دوشنبه 16 تير 1399 - 23:5
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

عليرضا قرائي

 

« درپي آواي حقيقت» مقالاتي در هنر پژوهي

 

« درپي آواي حقيقت» عنوان مجموعه مقالاتي است كه به كوشش مرتضي زهره بقا ، توليد پژوهشگاه فرهنگ و هنر اسلامي حوزه هنري ، توسط انتشارات سوره مهر منتشر شده است.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي:  اين اثر متشكل از 7 مقاله در موضوعاتي چون گرايش هاي مدرن و پس مدرن در هنر ، معماري، سينما ، تذهيب و ... مي باشد كه توسط مريم جعفري (سرچشمه هاي تذهيب ايراني پيش از اسلام) ، محسن كرمي( گفتاري در باب چند وچونِ مفهوم سينمايي) ،‌عبدالسعيد مليكان( آرمان هاي اجتماعي در سينماي ايران) ، سيد ابوالفضل جعفري نژاد( كاروانسراها: جلوه اي از معماري ايراني- اسلامي) ، امين نظيري ( گرايش هاي مدرن و پست مدرن در هنر) ، قادر فخر رنجبري( پست مدرنيزم و گريز از مركز گرايي در هنر) و كورش اسدي تفرشي ( هنر براي شهروندان جامعه اطلاعاتي) نوشته شده اند.

درقسمتي از مقاله « پست مدرنيزم و گريز از مركز گرايي درهنر» مي خوانيم :

« هنر پست درن در ضديت با مدرنيزم همواره مشوق بازگشت به هنر بومي و قبيله اي و هنر عوام بوده است ، به طوري كه تمامي ميراث هنري از يونان و روم باستان گرفته تا هنر مسيحيت قرون ميانه و هنر كلاسيك ، رمانتيك و رئاليسم و تمامي عرصه هاي هنر مدرن را وارد فضايي پست مدرن كرده ، همه را در كنار هم چيده است. ... »

گفتني است اين مقالات برگزيده ي مجموعه مقالاتي است كه به دبيرخانه سومين همايش سراسري اعضاي باشگاه هنر پژوهان جوان رسيده است . در مقدمه كتاب آمده است: « آن جه هم نشيني و گردآمدن اين مقالات را در كنار هم توجيه مي كند ، پيش از آن كه موضوع م محمول اين مكتوبات باشد، ابتدا سن و سال نويسندگان آن هاست - كه جملگي كمتراز سي بهار به چشم خود ديده اند- و ديگري شيدايي و شوري است كه درجان هاي ايشان موج مي زند و براي فهم و دركي عمق و ديگر گونه از هنر رهنمونشان مي گردد.»

 

چهارشنبه 21 شهريور 1386 - 9:32


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری