پنجشنبه 12 تير 1399 - 11:22
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

عباس الف
كارشناس روابط عمومي

 

دشمن نتوانسته‌ بين مردم تفرقه ايجاد كند

 

ا

  

گفت‌وگو با حجت‌الاسلام فخري، مديركل تبليغات اسلامي آذربايجان غربي

 

 

در مورد فرهنگ ديني چه تعريفي داريد؟

فرهنگ ديني شامل آداب و رسوم ملت‌ها و قوم‌هاست. در مورد فرهنگ ديني بايد گفت كه آداب و رسوم و اعمال و حركات ما بر اساس يك برنامه عملي و شرعي است كه شناخت اين برنامه‌ها يك امر بسيار ضروري است. ما تكاليف ديني‌مان را از قرآن و سنت پيامبر برداشت مي‌كنيم و وظيفه هر مسلمان است به تمامي دستورات شارع مقدس اسلام و آنچه قرآن كريم معين نموده‌ عمل كند.

وضعيت آذربايجان غربي از لحاظ اسلامي و ديني به چه صورت است؟

آذربايجان غربي جزو 5 استان ويژه كشور است؛ در اين استان منطقه‌اي است كه تمامي مردم آن شيعه و در منطقه‌اي تمام مردم آن سني و در منطقه‌اي ديگر نيمي از مردم آن شيعه و نيمي سني هستند كه اين امر حساسيت فرهنگي خاصي را مي‌طلبد. همچنين در اروميه اقليت‌هاي بومي هم هستند و 5 كليسا براي مسيحيان وجود دارد.

در مورد مرز اين استان هم بايد گفت كه از سوي دشمنان انقلاب تهديداتي صورت مي‌گيرد، مثل رفت آمدهاي ضد انقلاب و احزاب معترض، قاچاق كالاهاي ممنوعه، مثل نوارهاي مبتذل و مشروبات الكي كه از مرزهاي ما عبور مي‌كنند و تا قلب كشور ما مي‌برند، ولي در كنار اين مشكلات ما مي‌توانيم از طريق همين مرزها ارزش‌هاي معنوي و انقلابي خود را به كشورهاي همسايه نشان دهيم.

با توجه به اينكه در آذربايجان غربي تركيب مذاهب زيادي وجود دارد، تاكنون مردمان آن با يكديگر زندگي مسالمت‌آميزي داشته‌اند و به مشتركاتي كه با يكديگر دارند بسيار ارزش و احترام مي‌گذارند. هم اكنون نيز 4 اداره كل امور تبليغات اسلامي در مناطق سني‌نشين داريم كه خيلي موفق عمل كرده‌اند. همچنين در رابطه با برنامه‌هاي مختلف قرآني كه سازمان تبليغات اسلامي برگزار مي‌كند، بسيار مورد توجه مردم اين منطقه واقع شده است، بخصوص حفظ 40 حديث كه اين نشانگر موفقيت سازمان تبليغات اسلامي در اين منطقه است.

لازم به ذكر است كه در طول سال برنامه‌هاي فرهنگي و هنري و قرآني زيادي براي برادران و خواهران اهل تسنن داريم، حتي در سال 74 در رابطه با برنامه‌هاي قرآني، اين استان در سطح كشوري مقام اول را در قرائت، درك و تفسير قرآن داشت كه هم از اهل تسنن و هم از شيعه بودند.

در برگزاري بعضي از مراسم و مجالس فرهنگي هم برادران اهل تسنن و شيعه با يكديگر همكاري خوبي مي‌كنند و به مشتركاتي كه بين آنهاست توجه زيادي مي‌كنند. بزرگ‌ترين سياستي كه سازمان تبليغات اسلامي در اين استان داشته تفاهم و تعامل و ارتباط صميمانه‌اي است كه با اديان اين استان داشته است.

حتي ما در نمازهاي جمعه افراد اهل تسنن هم شركت مي‌كنيم تا برادري و برابري خود را به آنها ثابت كنيم. با توجه به اينكه امسال سال اتحاد ملي و انسجام اسلامي است ما به اين مسائل توجه بيشتري نشان مي‌دهيم تا دشمنان اسلام را ناكام كنيم و از اين امر مقام معظم رهبري نيز خشنود شوند.

با وجود اينكه اروميه به مرز نزديك است دشمنان ضد انقلاب و گروهك‌هاي متعددي سعي در ايجاد ناامني در امنيت مردم دارند، ولي خدا را شكر تاكنون نتوانسته‌اند در بين مردم تفرقه ايجاد بكنند.

با توجه به اينكه در استان آذربايجان غربي تنوع قومي زيادي وجود دارد، به نظر شما مديريت فرهنگي اين استان چگونه بايد باشد و چه سياست‌هايي را بايد اعمال كند؟

با توجه به قوميت‌هاي مختلف و تركيب مذاهب اين استان، ما تاكنون با تفاهمات و برادري كه با مردمان آن داشتيم هيچ‌گونه مشكل خاصي نداشته‌ايم و در بسياري از مراسم كه در استان اجرا مي‌شود، مردمان آن همكاري بسيار خوبي داشته‌اند.

5 شهر اين استان را مناطق سني‌نشين تشكيل مي‌دهند و اين موضوع حساسيت بيشتري را براي انتخاب روحاني به‌وجود مي‌آورد، به نظر شما چه سياستي را بايد در اين منطقه اعمال كنيد؟

هم‌اكنون 5 منطقه سني‌نشين در استان آذربايجان غربي داريم كه در هر كدام از اين شهرها يك روحاني مستقر داريم و آن به‌خاطر مساجدي است كه در اين مناطق داريم. روحاني‌اي كه در اين منطقه حضور مي‌يابد از نظر توان علمي و ديني بايد بسيار بالا باشد و از علماي اهل سنت در مرحله بالايي باشد. همچنين روحانيون بايد حوصله و صبر زيادي داشته باشند تا بتوانند مسائل ديني و اسلامي را به مردم بفهمانند. اخيراً نيز در حوزه علميه قم دوره‌اي را براي روحانيوني كه مي‌خواهند در مناطق ويژه كشور مستقر شوند راه‌اندازي كرده‌اند كه اميدواريم در 2 تا 3 سال آينده اين مشكل برطرف شود.

در مورد مناطق ويژه كشور كه استان آذربايجان غربي نيز يكي از آن مناطق ويژه است بايد اشاره كرد كه در 5 سال اخير وضعيت اين مناطق نسبت به سال‌هاي قبل و اوايل انقلاب اسلامي بهتر شده است، زيرا در آن سال‌ها گروهك‌هاي مختلفي در منطقه حضور داشتند و براي مردم ايجاد ناامني مي‌كردند، ولي بحمدالله با تلاش سپاه و ارتش جمهوري اسلامي اين مشكل برطرف شده است.

مديريت چهار شهرستان استان آذربايجان غربي را برادران اهل تسنن برعهده دارند، سياست اين امر چه بوده است؟

با توجه به اينكه اداره‌‌كل تبليغات اسلامي استان نظر بر برادري و برابري دارد، ما هم مي‌خواستيم اين امر را ثابت كنيم كه برادران اهل تسنن و شيعه هيچ تفاوتي با يكديگر ندارند. تا الان هم خيلي خوب توانسته‌اند مديريت كنند و ما خيلي راضي هستيم.

با توجه به گسترش برنامه‌هاي ماهواره‌اي و ضد انقلابي و وجود ماهواره درمنازل مردم، اداره‌كل تبليغات اسلامي استان چه تدابيري انديشيده است؟

در منطقه ما با توجه به اينكه هم‌مرز كشورهاي تركيه و عراق است، از اين دو كشور تصاوير تلويزيوني دريافت مي‌شود، ولي به ‌دليل پوچي و بي‌ارزش بودن اين برنامه‌ها بعد از مدتي علاقه‌مندان آن‌ها خسته مي‌شوند و آنها را رها مي‌كنند و مردم با درايتي كه دارند متوجه مي‌شوند هيچ جايگاهي بالاتر از جايگاه معنوي و ديني نيست و آن برنامه‌ها را رها مي‌كنند و سعي در تقويت معنويت خود مي‌كنند.

جوانان بسياري در برنامه‌هاي دعاي كميل در استان آذربايجان غربي شركت مي‌كنند. هم‌اكنون نيز 1400 هيأت مذهبي در اين استان فعال هستند و سازمان تبليغات اسلامي شورايي به‌عنوان شوراي نظارت بر هيئات مذهبي دارد كه تاكنون بسيار خوب عمل كرده‌اند. نظارت آن‌ها با افراد مذهبي و هيأتي است.

همچنين با تلاش‌هاي اين شورا 5 سال است كه ايام فاطميه مانند ايام عاشورا و تاسوعا برگزار مي‌شود و دسته‌هاي سينه‌زني و زنجيرزني در خيابان‌ها تردد مي‌كنند كه مساجد و حسينيه‌ها در اين زمينه بسيار خوب عمل كرده‌اند.

اداره‌كل تبليغات اسلامي استان آذربايجان غربي به منظور پيشگيري از توجه مردم به برنامه‌هاي ماهواره‌اي برنامه‌هاي معنوي خود را افزايش بيشتري داده است، به همين منظور پايگاه‌هاي ديني و وضعيت مساجد را بهبود بخشيده است و همچنين در زمينه بيان معارف ديني و احكام اسلامي بسيار خوب عمل كرده است. خدا را شكر كه در نظام جمهوري اسلامي علوم ديني و معارف اسلامي حرف اول و آخر را مي‌زند. هم‌اكنون در اين استان چه در مناطق سني‌نشين و چه در مناطق شيعه نشين 512 مسجد داير است كه روز به روز اين مساجد نسبت به گذشته فعال‌تر مي‌شوند.

در مورد پيشگيري از تهاجم فرهنگي بايد توجه خودمان را نسبت به نوجوانان و جوانان افزايش دهيم، به همين منظور بايد برنامه‌هاي معنوي و ارزشي را بخصوص در مورد برنامه‌هاي قرآني و انس جوانان به آن افزايش دهيم كه خدا را شكر تاكنون در اين زمينه موفق بوديم و هر روز شاهد افزايش جوانان در مساجد هستيم. بخصوص برنامه‌هاي اعتكاف، دعاي ندبه و كميل كه همين امر نشانگر اين است كه امروز خانواده‌ها و جوانان به اين مسأله معتقدند كه سعادت آنها در گرو معنويت و ارزش‌هاي ديني است.

امسال نيز برنامه‌هاي بسياري در زمينه افزايش معنويات مردم داشته‌ايم كه از اين ميان مي‌توان به برنامه‌هاي مهدويت اشاره كرد كه هم براي برادران و هم براي خواهران انجام مي‌شود. به همين منظور دو استاد از حوزه علميه قم به استان آذربايجان غربي تشريف آورده‌اند و اين برنامه باعث دلگرمي و عشق و علاقه بين مردم در زمينه علوم ديني شده است و همچنين استقبال بسيار زيادي از اين برنامه‌ها شده است.

اگر مطلب خاصي براي خوانندگان نشريه بشري داريد بفرماييد.

از خدمات و زحمات نشريه بشري كمال تشكر را داريم. من هميشه مطالب اين نشريه را مطالعه مي‌كنم و اميدوارم موفق باشند. به خاطر زحماتي كه در زمينه تبليغ علوم ديني مي‌كشند از خدا سلامتي و اجر معنوي را براي آنها خواستارم.

 

چهارشنبه 14 آذر 1386 - 16:44


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری