چهارشنبه 2 تير 1400 - 23:23
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

يادداشت

 

حجت الاسلام كاظم لطفيان
مديركل سازمان تبليغات اسلامي استان خراسان جنوبي

 

دانشجوي آرماني ، دانشگاه اسلامي

 

شانزدهم آذر ماه در ذهن ملت ما يادآور رشادت‌هاي فرزندان جوان  ايران زمين است که در پاسخ به حرکتهاي تفرقه افکنانه طرفداران استبداد، صحن دانشگاه را به رزمگاه  حق طلبي ملت ايران تبديل و نفرت خويش را از رژيمي  که به واسطه کودتا سر کار آمده بود ابراز نمودند.

16 آذر روايت دلواپسي دانشجويان فرهيخته از روند فرهنگي و سياسي بود که توسط آمريکا و انگليس هدايت مي شد.  روز مقاومت تاريخي که نگذاشت کشتي استکبار در سرزمين ايران پهلو بگيرد و کالاي پر زرق و برق فرنگي را به ايرانيان پيشکش نمايد.

16 آذر سپيده دم درخشاني بودکه توسط مشعل داران درخشان علم و دانش افول عظمت تمدن ايران زمين را جبران و در دانشگاه به عنوان روز "مقاومت تاريخي "و در تقويم ايران به عنوان "روز دانشجو" به ثبت رسيد.

دانشجويان متعهد ايراني با ويژگي‌هاي منحصر به فرد  معنوي و با استنباط، ژرف انديشي و فهم مثال زدني همواره در تاريخ مبارزات ملت سرافراز درخشيده اند.

جنبش دانشجويي ايران برگ هاي زريني در تاريخ مبارزات ملت ايران به يادگار گذاشته و به حق بسياري از عقب ماندگي‌هاي تاريخي را جبران نموده است. اين جنبش تاکنون تاوان سنگيني براي آزادي ملت از يوغ استعمار و استکبار پرداخت كرده و در مقابل ، هويت ديني و انقلابي را به ملت ايران هديه نموده است.

دفاع مقدس نيز يادگاراني انبوه  از جوانان برومندي دارد که کلاس درس را رها و براي رهايي ملت، جان خويش را در طبق اخلاص گذاشته  و بوي خوش صفا و صداقت آنان  نيز حرکت دانشگاه و خارج آن   را در مسير خدمت به اهداف اسلام و انقلاب هدايت نموده است.

امروز ديگر فضاي دود و باروت ازجامعه اسلامي رخت بربسته، اما جبهه جديدي فراروي ما ايجاد و رسالتي جديد بر دوش همگان گذاشته شده است.

ايران اسلامي اکنون در جبهه مقابل جهاني سازي که توسط سردمداران کفر هدايت مي شود قرار گرفته و تفکر جهاني "منجي گرايي" را به عنوان نسخه رهايي بخش بشريت به آنان ارزاني داشته است.

اين تفکر جهاني بايد با  هويت انقلابي-  اسلامي ملت ايران درآميخته و بشريت را از چنگال ظلم و ستم نجات دهد؛ طبيعي است که اين رسالت از عهده دانشجو بهتر از ديگران برمي آيد.

دانشجوي ايراني به عنوان سرمايه آينده نظام بايد گفتمان ديني و انقلابي را در جامعه نهادينه و ايران عزيز را به مهد دين سالاري مردمي ، اخلاق و معنويت تبديل نمايد.

امروز آرمانهاي امام راحل و مقام معظم رهبري نياز به مقاومت فکري نخبگان جامعه بويژه دانشجويان عزيز دارد و بر آنان است که با انديشه ورزي، جامعه را از گزند گزاره هاي غير اسلامي پالايش و با پايان بخشيدن به نهضت ترجمه  فرهنگ ديني و ملي جامعه را از خودباختگي و تقليد کورکورانه رهايي بخشند.

دانشجوي مسلمان، سياسي است اما سياست زده نيست؛ چرا که به دور از غوغا سالاري  سياست را با ديانت درآميخته و به مدد وحدت حوزه و دانشگاه تمدن شکوهمند اسلامي را بنيان نهاده است.

دانشجوي مسلمان نگاه مکتبي به دانش دارد و از اين رهگذر دانشگاه را به کرسي آزادانديشي و نظريه پردازي و بستر رسيدن جامعه به مدنيت اسلامي تبديل کرده است .

دانشجوي مسلمان به دور از تقليد و مصرف گرايي به توليد علم، نوزايي و جنبش نرم افزاري انديشيده ، رويارويي بين عقل و نقل را برنمي تابد و دانشگاه را به سنگر آگاهي و دينداري تبديل مي نمايد.

دغدغه  و انديشه دانشجوي ايراني نبايد به تحصيل در آن سوي مرزها و پيروي فرهنگ بيگانه و در پرتو آن دگرگوني ارزش‌هاي  ديني و ملي باشد ، بلکه بايد با جهاد علمي و بهره گيري از الگوهاي اسلامي و  ايراني فضاي نگرش به بيرون را از بين ببرد و مانند گذشتگان عرصه دانش و انديشه مدرن را براي پويايي تمدن شکوهمند اسلامي فراهم نمايد.

آرمان‌هاي مقدس عدالت خواهي، خروش بر بيدادگري، بازيابي هويت ايراني - اسلامي در انتظار جوانان دانشجو و دين مدار اين مرز و بوم است تا در عرصه حيات اجتماعي زخم هاي کهنه ملت را درمان نمايد.

اينک در آستانه روز دانشجو شايسته است جنبش دانشجويي ايران فراگير شده و مرزبندي هاي سياسي موجود را در هم شکند و با ايجاد جريان فکري مستقل، از افتادن در دام گروه‌هاي سياسي بپرهيزد.

اکنون جامعه ايراني دانشگاه غير اسلامي  را برنمي‌تابد، بلکه هويت خويش را در پرتو ايمان و معرفت ديني جستجو مي نمايد بنابراين شايسته است دانشجويان عزيز به آسيب شناسي وضعيت موجود دانشگاه ها  پرداخته و افق درخشان چشم انداز دانشگاه آرماني - اسلامي را ترسيم نمايند.

دانشگاه اسلامي آن است که با رويکرد توليد محتوا و به دور از افراط و تفريط ، ملت تشنه اصلاح نابساماني را از سرچشمه جوشان دانش ملي سيراب نمايد.

اگر خداي ناکرده دانشگاه اسلامي کارکرد خويش که همان زايش انديشه ، قدرت توليد علم و ايجاد فرهنگ و تمدن در ابعاد جهاني است را از دست بدهد و در دام مدرک و مدرک گرايي گرفتار آيد، آن زمان است که جامعه بايد خاموشي چراغ علم را به انتظار بنشيند و تجربه تلخ رکود وافول تمدن شکوهمند اسلامي را براي چندمين بار تجربه نمايد.

به اميد روزي که به همت همه جوانان اين مرز و بوم جامعه اسلامي از وابستگي‌ها رهايي  پيدا نمايد.

 

 

چهارشنبه 14 آذر 1386 - 15:40


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری