شنبه 14 تير 1399 - 2:41
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرمين سليماني

 

دكتر سيد مهدي خاموشي:هيئت‌هاي مذهبي بايد داعيه‌دار عقلانيت و فهم صحيح از دين باشند

 

 دكتر سيد مهدي خاموشي رييس سازمان تبليغات اسلامي در دومين نشست سراسري مسئولين شوراي هيئات مذهبي كشور كه در مجتمع فرهنگي نور قم برگزار شد، گفت: هيئت‌هاي مذهبي بايد داعيه‌دار عقلانيت و فهم صحيح از دين باشند.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، حجت‌الاسلام و المسلمين خاموشي تأكيد كرد: اگر هيئت‌ها خاستگاه اسلام ناب هستند، بايد جلوه دين اسلام ناب نيز در آن‌ها نمايان‌ شود.

وي  يادآور شد: برنامه‌ هيئت‌هاي مذهبي بايد به گونه‌اي باشد كه در آن قرآن، اخلاق و... نيز ديده شود. بدعت از راه جهل به دين وارد مي‌شود. اگر آگاه به قرآن و مسائل باشيم، نمي‌گذاريم كه بدعت‌ها وارد هيئت‌ها شوند.

رييس سازمان تبليغات اسلامي با اشاره به آيه آخر سوره بينه، گفت: رضايت‌مندي حق، هدف نهايي هيئت‌هاي ماست. بايد پرچم رضايت‌مندي خدا را بلند كنيم.

وي با اشاره به سخنان رهبر انقلاب در جمع اعضاي شوراي عالي انقلاب فرهنگي مبني بر اينكه «جامعه ما، بايد جامعه نمازخوان باشد»، بيان داشت: مهم‌ترين عملكرد ما در هيئت‌ها، بايد نماز باشد. برنامه‌ها بايد به گونه‌اي تنظيم شوند كه نماز اول وقت برپا شود.

برخورد با موسيقي در هيئت‌ها

در ادامه اين نشست سه روزه، حجت‌الاسلام حسين روحاني نژاد اظهار داشت: امسال به صورت جدي با موضوع موسيقي در هيئت‌هاي مذهبي برخورد خواهيم كرد.

معاون امور فرهنگي و تبليغ سازمان تبليغات اسلامي متذكر شد: البته معناي اين حرف، آن نيست كه ما با موسيقي مخالفيم. موسيقي جاي خودش را دارد اما اينكه ابزار آلات موسيقي مانند طبل‌هاي بزرگ و متعدد وارد دستجات مذهبي ما در محرم شود، اشتباه است.

وي يادآور شد: در پشت بسياري از اين حركت‌ها، دست استعمار است. بايد دست به پالايش فرهنگي براي جلوگيري از نفوذ افكار استعماري زد.

روحاني‌نژاد با بيان اينكه امروزه بيش از هر زمان ديگري نياز به اتحاد اسلامي احساس مي‌شود، گفت: چه جوابي در برابر برخي شعرها و مداحي‌هاي كفرآميز در جهان اسلام داريم؟

معاون امور فرهنگي و تبليغ سازمان تبليغات اسلامي افزود: بايد قرآن و معارف اهل‌بيت در هيئت‌هاي مذهبي گفته شود و اين مجالس عاري از وعظ و خطابه‌هاي مذهبي نباشند كه اگر چنين شود، تهي مي‌شوند. روحاني‌نژاد با بيان اينكه امروز با وجود فناوري ديگر هر برنامه‌اي محدود به همان چهار ديواري مجلس برگزاري نيست، اظهار داشت: بايد مراقب آسيب‌ها و ناهنجاري‌ها باشيم.

اخذ راهكارها از مراجع تقليد

حجت‌الاسلام و المسلمين يعقوب ديلمقاني نيز در ادامه اين همايش بيان داشت: بر آنيم تا با انجام ديدارها و گرفتن راهكارها از مراجع عظام تقليد، بتوانيم آسيب‌هاي مطرح در زمينه‌ هيئت‌هاي مذهبي را برطرف كنيم.

مديركل تشكل‌هاي ديني معاونت امور فرهنگي و تبليغ سازمان تبلغات اسلامي تصريح كرد: بايد تلاش كنيم كه امسال محرمي متفاوت‌تر از سال‌هاي گذشته و پربارتر از آن‌ها داشته باشيم.

وي متذكر شد: هدف از تشكيل شوراهاي هيئات مذهبي كشور و برگزاري نشست ميان آن‌ها تعامل، ارتباط، تبادل اطلاعات و ارائه تجربيات تمام كشور به يكديگر در خصوص عزاداري است.

مقدسات بازيچه سياسي نشود

آيت‌الله سيد احمد خاتمي از ديگر سخنرانان اين نشست گفت: نبايد از مقدسات استفاده سياسي شود و يا بازيچه‌ سياسي‌ها قرار گيرد.

امام جمعه موقت تهران تصريح كرد: امسال كه تب‌ و تاب انتخابات (مجلس شوراي اسلامي) نيز هست، بايد مراقب سياسي شدن هيئت‌ها بود.

وي در ادامه اظهار داشت: هيئت‌ها نبايد وارد جريان‌هاي سياسي شوند اما مراقب جريان‌هايي كه مي‌خواهند مردم را از اصل نظام جدا كنند، باشند.

خاتمي خطاب به مسئولان هيئت‌هاي مذهبي، گفت: هيئت‌هاي مذهبي نياز به شور و شعور حسيني همزمان با يكديگر دارند.

وي متذكر شد: شماها انتصاب به امامت حسين (عليه‌السلام) داريد، حرمت اين انتصاب را حفظ كنيد و تنها در پي كميت مراسم‌ نباشيد.

گفتني‌ است، در بخش ديگري از اين نشست، مسئولان شوراهاي هيئات مذهبي كشور كه بالغ بر 300 نفر بوده و به نمايندگي از 37 هزار هيئت مذهبي سراسر كشور به قم آمده بودند، به ديدار مراجع عظام تقليد حضرات آيات صافي گلپايگاني، مكارم شيرازي و وحيد خراساني رفتند.

همچنين در طول اين نشست، فيلم‌هايي از آسيب‌شناسي هيئت‌هاي مذهبي سراسر كشور پخش شد و مورد بررسي كارشناسان قرار گرفت.

بنابر اين گزارش، در اين راستا مسئولين شوراهاي هيئات مذهبي موارد ذيل را مورد تأكيد قرار داده و به حول قوه الهي خود را مقيد به اجراي دقيق و كامل مواعظ و رهنمودهاي مراجع بزرگوار مكتب گوهربار اسلام عزيز و مكتب سرخ حسيني مي‌دانند:

1.درس عاشورا و درس جانبازي در راه خدا و آموختن رسم دين‌داري و شيوه وفاداري و اطاعت از امام خميني (قدس‌سره) و رهبري است. ضمن اعلام ميثاق دوباره با امام (ره) و رهبر عزيزمان، پيمان مي‌بنديم كه تا آخرين نفس و تا آخرين قطره خون همانند شهيدان كربلا، پشتيبان ولايت فقيه خواهيم بود تا آسيب‌ به اين مملكت نرسد.

2.ما نمايندگان هيئات مذهبي ضمن ابراز تنفر عميق و شديد خود از رواج خرافات و انحرافات عزاداري كه توسط دشمنان تهيه و به واسطه ناآگاهان اجرا مي‌شود، اعلام داشته به منظور جلوگيري رواج خرافات و آگاهي عزاداران حسيني از روحانيت معظم انتظار داريم با حضور گرم خود در هيئت‌هاي عزاداري و روشنگري جامعه، ما را در صلابت توفيق رضايت ائمه اطهار (عليه‌السلام) خصوصاً سالار شهيدان حضرت ابا‌عبدالله الحسين (عليه‌السلام) ياري نموده تا دغدغه مراجع عظام تقليد و رهبر فرزانه انقلاب (مدظله‌العالي) را برطرف نماييم.

3.خدمتگزاران هيئات مذهبي كشور، فلسفه قيام ابا‌عبدالله الحسين (عليه‌السلام) را احياء ارزش‌هاي اسلام ناب محمدي (صلي‌الله عليه و آله)، «تحقق عدالت علوي»، «اقامه نماز اول وقت»، «توجه به فريضه امر به معروف و نهي از منكر» و «مبارزه با مظاهر زر و زور و تزوير» دانسته و در همين راستا آراستن مراسم عزاداري سيدالشهدا (عليه‌السلام) بر مبناي قيام آن حضرت را وظيفه الهي مي‌دانيم.

4.بر اساس آيه كريمه قرآن مجيد «فان حزب‌الله هم الغالبون» هيئات مذهبي فقط در طريق حزب خدا به ترويج معارف اهل‌بيت (عليه‌السلام) و تقويت حكومت اسلامي و نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران مبادرت خواهند ورزيد و ديگر اجازه ورود جناح‌ها،‌ گروه‌هاي سياسي و باندهاي قدرت و ثروت را به حريم مقدس خود نخواهند داد.

5.با عنايت به اهداف شوم دشمنان اسلام در انحراف جوانان عزيز ايران اسلامي، هيئات مذهبي در راستاي جذب جوانان و سپردن امور به اين نسل با نشاط و خلايق به كادرسازي جهت اداره امور هيئات اهتمام داشته و با همدلي، صفا و محبت همه در كنار هم انجام وظيفه خواهيم كرد. 

 

چهارشنبه 12 دی 1386 - 18:0


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری