دوشنبه 5 خرداد 1399 - 21:26
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

عليرضا قرائي

 

فرزاد باقرزاده: شرحي بر سوالات كلي و عمومي داوطلبان

 

اشاره:

آزمون استخدامي پيماني سازمان تبليغات اسلامي برگزار و در اواخر فروردين ماه هم اسامي پذيرفته شدگان اعلام شد. در پي اعلام اسامي پذيرفته شدگان آزمون استخدامي جمعي از داوطلبان با طرح سوالاتي خواستار پاسخ گويي در قبال چگونگي برگزاري آزمون و اعلام نتايج شدند كه در اين زمينه به سرپرست اداره كل امور اداري مراجعه نمود. در گفتگوي زير سعي شده  فضاي آزمون كاملاً‌ شفاف و روشن شود و به قسمتي از شك وشبهات داوطلبان پاسخ داده شود. باهم مي خوانيم:

در پاسخ به سوالات داوطلبان شركت كننده در آزمون استخدامي چه اقدامي كرده ايد؟

در ابتدا از شما تشكر مي كنم كه باعث شديد بابي ميان ما و داوطلبان شركت كننده باز شود تا بتوانيم در اين فضاي بوجود آمده اطلاعات مورد نظر داوطلبان را ارائه كنيم. تا به امروز حدود 290 پيام اينترنتي به دست ما رسيده است كه پاسخ پيام هاي رسيده را تا تاريخ 8/2/86 داده ايم. مكاتبات و مستندات آن نيز كاملاً موجود است. سوالات مطرح شده از جانب داوطلبان به چند دسته تقسيم مي شود. برخي از سوالات داراي ويژگي هاي عمومي بودند. و برخي از نظرات دوستان جنبه انتقادي داشت. عده اي از داوطلبان نقدهاي منصفانه و دلسوزانه اي پيرامون آزمون داشتند كه ما از همين جا از اين دوستان تشكر مي كنيم. خوشبختانه همان گونه كه در مصاحبه گذشته وعده داده بوديم، طي اطلاعيه اي كاملاً روشن وشفاف اسامي پذيرفته شدگان را در رشته‌هاي مربوطه با اعلام سهميه، همراه با تاريخ مراجعه داوطلبان با توجه به محل آزمون و تاريخ گزينش و مصاحبه آنان را در اواخر فرودين ماه اعلام كرديم.

چرا در برخي از رشته هاي شغلي(اصلي و ذخيره) اصلاً قبولي اعلام نشده است؟

به دليل اينكه امتياز حدنصاب كسب نشده است. با توجه به اينكه ما سوالات و ضرايب آنان را با مراجع ذيربط هماهنگ كرده بوديم نصاب قبولي براي آزمون عمومي را 40% و نصاب آزمون تخصصي را 60% درنظر گرفتيم. در برخي از رشته هاي شغلي اين حدنصاب احراز نشده در نتيجه داوطلبي هم در اين رشته پذيرفته نشده است.

 يعني ما در استاني مانند خوزستان يا لرستان يا كرج كارشناس امور اداري نياز نداريم؟

ما براساس طرح جامع جذب نيروي انساني با استفاده و ارائه مستندات قانوني مجوز جذب گرفتيم. لذا برنامه جذب براساس يك سري مشخصات و مطالعات و شاخص هاي دقيق اداري ترسيم شده است. در اين مكان ها و جغرافيايي كه فرموديد نيازمند اين رشته هاي شغلي بوده و هستيم، اما متاسفانه افراد شركت كننده نتوانستند حدنصاب امتياز علمي را براي قبولي در پست مربوطه بدست بياورند و به نوعي شرايط تعيين شده براي استخدام را نتوانستند تحصيل كنند. اگر داوطلبان نتوانند از 40% عمومي و 60% تخصصي را بدست بياورند در نتيجه پذيريش رشته شغلي صفر خواهد بود.

اگر سازمان فردي را واجد شرايط احراز پست مربوطه نديد، آيا آن پست در آن شهرستان خالي خواهد ماند؟

خير، براي اين امر هم راهكاري پيش بيني شده است. ضابطه مي گويد چنانچه حدنصاب لازم تحصيل نشود، دستگاه بايد بوسيله مكاتبه و گزارش مجدد به سازمان مديريت با كسب موافقت اصولي از آن سازمان نسبت به برگزاري آزمون ديگري مبادرت به عمل آورد. ما در حال حاضر مشغول جذب 313 داوطلب پذيرفته شده هستيم. لذا پس از طي اين پروسه نسبت به برنامه ريزي جذب مجدد اقدام خواهيم كرد.

چرا در جذب كارشناسان در شهرستان ها به مردان توجه بيشتري شده است و اقدامي براي جذب  خانم ها انجام نگرفته است؟

البته اين موضوع قابل توضيح است بدين صورت كه ما پست هاي خاصي را براي بانوان مشخص كرديم كه تمامي اين رشته ها در آگهي استخدامي درج شده بود. خوشبختانه با استقبال بسيار خوبي هم روبرو شديم. در قسمت هايي هم كه پست آقايان و خانم ها مشترك تعريف شده بود، در مجموعه پست هاي پشتيباني باز هم عدالت را رعايت كرديم. اما در بحث ماموريت هاي شهرستاني، به خصوص در استان هاي مرزي، ما بايد به نكاتي خاص توجه مي كرديم. اجازه بدهيد در اين فرصت به صورت آماري تعداد و نموداري از متقاضيان استخدام ارائه نمايم.

1-   از تعداد 6861 نفر در رشته‌هاي مختلف شغلي در سراسر كشور مبادرت به اخذ آزمون كتبي بعمل آمده.

2-   استان خراسان رضوي با 526 نفر شركت‌كننده بيشترين تعداد داوطلبين استخدام را دارا بوده است و استان سمنان با 22 نفر داوطلب كمترين تعداد متقاضيان را به خود اختصاص داده است و متأسفانه از اين تعداد كسي موفق به كسب امتياز لازم نشده است.

3-   بيشتري آمار تعداد قبول شدگان نسبت به شركت كنندگان مربوط به استان قم است.

4-   32% پست‌هاي اعلام شده در آگهي استخدامي در رشته كارشناسي امور قرآني است و از مجموع 604 نفر شركت‌كننده در اين رشته تنها 2% متقاضيان موفق به كسب امتياز لازم گرديده‌اند.

5-   و در نهايت در ارتباط با سوال مطرح شده قابل ذكر است كه 54% شركت‌كنندگان خواهران بوده‌اند و از مجموع 313 نفر قبولي 67 نفر حدود 22% را به خود تخصيص داده‌اند.

در آگهي جذب كه در تاريخ 26/10/85 منتشر شد، نامي از آزمون آورده نشده بود و تنها به بيان مصاحبه و گزينش اكتفا كرده بوديد.

واقعيت اين است كه اين موضوع به آگهي هاي استخدامي سازمان در سنوات گذشته برمي گردد. در سال 83 كه آگهي جذب را منتشر كرديم كل جامعه آماري ما كه دعوت مصاحبه شدند، آمار قابل برنامه ريزي، براي مصاحبه بود. اما ما در سال گذشته پيرو آگهي جذب با  عددي حدود 11 هزار داوطلب مواجه شديم. با توجه به اينكه ما بايد در مدت كوتاهي (2 ماهه) مشكلات جذب نيروي انساني را حل مي كرديم و داوطلبان را از حالت انتظار خارج مي‌كرديم. بحث آزمون  را به صورت كاملاً ضابطه مند با هماهنگي سازمان مديريت و برنامه ريزي اجرا كرديم.

آيا تنها آشنايي داوطلبان با جنس سوالات كافي است. بهتر نيست به نحوي مانند ارسال كارنامه، داوطلبان را با وضعيت علمي شان  آشنا كنيم؟

ما از نظر اجرايي آمادگي ارائه كارنامه به تك تك داوطلبان را داريم چرا كه كار آزمون كاري مكانيزه بوده است. اما از طرف ديگر به دليل بالا بودن حجم كار و ارسال كارنامه از طريق پست و از طرفي پروسه جذب داوطلبان ما را در تنگناهاي زمان قرار داده است.

مبناي طرح سوالات آزمون برچه اساسي بود؟

مبناي طرح سوالات آزمون، توجه به جنبه هاي كاربردي و علمي بوده است. داوطلبان شركت كننده بايد آزمون را به عنوان يك تجربه علمي ببينند و دريابند، براي اينكه بتوانند در آزمون هاي استخدامي سازمان تبليغات اسلامي پذيرفته شوند نبايد تنها به مباني تئوري‌هاي فراگرفته ذهن خود اكتفا كنند بلكه بايد جنبه هاي كابردي مفاهيم را هم در نظر بگيرند.

در پايان اگر صحبتي داريد بفرماييد.

معتقدم تجربه مناسبي بوجود آمد. سازمان موفق شد علاوه بر جذب نيروهاي با استعداد و كارآمد، مخاطبان مشتاق اداري خود را هم بشناسند كه اين نشان از آن دارد كه سازمان با تمام توان به رسالت و ماموريت هاي ديني خود در جامعه پايبند است. هدف ما ارتقاي اهداف والاي فرهنگي در جامعه است كه براي دستيابي به اين هدف بايد از نخبگان جامعه استفاده كنيم.

 

 

شنبه 29 ارديبهشت 1386 - 12:29


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری