يكشنبه 3 مرداد 1400 - 11:52
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ثريا شيرافكن

 

نمايشگاه مطبوعات ، نمايشگاهي به رنگ خاکستري

 

 

نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاري ها امسال از 16 تا 22 آبان در کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان واقع در خيابان حجاب در سکوت هر چه بيشتر و براي اولين بار بدون نمايشگاه کتاب کاملا مستقل برگزار شد. بعد از برگزاري نمايشگاه کتاب که در آن مطبوعات هيچ جايي نداشت علامت هاي سوال متعددي در ذهن ايجاد مي شد که جاي خالي مطبوعات چگونه پر خواهد شد؟ اما مسئولان نويد برپايي نمايشگاهي در تابستان يا پاييز،  با شرکت کليه نشريات داخلي و خارجي منطقه را مي دادند و اين تا حدودي تسلي بخش بود.

بالاخره زمان موعود فرا رسيد و  نمايشگاه مطبوعات در جواب به علامت سوال هايي که در ذهن ايجاد مي شد، با بي مهري هر چه بيشتر مسئولان افتتاح شد. نمايشگاه امسال متشکل از سه سالن عمده بود: سالن اول مختص خبرگزاري ها و روزنامه هاي دولتي بود، غرفه هايي با زرق و برق هر چه تمامتر و مساحت هاي زياد  با هزينه هاي هر چه گزاف تر همه و همه دست به دست يکديگر داده بودند تا بازديدکنندگان  متوجه آنها باشند؛ البته دور از انصاف نباشد اغلب اين روزنامه ها هم مخاطبان خاص خود را داشتند که براي بازديد از رسانه مورد علاقه خود به نمايشگاه مطبوعات آمده بودند. البته لطف مقامات کشوري و لشکري نيز شامل حال آنها شده بود و فقط براي بازديد از اين سالن مي آمدند تا اعلام حضوري کرده باشند اما چه فايده؟! آنها که نيازمند توجه بودند جاي ديگري جوياي علت اين برخورد ها بودند.

در ميان اين سالن ها غرفه زرد و مشکي خبرگزاري مهر نيز جايي به خود اختصاص داده بود. اين غرفه توانسته بود در نهايت سادگي و بي تکلفي در مقايسه با غرفه هايي که از دکوراسيون هاي شکيل بهره مند بودند نظر مخاطبان را به خود جلب کند. از سوي ديگر آنچه در مورد اين خبرگزاري حايز اهميت است مهمانان ويژه اي بود که دعوت آنها را پذيرفته و به مهر آمده بودند.

 محمدي که از فعالان روابط عمومي مهر است از  استقبال بازديد کنندگان  راضي است وي در اين باره مي‌گويد: استقبال از غرفه بي آلايش مهر  با توجه به استقبال نه چندان مناسب از نمايشگاه، باور نکردني است. وي از اينکه مورد توجه ميهمانان مهر قرار گرفته اند و دعوت هاي آنان با پاسخ مثبت و شرکت مقامات در جشنواره مطبوعات مواجه شده شگفت زده است و با رضايت هر چه تمامتر دست نوشته نظرات بازديد کنندگان و ميهمانان را به ما نشان مي دهد و با اميدواري اين دلايل  را کافي مي داند تا مهر يکي از نفرات برتر جشنواره باشد مگر اينکه قضا و قدر نتيجه ديگري را رقم بزند!

اما در مورد سالن شماره 2، اينکه اين سالن متعلق به روزنامه هاي بخش خصوصي بود و اينها بودند که مظلومان اصلي اين نمايشگاه را تشکيل مي دادند؛ غرفه هاي اين سالن هم با سليقه آرايش شده بودند اما نه از نظر مساحت و نه از نظر دکوراسيون قابل مقايسه با سالن اول نبودند. به خصوص اينکه کمتر ميهمان ويژه اي حاضر بود تا قدم رنجه فرموده پله هاي سالن دوم را طي کرده، به آنها سري بزند. حتي معاون مطبوعاتي رييس جمهور هم که به  خيال آنها  جزو بازديدکنندگان حتمي به شمار مي رفت اين سالن را موردلطف قرار نداد. و اما در مورد نمايندگان خانه ملت به خصوص اعضاي کميسيون فرهنگي گفتني است که جاي خالي آنها به وضوح احساس مي شد ؛آن تعداد محدودي هم که مي آمدند بازديدشان تنها شامل حال سالن شماره يک مي شد."غرفه تهران تايمز" در اين سالن واقع شده بود در عين ناباوري با توجه به اينکه اين روزنامه، به زبان انگليسي است و مخاطبان ويژه و محدود دارد مي توان اين غرفه را هم جزو پر رفت و آمدها محسوب کرد خيلي ها تمايل به مشترک شدن روزنامه داشتند و آنهايي هم که از خوانندگان بودند نظرات و حتي انتقادات خود را مطرح مي کردند روي هم رفته رضايت بخش بود. متصدي غرفه "تهران تايمز"از استقبال از اين غرفه راضي است. نظر وي را در مورد نمايشگاه که جويا مي شويم روي هم رفته راضي است .

خانجاني از موافقان منفک شدن نمايشگاه مطبوعات از کتاب است و ادامه مي دهد اين کار موجب خالص شدن مخاطبان کتاب و مطبوعات شده و نشان مي دهد مطبوعات در بين مردم چه جايگاهي دارند. وي واقع شدن نمايشگاه را در محدوده طرح ترافيک از ايرادات وارد  مي داند که موجب کاهش مخاطبان نمايشگاه شده است و نبودن تبليغات مناسب براي برگزاري چنين نمايشگاهي را بر آن مي افزايد. حسين خانجاني خواهان برگزاري نمايشگاه مطبوعات در سطح استاني و به صورت غير متمرکز است و مي گويد در چنين نمايشگاه هايي است که شور و استقبال واقعي  مخاطبان ديدني است.

 اما به سراغ سالن شماره 3 که مي رويم استقبال از جنس ديگري است اين سالن متعلق به نشريات، هفته نامه ها، ماهنامه ها و ساير جرايدي است که بنا به دليل داشتن  ويژگي هاي خاص نظير موضوعي  يا  تخصصي بودن، حاميان خاص خود را دارد.در اين سالن هم غرفه "انتشارات سوره مهر" به چشم مي خورد بعد از گفت و گو با گرامي متصدي غرفه از عدم رضايت وي از نمايشگاه و برپايي آن در چنين مکاني با مختصاتي که دارد مطلع مي شويم. وي استقبال از نمايشگاه را مناسب نمي داند و دلايلي نظير واقع شدن در محدوده طرح ترافيک و جدايي از نمايشگاه کتاب را مطرح مي کند.

بعد از صحبت با مسئولان  غرفه ها به سراغ بازديد کنندگان مي رويم تا نظرات آنان را نيز جويا شويم: نديمي که مدرس زبان است از  نمايشگاه چندان راضي نيست وي جدايي از نمايشگاه کتاب  در کنار تبليغات ناکافي را دلايل عدم رضايت خود بيان مي کند و معتقد است تنها مبلغان نمايشگاه  خود مطبوعات بودند و بس! اما از سوي ديگر احمدي از جدايي اين دو نمايشگاه راضي است وي اين جدايي را براي مشخص شدن مخاطبان واقعي نمايشگاه مناسب مي داند. نقي شاه حسيني از اينکه بعضي از جرايد شرکت ندارند ناراضي است و اميدوار است اين غيبت به علت کمبود جا باشد.

 نظرکسي که خود را خبرنگار يکي از هفته نامه ها معرفي مي کند جويا مي شوم اطلاع رساني را مناسب نمي داند به حدي که حتي آنها در نمايشگاه غرفه ندارند، موقعيت مکاني نمايشگاه هم مورد ديگري است که موجبات نارضايتي وي و دوستانش را فراهم کرده است.

همه اين عوامل دست به  دست هم دادند تا چهاردهمين نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاري ها در عين ناباوري اهالي مطبوعات، رنگ خاکستري گرفته و تنها مبدل به محيطي براي گردآوري آنها و تجديد خاطرات گذشته باشد و به گونه اي از اهداف اصلي آن که فراهم کردن زمينه اي براي ارتباط گرفتن با مخاطبان و جويا شدن نظر آنان بود منحرف شود.

 

 

چهارشنبه 23 آبان 1386 - 11:30


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری