جمعه 9 خرداد 1399 - 8:8
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

محمد عصاريان

 

كتاب همچنان شأن خود را حفظ كرده است

 

گفت‌وگو با وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در حاشيه دومين جشنواره كتاب دين و پژوهش هاي برتر

اشاره:

در هفته گذشته شاهد برپايي دومين جشنواره كتاب دين و پژوهش‌هاي برتر بوديم. در حاشيه اين مراسم گفتگويي با وزير فرهنگ ارشاد اسلامي، آقاي صفارهرندي ترتيب داديم. اين گفتگو پيرامون مسائل و معضلات حوزه كتاب دين در كشور ترتيب داده شده است كه در پي مي‌آيد:

برپايي چنين مراسمي چه تاثيري بر فرهنگ كتاب و كتابخواني دارد؟

برپايي چنين مراسمي به نوعي سپاسگذاري از كساني است كه چراغ كتاب و كتابخواني را روشن نگه داشته‌اند و برپايي نمايشگاه وسيله‌اي است براي فروزان نگاه داشتن مشعل كتاب.

جشنواره كتاب دين كه شاهد برگزاري دومين دوره آن بوديم خوشبختانه وسيله است براي آنكه آنچه به صورت  تخصصي در اين حوزه نگاشته مي‌شود به معرض ديد عموم درآيد و البته از برجستگان اين حوزه نيز تقدير به عمل بيايد كه خود مشوقي خواهد شد براي افرادي كه با انگيزه لازم پا در اين عرصه بگذارند تا به كشف ناشناخته‌هاي حوزه دين و موضوعات ديني در ارتباط با ساير مقولات زندگي بپردازند.

جناب وزير، در حال حاضر جامعه ما به سمتي قدم برداشته است كه شايد كتاب سهم كمي در اطلاع رساني دارد. نظرتان راجع به لزوم توجه بيشتر به كتاب در مقايسه با ديگر رسانه‌ها چيست؟

به نظرم هيچ يك از رسانه‌هاي ديگر جاي كتاب را تنگ نمي‌كند. كتاب همچنان شأن خودش را به عنوان يك رسانه اثرگذار حفظ كرده است. تيراژهاي بالايي كه كتاب‌هاي ما دارند گواه بر اين مدعاست كه هيچ چيزي نمي‌تواند جايگزين كتاب شود. كتاب يك رسانه همراه است. فرد هرگاه اراده كند مي‌تواند آنرا در اختيار داشته باشد و از آن بهره‌مند شود. يك مرجع دايمي است در حاليكه برخي از ديگر رسانه‌ها نمي‌توانند هميشه و در تمام مواقع در اختيار ما باشند و به شرايط متصل هستند. بنابراين ما بايد به دنبال نسبتي ميان كتاب و ساير رسانه‌ها باشيم تا رسانه يكديگر را پيشتيباني كنند. كتاب اگر خوب عرضه شود مي‌تواند بر رسانه‌هاي ديگر هم تاثير گذار باشند و آن رسانه را پربار كند. رسانه‌هاي ما اگر خودشان را مستغني از كتاب بدانند به سطحي‌گرايي دچار مي‌شوند. ما در رسالت فرهنگي خود براي كتاب دو حوزه را در نظر گرفته‌ايم. يكي حوزه مكتوب و ديگري مربوط به حوزه الكترونيك. ما فعاليت در هر دو حوزه را با جديت دنبال مي‌كنيم اما تعريفي كه امروز از كتاب داريم همين اوراق كاغذي است كه مي‌تواند در دسترس عموم قرار بگيرد.

در دومين جشنواره كتاب دين و پژوهش‌هاي برتر، برنامه و اهدافي پيرامون كتاب دين مطرح شد شما براي اجراي اين اهداف چه اقداماتي را مدنظر داريد؟

البته متوليان جشنواره، برادران ما در سازمان تبليغات اسلامي هستند و سوال‌هاي پيرامون جشنواره را بايد از اين عزيزان بپرسيد.

اما شما هم به عنوان مدير فرهنگي كشور داراي جايگاه خاص خود هستيد.

ما دعاگوي اين عزيزان هستيم. اگر مشخصاً بخواهيم وارد اين حوزه شويم بايد از متوليان برپايي جشنواره كمك بخواهيم.

جناب وزير، وضعيت كتاب‌هاي ديني را چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟

اگر نگاه ما به عرصه كتاب‌هاي ديني مبسوط‌تر از يك نگاه جزء‌نگر باشد و بخواهيم عرصه كتاب ديني را به صورت بسيار تخصصي و جدا از ساير رشته‌ها ببينيم، متولي آن يك مجموعه كوچك و مختصر مي‌شود كه در گوشه‌اي به انجام فعاليت‌هاي ديني مشغولند، اگر نسبت دين را با ساير مسائل زندگي در نظر بگيريم، آنگاه همه كتاب‌ها مي‌شوند كتاب دين و در ادامه يك مجموعه بزرگتري براي رونق بخشيدن به اين عرصه وارد صحنه خواهند شد. نبايد فراموش كرد كه ما در دوره‌اي زندگي مي‌كنيم كه دوره حكومت دين بركشور است. در كشور ما طبق قانون اساسي احكام ديني بر مسائل مملكتي حكم مي‌راند. بنابراين در مسائلي كه ما بايد در حوزه دين بشناسيم بسيار عقب هستيم. به صورت كلي دين به تمام پرسش‌هاي ما در قالب زندگي پاسخ مي‌دهد به شرطي كه عالمان و پژوهشگران بتوانند اين جواب‌هاي بالقوه را به جواب‌هاي بالفعل تبديل كنند. اينجاست كه كار كتاب ديني رونق مي‌گيرد.

آسيب‌هايي كه كتاب‌هاي ديني را تهديد مي‌كند چيست؟

يكي از اصلي‌ترين مشكلاتي كه ما در اين حوزه داريم نوعي سطحي‌نگري است. متاسفانه برخي از كساني كه در اين حوزه فعاليت دارند، فاصله طي شده ميان سالها و سده‌هاي گذشته با شرايط امروز را درك نكرده اند. لذا ممكن است منطق‌شان و ارتباطاتشان ، منطق گذشته باشد. در اين صورت در برابر مهمترين نيازهاي امروزي پاسخ مفيد و تاثيرگذاري دريافت نكنند. اين موضوع از مهمترين آفت‌هاييست كه اين حوزه با آن دست و پنجه نرم مي‌كند. در طرف ديگر براي ورود به عرصه ديني بايد يك سري مقدمات را رعايت كرد. نمي‌توان بر حسب سليقه هاي شخصي موضوعاتي را به دين نسبت داد بدون آنكه يك حجت استوار پشتوانه آن باشند. بنابراين اگر كسي بخواهد در اين عرصه به پژوهش و ارائه نظر بپردازد بايد مقدمات اوليه ورود به اين عرصه كه همان دانش علوم ديني را داشته باشد و يا به اندازه اي وارد اين حوزه شود كه دانش آن را دارد.

شما طي سخنراني امشب خود بيان كرديد كارهاي بسياري در حوزه دين هنوز انجام نگرفته است كه قرار است متوليان فرهنگي در برنامه هاي خود اجرا كنند نمود كداميك از برنامه هاي مديريت فرهنگي كشور را مي‌توانيم در نمايشگاه كتاب بيستم نظاره گر باشيم؟

اولاً آنكه آنچه تا همين مدت هم انجام شده است يك قدم به پيش براي احياي كتاب هاي ديني بوده است. مديريت فرهنگي كشور قصد دارم در سال جاري تعدادي از كتب اسلامي استوار را در حوزه شناسايي و تجديد چاپ كنيم. متوني كه بايد بيشتر در دسترس پژوهشگران قرار داشته باشد. همچنين در جهت حمايت از اين ناشران قصد خريد كتاب از اين ناشران را داريم. از ميان كساني كه بهترين رويكرد را به حوزه دين داشته اند كساني كه فاخرترين زبان را براي بازگو كردن مسائل حوزه ديني انتخاب كرده باشند.

 

دوشنبه 17 ارديبهشت 1386 - 16:48


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری