چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 20:44
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

عليرضا قرائي

 

تبليغات صحيح و به روز در سازمان تبليغات اسلامي پيگيري مي‌شود

 

معاون پژوهشي و آموزشي سازمان تبليغات اسلامي طي گفتگويي با اشاره به اينکه اين سازمان براي تبليغ دين بايد از تمام ظرفيت سازمانها و نهادهاي فرهنگي استفاده کند، گفت: سازمان در پي تبليغ صحيح، شفاف و به روز، برنامه هاي مختلفي را طراحي کرده است .

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، حجت الاسلام سيد جواد موسوي هوايي معاون پژوهشي و آموزشي سازمان تبليغات اسلامي درباره موقعيت و وظايف سازمان گفت: سازمان تبليغات اسلامي به عنوان سازماني براي تبليغ دين اسلام و تشيع و در راستاي آرمانهاي جمهوري اسلامي و با مزيت و موقعيت استراتژيک فرهنگي به لحاظ قانوني و ساختار سياسي کشور بنا نهاده شده است.

وي با اشاره به اينکه مزيت استراتژيک سازمان تبليغات اسلامي در شرح وظايف و اساسنامه هاي مصوب امام راحل و رهبر معظم انقلاب اسلامي ديده مي شود، افزود: طبق شرح وظايف و توصيه هاي اکيد رهبري، اين سازمان بايد امر تبليغ دين را با فراز و نشيبهاي مختلف آن با ابزار مناسب براي مخاطبين مختلف به صور گوناگون در سراسر کشور پيگيري و به انجام برساند.

موسوي هوايي گفت: براي انجام اين مهم، سازمان مي تواند از تمام ظرفيت سازمانها، نهادهاي فرهنگي و وزارتخانه استفاده کند که اين امر به وضوح در برنامه هاي چهارم توسعه نيز آمده است. 

معاون پژوهشي و آموزشي سازمان تبليغات اسلامي به تشريح نقش اين سازمان در نهادها و سازمانهاي جامعه پرداخت و اظهار داشت: اين سازمان داراي نقش مياني بين مخاطبان و مراکز توليد علم حوزه ها و دانشگاهها است و در ايفاي اين نقش مياني سعي دارد به علوم ميان رشته اي پرداخته و بين علوم مرتبط با فرهنگ، ارتباطات، دين و دين شناسي، متناسب با مخاطبان و جامعه هدف خود ارتباط برقرار کند و در نتيجه در سياستگذاريها، راهبردها، برنامه ريزيها و فعاليتهاي فرهنگي در راستاي توسعه فرهنگ ديني در جامعه، تلاشي علمي و خردمندانه داشته باشد.

وي با اشاره به اينکه بررسي هاي علمي اثبات کرده تبليغ چهره به چهره يکي از مؤثرترين ابزار انتقال فرهنگ، عقايد و اخلاق است، يادآور شد: براي انجام تبليغ صحيح، شفاف و به روز در سازمان تبليغات اسلامي برنامه ريزيهايي شده که در اين راستا مي توان به اعزام روحاني مستقر و برگزاري گفتمانهاي چهره به چهره ديني جوان و نوجوان اشاره کرد.

حجت الاسلام موسوي هوايي افزود: يکي ديگر از فعاليتهاي مهم سازمان، حرکت علمي، منطقي و اثربخش در راستاي تحقق چشم انداز 20 ساله است. معاونت پژوهشي و آموزشي سازمان براي تحقق اهداف فرهنگي چشم انداز با برنامه ريزي علمي و کاربردي نسبت به پشتيباني علمي، تحقيقاتي و آموزشي برنامه ها و فعاليتهاي سازمان به لحاظ محتوايي و روشي، فعاليتهاي مناسبي را انجام داده و تا تحقق قابل قبول آن به اين مسير ادامه خواهد داد.

وي در ادامه به برخي از فعاليتهاي معاونت پژوهشي و آموزشي اين سازمان اشاره کرد و اظهار داشت: در بخش مکتوب آثار ديني از سال 81 تاکنون سازمان موفق شده نسبت به تأسيس بيش از 1 هزار و 290 کتابخانه روستايي در مساجد روستايي کشور و بيش از 440 کتابخانه تخصصي حوزه ديني در مراکز و چند شهر بزرگ هر استان مجموعا با تقديم نزديک به 3 ميليون جلد کتاب اقدام کند. با اين کار ضمن احياي ناشران ديني، به سمتي حرکت کرده که مؤلفان کتب ديني قبل از تأليف کتاب نسبت به اخذ نظر سازمان اقدام مي کنند.

موسوي هوايي از راه اندازي بانک جامع داده هاي ديني به عنوان يکي از مهمترين فعاليتهاي معاونت پژوهشي و آموزشي سازمان تبليغات اسلامي خبر داد و تصريح کرد: تجمع قابل حصولي از اطلاعات حوزه دين در حال حاضر وجود ندارد و با انجام اين طرح، اطلاعات مرتبط با پژوهشهاي فرهنگي ديني، آسيب شناسي و مباحث آموزشي ديني در اختيار پژوهشگران قرار مي گيرد و در واقع نقشه جغرافياي ديني کشور به لحاظ سطح جنبه هاي دينداري ترسيم مي شود. در اين بانک تمام شاخصهايي که با واسطه و بي واسطه در دينداري و دين زدايي مردم مؤثرند و عمده برنامه ريزيهاي مسئولين در عرصه توسعه فرهنگي با توجه به اين شاخصها صورت مي پذيرد، طبقه بندي مي گردد.

معاون پژوهشي و آموزشي سازمان تبليغات اسلامي همچنين از توليد و پخش 25 برنامه تلويزيوني با همکاري شوراي معارف اسلامي صدا و سيما خبر داد و افزود: 25 برنامه تلويزيوني، علمي در رابطه با وجود مقدس حضرت حجت (عج)، مهدويت نهفته در توحيد، جوهره مهدويت و آسيب شناسي مهدويت از شبکه 1، 3 و 5 با مشارکت شوراي معارف اسلامي سازمان صدا و سيما توليد و پخش مي شود. اين برنامه ها با حضور مؤلفين کتابهاي ارزشمند دبيرخانه اجلاس حضرت مهدي وابسته به معاونت پژوهشي و آموزشي و با حفظ الگوهاي مخاطب شناسي و جذابيت رسانه اي توليد و پخش مي شوند.

وي با اشاره به برگزاري 100 گفتمان مهدويت با موضوعهاي مختلف در شهرهاي پرجمعيت کشور گفت: سفارش توليد موضوعهاي جديد مهدوي با توجه به نياز مخاطبان و با هدف پاسخگويي به شبهات روز از اصلي ترين برنامه هاي اين معاونت در گسترش معارف مهدوي است.

حجت الاسلام موسوي هوايي در ا دامه توليد و ارسال پيامهاي کوتاه، با هدف جذب و آشنايي نوجوانان و جوانان با معارف اهل بيت (ع) و جهت دهي به اين ابزار نوين ارتباطي، توليد و انتشار جديدترين مقالات کارشناسان معاونت در پايگاه اطلاع رساني " پژوهه دين" و خريد و ارسال منابع مکتوب مورد نياز مبلغان تحت پوشش سازمان با هدف غني سازي محتواي بيانات و خطابه هاي ايشان را از ديگر اولويتهاي برنامه اي اين معاونت برشمرد.

وي در پايان حمايت از تأسيس دبيرستانهاي علوم و معارف اسلامي صدرا، برگزاري اردوي سراسري و استاني معرفت و جشنواره قرآن و عترت ويژه مدارس علوم و معارف اسلامي صدرا، تبليغات ديني رسانه اي شهري، تدوين سير مطالعاتي فرهنگ ديني، توليد ماهنامه الکترونيک ديني، فرهنگي و اجتماعي، توليد محتوا، نقد، ترجمه و خريد آثار متون فرهنگ ديني،  انجام پژوهشهاي ناظر به مأموريت هاي سازمان، برگزاري نشستهاي علمي - پژوهشي، حمايت از پايان نامه هاي دانشجويي در موضوعات مورد نياز سازمان، تقويت پايگاه اطلاع رساني معاونت پژوهشي و آموزشي به نشاني  www.pajouhe.ir  را به عنوان بخشي ديگر از مهمترين فعاليتهاي معاونت پژوهشي و آموزشي سازمان تبليغات اسلامي در سال 86 معرفي کرد.

 

 

شنبه 24 آذر 1386 - 13:32


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری