پنجشنبه 1 آبان 1399 - 15:48
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

يادداشت

 

آمنه صادقي

 

كتاب ميراث ماندگار

 

اگر بازجويي خطا از صواب

نيابي يكي همنشين چون كتاب

كتاب ميراثي ماندگار و عنصري انديشمند در زندگي بشر است كه در ميان همه ابزارهاي فرهنگي جايگاه ويژه‌اي دارد.

كتاب حافظ و احياكننده تفكر و منبع عظيمي براي طالبان علم و حقيقت است. تاريخ هيچ تمدني خالي از كتاب و كتابت نبوده‌است، همه فرهنگ‌ها با كتاب آغاز مي‌شوند و با كتاب رشد مي‌كنند. ما نيز مفتخريم كه از اين ميان، فرهنگ ديني ما يعني آيين مقدس اسلام بيشترين بهره را از كتاب برده‌ است، چرا كه پيامبر عظيم‌الشأن اسلام رسالتش را با فرمان«خواندن» از سوي خداوند آغاز مي‌كند و در همين فرهنگ مقدس است كه خداوند منان به قلم سوگند ياد مي‌كند و معجزه‌ آخرين فرستاده‌اش را يك كتاب قرار داده‌ است.

اين نشانه‌هاي روشن و همچنين پيشنيه فرهنگي ما يعني تعدد كتاب‌ها و كتابخانه‌ها در عصر شكوفايي تمدن اسلامي و آثار مكتوب نام‌آوران و دانشمندان مسلمان ايراني همه ناظر بر اهميت كتاب و كتاب‌خواني است و اين حقيقت را بر ما آشكار مي‌سازد كه آيين اسلام پرچمدار كتاب و كتاب‌خواني در زمين است. كتاب حتي در روزگار  پيشرفت‌هاي بشر در عرصه‌هاي علمي و فرهنگي، نه تنها اهميتش را از دست نداده بلكه ابعاد تازه‌تري يافته است. بدون شك تمام كساني كه در زمينه‌هاي مختلف پيشرفتي داشته‌اند هرگز با كتاب بيگانه نبوده‌اند، بلكه مطالعه را به عنوان يك اصل ضروري در زندگي خود مي‌دانند.

در اهميت نقش كتاب در تكامل جوامع انساني همين بس كه تمام اديان آسماني و بزرگان تاريخ بشري از طريق كتاب جاودانه مانده‌اند و به راستي سزاوار نيست كه اين عنصر مهم را به‌دست فراموشي يا كم توجهي بسپاريم. در حالي كه متأسفانه اكنون كتاب در جامعه ما در جايگاهي كه بايد باشد، نيست و هنوز مطالعه به عنوان يك نياز دايمي براي همه مطرح نمي‌باشد، از اين رو ضروري است كه پيگيري اين مسئله و پيداكردن راه حلي براي آن از اولويت‌هاي مهم زندگي ما باشد.

بيست و چهارم آبان ماه هر سال در كشورها به عنوان اولين روز از هفته كتاب و كتاب‌خواني انتخاب شده‌است، هفته كتاب نقطه عطفي در گسترش فرهنگ كتاب و كتاب‌خواني است. ولي فعاليت در اين حوزه نبايد تنها محدود به يك هفته باشد. در حقيقت اين هفته بهانه و فرصتي است كه با تبليغات گسترده اهميت اين موضوع را نشان داده تا به طور جدي‌تر به اين مقوله پرداخته شود و از همگان دعوت شود تا هر كس با هر تخصصي كه دارد با تمام توانش در اين زمينه تلاش كند.

از جمله اقشاري كه نقش سازنده و كليدي مي‌توانند در امر كتاب و كتاب‌خواني داشته‌ باشند، معلم‌هاي مدارس هستند.‌ مدرسه به عنوان يكي از نهاد‌هاي فكري و فرهنگي جامعه منشأ بسياري از تغييرات اساسي در جامعه است، چرا كه نسل جوان جامعه از آن جا برمي‌خيزد و اين جوانان هستند كه يك جامعه را مي‌سازند. از اين رو بايد شرايط و زمينه مساعد جهت ايفاي هر چه بهتر اين نقش از طرف معلمان،‌ فراهم شود.

به اميد روزي كه با توجه بيشتر مسئولان فرهنگي كشور، تهيه و عرضه كتاب در كشور آسان شود و كتاب با هزينه كمتري در اختيار مردم قرارگيرد تا هيچ كس در هيچ‌جا،‌ بهانه‌اي براي كتاب نخواندن نداشته‌ باشد و صميميتي بيش از گذشته ميان مردم و كتاب برقرار شود.

 

چهارشنبه 23 آبان 1386 - 16:12


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری