پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 16:22
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

عليرضا قرائي

 

روايت خرمشهر در « موج و مرجان »

 

«موج و مرجان» نوشته رضا رئيسي عنوان كتابي است درباره وقايع خرمشهر ، توليد مركز آفرينش هاي ادبي حوزه هنري كه به تازگي توسط انتشارات سوره مهر منتشر شده است .

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي:  رضا رئيسي در گفتگويي با ستاد خبر انتشارات سوره مهر درباره «موج و مرجان » گفت : « داستان ماجراي توطئه‌هايي است كه از سال 1384 براي تصاحب خرمشهر پي‌ريزي مي‌شود و اين ادامه پيدا مي‌كند تا انقلاب اسلامي كه به اوج خود مي‌رسد و در سال 1367 به پايان مي رسد. كتاب با برپايي اولين نشست صدام با نمايندگان گمرك خرمشهر كه مخالف دولت پهلوي بودند در كويت آغاز مي‌شود و تا پيروزي انقلاب اسلامي و توطئه‌هايي كه بعد از انقلاب در جريان خلق عرب و شيخ شبير در خرمشهرپيش مي آيد ، ادامه پيدا مي‌كند.»

او ادامه داد: « شخصيت هاي اصلي به نوعي شهر و مردم خرمشهر هستند و روايت داراي يك سير داستاني است و از تب و تاب نمي‌افتد.» وي ويژگي بارز اين كتاب را باز شدن پرونده خلق عرب همراه با سند و مدرك دانست.

رئيسي با اشاره به اينكه تا كنون چنين كاري در مورد خرمشهر صورت نگرفته اظهار داشت:

« تحقيقاتم براي اين كتاب كه از حدود سالهاي 1320 را در بر مي گرفت حدود 16 سال طول كشيد،‌ البته شايد بعداً كارهاي بهتري انجام شوداز طرفي همانطور كه در مقدمه هم آورده‌ام اگر كسي نظري دارد اعلام كند كه در چاپهاي بعدي مورد استفاده قرار گيرد. »

او در مورد ماجراهاي اين داستان گفت: « سعي كرده‌ام كه حرف تازه‌اي بزنم و اتفاقاتي كه مردم تا به حال نشنيده‌اند را بيان كنم و به نظرم تا حدي موفق شده‌ام ، از طرفي شكل كتاب رمان است و داراي كشمكشي است كه مخاطب را همراه مي‌كند.»

رئيسي درخصوص اينكه چطور يك رمان مي تواند هم تاريخي و هم آميخته به تخيل باشد اظهار كرد: « وقتي مي‌گوييم رمانِ تاريخي و مستند است حيطه تخيل يك مقدار بسته مي‌شود، اما فضاسازي ها و ايجاد فضاي لازم لحاظ شده است كه بخشي از اين فضاسازي تخيل است.»

 

سه‌شنبه 23 مرداد 1386 - 8:40


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری