جمعه 16 خرداد 1399 - 22:36
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرمين سليماني

 

تحريم استفاده از موسيقي در مجالس عزاداري

 

حضرات آيات صافي گلپايگاني،‌مكارم شيرازي و وحيد خراساني درديدارهاي جداگانه اي كه مسئولان شوراي هيئات مذهبي سراسر كشور با ايشان داشتند،‌بر لزوم حفظ شأن مجالس عزاداري تأكيد كرده و خواستار آن شدند تا دستجات حسيني در مراسم‌هايشان از ابزار‌آلات موسيقي،‌رفتارهاي شرك آلود و مداحي هاي وهن آميز بپرهيزند.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي،‌ در همين راستا آيت الله العظمي لطف‌الله صافي گلپايگاني بيان داشت: از طريق معصيت وگناه نمي‌توان از مقام شامخ امام حسين (ع) تجليل كرد.

وي اضافه كرد: متاسفانه امروز برخي اعمال سبك و مبتذل در مراسم‌ عزاداري محرم صورت مي‌گيرد، از جمله استفاده از آلات موسيقي، اين مسايل بايد از سوي افراد آگاه تذكر داده شود.

اين مرجع تقليد با اشاره به اينکه ماه محرم يک دانشگاه و مدرسه‌ جهاني است، گفت: در ماه محرم، دنياي تشيع تکان مي‌خورد و اين مدرسه و دانشگاه جهاني در همه شهرها و روستاها و حتي در خانه‌ها برگزار مي‌شود و همه افراد از هر گروه و شغلي در اين دانشگاه ثبت نام مي‌کنند.

آيت الله العظمي صافي اين دانشگاه را مختص ماه محرم و صفر ندانست و افزود:‌ اين دانشگاه در همه طول سال برقرار است و مردم هميشه از پيام هايي که حرکت عاشورا دارد، استفاده مي‌کنند و از اين پيام‌ها بهره‌مند مي‌شوند ولي ماه محرم و صفر و دهه عاشورا ويژگي هاي خود را دارند.

اين مرجع تقليد با بيان اينکه «کساني که در اين مکتب تربيت مي‌شوند نبايد نواقص و معايبي داشته باشند»، اظهار داشت:‌ اگر در اين مکتب درست تعليم داده شود و مطالعات صحيحي روي آن صورت گيرد، اين مکتب همه نواقص و معايب را برطرف مي‌کند.اين مکتب،‌ مکتب بسيار وسيعي است که مردم بايد از آن استفاده کنند.

 وي وجود مکتب عاشورا در مذهب تشيع را افتخاري براي شيعيان دانست و تصريح کرد: بايد قدر اين نعمت را بدانيم؛ شکرگزار اين نعمت باشيم و شکر نعمت يعني به وظايفي که براي ما معين کرده‌اند عمل کنيم و از دستوراتشان الهام بگيريم و اين ارادت خود را در خط شرع و تعليمات شرع پياده بکنيم.

آيت الله العظمي صافي گلپايگاني در ادامه افزود: همانطور که خداوند متعال را به واسطه آفرينش آسمان، زمين، کهکشان، جبرئيل، ميکاييل، اسرافيل و اين همه نعمت شکر و سپاس مي‌گوييم و تسبيح خدا را بجا مي‌آوريم،‌بايد خدا را به واسطه آفرينش امام حسين (ع) و اصحاب ايشان تسبيح کنيم و شکرگزار باشيم که اين همه عظمت‌ را در وجود آنان قرار داد و به ظهور رساند.

اين مرجع تقليد نعمت امام حسين (ع) را نعمت بزرگي دانست و تأكيد كرد: اگر تمام رسانه‌هاي دنيا تبليغ کنند و بخواهند که در  موضوعي چنين برنامه‌اي را در يک حد خيلي پايين‌تر برگزار کنند، نمي‌توانند. با هيچ وسيله‌اي نمي‌توان مردم را در مجالس و محافل حاضر کرد و اين همه شوق و ارادت ازمردم ديد؛ اين نعمت بزرگي است که خداوند به شيعيان اهل بيت عطا فرموده است و بايد از اين نعمت و فرصت، کمال استفاده را كرد.

وي با اشاره به روايت هاي فراوان، گفت: در ياد کردن حضرت سيد الشهدا (ع) ، گريه کردن بر مصيبت‌هاي وارده به ايشان و احترام و زيارت حضرت روايت هاي زيادي وارد شده است که همه اينها معاني و مفاهيم بزرگي دارند و مهمترين آنها اين است که مردم بايد هميشه ارتباط خود را با هدايت‌هاي اهل بيت در عمل حفظ كنند و (آن را) فراموش نکنند.

آيت الله العظمي صافي با ذکر اين نکته که «اين سخنان را از روي تحقيق و مطالعه مي‌زنم و يک حرف ساده نيست»،‌ يادآور شد:  سيدالشهدا عزت و شرف اسلام و بني‌هاشم را با استقامت خود حفظ کرد و اگر اين استقامت حضرت نبود، تمام افتخارات بني‌هاشم از بين مي‌رفت حتي افتخار نبوت هم از بين مي‌رفت و همه‌‌ اينها را حضرت نگه داشت.

اين مرجع تقليد درس‌هاي مکتب عاشورا را سازنده اعلام كرد و افزود:‌ اين درس‌هاي عزت آفرين را بايد در ماه محرم مرور کرد، اگر کسي براي يک ساعت در حول اين مکتب تفکر کند، همه جهات براي او روشن مي‌شود ونشاط پيدا مي‌کند.

وي به عجز آدمي در بيان حق مطلب اشاره کرد و گفت: اگر تمام عمر هم از امام حسين (ع) و عظمت قيام او سخن بگوييم، نمي‌توانيم حق مطلب را ادا کنيم و اين الفاظ از بيان اين فضايل و عظمت‌‌ها و واقعه عاشورا عاجزند.

آيت الله العظمي صافي گلپايگاني با ابراز نگراني از برگزاري بعضي برنامه‌هاي سبک و مبتذل به نام عزاداري، متذكر شد: نبايد گذاشت برنامه‌اي با اين عظمت به وسيله‌ افراد نادان ضايع شود و قضيه‌ به گونه‌اي ديگر گردد و اگر برخي تحريف ها ادامه پيدا کند، چه بسا مطلب عوض شود و تغيير پيد اکند.

اين مرجع تقليد به استفاده از موسيقي در عزاداري‌ها اشاره کردند و فرمودند: با معصيت نمي‌شود از امام حسين (ع) تجليل و تعظيم کنيم و کسي که مي‌خواهد از امام حسين تجليل و تعظيم بجا آورد، بايد که اطاعت امر خدا کند.

وي جامعه شعرا و مداحان اهل بيت را نيز به پرهيز از بيان شعرهاي سبک و سست دعوت كرد و بيان داشت: هر شعري و هر کسي نمي‌تواند به بيان عظمت‌هاي اهل بيت بپردازد. بعضي از شعرها خلاف و براي شيعه و جامعه ما اسباب سبکي و فساد است و کساني که شعر مي‌گويند بايد شعرهاي خويش را نزد علما و اهل معرفت بيان کنند تا نقصي نداشته باشد.

آيت الله العظمي صافي در توصيه به برگزارکنندگان مراسم‌هاي عزاداري نيز گفت: بعضي از برنامه‌هاي خود عزاداري نيز وقار عزاداري را از بين مي‌برد و بايد اين برنامه‌ها در کمال وقار و شکوه برگزار شود و اميدوارم که خداوند توفيق بدهد در همه اين زمينه‌ها اصلاحات درستي صورت بگيرد.

وي با بيان اينکه افتخار مي‌کنم که يک نفر از شما باشم، در توصيه به مسئولين هيئات يادآورشد:‌ اين مجالس را از آلودگي و معصيت حفظ کنيد و هرچه مي‌توانيد بر عزت و عظمت و شکوه اين شعار بيافزاييد. دقت کنيد که حد اعتدال رعايت شود و مردم را تشويق کنيد که در مسير صحيح باشند تا اينکه خداوند متعال از ما راضي و خشنود شود.

اين مرجع تقليد با اشاره به روايتي از رسول اکرم (ص) که فرمودند ميان زن و مرد نامحرم بايد جدايي باشد، گفت: اگر مي‌بينيد حضرت زهرا (س) آنگونه خطبه‌اي در مسجد قرائت کرد، اقتضا آن بود چرا که شرايط به گونه‌اي بود که اگر خود اميرالمومنين (ع) مي‌خواست اين فرمايشات را بکند، نمي‌گذاشتند و اين عظمت حضرت زهرا (س) بود و در آنجا واجب بود اين حرف ها گفته شود و با اين حال حضرت در پشت پرده‌اي که انداخته شد به بيان سخنان خويش پرداختند.

احساس خطر نسبت به حضور كم رنگ جوانان

همچنين، آيت الله العظمي ناصر مكارم شيرازي با بيان اين كه تدبيرهاي سازمان تبليغات اسلامي براي آسيب شناسي مراسم عزاداري «بسيار مبارك» است، گفت: مسوولان هيئت هاي مذهبي براي جذب جوانان به هيئت‌ها وآيين‌هاي مذهبي، برنامه ريزي كنند.

وي متذكر شد: امروز كارهاي فردي جواب نمي دهد،‌بايد هماهنگ و بدون پراكندگي بود. بايد صداي همه هيئت ها هماهنگ باشد تا بتوانند اثرگذار باشند. برنامه ريزي هم نبايد فكر يك نفر باشد، بلكه بايد با مشورت ديگران انجام گيرد؛‌ زيرا افكار فردي هرچه قدر هم كه قوي باشد،‌خطايش زياد است.

اين مرجع تقليد با اشاره به اينكه هيئت هاي مذهبي احياگر مكتب تشيع و اسلام هستند، تأكيد كرد: در زماني كه دشمن براي انحراف جوانان برنامه ريزي كرده، اگر جوانان در مجالس مذهبي حضور پيدا نكنند ،هيئت‌هاي مذهبي بايد احساس خطر كنند.

آيت الله العظمي مكارم شيرازي خطاب به مسئولان شوراي هيئات مذهبي سراسر كشور،‌متذكر شد: بايد جوانان را به اين هيئت هاي مذهبي بكشيم. بايد نسل هاي بعد نيز بتوانند پرچم اسلام و هيئت ها را برپا كنند.

وي با بيان اينكه مردم در هيئت هاي مذهبي مسائل دين،‌اخلاق،‌احكام و ... را ياد مي گيرند، از مسوولان هيات‌ها خواست تا براي فعاليت‌هاي مختلف خود مانند برگزاري نماز جماعت، خطبه خواني و دسته‌هاي عزاداري برنامه ريزي كرده و در تبيين احكام و معارف اسلامي و فرهنگ غني اهل بيت (ع) بكوشند.

آيت الله العظمي مكارم شيرازي با تأكيد بر اينكه «هيئت ها بايد برنامه داشته باشند» خطاب به مداحان بيان داشت: مداحان نيز به محتواي شعر و انتخاب آهنگ مناسب مراسم عزاداري توجه كنند. البته بايد بر مسائل آنان نيز نظارت زيادي شود؛ زيرا هرچه كه مهم باشد،‌آفت هايش نيز به همان نسبت زياد است.

وي با اعلام اين درخواست كه «محتواي اشعار در حد پايين نباشد» افزود: مداحان در جامعه نيز بايد داراي اخلاق پسنديده و قابل قبولي باشند و مسوولان هيئت‌ها از افرادي كه سابقه خوبي ندارند در مراسم خود استفاده نكنند.

اين مرجع تقليد با بيان اينكه هيئت‌هاي مذهبي در راهپيمايي ها و انتخابات حضور فعال و چشمگير داشته باشند، اظهار داشت: هيات‌هاي مذهبي وارد گروه‌هاي سياسي نشوند و اجازه ندهند تا احزاب از آنها بهره برداري سياسي كنند.

وي در بخش ديگري از سخنانش با بيان اينكه اكنون نفوذها پيچيده تر از گذشته شده است، تاكيد كرد: سازمان تبليغات اسلامي و آن عزيزاني كه چشم و گوش نظام هستند، با نظارت و دقت بايد مراقب باشند ونگذارند برخي از افراد ناباب در پوشش مجالس مذهبي، براي مقاصد باطل و سوء‌ خود هيئت هايي را تشكيل دهند.

هشدار به مداحان

در همين رابطه، آيت الله العظمي حسين وحيد خراساني نيز در ديدار مسئولان شوراي هيئات مذهبي با ايشان، بيان داشت: مداحان مراقب باشند به عظمت اهل بيت (ع) ضربه نزنند.

وي با بيان اينكه برنامه هاي دسته هاي عزاداري بايد توام با تقوا باشد تاكيد كرد: عزاداري ها بايد طبق روش ها و سنت هاي گذشته باشد.

اين مرجع تقليد خطاب به مسئولان شوراي هيئات مذهبي يادآور شد: هيئت‌هاي مذهبي در ماه هاي محرم و صفر هنگام سوگواري از آفات عزاداري دوري كنند.

آيت الله العظمي وحيد خراساني در ارتباط با مداحان و سبك هاي مورد استفاده از سوي آنها،‌بيان داشت: مداحان بايد از اجراي آهنگ ها و سبك هايي كه طرب انگيز است خودداري كنند.

وي در ادامه سخنانش تصريح كرد: نغمه‌هاي سبك و نامناسب وآهنگ‌هاي مبتذل ازآفات عزاداري است. اين مراسم ها بايد بر طبق روش سلف صالح، همان گونه بااخلاص ، تقوا و پاكي همراه باشد.

اين مرجع تقليد در ادامه با اشاره به رسالت همه پيامبران الهي (ع) ميني بر رساندن انسان به مقام معرفت و عبادت خداوند، گفت: معرفت و عبادت مقدمه همه بساط خلقت است . گرياندن مردم كار عظيمي است و مداح در صورت داشتن اخلاص و معرفت مي تواند مردم را به بحث توحيد و معرفت دعوت كند.

آيت الله العظمي وحيد خراساني در ادامه تصريح كرد : بايد تلاش كنيم تا مقام والاي امام حسين (ع) را بشناسيم و براي قرار گرفتن در دستگاه سيدالشهدا (ع) نيازمند خلوص، صفا، تقوا و پاكي عمل هستيم چرا كه دستگاه ايشان دستگاه قرب به خداست.

وي تأكيد كرد: اگر عمل توام با تقوا و اخلاص باشد مي توان در زمره ياران حضرت امام حسين (ع) قرار گرفت.

اين مرجع تقليد همچنين خطاب به حاضران گفت: كار شما مهم است اما مسئولان هيئات بايد مراقب باشند كه برنامه هايشان به گونه اي نباشد كه دختران و پسران يكديگر را تماشا كنند كه اين مسئله از آفات هيئات است.

آيت الله العظمي وحيد خراساني همچنين متذكر شد: يك مداح بايد رعايت برخي مسائل را داشته باشد چرا كه اسم او در دفتر سيدالشهدا ثبت مي شود . گرياندن مردم كار عظيمي است و مداح در صورت داشتن اخلاص و معرفت مي تواند مردم را به بحث توحيد و معرفت دعوت كند.

وي با بيان اين كه شما مداحان اگر با اخلاص و نيت پاك مجالس عزداري را برگزار كنيد نام شما در فهرست صديقه كبري(س) قرار مي‌گيرد، افزود: شما مداحان بايد بدانيد كه منصب مهمي داريد و دسته‌هاي عزاداري‌هاي شما  اگر درست برگزار شود، مرهمي بر جراحت‌هاي ائمه خواهد بود.

 

چهارشنبه 12 دی 1386 - 18:15


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری