سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 2:28
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نرگس حبيبي

 

نمايشگاه هاي مناسبتي بايد هدفمند شوند

 

 

نمايشگاه هنرهاي قرآني «پرتو حسن» با آثاري در زمينه هاي هنرهاي تجسمي، از نيمه دوم ماه مبارك رمضان در حوزه هنري برپا شدو تا پايان ماه مبارك ادامه يافت.

در اين نمايشگاه آيات قرآني مرتبط با ماه مبارك رمضان كه با تكنيك هاي مختلف در 54 تابلو خوشنويسي شده اند، چشم هر بازديدكننده اي را مي نوازد.

تكنيك به كار گرفته شده در اغلب تابلوها به ترتيب قلم و مركب، گواش، آبرنگ، مشبك، چوب،رنگ و روغن و تعدادي هم آكروليك و رايانه ديجيتال هستند.

هنرمنداني از شهرهاي اراك ، قم، گيلان، قزوين، سمنان، زاهدان، يزد و ... آيه هاي قرآني از جمله آيات شريفه شهر رمضان الذي انزل فيه القرآن و ادعوني استجب لكم را خوشنويسي ودر نمايشگاه ارائه كرده اند.

در تابلوهاي نقاشي هم كه با تكنيك چاپ دستي روي پارچه و يا به روش كامپيوتري و آكروليك انجام شده اند قصص قرآن از جمله قصه حضرت يوسف عليه‌السلام و حضرت يونس عليه‌السلام را مي توان به تماشا نشست.

آثار نگارگري و گرافيكي بخش هاي ديگري از نمايشگاه هنرهاي قرآني پرتو حسن را شكل مي دهند كه خالقان آن ها كوشيده اند تا در نهايت خلوص و صفاي دل ، مضامين والاي قرآني را به نمايش بگذارند.

در بخش جنبي نمايشگاه قرآني پرتو حسن تعداد 40 تابلوي نقاشي از فرزندان شاهد كه از شاگردان غلامعلي طاهري هستند به نمايش گذاشته شد.

مرتضي اسدي هنرمند نقاش كه عضو هيات داوري اين آثار بوده است برگزاري اين نمايشگاه را يك عامل تشويقي، به ويژه براي هنرمندان جوان نقاش و تصويرساز شركت كننده مي داند.

وي بر اين نكته تاكيد دارد كه مسئولان فرهنگي بايد در برگزاري نمايشگاه دقت بيشتري كنند و از شتابزدگي بپرهيزند تا نمايشگاه هاي مناسبتي هدفمند شوند نه فقط ساختاري.

بنابراين گزارش تابلوهايي كه در بخش عكس نمايشگاه قرآني پرتو حسن به نمايش درآمده اند، 63 تابلو در ابعاد 70*50 و 70*70 است . اين عكس هاي رنگي و سياه و سفيد از شهرهاي اراك، مازندران، خراسان ، كهگيلويه و بويراحمد، آذربايجان غربي، قم، ياسوج، قزوين، كرمانشاه و سمنان به تهران اورده شده وبر ديوارهاي حوزه هنري نصب شده اند.

امير اميري از بخش عكاسي نمايشگاه مي گويد: آن چه در معناي كلي عكس ها حس مي شود حضور قرآن در ميان همه اقشار و اقوام و فرهنگ ها در اشكال مختلف است.

وي معتقد است تلفيق كار عكاسان حرفه اي و جوان تر و نيز در كنار هم قرار گرفتن اين تعداد عكس از عكاسان مختلف با موضوع قرآني كه همگي در يك سال اخير و در محافل قرآني جشنواره ها و مراسم احيا و اعتكاف عكاسي شده اند از ويژگي هاي اين آثار به شمار مي رود.

همچنين محمدرضا ميرتاج الديني، عضو كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي در مورد نمايشگاه هنرهاي قرآني «پرتو حسن» مي گويد: در نگاه ملي بابرگزاري اين گونه نمايشگاه ها موافق هستم چرا كه تأثير فرهنگي ارزنده اي در جامعه دارد و با تلفيق زيبايي هاي قرآن و قابليت هنرهاي تجسمي، جلوه ديگري از مضامين عميق قرآني را به نمايش مي گذارد.

نماينده مردم تبريز در مجلس اضافه مي كند خود قرآن هنر است و مفاهيم قرآني را مي توان از طريق هنرهاي تجسمي به بهترين شكل ممكن نشان داد، به عبارتي جلوه هاي زيبايي قرآن از طريق هنر قابل ترسيم است.

ميرتاج الديني عنوان مي كند هنرمندان تجسمي ما كه هنر خود را با قرآن گره زده اند، آن را جاودانه ساخته اند. زيبايي هاي خط، نقاشي و ديگر هنرهاي تجسمي در بيان مفاهيم عالي قرآن و معارف قرآني، جامعه تشنه هنر و معنويت را سيراب مي كند.

همچنين حسين خسروجردي نقاش و گرافيست در نمايشگاه قرآني «پرتو حسن» مي گويد: البته اين فرآيند در مورد همه كارهاي هنري نمي تواند مصداق داشته باشد. به عنوان مثال در رشته پوستر، هنرمند منتظر سفارش دهنده است، اما به جز پوستر رشته هايي مانند نقاشي ، خوشنويسي و حتي كاريكاتور مبتني بر اراده هنرمند است و فرآيند خلق اثر را بدون سفارش بيروني طي مي كند.

وي ادامه مي دهد: اگر عنوان يك نمايشگاه معاني گسترده اي داشته باشد و قالبي ايجاد نكند كه هنرمند مجبور شود در يك فضاي محدود كار كند در اين صورت آثار به نمايش درآمده ارزش هنري بيشتري خواهد داشت.

همچنين وي عنوان مي كند: با اين كه در نمايشگاه هاي مناسبتي، موضوع و محتواي آثار از پيش مشخص است اما مخاطبان بايد بدون پيش فرض پا به نمايشگاه بگذارند تا بتوانند قضاوت دقيق تري درباره آثار داشته باشند.

خسروجردي در پايان صحبت هاي خود اعلام مي كند در چنين نمايشگاه هايي مخاطبان كه نگاه هاي فني و تخصصي ندارند، مي توانند راحت تر و بدون فيلتر به آثار نگاه كنند و نقاط قوت و ضعف آن ها را تشخيص دهند. به همين دليل ضروري است نمايشگاه هايي كه به مناسبت هاي خاصي برگزار مي شوند، بيشتر در دسترس عموم باشند و فضايي را فراهم كنند كه مخاطب عام به سادگي از آن ها ديدن كند.

نصرالله افجه اي هنرمند نقاشي خط با اعلام اينكه مسئولان برگزاري نمايشگاه هاي مناسبتي بايد مراقب باشند كه به سمت فرماليته شدن نروند، اضافه مي كند زيبايي اين گونه نمايشگاه ها در گرو تنوع آثار و راه تقويت‌شان جلوگيري از نمايش آثار تكراري است. وي در ادامه مي گويد بايد از سفارشي كردن آثار بپرهيزيم و بيشتر از آثاري كه حس هنرمند در آن دخيل است استفاده كنيم تا نمايشگاه كيفيت بالاتري به خود بگيرد. در اين صورت هنرمندان نامي هم براي ارائه آثار خود دراين گونه نمايشگاه ها رغبت وعلاقه پيدا مي كنند.

افجه اي يادآور مي شود مسئولان برگزار كننده نمايشگاه هاي مناسبتي بايد روحيه انتقادپذيري و دريافت پيشنهادهاي جديد درباره اين گونه نمايشگاه ها را در خود تقويت كنند.

وي درباره نمايشگاه «پرتو حسن» عنوان مي كند: نمايشگاه پرتو حسن مانند يك حكم است كه هر ساله بايد اجرا شود. برگزاركنندگان نمايشگاه هايي اين چنيني نشان داده اند كه توانايي برگزاري آن ها را در سطح و كيفيت بالاتري دارند.

حسن بنيانيان رئيس حوزه هنري درباره اين نمايشگاه مي گويد نمايشگاه «پرتو حسن» بهانه اي است تا با معرفي آثار برجسته هنرمندان جوان، آن ها را سر ذوق بياوريم . بايد همزمان با برگزاري اين گونه نمايشگاه ها از هنرمندان پيشكسوت هم بخواهيم كه كار اين دوستان را نقد و نقدها را به هنرمندان جوان منتقل كنند.

وي تاكيد مي كند فرصت هايي مانند ماه مبارك رمضان شرايطي را فراهم مي‌كند تا آثاري معنوي خلق شود. از اين جهت فرصت خوبي است تا ما آثار برجسته هنرمندان شهرستان ها را هم به تهران منتقل كنيم.

 

يكشنبه 22 مهر 1386 - 12:15


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری