جمعه 9 خرداد 1399 - 18:14
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

عليرضا قرائي

 

يا حسيني با « مهمان فشنگ هاي جنگي » در سوره مهر

 

« مهمان فشنگ هاي جنگي » خاطرات مجيد بنشاخته (سجاديان) با تهيه و تدوين سيد قاسم ياحسيني ، توليد دفتر ادبيات وهنر مقاومت حوزه هنري ، توسط انتشارات سوره مهر منتشر شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي: « مهمان فشنگ هاي جنگي» خاطرات مجيد بنشاخته از دوران جنگ تحميلي است . وي كه نيمه شهريور 1363 در سن شانزده سالگي به جبهه مي رود ،درسال67 اسير مي شود . اين كتاب از دو بخش و 15 فصل تشكيل شده كه خاطرات دوران اسارت وي با عنوان « شب هاي عراقي » بخش دوم اين كتاب را در بر مي گيرد.

بخش يك كتاب به استثناي فصل اول كه خاطرات دوران كودكي و نوجواني بنشاخته است ، به روايت حضور راوي در جبهه هاي جنگ و خاطرات حضور در خط مقدم و عمليات هاي گوناگون مي پردازد.

« شب هاي عراقي » روايتگر خاطراتي تلخ و درد آور از اردوگاه نهروان از زبان بنشاخته است؛ روايت يازده ماه اسارت در اردوگاهي فاقد هر گونه امكانات ، در بدترين شرايط با اعمال هر گونه شكنجه و آزار و اذيت. در ادامه اين بخش روزهاي آزادي و برگشت به وطن و روستاي زادگاه بنشاخته به همراه عكس هايي از روزهاي حضور در جبهه هاي جنگ و مقاومت روايت مي شود .

در قسمتي از كتاب بنشاخته چنين روايت مي كند:

« روز دوم مرداد را هم بدون آب سپري كرديم. روز سوم مرداد شد. ديگر ناي همه رفته بود . همه روي زمين ولو شده و از حال رفته بودند. ساعت حوالي ده صبح بود كه بالاخره آب آوردند. باز ماجراي بشكه و هجوم به آن تكرار شد . اين بار هر قدر دست و پا زدم ،‌آب به من نرسيد. رفتم نزد نگهبان عراقي و گفتم :

- سيدي ... ماء .

- نيست . برو!

كفرم درآمد. فرياد زدم:

- آب مي خوام! سه روزه آب نخورده ام !

- با باتوم به سينه ام محكم زد. نفسم بند آمد و به كناري پرت شدم.گريه ام گرفت . ... »

 

چهارشنبه 27 تير 1386 - 8:15


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری