پنجشنبه 15 خرداد 1399 - 0:26
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

عليرضا قرائي

 

خاطرات اسير آزاد شده ايراني در« شب هاي بي مهتاب»

 

« شب هاي بي مهتاب» خاطرات اسير آزاد شده ايراني سرهنگ شهاب الدين شهبازي ، ‌با مصاحبه و تدوين محسن كاظمي ، توليد دفتر ادبيات و هنر مقاومت حوزه هنري ، توسط انتشارات سوره مهر به چاپ سوم رسيد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي:  اين كتاب كه چاپ سوم آن به فاصله كوتاهي از چاپ دوم منتشرشده در ده فصل با عناويني چون « ژاندارم انقلابي» ، « در نوار مرزي» ، « به رنگ زرد» ، « بوي عنبر» و ... به بيان خاطرات شهاب الدين شهبازي از سال هاي آغازين انقلاب ، شروع جنگ ، سال هاي جنگ و اسارت وي مي پردازد.

شهبازي كه افسر ژاندارم سال هاي آخر حكومت پهلوي است ، پس از پيروزي انقلاب اسلامي، در تابستان 1358 عهده دار فرماندهي ده پاسگاه مرزي در هويزه مي شود. با شروع جنگ تحميلي او و گروهان تحت امرش در وضعيتي كاملا نا برابر به دفاع در تهاجم دشمن بعثي بر مي خيزد. او بعد از حدود دو ماه نبرد و مقاومت حماسه انگيز در حالي كه زخمي و زمين گير است به اسارت دشمن در مي آيد كه اين اسارت ده سال به طول مي انجامد.

وجه بارز خاطرات شهبازي درجريان شناسي سياسي- ايدئولوژيك دوران اسارت است كه مرزبندي ها و دسته بندي هاي بخشي از اسراء را به دست مي دهد.

شهبازي در قسمتي از كتاب مي گويد: « ... در آن لحظه غرور خود را خرد شده مي ديدم ؛ باور كردني نبود. من ! شهبازي ! گرفتار دشمن شده باشم . آن لحظه تلخ ترين و ناراحت كننده ترين لحظه عمرم بود. 25 آبانماه هوا گرگ وميش بود، صداي جروبحث عراقي ها مرا از شوك در آورد . آنها با هم اختلاف پيدا كرده بودند كه ما را با خود ببرند يا اينكه بكشند و خود را خلاص كنند . بالاخر ه تصميم خودشان را گرفتند . ... »

 

يكشنبه 11 شهريور 1386 - 9:54


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری