چهارشنبه 9 مهر 1399 - 11:14
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ثريا شيرافكن

 

يادداشت‌هاي روزانه نيما

 

كتاب يادداشت‌هاي روزانه نيما به اهتمام عبدالرضا رضايي‌نيا در مركز آفرينش‌هاي ادبي انتشارات سوره مهر به چاپ رسيد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، اين كتاب شامل يادداشت‌هاي نيمايوشيج است كه به علت اهميت آنها در معرفي نيما، عبدالرضا رضايي نيا به جمع‌آوري و چاپ آنها اقدام كرده است.

نويسنده نيما را از غريب‌ترين شاعران قرن مي‌داند و مهمترين دليل براي غريب بودن وي را انتشار يادداشت‌هاي وي پس از گذشت سه دهه از مرگ وي برمي‌شمارد.

يادداشت‌هاي نيما نوشته‌هاي دهه پاياني عمر وي و خط بطلاني بر همه قرائت‌ها، تأويل‌ها و اجتهادهايي است كه خلاف اظهرات صريح نيماست.

اين يادداشت‌ها حاوي تلخي‌ها و شيريني‌هاي نيماست كه كه در روشن ساختن نقاط تاريك و زواياي مبهم حيات وي كارساز است.

در يادداشت‌هاي نيما آمده است:«زندگي با آزادي خوب است و آزادي با حفظ آزادي ديگران. آزادي آزادي از نفس شرير است و آزادترين مردان زمين پس از محمد(ص)، مولاي متقيان علي(ع) است.»

وي اخلاق را ضروري‌تر از هر چيز براي انسان مي‌داند و معتقد است كه بايد مذهبي داشت، شخصيت فكري داشت و از هنر به عنوان ابزاري براي بيان آن استفاده كرد. وي بابيان اينكه هر دانشمند يا فيلسوفي كه اسلام را نشناخت و رفت زندگي را نشناخت و من پيشوايان اسلام را احترام مي‌گذارم به دليل اينكه راست گفتند و عمل كردند از ارادت خود به پيامبر و مولاي متقيان سخن مي‌گويد.

در بعد عشق‌ورزي به ايران، نيما اينكه در يادداشت‌هاي خود در شرايطي كه همه ايرانيان ترك مرزو بوم مي‌كنند و فرنگ را ترجيح مي‌دهند حاضر است براي خاك وطن جان دهد.

وي در سالهاي پاياني عمر در اوج تنهايي زندگي كرده و چشم بر دنيا مي‌بندد. چنانكه مي‌نويسد كه هر آدمي آن‌قدر تنها مي‌شود كه بميرد.

 

دوشنبه 3 دی 1386 - 16:40


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری