌هاي گذشته فيلم‌هاي بخش مسابقه سينماي ايران جشنواره را داوري و به آثار برگزيده جوايزي اهدا مي‌كند.

9 هنرمند و كارشناس هم هيئت انتخاب بخش‌هاي سينماي ايران جشنواره بيست‌ و ششم فجر را تشكيل مي‌دهند.

«محمد بزرگ‌نيا» نويسنده و كارگردان سينما، «محمد تخت كشيان» تهيه‌كننده سينما، «پوران درخشنده» نويسنده و كارگردان سينما، «مجيد رضا بالا» كارشناس فرهنگي، «جمال شورجه» نويسنده و كارگردان سينما، «محمدابراهيم صلواتي‌فر» كارشناس فرهنگي، «داريوش فرهنگ» نويسنده و كارگردان سينما، «مجتبي مشيري» كارشناس فرهنگي و «محمد حسين نيرومند» كارشناس فرهنگي اعضاي هيئت انتخاب بخش سينماي ايران جشنواره هستند.

در بخش بين‌الملل جشنواره آثار نيكيتا سرگويچ ميخالكوف كونچالفسكي هنرمند برجسته روسي مرور مي‌شود. يكي از بزرگداشت‌هاي بخش سينماي جهان جشنواره هم به اينگمار برگمان فيلم‌ساز برجسته سوئدي اختصاص يافته است كه چندي پيش درگذشت. از جمله فيلم‌هاي او كه به نمايش درمي‌آيد مي‌توان از «مهر هفتم» (1975)، «توت‌فرنگي‌هاي وحشي» (1957)، «چهره» (1958)، «چشمه زندگي» (1960)، «همچون در يك آينه» (1961)، «تخم مار» (1977) و «سونات پاييزي» (1978) نام برد.

 

 

چهارشنبه 10 بهمن 1386 - 12:42


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری