سه‌شنبه 13 خرداد 1399 - 5:58
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

عليرضا قرائي

 

مقتل عاشورا همگام با «از مدينه تا مدينه»

 

«آنچه را در كربلا گذشت، بايد بيان كرد و اين حادثه نبايد فراموش و مرده شود. اين حادثه بايد زنده بماند. اين حادثه را بايد بگوييد. هر شبي در هر جلسه‌اي كه روضه بزرگواري خوانده مي‌شود، ماجراي او بايد گفته شود. حالا يا به زبان شعر يا به زبان نثر»

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي:  آنچه را خوانديد گزيده‌اي از سخنان مقام معظم رهبري در باب اهميت عاشورا و وقايع آن است كه در راستاي اين هدف محمد مهدي تاج لنگرودي كتاب «از مدينه تا مدينه» توليد مركز آفرينش‌هاي ادبي حوزه هنري را در سال 1377 نگاشته است كه چاپ سوم آن به تازگي توسط انتشارات سوره مهر منتشر شده است.

كتاب حاضر كه به نقد و بررسي روايات، احاديث و چگونگي واقعه كربلا مي‌پردازد مصائب و مشكلات و آنچه بر حضرت سيدالشهداء و خاندان و ياران وي آمده را از زمان حركت امام از مدينه تا بازگشت اهل بيت پس از شهادت حضرت را بيان مي كند.

از جمله عناوين و و مباحث اين كتاب عبارت است از :

« مقدمات حركت حضرت از مدينه به مكه ، ورود به مكه، مأموريت مسلم و شهادت او،‌ شهادت فرزندان مسلم، حركت امام به سوي عراق، جريان حربن يزيد رياحي در مسير حجاز و عراق، ورود به كربلا، برخوردهاي ارشادي حضرت،‌ وقايع شب عاشورا، شهادت حر، شهادت اصحاب‌،ذكر مصيبت علي اكبر(ع) ، شهادت حضرت قاسم(ع)، شهادت حضرت ابوالفضل(ع)، اسيران شام، جريان دير راهب، خطبه حضرت زينب (س) در مجلس يزيد، ذكر مصيبت حضرت رقيه(س) ، خواسته هاي حضرت زينب،‌ زيارت جابر از كربلا،‌ گفتار مورخين درباره سر مقدس سيدالشهدا (ع) و بازگشت اهل بيت (ع) به مدينه.

 

شنبه 3 شهريور 1386 - 16:25


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری