پنجشنبه 10 مهر 1399 - 17:29
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ثريا شيرافكن

 

مدارس مجازي تبيان، پروژ‌ه‌اي صد درصد موفق

 

دومين همايش پروژه‌‌‌‌هاي دانش‌آموزي تبيان با هدف ارتقاي سطح علمي دانش‌آموزان به مدت دو روز در آکادمي ملي المپيک مجموعه ورزشي انقلاب کشوردر روزهاي 16 و 17 آبان  برگزار شد. اين طرح از سوي "موسسه فرهنگي اطلاع رساني تبيان"، باهدايت پروژه هاي دانش‌آموزي از طريق اينترنت و با حضور 34 گروه دانش‌‌‌‌آموزي از 10 استان صورت پذيرفت. اين گروه ها با مشاوره رايگان تبيان اقدام به ساخت وسايل علمي و ارايه نتايج کارهاي پژوهشي کرده بودند.

حجت الاسلام والمسلمين خاموشي رييس سازمان تبليغات اسلامي با بازديد از كليه پروژه ها و شنيدن توضيحات شركت‌كنندگان، خواستار دريافت طرح و سفارش پروژه براي تبيان شد كه  بر اساس همين پيشنهاد هم فرم‌هايي توزيع شد.

وي از برگزاري چنين نمايشگاه‌هايي در محل برگزاري مناسب و مرتبط با فضاي آموزشي استقبال كرد و افزود: اميدواريم در سال هاي آينده شاهد پروژه‌هاي بيشتري از 30 استان كشور باشيم.

رييس سازمان تبليغات اسلامي قول داد سال‌هاي آينده اين سازمان به منظور افزايش توان علمي دانش‌آموزان و پيشرفت بيشتر كيفي سازه‌ها و پروژه‌ها، بودجه اختصاص دهد.

وي پروژه‌هاي دانش‌آموزي را از موفقيت‌هاي تبيان دانست و افزود: نقش فضاي تحقيقي و پژوهشي دانش‌آموزي در سطح كشور بسيار مهم است و پر كردن خلاء هاي موجود جز با همكاري نهاد‌هاي مرتبط امكان‌پذير نيست.

حجت الاسلام‌والمسلمين خاموشي ضمن توجه خاص به پروژه بنزين و تحقيقات ارايه شده در اين زمينه انتخاب اين موضوع را نشانه به روز بودن تحقيقات دانش آموزان ايراني دانست.

مدير مدرسه اينترنتي تبيان در گفت وگو با سازمان تبليغات اسلامي، هدف عمده اين طرح را ايجاد سيستمي عنوان کرد که بتوان دانش‌آموزان کشور را از مزاياي آموزشي آن بهره‌مند ساخت.

خسرو داوودي گفت: ماموريت اين طرح هدايت اين دسته از پروژه ها براي رفع موانع موجود است.

وي افزود: سال گذشته به دليل سهولت در دسترسي، انتخاب ها مختص تهران بود ولي امسال سعي کرديم دانش‌آموزان از سراسر کشور در نمايشگاه شرکت کنند  بنابراين  در اين مرحله  از 10 استان کشور  دست به انتخاب زديم‌.

 مدير مدرسه اينترنتي تصريح کرد: اين کار در اصل يک پروژه تحقيقاتي است و در صورت امکان‌پذير بودن خواهان گسترش آن به سراسرکشور هستيم تا همه استان ها به صورت آزاد در آن شرکت کنند.

وي ميزان موفقيت اين طرح را صد در صد دانست و افزود: اين کار به ما ثابت کرد که مي توانيم در ايجاد چنين نمايشگاه‌هايي بدون حضور فيزيکي موفق باشيم. سال اول مجبور به حضور فيزيکي در مدارس شديم اما خوشبختانه امسال با برنامه ريزي دقيق‌تر نيازي به اين حضور نداشتيم.

وي درباره اهداف بعدي تبيان براي ارتقاي سطح اين نمايشگاه ها گفت: تصميم داريم از سال آينده نمايشگاه را در محيط مجازي برگزار کنيم و کارها در همين محيط به نمايش گذاشته شود.

مشاور رييس جمهور نيز با ايراد سخناني نقش سازمان تبليغات را با برگزاري چنين نمايشگاه هايي ستود و آثار ارايه شده را در اين نمايشگاه زمينه‌ساز رشد فكري دانش آموزان ايراني و برداشتن گام هاي استوارتري در سال هاي آتي دانست .

همچنين شهردار تهران ضمن بازديد از نمايشگاه و نشان دادن توجه خاص به پروژه هاي محيط زيستي و شهري، شامل طرح بازيافت و مصرف بنزين آثار ارايه شده را مورد توجه خواند.

در پايان نمايشگاه ضمن اعلام بيانيه هيات داوران مريم اسماعيلي پور و لادن قطبي برنده به منظور پيگيري مستمر آموزش پروژه محور در روند اجراي پروژه‌ها برندگان لپ تاپ ، آذين سنجري ، خانم آرنر وحسين رسولي به عنوان معلمان موفق برنده سكه بهار آزادي، سميه حسيني، مهرنوش ناصري و آزاده برندگان نيم سكه بهار آزادي و پروژه هاي بازيافت كاغذ از استان كرمان و كيفيت آب لوله‌كشي مدارس توحيد و راه شايستگان  استان تهران برندگان سكه بهار آزادي بودند. در ضمن پروژه‌هاي بالن از تهران، تخته‌پاك‌كن از كرمان و ابرحباب از تهران كه  به ترتيب رتبه هاي اول تا سوم  بودند برنده نيم سكه بهار آزادي شدند.

 ربع سكه اين قر‌عه‌كشي هم به گروه هاي تنوع زيستي سيستان و بلوچستان، گلايدر تهران ، بادگير يزد، ويژگي آب آذربايجان ،ترافيك گيلان و بازيافت كاغذ سيستان و بلوچستان  اعطا شد.

لازم به ذكراست: حجت الاسلام والمسلمين دكتر سيد مهدي خاموشي رييس سازمان تبليغات اسلامي، حجت الاسلام والمسلمين سالك مشاور رييس جمهور و دبير هيات عالي گزينش كل كشور، دكتر قاليباف شهردار تهران، رحماني فضلي قائم مقام سابق شوراي امنيت ملي، محمد رضا فرخ مدير عامل تبيان، طالب‌پور رييس هيات مديره تبيان، مجردي عضو هيات مديره ، امير حسيني رييس آكادمي ، حميد استيلي و امير نوري  از اين نمايشگاه بازديد كردند.

 

شنبه 19 آبان 1386 - 14:33


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری