دوشنبه 23 تير 1399 - 22:28
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

فرهنگي و هنري

 

عليرضا قرائي

 

بررسي "از ياد رفتن" محمدحسين محمدي در حوزه هنري

 

مجموعه داستان «از ياد رفتن» نوشته محمد حسين محمدي - نويسنده افغان - در نشست دفتر شعر و ادبيات افغانستان مرکز آفرينش‌هاي ادبي حوزه هنري توسط جواد فعال علوي نقد مي‌شود.

اين نشست ساعت 16 روز پنج شنبه سوم آبان در سالن شماره دو تالار انديشه حوزه هنري، واقع در تقاطع خيابان‌هاي حافظ وسميه برگزار مي‌شود.

جواد فعال علوي که در اين نشست به نقد "از ياد رفتن" خواهد پرداخت از نويسندگان و منتقدان افغاني است که تاکنون شش شماره از جنگ تخصصي داستان کوتاه (ويژه نامه داستان افغانستان) با سردبيري او منتشر شده و جلدهاي هفتم وهشتم نيز درحال چاپ است.

محمدحسين محمدي - نويسنده و منتقد ادبي - متولد 1358 در مزارشريف است. وي در کودکي به همراه خانواده‌اش به ايران مهاجرت کرد و هم اکنون دانشجوي کارشناسي ارشد کارگرداني تلويزيوني در دانشکده صداوسيماست. مجموعه داستان‌هاي «انجيرهاي سرخ مزار» و «پروانه‌ها و چادرهاي سفيد» از ديگر آثار داستاني او هستند. محمدي علاوه بر اين آثار، کتابي پژوهشي با عنوان «فرهنگ داستان‌نويسي افغانستان» و چندين مجموعه شعر و داستان براي کودکان و نوجوانان به چاپ رسانده است.

او تاکنون موفق به کسب جوايز متعدد ادبي از جشنواره‌هاي معتبري شده که از جمله آنها مي‌توان به جايزه ادبي گلشيري و جايزه ادبي اصفهان در سال 83 براي مجموعه داستان «انجيرهاي سرخ مزار» اشاره کرد. علاوه بر اين، او در سال 83 موفق به دريافت تقدير نامه از سوي جايزه ادبي مهرگان به خاطر همين کتاب شد.

اين نويسنده در حال حاضر کتاب‌هاي ديگري از جمله "داستان نويسي و رمان نويسي در افغانستان"، "قصه شهرزاد افغاني"، "تاريخچه ادبيات کودک در افغانستان"، "سرگذشت داستان کوتاه در افغانستان" و آثار داستاني ديگري شامل "ماه و ماهي"، "خوشه‌ها و ملخ" و "غچي غچي بهار شد" را آماده انتشار دارد.

 

چهارشنبه 2 آبان 1386 - 16:55


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری