سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 17:22
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

عليرضا قرائي

 

بازروايي خاطرات شب عمليات در« دسته يك»

 

جلد اول از مجموعه دو جلدي كتاب «دسته يك» بازروايي خاطرات شب عمليات 24/11/64 ، جاده فاو- ام القصر تدوين اصغر كاظمي توليد دفتر ادبيات و هنر مقاومت حوزه هنري به تازگي توسط انتشارات سوره مهر منتشر شده است.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي:  كتاب حاضر جلد يكم از يك مجموعه دو جلدي و حاوي احوال و اقوال افراد يك دسته بيست و نه نفره نظامي است كه در يك شب عمليات به مأموريتي اعزام شده و از آن دسته بيست و نه نفره هر يك سرنوشتي پيدا كرده اند و تنها 11 نفر از آنها زنده مانده‌اند.

اصغر كاظمي نويسنده كتاب درباره هدف از نوشتن اين كتاب آورده است: « ... اكنون پس از گذشت اين سال‌ها نبايد در اين انديشه بود كه نوجوانان بسيجي با چه انگيزه‌اي به اختيار خود و مشتاقانه پا به راه جانبازي مي‌نهادند و پيرمردان به كدام سبب زندگي خود را ترك مي‌گفتند و تن و دل به درياي خطر مي‌زدند؟ از اين رو تصميم گرفته شد كه احوال و ماجراي كوچك ترين واحد نظامي رزمنده در يك شب عمليات را كه در جبهه مدتي با هم زندگي جمعي داشته و با اعمال و اقوال يكديگر آشنا شده‌اند،‌ گردآوري و ارايه شود تا نسل حاضر و آتي بدانند كه هزاران رفته و راه يافته به جبهه و جنگ، از كجا آمده‌اند، چه افكاري در سر داشته و چه كرده‌اند. »

اين كتاب در سه بخش و شانزده فصل تنظيم شده كه بخش يكم شامل دوازده فصل است و از احوال و اقوال نيروهاي دسته يك حكايت مي‌كند.

بخش دوم دو فصل دارد و مربوط به رده گروهان (گروهان يك) است .

بخش سوم كتاب نيز دو فصل دارد و شامل روايت‌هاي فرمانده گروهان دوم و فرمانده گردان است .اين بخش بيانگر چگونگي هدايت نيروهاي گردان و عملكرد آنان در شب عمليات است.

در پايان هر فصل،‌ مستندات آن فصل شامل اسناد مكتوب و عكس‌هاي مربوطه آورده شده است.

گفتني است انتشارات سوره مهر به زودي مراسم رونمايي از اين كتاب را برگزار مي كند.

كتاب« دسته يك » در767 صفحه قطع رقعي وبا قيمت 10000 تومان عرضه شده است.

 

يكشنبه 21 مرداد 1386 - 10:51


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری