يكشنبه 11 خرداد 1399 - 18:16
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

نقد و تحليل

 

حسين آرياني

 

فيلم زندگي مسيح بر اساس ديدگاه اسلام

 

نقد فيلم مسيح ساخته نادر طالب‌زاده

نادر طالب زاده، كارشناس سينما و مسائل رسانه‌اي است. او اطلاعات نسبتاً خوبي در زمينه‌هاي ذكر شده دارد. فيلم مسيح عليه‌السلام اولين ساخته طالب‌زاده نشان مي دهد كه چقدر فعاليت حرفه اي سينما با مسائل تئوريك تفاوت دارد. مسيح عليه‌السلام به عنوان فيلم اول اين كارگردان چندان اميدوار كننده نيست.

البته تصور كردن داستان زندگي پيامبران از جمله حضرت مسيح عليه‌السلام در سينما، نياز به امكانات تكنيكي و مادي فيلم هاي پرخرج و مجلل را دارد، چيزي در حد پروژه سريال امام علي عليه‌السلام  البته در ابعاد يك فيلم سينمايي. ولي به نظر مي آيد فيلم آقاي طالب زاده از ضعف امكانات رنج مي‌برد، اما با همين بضاعت ساخت فيلم هاي تاريخي در سينماي ايران هم مي‌شود فيلم هاي قابل قبولي ساخت.

كافي است به معجزات حضرت مسيح دقت كنيم كه بسيار ابتدايي اجرا مي شود. تصوير كردن معجزات يك پيامبر به چنين روشي هيچ جذابيتي ندارد و شگفتي تماشاگر را برنمي انگيزد. چنين شيوه اي حتي قابل اجرا بر صحنه تئاتر هم است. معجزاتي مثل قد راست كردن زن گوژپشت همراه با برجستگي پشتش هيچ نكته جذابي ندارد. يا تعبيه آينه روي زمين هم بسيار پيش پا افتاده است. به همين دليل است كه معجزات مسيح عليه‌السلام شوق و شوري را در تماشاگر به‌وجود نمي آورد و تأثيرگذار نيست.

البته نياز به جلوه هاي ويژه رايانه اي در فيلم حس مي شود كه شايد دشوار باشد، ولي لااقل مي شد از جلوه هاي ويژه جلوي دوربين استفاده كرد كه هم واقعي تر است و هم شايد در سينماي ما بهتر جواب بدهد. همه معجزات را اين‌جور سرسري اجرا كردن از نقاط ضعف مهم فيلم است.

البته به غير از جلوه هاي ويژه فيلم به لحاظ تكنيك فيلمسازي هم از سطح فيلم‌هاي استاندارد و خوب سينماي ايران عقب تر است. به ياد بياوريم صحنه هاي نبرد را در فيلم كه حتي در حد ساير فيلم‌هاي تاريخي سينماي ايران هم نيست. بسيار سردستي و پيش پا افتاده به‌نظر مي رسد. به غير از مسائل تكنيكي، طالب زاده در گزينش برخي از عناصر مهم فيلمش هم خوب عمل نكرده است.

مثلاً احمد سليمان نيا انتخاب خوبي براي نقش مسيح عليه‌السلام نيست. او به غير از رنگ موهايش كه كمي او را متفاوت جلوه مي‌دهد بيشتر مناسب نقش ضدقهرمانهاي فيلم ها است تا نقش يك قديس يا پيامبر .

يا مثلاً انتخاب قسمت‌هايي از تعاليم مسيح با دقت انجام نشده است. شنيدن تعاليمي مثل دوري از لذايذ دنيا و ايمان به خداوند از زبان مسيح جزو بديهيات است و نكته تازه اي دربرندارد. اما مثلاً بشارت آمدن پيامبر اسلام صلي‌الله عليه و آله از زبان مسيح نكته خوب و جذابي است. هرچند سه بار تكرار شدن آن در جاهاي مختلف فيلم از اثر آن مي كاهد و شعاري جلوه مي‌كند.

مسئله مهم ديگر در مورد فيلم مسيح عليه‌السلام نگارش ديالوگ‌هاي آن است‌. متأسفانه ديالوگهاي فيلم نسبت به زمان داستان فيلم ضعيف و از نظر ادبي از استحكام و رواني مطلوب برخوردار نيست. جملاتي مثل «دوره پيغمبر بازي تمام شده»، «يك رقم مطلوب در مقابل يك عمل نامطلوب» از جمله اين ديالوگ‌ها هستند.

در مجموع فيلم هرچند ضعف هاي فراواني دارد، اما به جهت اينكه داستان زندگي حضرت مسيح عليه‌السلام را براساس تعاليم قرآن و روايات اسلامي تصوير مي كند گام مثبتي به‌شمار مي آيد هرچند اين كوشش نتيجه اي پر نقص داشته باشد.

 

سه‌شنبه 17 مهر 1386 - 12:18


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری