پنجشنبه 15 خرداد 1399 - 13:33
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نرگس حبيبي

 

اطلاع‌رساني نمايشگاه قرآن ضعيف بود

 

گزارشي از برپايي نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم در مصلاي تهران

تا به حال مصلاي تهران را نديده بودم. گفته بودند جاي وسيعي است و نمايشگاه قرآن امسال بهانه‌اي شد تا مصلاي تهران را ببينم. جلوي در ورودي مصلي تاكسي وني انتظار بازديدكنندگان را مي‌كشيد تا آنها را به محل اصلي نمايشگاه برساند. جلوي شبستان بازديدكنندگان ديده مي شدند كه اكثر آنها دانش آموز بودند.

از هر طرف صداي نوحه و مداحي و در لابه لاي آنها گاهي هم صداي قرائت قرآن شنيده مي شد. گويي همه سعي داشتند با بلندتر كردن صداي محصولات فرهنگي خود بر رونق نمايشگاه قرآن اضافه كنند. اما با وجود اين استقبال خوبي از نمايشگاه قرآن امسال نشده بود. اين را بعد از گفت‌وگو با چند تن از بازديدكنندگان و غرفه داران متوجه مي‌شوم.

انگار در اين نمايشگاه پرداختن به حواشي قرآني و محصولات فرهنگي  مذهبي بر توجه به اصل قرآن غلبه كرده است.

پانزدهمين نمايشگاه قرآن در آستانه ماه مبارك رمضان در مصلاي امام خميني شهر تهران آغاز به كار كرده و تا پايان اين ماه مبارك نيز ادامه دارد. همچنين دبيرخانه پانزدهمين نمايشگاه بين المللي قرآن كريم در قالب 5 كميته آموزش، پژوهش، نشر و رسانه، هنر و برنامه هاي ويژه جنبي آغاز به كار كرده است.

در مجموع شايد بتوان گفت برنامه هاي نمايشگاه قرآن در بخش پژوهش سطح بالاتري نسبت به سال‌هاي گذشته داشته است و امسال از كتاب‌ها و نرم افزارهاي موضوعي بيشتري با توجه به نيازهاي روز مخاطبان نيز استفاده شده است.

همچنين يكي از ابتكارات جديد در نمايشگاه قرآن امسال تجليل از خادمان نمونه است كه در اين طرح خادمان نمونه هر استان شناسايي و معرفي شده و پس از بررسي و ارزيابي توسط هيأت داوران فعال برگزيده و خادم در سطح بين‌المللي انتخاب مي شود.

از سوي ديگر بخش حوزوي به عنوان بخش جديد پانزدهمين نمايشگاه بين المللي قرآن كريم با برنامه هاي متنوع براي نخستين بار به معرفي فعاليت هاي حوزه هاي علميه سراسر كشور در ارتباط با قرآن مي پردازد. يكي ديگر از بخش هاي اين نمايشگاه بخش «زيتون نور» است كه به موضوع مقاومت لبنان و فلسطين مي پردازد و رويكرد قرآني به مسأله مقاومت اسلامي و جلوه هاي قرآني مقاومت مسلمانان دارد.

همچنين بخش كودك و نوجوان پانزدهمين نمايشگاه بين المللي قرآن كريم به عنوان بخش موثر و پرمخاطب و در راستاي ارائه عملكرد قرآني فعاليت خود را با هدف ارائه برنامه هايي جذاب و هدفمند در فضايي زيبا و معنوي به قشر كودكان و نوجوانان علاقمند آغاز نمود. اين بخش سعي كرده است تا با معرفي و انعكاس يافته ها و توانايي هاي قرآني كشور در حوزه كودك و نوجوان ، زمينه ساز تعميق و تحكيم مباني اعتقادي در نسل آينده ساز  فردا باشد.

گفتني است بخش بين الملل نمايشگاه امسال نيز مانند سال‌هاي گذشته با همكاري سازمان فرهنگ و ارشاد اسلامي فعال است كه امسال در سه سطح مترجمان، محققان و هنرمندان (31 نفر از 21 كشور جهان) در نمايشگاه حضور دارند.

همچنين سازمان دارالقرآن الكريم يكي از موسسات وابسته به سازمان تبليغات اسلامي يكي از  فعالترين غرفه هاي نمايشگاه قرآن امسال محسوب مي شود.

اين سازمان براي معرفي طرحهاي خود در سه محور طرحهاي ملي، آموزشي و تبليغي- ترويجي در پانزدهمين نمايشگاه بين المللي قرآن كريم شركت كرده است.

در غرفه اين سازمان ارائه سوابق و مستندات 57 دفتر نظارت بر چاپ و نشر قرآن كريم ، معرفي بيش از 160قرآن نفيس از خوشنويسان و مترجمان قرآن كريم ، برگزاري مسابقه حضوري تصحيح قرآن كريم، ارائه طرح جامع قرآني كشور،‌اعطاي مدرك تخصصي به حافظان قرآن كريم و ساماندهي مراكز قرآني انجام شده است.

در حوزه طرحهاي آموزشي سازمان نيز طرحهاي آموزشي معرفي شده و آمار و ارقام دقيقي از برگزاري اين امور در 5 سال گذشته ارائه شده است.

همچنين از طرحهاي تبليغي- ترويجي معرفي شده در نمايشگاه نيز مي توان به معرفي پايگاه اينترنتي سازمان دارالقرآن الكريم اشاره كرد.

تبيان يكي ديگر از موسسات وابسته به سازمان تبليغات اسلامي است كه در اين نمايشگاه شركت كرده است. مدير روابط عمومي موسسه فرهنگي و اطلاع رساني تبيان در حاشيه نمايشگاه قرآن برنامه هاي ويژه ماه مبارک رمضان موسسه فرهنگي و اطلاع رساني تبيان و همچنين برنامه هاي اين موسسه در نمايشگاه قرآن کريم را تشريح کرده و مي گويد: ختم قرآن اينترنتي و ويژه نامه ماه مبارک رمضان که شامل صوت و تصوير، تفسير صوتي آيت الله جوادي آملي، ترتيل و تلاوت قرآن کريم با صداي قاريان شناخته شده، مناجات، شنيدني‌هاي قرآني، احکام روزه، تصاوير ويژه و آلبوم بسم الله از جمله محتواي توليدي جديد در سايت اين موسسه است که از طريق مراجعه به آدرس اينترنتي http://www.tebyan.net/  براي روزه داران و کاربران قابل دسترسي مي باشد.  

علاوه بر اين موضوعات سه ويژه نامه براي 15 رمضان، شب هاي قدر، عيد فطر و يک ويژه نامه براي ماه مبارک رمضان نيز در نظر گرفته شده است.

بابايي با اشاره به ديگر برنامه هاي فرهنگي تبيان در طول ماه مبارک رمضان ادامه مي دهد: مسابقاتي با موضوع عکس رمضان با تلفن همراه و برگزاري جام فوتبال دستي رمضان از فضاي مجازي در فضاي حقيقي ويژه کاربران پيش بيني شده که با استقبال خوبي مواجه شده است.

مدير روابط عمومي موسسه فرهنگي اطلاع رساني تبيان با بيان اينکه اين موسسه در زمينه توليد نرم افزار هاي قرآني و فرهنگي توانسته توليدات تازه اي را روانه بازار کند معتقد است: در نمايشگاه قرآن کريم، نرم افزار هاي قرآني مشکات 2 ، نگين هستي (نگارش1)، آموزش نماز براي کودکان، آموزش قرآن براي کودکان و آموزش قرآن براي نوجوانان و همچنين نرم افزار قرآني همراه با قابليت نصب در گوشي هاي تلفن همراه ارائه مي شود. وي با اشاره به اينکه هر يک از اين نرم افزارها شامل بخش هاي متعدد و متنوع با قيمت مناسب است خبر از عرضه   نرم افزار هاي خانواده قرآني مشکات براي گروه هاي سني مختلف در آينده نزديک مي دهد.

بابايي با اشاره به قرعه کشي بزرگ موسسه فرهنگي و اطلاع رساني تبيان در پايان پانزدهمين نمايشگاه بين المللي قرآن کريم مي گويد: موسسه تبيان در راستاي اهداف فرهنگي ، به منظور ترويج فرهنگ قرآني  و ترغيب عمومي جامعه به قرآن ، امسال نيز همانند سال هاي گذشته اقدام به برگزاري مراسم قرعه کشي بزرگ نموده است با اين تفاوت که جايزه امسال تنها مختص بازديدکنندگان از غرفه و خريداران محصولات نبوده و کاربران  شهرستاني نيز مي توانند با شرکت در مسابقه ويژه رمضان از طريق سايت و کسب حداقل امتياز در قرعه کشي بزرگ آن شرکت کرده و از جوايز نفيس و معنوي آن که شامل يک دستگاه خودرو و چندين سفر معنوي به حج و عتبات عاليات مي باشد بهره مند شوند.

از سوي ديگر نظرات غرفه داران و بازديدكنندگان نمايشگاه قرآن امسال نيز شنيدني است كه البته عده اي از آنها نيز از نحوه تبليغات نمايشگاه ناراضي اند.

يكي از غرفه داران نمايشگاه قرآن امسال با گلايه از سازمان صدا و سيما مي گويد: تبليغات و اطلاع رساني اين نمايشگاه در رسانه ملي ضعيف بوده است و مسئوليت قرآني سازمان صدا وسيما حكم مي كند اطلاع رساني بهتري از اين نمايشگاه براي مردم داشته باشد.p>

اين غرفه دار يكي از مشكلات ناشران را گراني كتاب مي داند و مي گويد: نمي گوييم كتاب بايد ارزان باشد ولي مردم وسعشان به خريد كتاب نمي رسد و تخفيف هاي ما نيز متاسفانه چاره كار نيست.

وي همچنين از مشكلات رفت و آمد شهرستاني ها براي شركت در نمايشگاه قرآن ياد مي كند و مي گويد: ما مشكلاتمان را در اين زمينه با مسئولان امر در ميان گذاشتيم ولي تا به حال جوابي در اين زمينه از آنها نشنيده ايم.

يكي ديگر از غرفه داران نيز بخش دانشجويي نمايشگاه امسال را فعال تر از سال هاي پيش مي داند و مي گويد: نمايشگاه امسال به لحاظ فرهنگي پربارتر از سال هاي گذشته بوده است و قشرهاي مختلفي از نمايشگاه بازديد كرده اند.

وي يكي از نوآوري هاي غرفه خود را طراحي نرم افزار در بخش روايات و احاديث اعلام مي كند و معتقد است بازخورد اين نوآوري ها و استقبال بازديدكنندگان از آنها خوب بوده است.

از طرف ديگر يكي از بازديدكنندگان كه روحاني نيز بود در خصوص پانزدهمين نمايشگاه قرآن مي گويد: شايد يكي از دلايلي كه نمايشگاه امسال خلوت تر از سالهاي پيش به نظر مي رسد وسعت محل برگزاري نمايشگاه است اما از طرف ديگر نمي توان منكر اطلاع رساني ضعيف نمايشگاه نيز شد.

وي ادامه مي دهد: وقتي يك  مراسم بزرگ مثل نمايشگاه قرآن در تهران برگزار مي شود، موجي از گرايش قرآني در شهرهاي ديگر كشور هم ايجاد مي كند و اگر تبليغات در اين زمينه به درستي انجام شود علاوه بر جذب مخاطب فضاي قرآني كشور را نيز تقويت مي كند.

وي اضافه مي كند: محدود كردن قرآن به شبكه قرآن ظلم بزرگي در حق قرآن است و قرآن بايد در همه شبكه ها و رسانه ها به نحو شايسته اي تبليغ شود. وي همچنين با ابراز نارضايتي از نحوه مديريت نمايشگاه قرآن امسال مي گويد: گردانندگان اين گونه نمايشگاهها بهتر است مشورت بيشتري با اهل فن داشته باشند و يكي از ايرادهاي وارد بر اين افراد اين است كه فضاهاي قرآني را در سطوح پايين و در شهرستان ها بررسي نكرده اند.

يكي ديگر از جوانان بازديدكننده از نمايشگاه قرآن نيز در زمينه تأثير نرم افزارهاي قرآني مي گويد: با توجه به نياز جوانان امروز طراحي نرم افزارهاي قرآني مي تواند آنها را بيشتر از گذشته با فرهنگ قرآني آشنا كند. ضمن اينكه برنامه ها و نرم افزارهاي قرآني- مذهبي تلفن همراه كه در اين نمايشگاه ارائه شده است مي تواند سرگرمي سالم و مناسبي براي جوانان و مخاطبان نمايشگاه باشد.

همچنين سارا 24 ساله از درهم ريختگي و نحوه چينش غرفه ها شكايت مي كند و مي گويد: براي پيدا كردن غرفه مورد نظر حتماً بايد راهنما داشت. وي بخش كودك و نوجوان نمايشگاه را يكي از جالب‌ترين بخش هاي نمايشگاه قرآن امسال مي داند و مي گويد: حضور كودكان و نوجوانان در نمايشگاه شور و نشاط خاصي به نمايشگاه قرآن بخشيده است ضمن آنكه اين گروه از جامعه با مفاهيم قرآني و مذهبي بهتر و بيشتر آشنا مي شوند.

حسام 23 ساله هم سطح كيفي نمايشگاه قرآن را پايين ارزيابي مي كند و معتقد است: وقتي در جامعه ما كتاب‌هاي مرجع ديني در ذهن مردم ناشناخته است و مردم شناخت سطحي از آن دارند و حتي قشر دانشگاهي و حوزوي بر روي موضوعات و اساس آن بحث مي كنند عرضه يكسري كتاب ها با موضوعات حاشيه اي و فردي، تبليغ نوعي عوام زدگي در نگاه به دين است.

وي همچنين در خصوص محصولات فرهنگي مي گويد: عرضه نرم افزارهاي فرهنگي و قرآني در نمايشگاه امسال محدود بوده  البته در زمينه انيميشن براي كودكان كارهاي خوبي صورت گرفته بود كه بايد از دست اندركاران آن تشكر كرد.

حال با اين اوصاف بايد گفت نمايشگاه امسال اگرچه نسبت به سالهاي گذشته كمتر مورد استقبال عمومي مردم قرار گرفت اما بخش هاي جديد قابل توجهي نسبت به سالهاي پيش در آن لحاظ شده بود كه مخاطبان جوان خود را بيشتر از گذشته جذب مي كرد.

اميد است سالهاي آينده با اطلاع رساني و تبليغ كه شايسته اين نمايشگاه عظيم و آسماني باشد شاهد حضور فعال تر ناشران و بازديدكنندگان و مهمانان داخلي و خارجي در نمايشگاه بين المللي قرآن كريم باشيم.

 

يكشنبه 15 مهر 1386 - 10:9


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری