يكشنبه 11 خرداد 1399 - 17:26
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

محمدحسن حبيبي

 

تأكيد بر ارتقاي كيفي توليدات در سومين همايش روابط عمومي

 

گزارشي از برگزاري سومين گردهمايي آموزشي مسئولان روابط عمومي ادارات‌كل تبليغات اسلامي استان‌ها در استان كردستان

مراسم افتتاحيه سومين گردهمايي آموزشي مسئولين روابط عمومي ادارات کل تبليغات اسلامي سراسر کشور به ميزباني اداره‌کل تبليغات اسلامي استان کردستان در سنندج با حضور مسئولان روابط عمومي استان‌ها، مدير‌کل تبليغات اسلامي استان کردستان، مدير‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان و رئيس و کارشناسان اداره روابط عمومي مرکز برگزار گرديد.

حجت‌الاسلام بكتاش، مدير‌کل تبليغات اسلامي کردستان:

وظايف سازمان تبليغات اسلامي در راستاي اهداف انبياء الهي است

به گزارش روابط عمومي در ابتداي اين مراسم حجت‌الاسلام بكتاش، مدير‌کل تبليغات اسلامي استان کردستان ضمن عرض خير مقدم به ميهمانان، مسئله تبليغ را يک مسئله زير‌بنايي براي تمامي انسان‌ها دانست که منبعث از يک روح انساني است و موجب قرار دادن بشير براي تمامي انسان‌ها توسط پروردگار گرديده است. وي از سوي ديگر وسوسه‌هاي شيطاني را نقطه‌مقابل اين بعثت عنوان کرد و وظيفه سازمان تبليغات اسلامي را نيز در راستاي اهداف انبياء الهي دانست.

دكتر ايماني، مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي كردستان:

نتوانسته‌ايم روابط عمومي را در کشور بومي کنيم

در ادامه اين مراسم دکتر ايماني مديركل ارشاد اسلامي کردستان گفت: صاحب‌نظران، روابط عمومي را به عنوان مهندسي انساني يک سازمان عنوان مي‌کنند.

وي روابط عمومي را پديده‌اي نوظهور در ايران دانست و گفت: روابط عمومي را شرکت‌هاي نفتي انگليسي وارد ايران نمودند و اولين بار نيز اين موضوع در آبادان مطرح شد و گسترش پيدا نمود.

ايماني گفت: ما توانايي بومي‌کردن بعضي از علوم وارداتي چون علم فلسفه را داشتيم اما متاسفانه نتوانسته‌ايم روابط عمومي را در کشور بومي کنيم و دليل آن نيز ناکارآمدي روابط عمومي در ايران است.

مديرکل ارشاد اسلامي کردستان ادامه داد: روابط عمومي‌ها قلب يک سازمان به شمار مي‌روند و بايد به کليه جوانب و مسائل سازمان آشنا و آگاه باشند تا بتوانند از سازمان خود دفاع نموده و همچنين بايد به نيازهاي جامعه خود نيز آگاه و مطلع باشند تا وقتي سازمان از پس احتجاجات مخاطبان خود بر نمي‌آيد از مخاطبان در مقابل سازمان دفاع کند.

وي از مسئولين روابط عمومي شرکت‌کننده در همايش خواست ضمن آشنايي با منابع علمي و پژوهشي روابط عمومي‌ها به تحقيق، بررسي و نگرش در اين متون بپردازند و به عنوان مسئول روابط عمومي بينش و حرفي براي گفتن داشته باشند.

گفتني است در پايان عباس لهراسبي رئيس اداره‌ روابط عمومي و مدير سايت اطلاع‌رساني سازمان پس از سخناني، به پرسش‌هاي تعدادي از مسئولين روابط عمومي استان‌ها پاسخ داد.

ناصر قاسمي، مديركل دفتر رياست و روابط عمومي:

تلاش‌هاي مجموعه روابط عمومي موجب سرافرازي سازمان در كشور شده است

دومين جلسه سومين گردهمايي آموزشي مسئولان روابط عمومي استان‌ها با سخنان ناصر قاسمي مديركل دفتر رياست و روابط عمومي در سنندج ادامه يافت.

به گزارش روابط‌عمومي سازمان تبليغات اسلامي ناصر قاسمي در سخنان خود يكي از اهداف تشكيل سومين گردهمايي كارشناسان روابط عمومي را آموزش مسئولان روابط عمومي و ارتقاي سطح دانش روابط عمومي در ميان آنان دانست.

مديركل دفتر رياست و روابط عمومي، تعاطي افكار و تبادل نظرات مسئولان روابط عمومي مركز و استان‌ها را از ديگر اهداف اين گردهمايي برشمرد.

وي با اشاره به گسترش فعاليت‌هاي روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي گفت: جايگزيني و جذب افراد نخبه و باتجربه در مجموعه روابط عمومي اتفاق مباركي است. افراد قابل و توانمندي وارد روابط عمومي شده‌اند و سازمان از خدمات آنان بهره‌مند است.

ناصر قاسمي در ادامه با اشاره به وضعيت امكانات روابط عمومي در استان‌ها گفت: در چند سال اخير وضعيت روابط عمومي استان‌ها از لحاظ امكانات فني بسيار بهبود پيدا كرده و مديران كل استان‌ها نيز در تأمين امكانات، بيشترين همكاري را با مجموعه روابط عمومي انجام داده‌اند كه شايسته تقدير است.

مديركل دفتر رياست و روابط عمومي در ادامه به وضعيت كيفي و كمي ارسال اخبار و گزارشات ادارات كل تبليغات اسلامي استان‌ها پرداخت و يادآور شد: در سطح كمي، اخبار ارسالي از سوي استان‌ها رشد فوق‌العاده‌اي پيدا كرده است كه اين ارتقا انصافاً با همت مسئولان روابط عمومي شركت‌كننده در اين گردهمايي به دست آمده است و زحمات ارزنده اين عزيزان جاي تقدير و تشكر دارد.

وي گفت: وضعيت سايت اطلاع رساني سازمان (ido) با زحمات شما عزيزان به سطحي از رشد رسيده است كه مورد بهره‌برداري مراكز اطلاع‌رساني فرهنگي كشور قرار گرفته است، بطوري كه رئيس محترم سازمان حجه‌الاسلام والمسلمين دكتر خاموشي نيز اخيراً از اين سايت به عنوان يك پديده ياد كرده است.

مديركل دفتر رياست و روابط عمومي، تجميع اطلاعات سازماني را در سايت ido و نشريات بشري و رخداد، از ديگر دستاوردهاي چند سال اخير روابط عمومي برشمرد و از اين اتفاق به عنوان يك اتفاق فرخنده ياد كرد و گفت: در ديدار اخيري كه رياست سازمان تبليغات اسلامي از دو خبرگزاري مطرح كشور داشتند عنوان شد كه خبرگزاري ايكنا 386 و خبرگزاري فارس 421 همايش و رخداد فرهنگي ديني را از طريق سايت ido  مطلع شده و تحت پوشش خبري خود قرار داده‌اند.

ناصر قاسمي مواردي را نيز در ادامه سخنان خود ذكر كرد كه بايد در دستور كار روابط عمومي سازمان قرار گيرد، كه عبارتند از: ارتباط مستمر با رسانه‌ها و مراكز اطلاع‌رساني كشور، ارتباط با روابط عمومي‌هاي ساير ادارات‌، ارتباط بيشتر با روابط عمومي دفتر مركزي سازمان، گردآوري و حفظ اسناد و مدارك خبري و سمعي و بصري سازمان، حذف فعاليت‌هاي موازي و كم‌اثر از جمله در نشريات استاني، به‌روزرساني اخبار فعاليت‌ها، كشف و شناسايي استعدادها و نخبگان فرهنگي استان و تشكيل بانك نخبگان فرهنگي.

عباس لهراسبي، رئيس اداره روابط عمومي:

روابط عمومي در مقايسه با دوره‌هاي گذشته به جايگاه مطلوبي رسيده است

سومين گردهمايي آموزشي مسئولان روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي كه به ميزباني اداره كل تبليغات اسلامي استان كردستان در سنندج برگزار شده بود، در سومين روز خود در روز پنج‌شنبه سوم خردادماه 86 با تشكيل جلسه رئيس و كارشناسان اداره روابط عمومي مركز و مسئولان استاني به كار خود پايان داد.

به گزارش روابط‌عمومي سازمان تبليغات اسلامي، در ابتداي اين جلسه محمد عبدالهادي مسئول امور خبري اداره روابط عمومي چند نكته فني را پيرامون نحوه ارسال اخبار و عكس‌هاي خبري استان از طريق ايميل به سايت سازمان متذكر شد و به سؤالات و مشكلات مسئولان استاني حاضر در جلسه پاسخ داد.

در ادامه اين نشست، اكرمي ضمن تقدير از تلاش‌هاي مسئولان روابط عمومي استان‌ها در كمك به توسعه محتوايي و غناي كمي سايت اطلاع‌رساني سازمان تبليغات اسلامي (ido) با تأكيد بر ضرورت گذر از غناي كمي به غناي كيفي در اخبار فعاليت‌هاي سازمان تبليغات اسلامي در سراسر كشور عنوان كرد: ما در ابتداي تأسيس سايت ido در جايگاهي قرار داشتيم كه فعاليت‌هاي انبوه سازمان تبليغات اسلامي در سراسر كشور در هيچ جايي ثبت نمي‌گرديد و ضرورتي احساس مي‌شد كه اين فعاليت‌ها را برجسته سازد و عناوين و سرفصل‌هاي عملكردي سازمان را در معرض ديد همگان قرار دهد. رسيدن آمار كمي اخبار درج‌شده در سايت سازمان به 4 هزار خبر در ماه، حكايت از توجه به اين برجسته‌سازي و ارائه كيفيت فعاليت‌هاي فرهنگي سازمان دارد.

مسئول اجرايي سايت اطلاع‌رساني سازمان در ادامه افزود: اكنون سايت به جايي رسيده است كه از نظر كمي تا حدودي اشباع شده است؛ به‌طوري كه  آمار كمي توليدات آن با توليدات يك خبرگزاري برابري مي‌كند. لذا سايت ديگر پس از اين بايد در پي رسيدن به سطوح قابل قبولي از نظر كيفي باشد و پس از اين علاوه بر حفظ جايگاه كمي خود،‌ سعي كند تا از نظر غناي كيفي خودش را برجسته سازد.

اكرمي در ادامه به‌خدمت‌گرفتن مشاوران خبره را در روابط عمومي استان‌ها مفيد دانست و بهره‌گيري از نظر مشاوران برون‌سازماني را در پختگي و قوت نظرات و ايده‌هاي روابط عمومي بسيار مؤثر دانست و گفت: از آنجا كه روابط عمومي انتقال دهنده افكار سازمان به جامعه است، لازم است كه مشاور داشته باشد.

اكرمي درباره لزوم بررسي محصولات فرهنگي استان‌ها گفت: ما براي جستجوي محصولات فرهنگي استان‌ها به دليل فقدان آرشيوي از اين محصولات، نمي‌توانيم به آنها دسترسي پيدا كنيم. لذا اين نياز وجود دارد كه توليدات و محصولات فرهنگي استان‌ها جمع‌آوري شود و به صورت نمايشگاهي ترتيب داده شده و عرضه گردد.

وي در پايان تأكيد كرد: در بحث آمار كمي اخبار بايد طوري عمل كنيم كه هيچ رخدادي در سازمان نباشد كه به‌وقوع پيوسته باشد اما خبر يا گزارش آن به سايت ارسال نشود.

پس از اينكه محمدحسن حبيبي ويراستار و عضو تحريريه نشريات بشري و رخداد نيز نكاتي چند را پيرامون نگارش اخبار و گزارشات متذكر گرديد، عباس لهراسبي رئيس اداره روابط عمومي در جايگاه سخنران قرار گرفت و با مسئولان استاني سخن گفت.

لهراسبي در صحبت‌هاي خود با اشاره به اينكه روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي به جايگاه مطلوبي در مقايسه با دوره‌هاي گذشته رسيده است، اظهار داشت: در سال‌هاي قبل هيچ‌گونه خبر و گزارشي از فعاليت‌هاي سازمان تبليغات اسلامي در جايي وجود نداشت و به دليل ثبت‌نشدن اخبار سازماني هيچ‌گونه دسترسي به عملكرد سازمان امكان نداشت، اما اكنون با تلاش‌هاي پرثمر روابط عمومي‌هاي استان‌ها و همكاران مركز، اين مشكل برطرف شده است.

رئيس اداره روابط عمومي با مثمر ثمر خواندن تلاش‌هاي چند سال اخير روابط عمومي سازمان در عين حال ابراز كرد كه وجود اين سطح در روابط عمومي تمام توان ما نيست، بلكه كارهاي بسياري هست كه توان انجام آن در اداره روابط عمومي وجود دارد، لكن كمبود امكانات و بودجه مانعي بر سر اين راه است.

عباس لهراسبي در پايان از اداره كل تبليغات اسلامي و حجه‌الاسلام بكتاش مديركل تبليغات اسلامي استان كردستان و نيز از مسئول روابط عمومي اين استان به خاطر تلاش‌هايي كه براي برگزاري بهتر سومين گردهمايي آموزشي روابط عمومي انجام داده بودند، تقدير نمود.

بنا به همين گزارش پس از سخنان رئيس اداره روابط عمومي تك تك مسئولان روابط عمومي استان‌ها در سخنان كوتاهي نظرات، پيشنهادات و مشكلات خود را در حوزه كاري استان‌شان ارائه كرده و پاسخ‌هاي لازم را از سوي لهراسبي و كارشناسان اداره‌ روابط عمومي دريافت نمودند.

حسين زماني، رئيس اداره آموزش:

شادابي خود روابط عمومي، اداره آموزش را جهت برپايي اين همايش تشويق نموده است

سخنان حسين زماني، رئيس اداره ارزشيابي و آموزش ضمن خدمت سازمان تبليغات اسلامي، پايان‌بخش اين نشست و سومين همايش سراسري آموزشي روابط عمومي ادارات كل تبليغات اسلامي استان‌ها بود.

حسين زماني صحبت‌هاي خود را با آرزوي سلامتي براي عليرضا قرائي دبير تحريريه نشريه‌هاي بشري و رخداد و يكي از همكاران خدوم اداره روابط عمومي آغاز كرد كه به علت آسيب‌ديدگي جدي دستش به مدت طولاني بستري بوده و در اين همايش نيز شركت نداشت.

رئيس اداره ارزشيابي و آموزش ضمن خدمت، با تقدير از مجموعه روابط عمومي سازمان تأكيد كرد: شادابي و نشاطي كه خود روابط عمومي با به‌كارگيري عناصر زبده و توسعه اين بخش مهم در سازمان ايجاد كرده، ما را نيز در اداره آموزش جهت برپايي سلسله‌همايش‌هاي روابط عمومي، هرچه بيشتر تشويق نموده است.

حسين زماني در پايان اظهاراتش از همت و تلاش مسئولان روابط عمومي استان‌ها در اهتمام به امر آموزش ضمن خدمت تجليل كرد و در خاتمه به سؤالات برخي از كارشناسان استاني پاسخ گفت.

 

چهارشنبه 9 خرداد 1386 - 15:33


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری