شنبه 27 دی 1399 - 19:26
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

محمد عصاريان

 

راهيان نور، جاده آشنايي

 

اشاره: وضعيت بسيج، برنامه‌هايي كه در سال گذشته اجرا شده است و طرح‌هايي كه براي سال جاري پيش‌بيني شده، محور گفت‌وگو ما با هادي وكيلي، فرمانده بسيج سازمان تبليغات اسلامي است. با آغوشي گرم پذيراي مهمان خود مي‌شود. قدي بلند و بدني تنومند، دستم را به گرمي مي‌فشارد. و با لبخندي به صندلي خود تكيه مي‌زند. پا به روي پا مي‌اندازد، فرم مشكي عينكش را جا به جا مي‌كند لحني آرام و پيوسته را انتخاب مي‌كند و به اولين سوالم اين گونه جواب مي‌دهد.

1- برنامه‌هاي بسيج بر اساس چه محورهايي صورت مي‌گيرد؟

سياست‌گذاري‌هاي كلان در بسيج توسط نيروي مقاومت و فرماندهي ناحيه بسيج در تهران و ناحيه مخصوص اداره‌ها تنظيم مي‌شود و ما نيز به عنوان يكي از متوليان به تبعيت از اين دستورالعمل‌ها فعاليت مي‌كنيم. اين دستورالعمل‌ها به نام برنامه‌هاي متمركز يا ابلاغي شناخته شده‌اند. در كنار اين برنامه‌هاي مصوب، هر دستگاه بنا بر رسالت فرهنگي خود، مخير است برنامه‌هائي را در راستاي ارتقاي روحيه بسيجيان، حفظ انسجام و ارتقاي علمي و تحصيلي و اعتقادي لحاظ كند و اعتبار آن را هم از منابع مختلف تأمين كند. بسيج سازمان تبليغات اسلامي نيز از اين امر مستثني نبوده است و قدم‌هائي را براي بالا بردن رشد فرهنگي سازمان برداشته است.

ما در سال گذشته يك سقف آماري از نوع مصوب و ابلاغي داشتيم. مثلاً بايد تعدادي معين جذب داشته باشيم. تعدادي را تحت آموزش دهيم و افرادي تحت طرح بصيرت يا اردوهاي كوهنوردي و استاني قرار داشته باشند. بسيج سازمان تبليغات اسلامي در سال گذشته علاوه بر برنامه‌هاي ابلاغي اقدام به برپائي يك سري مسابقات ورزشي(تيراندازي، كوهنوردي)، اجراي نشست يادواره شهدا و خانواده‌هاي ايشان كه در تالار حوزه هنري كرديم كه با استقبال بي‌نظير خانواده‌ها روبرو شد. كاروان راهيان نور را داشتيم كه قريب به 650 نفر در قالب 4 اتوبوس، اعزام به مناطق جنوب اعزام شدند. تأسيس كانون مداحان و ذاكران بسيج ادارات كه در راستاي اين حركت، نرم‌افزاري توليد شد كه قابليت ضبط صوت و تصوير مداحان را داشته باشد. اردوي زيارتي و سياحتي قم و جمكران از ديگر برنامه‌هاي بسيج در راستاي رشد فرهنگي كاركنان سازمان بود. اجراي طرح بصيرت كه يكي از سرفصل‌هاي برنامه‌هاي ابلاغي نيز مي‌باشد، طبق اين طرح ما در طول سال موظف به برگزاري نشست‌هاي مختلف با حضور خانواده‌هاي سازمان و خانواده‌هاي كاركنان سازمان هستيم و به نوعي آماده نگاه داشتن بسيجيان پاي ميز بسيج است.

2- با توجه به ميزان پيش‌بيني شما نسبت به استقبال كاركنان سازمان از فعاليت‌هاي بسيج، آيا پيش‌بيني شما محقق شده است؟ اگر جواب مثبت است ما در چه زمينه‌هايي مي‌توانيم نمود فعاليت‌هاي شما را به صورت روشن، واضح و تاثيرگذار مشاهده كنيم؟

به صورت كلي نمود فعاليت‌هاي ما به دو صورت برون سازماني و درون سازماني تقسيم مي‌شود. تاثيرات درون سازماني ما از ديد بيننده بيرون از سازمان قابل رويت نيست. چرا كه فرد بايد داخل گود باشد و سپس به قضاوت بنشيند. به عنوان مثال ما در پايان سال 84 تعداد 290 نفر عضو بسيج داشتيم اما در پايان سال 85 اين تعداد به 549 نفر رسيد. اين نشان از رشد فرهنگي درون سازماني دارد. يكي از برنامه‌هاي ديگر ما تبديل وضعيتي افراد بسيجي است. يعني بسيجيان عادي ما طبق يك تعريف سازماني پس از طي زمان مشخصي بايد به بسيجي فعال تبديل شود. بسيج سازمان بر اساس راستاي تشكيل ارتش 20 ميليوني، اقدام به تشكيل يك گروهان كاملاً نظامي كرده است كه اين گروهان به عنوان يكي از سازوبرگ‌هاي نظامي كشور محسوب مي‌شود. ما در سال گذشته موفق شديم اين گروهان نظامي را به عنوان يكي از گروهان‌هاي عاشورا ثبت، افراد اين گروهان را داراي شناسنامه نظامي كنيم. خوب اين موضوعات نمود بيروني ندارد. اما بخش ديگري از فعاليت‌هاي ما مربوط به آمادگي فرهنگي(بيرون سازماني) مي‌شود. اين مسير طبق رعايت مصالح سازماني و سقف اعتبارات كسب شده طي مي‌شود. به نوعي اجراي طرح بصيرت، اردوهاي تابستاني، يادواره شهدا از اين دست فعاليت‌ها هستند. نشست يادواره شهداي سازماني كه با حضور بالاي 1000 نفر برگزار شد، اتفاقي بود كه براي اولين بار در عمر سازمان انجام گرفت. ما براي اولين بار شهداي روحاني و غيرروحاني سازمان را در قالب بنر، پوستر و عكس در داخل جامعه معرفي كرديم. اين نوعي احترام به شهدا و خانواده ايشان است. وقتي اركان بسيج با درايت و هدايت رياست سازمان بعد از 20 سال به درب منزل خانواده‌هاي شهدا مي‌روند، جواب خانواده‌هاي شهيدان اين بود: بعد از 20 سال به خانه‌هاي ما خوش آمديد. اين پيام براي ما بسيار اهميت دارد. سال‌هاست كه كسي در خانه اين افراد نرفته بود و بسيج بود كه در اين راه پيش قدم شد. اين موضوعات براي ما ارزش فراواني دارد و ما احساس مي‌كنيم فعاليت بسياري كرده‌ايم.

3- چرا چنين احساسي داريد؟

چون هركدام از اركان بسيج شغلي مصوب در سازمان دارند. ما در خلال انجام وظايف اداري خود به بسيج هم پرداختيم بدون آنكه حتي يك ريال بابت اين گونه فعاليت‌ها دريافت كنيم. بهترين نمود آن را هم مي‌توان در طرح يادواره شهدا، اهداي سبد كالاي فرهنگي به كاركنان سازمان و اردوي راهيان نور مشاهده كرد. البته بسيج در سال گذشته از انجام چندين برنامه خوب و موثر بازماند كه انشاالله مبناي فعاليت‌هاي ما در سال جاري همين برنامه‌ها خواهد بود.

4- مي‌توانيد نمونه‌اي از برنامه‌هاي انجام نشده در سال گذشته را ذكر كنيد؟

اجراي نشست‌هاي سياسي و فرهنگي يكي از برنامه‌هاي موثر اما جامانده از سال پيش است.

5- پيرامون نشست سياسي و فرهنگي بيشتر توضيح دهيد؟

وقتي يك سازمان از نيروي انساني خدمات رسان استفاده مي‌كند فقط امر و نهي كردن منوط به پيشرفت شغلي و روند رشد برنامه‌هاي اداري نخواهد شد. براي آنكه بتوانيم فرد بسيجي را در جايگاه خودش ثابت كنيم بايد نسبت به او سرويس‌دهي كنيم. يكي از سرويس‌هاي خاص براي قشر بسيجيان بالابردن سطح آگاهي سياسي و فرهنگي‌شان مي‌باشد. چرا كه هميشه بسيجي به فعاليت‌هاي سياسي و آگاهي به خط و خطوط سياسي كشور خود علاقه‌مند و كسب آگاهي در اين زمينه را جزء وظايف خود مي‌داند. ما هرچقدر بتوانيم سطح آگاهي افراد در اين زمينه‌ها را ارتقا ببخشيم توانسته‌ايم بسيجيان را هرچه بيشتر در خط و خطوط صحيح انقلاب و امام حركت دهيم و حفظ كنيم. بسيجي در تعيين رئيس جمهورش نمي‌تواند بي‌تفاوت باشد. حداقل اگر وي بر اساس مصالح و دستور اداري نمي‌تواند به تبليغ بپردازد مقيد به انتخاب آگاهانه مي‌باشد.

6- با توجه به اينكه سال 86 از سوي مقام معظم رهبري به نام اتحاد ملي و انسجام اسلامي نام گرفته است چه برنامه‌هائي را بر اساس اين شعار ملي در نظر گرفته‌ايد؟

طبق سياست بسيج كه خود را پيرو و تابع ولايت و رهبري مي‌داند بيشترين تلاش را دارد تا بتواند فرامين مقام معظم رهبري را تا حد ممكن پوشش دهد. در سال جديد بسيج سازمان تبليغات اسلامي هنوز اقدام به تشكيل كميته‌هاي تخصصي برنامه‌ريزي طرح‌ها و برنامه‌ها نكرده است. اما بنده طرحي را در نظر گرفته‌ام. بسيج در سال جديد به تأسي از اين شعار ملي اقدام به تشكيل يك گروه مشورتي در قالب اركان مديريتي سازمان به صورت افتخاري خواهد كرد اين گروه به عنوان هادي بسيج مطرح خواهد شد در آينده‌اي نزديك دعوت نامه‌هائي براي اركان مديريتي سازمان در سطحي خاص فرستاده خواهد شد كه طي آن از مديران درخواست مي‌شود كه به صورت فصلي، ساعاتي را مهمان بسيج باشند. برنامه‌هاي سازمان كه بر اساس همين شعار ملي شكل گرفته است را بيان كنند و به بسيج اجازه ورود به حريم خود را بدهند . بسيج قصد دارد بنابر وظيفه و متناسب با اعتبار و بضاعت مالي كه در اختيار دارد به سهم خود بخشي‌ از طرح‌ها و برنامه‌هاي اجرائي سازمان را به عهده بگيرد. بحث ديگري كه در بسيج ادارات و سازمان‌ها وجود دارد بحث تخصصي شدن بسيج است. بايد هر فعاليت متناسب با جايگاه خود باشد. مثلاً من در سازمان تبليغات اسلامي نبايد قصد تشكيل يك گروهان امداد و نجات را داشته باشم. چرا كه هيچ يك از ابزارهاي تشكيل چنين رسته و گروهاني را در اختيار ندارم. بايد كارشناسان چنين تشكيلاتي از دل دستگاه‌هاي ذيربط باشند چرا كه هر فعاليتي بايد متناسب با رسالت وجودي و ذاتي آن دستگاه باشد. به عنوان مثال تشكيل گروهان امداد بسيج جز وظايف وزارت بهداشت و درمان مي‌باشد چرا كه هم كارشناسان متبحر را در اختيار دارد و هم ابزار متناسب با اين فعاليت‌ها را توانسته است فراهم كند. بسيج سازمان تبليغات اسلامي بايد در فكر تشكيل دسته‌هاي قاري قرآن، مداح و مبلغ باشد. اين نگرشي است كه بسيج سازمان‌ها و ادارات به صورت جدي به دنبال آن هستند. با انجام بحث تخصص در بسيج ما به درون جامعه نفوذ خواهيم كرد و اعتماد هرچه بيشتر مردم را جذب خواهيم كرد.

7- قصد داريد كدام يك از فعاليت‌هاي گذشته سازمان را به صورتي كامل و فعال‌تر در سال جاري پي بگيريد؟

با توجه به اينكه بسيج يكي از متوليان فرهنگ در كشور محسوب مي‌شود لذا بايد بهترين سرويس‌هاي فرهنگي را به خود و خانواده بسيج ارائه كند يكي از طرح‌هاي موثر و مطلوب در اين زمينه طرح بصيرت مي‌باشد كه در سال گذشته اين امر به صورت كاملاً‌ جدي پي گرفته شد. در اجراي اين طرح سعي شد خانواده‌هاي كاركنان سازمان را به اردوهاي دو روزه استاني ببريم. در اين سفر با برگزاري كلاس‌هاي پزشكي، مشاوره، روانپزشكي، جامعه‌شناسي و غيره سعي در بالابردن رشد فرهنگي و بهداشتي در خانواده‌ها داشتيم و البته بسيار موفق هم بوده‌ايم، من از شما مي‌خواهم در كنار بنده با چند خانواده كه در اين طرح شركت داشته‌اند مصاحبه‌اي ترتيب بدهيد تا تاثيرات اجراي اين طرح را از زبان خود اين دوستان بشنويد. ما فكر مي‌كنيم ارايه سرويس‌هاي فرهنگي به بسيجيان سازمان و خانواده‌ كاركنان از اعتبارات سازماني، يكي از بهترين و موثرترين خدمات در بالابردن هرچه بيشتر سطح فرهنگي سازمان مي‌باشد. طرح ميثاق، طرح بصيرت و نشست‌هاي سياسي و فرهنگي در اولويت برنامه‌هايمان خواهد بود.

8- هدف از اجراي طرح راهيان نور چيست و ميزان استقبال و ارتباط شركت‌كنندگان را چگونه مي‌بينيد؟

خانواده من بسيجي مي‌داند كه من جبهه رفتم، تير خوردم، مجروح شدم، چند تن از دوستانم را از دست دادم و در چند عمليات هم شركت داشته‌ام اما نمي‌دانند كه من كجا رفتم، آن كجا را امروز راهيان نور به جامعه ما معرفي مي‌كند. نسل سوم بوسيله راهيان نور مي‌تواند با نسل جنگ و جبهه ارتباط برقرار كند. جوان و نوجوان امروز ما، ايثار و عشق و از خود بي‌خود شدن و به خدا رسيدن را با راهيان نور مي‌شناسند.

براي نسل ما كه نسل جبهه هستيم گفتن هركدام از اين كلمات، يادآور مصداقي عيني در جبهه‌هاي جنگ است اما دختر و پسر امروزي قادر به درك اين موضوع نيست. وقتي خانواده خود را پاي ميله‌هاي مرزي شلمچه مي‌بريم. آن طرف ميله‌ها با فاصله 100 متري سرباز عراقي روي برج نگهباني خود ايستاده است و پشت سرش سرزمين برهوت مسكوت مرده‌اي را مي‌توانيم به تماشا بنشينيم. و در خاك خودمان دختران و پسران جوان را مي‌بينيم كه با خاك حرف مي‌زنند. بچه‌اي كه تا به حال سيم خاردار نديده است سربند خود را به سيم‌هاي خاردار گره مي‌زند. با خاك بازي مي‌كند. سوت خمپاره‌ را مي‌شنود. منطقه را مي‌بيند و000 اين يك ابزار قشنگ براي انتقال حس جبهه و جنگ به نسل جديد است.

9- شرايط عضويت در بسيج چگونه است؟

فاصله مسافتي هر فرد براي مراجعه به بسيج به اندازه فاصله خود با ساختمان محل كار خودش است. مراجعه، يك فرم، يك قطعه عكس. ما آمادگي خود را اعلام كرده‌ايم. بسيج از لحاظ كميت هيچ نيازي را احساس نمي‌كند اما ما به كيفيت برتر فكر مي‌كنيم. اگر همكاران در سازمان و موسسات وابسته به سازمان از خود تمايل نشان بدهند مدارك را با پيك خدمت دوستان مي‌فرستيم پس از تكميل توسط فرد از پيك تحويل خواهيم گرفت. ما تا به اين اندازه خود را در كنار كاركنان سازمان و موسسات وابسته مي‌دانيم. فقط به اراده فرد، عضويت وي در بسيج ثبت خواهد شد.

10- حرف آخر:

هر سازماني از اجراي برنامه‌ها و طرح‌هاي خود هدفي را دنبال مي‌كند ما نيز از اين امر مستثني نيستيم. كاركنان سازمان تبليغات اسلامي همه بچه حزب‌اللهي هستند و در اين هيچ شك و نگراني وجود ندارد. اما بنده به عنوان فردي كوچك در اين ساختار سازماني مي‌خواهم از تمامي همكارانم چه در سازمان مركزي و چه در موسسات وابسته به سازمان تبليغات اسلامي دعوت همگاني كنم كه دوشادوش بسيج حركت كنند و با حضور پر شور و فعال خود مارا در پيش برد هرچه بيشتر اهداف فرهنگي سازمان ياري دهند.

 

 

دوشنبه 27 فروردين 1386 - 17:27


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری