يكشنبه 11 خرداد 1399 - 15:44
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

عليرضا قرائي

 

خاطرات اسير عراقي در « عبور از آخرين خاكريز»

 

چاپ سوم « عبور از آخرين خاكريز»‌خاطرات اسير عراقي دكتر احمد عبدالرحمن با ترجمه محمد حسين زوار كعبه ،‌ توليد دفتر ادبيات و هنر مقاومت حوزه هنري ، ‌توسط انتشارات سوره مهر منتشرشد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي:   اين كتاب خاطرات يك اسير عراقي در 14 فصل است كه چندي پيش چاپ سوم آن به مناسبت بيست و پنجمين سالگرد آزادي خرمشهر منتشر شده است. نويسنده در اين كتاب با اشاره به سال هاي آغازين جنگ و بحث تاريخي مشكل مرز خاكي و آبي بين دو كشور در ابتداي كتاب به دلايل اين جنگ تحت عنوان« مشكل قديمي » مي پردازد. در« طبل هاي جنگ به صدا در مي آيد» به روزهاي قبل از جنگ و زمينه هاي آن مي پردازد. در« بي درنگ به سمت دوزخ» جنگ شروع مي شود و ماجراي اشغال خرمشهر و آبادان در فصل بعدي اين كتاب مورد بررسي قرار مي گيرد. در ادامه نبرد « موخوره» ،‌ وقايع سال1982 و در نهايت ماجراي اسارت رواي مي آيد .

احمد عبدالرحمن كه در ماه مي 1982 به اسارت نيروهاي ايراني در مي آيد به عنوان پزشك در جنگ حضور داشت و طي سالهاي حضور خود در جبهه هاي جنگ به ذكر نكات و وقايعي از جنگ 8 ساله مي پردازد كه در نوع خود( بخصوص از اين نظر كه رواي عراقي است) تازگي دارد .

در بخشي از كتاب مي خوانيم: « تنها هفت كيلومتر از وقوع حوادث تكان دهنده در كشوري كه تا آن روز برايم معماي عجيبي به شمار مي رفت ، فاصله داشتم. طي پيمودن مسافت170 كيلومتري بغداد تا خانقين كه با ماشين دو ساعت به طول انجاميد، چيزهاي زيادي به ذهنم خطور كرد. اتفافاتي كه آن روز در ايران رخ مي داد چندان برايم روشن نبود.»

 

چهارشنبه 28 شهريور 1386 - 10:0


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری