دوشنبه 23 تير 1399 - 20:6
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

اكرم اماني

 

پرچمدار نينوا

 

نام كتاب: پرچمدار نينوا (تحليل زندگاني حضرت ابوالفضل عليه‌السلام)
نويسنده: محمد محمدي اشتهاردي
ناشر: انتشارات مسجد مقدس جمكران، 1384

درباره ائمه و بخصوص حضرت عباس عليه‌السلام كتا‌ب‌هاي بي‌شماري تاليف شده است. پرچمدار نينوا عنوان كتابي است درباره زندگاني حضرت عباس عليه‌السلام كه درصدد معرفي آن برآمده‌ايم.

مولف پس از پيشگفتار، كتاب را در چهار فصل تنظيم كرده است؛ فصل اول ذيل عنوان حضرت عباس عليه‌السلام در عصر پدرش امام علي عليه‌السلام، شامل عناويني همچون: ازدواج علي عليه‌السلام با ام‌البنين مادر حضرت عباس عليه‌السلام، استمداد از عقيل براي انتخاب همسر خوب، چگونگي ازدواج علي عليه‌السلام با ام‌البنين، ولادت قمر بني‌هاشم، گفتار پيامبر و حضرت زهرا سلام ‌الله عليها و امامان در شأن عباس، نگاهي به كمالات حضرت عباس و ... و وصيت مخصوص علي عليه‌السلام به عباس مي‌باشد. نويسنده در اين فصل پس از توضيح چگونگي ازدواج علي عليه‌السلام با ام البنين و ذكر روايت‌هاي مختلف در اين باره و ولادت حضرت عباس و بيان علت نامگذاري وي به اين نام، بيشتر به شخصيت حضرت عباس، ويژگي‌ها و خصوصيات آن حضرت پرداخته و از مقام والاي ايشان در نزد سائر ائمه سخن به ميان آورده است. چنانكه امام حسين عليه‌السلام در اين باره چنين مي‌فرمايند: «برادرم ، خداوند پاداش نيك به تو بدهد، تو در راه خدا بطور كامل جهاد كردي.»

در ادامه مولف به ذكر القاب و نام‌هاي آن حضرت بسنده كرده و براي هر يك از آنها دليل مي‌آورد. بدين ترتيب حضرت عباس زندگي درخشان خود را در عصر پدر، با كمال درايت، صلابت و وفاداري به پدر به پايان رسانيد، در كنار بستر پدر، وصيت‌هاي پدر را شنيد و به خاطر سپرد و تصميم گرفت همچون زمان پدر باوفا و يار راستين براي امام بعد از او باشد و تا آخرين توان خود از حريم اسلام و امامت دفاع كند.

نويسنده در فصل دوم تحت عنوان حضرت عباس عليه‌السلام در عصر امامت امام حسن و امام حسين عليهما‌السلام به بررسي عناويني همچون: حضرت عباس همراه و هميار برادرش امام حسن عليه‌السلام، حضرت عباس ، مطيع امام حسين عليه‌السلام در اجراي وصيت برادر، ازدواج حضرت عباس و فرزندان او، حضرت عباس در عصر امامت حسين عليه‌السلام قبل از حادثه كربلا، مخالفت عباس عليه‌السلام با بيعت با يزيد، ياري عباس و همراهان از حسين عليه‌السلام ، و حركت عباس در پيشاپيش كاروان حسين عليه‌السلام به سوي مكه، مي‌پردازد.

در اين فصل بيشتر درباره ياري و همراهي كردن حضرت عباس به امام حسين عليه‌السلام سخن به ميان رفته است. بعد از آنكه حضرت عباس عليه‌السلام با لباله دختر عبيدالله بن عباس ازدواج كرد و امام حسين عليه‌السلام هم پس از شهادت امام حسن عليه‌السلام عهده دار امور امامت گرديد، حضرت عباس عليه‌السلام در همه حوادث فرهنگي و سياسي و عبادي، در اين عصر پيرو كامل و مخلص امام حسين عليه‌السلام بود كه در اين ميان دو حادثه بزرگ و مهم بود كه حضور حضرت عباس عليه‌السلام را در كنار برادر قوت مي‌بخشيد و باعث شد كه هرگز از خط فكري و عملي امام حسين عليه‌السلام جدا نشود: 1- در ماجراي بيعت گرفتن براي يزيد در عصر معاويه و نيز بعد از معاويه، 2- در ماجراي كربلا.
در هر حال نمي‌توان از نقش عمده و به‌سزاي حضرت عباسي عليه‌‌السلام در واقعه كربلا چشم پوشيد. ايشان تا آخرين لحظه عمر شريفش در خدمت امام حسين عليه‌السلام بود، همراه واقعي و يار وفادار حضرت.

اما در فصل سوم تحت عنوان سيماي حضرت عباس عليه‌السلام در كربلا و شهادت قهرمانانه او به بررسي عناويني چون: آب آوردن عباس عليه‌السلام در شب هشتم محرم، حضرت عباس عليه‌السلام در روز تاسوعا، حمله قهرمانانه عباس عليه‌السلام و دستيابي ياران به آب، ابلاغ پيام حسين عليه‌السلام توسط عباس عليه‌السلام به دشمن، شهادت عباس عليه‌السلام در عاشورا ، بازگشت غم‌انگيز حسين عليه‌السلام از بالين عباس عليه‌السلام، گريه جانسوز دو برادر و رازگويه عباس، معجزه عشق و عرفان صادق، نكته‌هاي جانسوز و آموزنده در شهادت عباس عليه‌السلام ، مقام دست‌هاي حضرت عباس عليه‌السلام و سوگواري جانسوز ام البنين براي فرزندانش، اختصاص دارد.

روز عاشورا، روز نمايش حقيقي ايثار ، روز جهاد در برابر كفر و نفاق، روز رو در رويي گروهي اندك از هابيليان در برابر جمعيتي هزاران برابر از قابيليان، روز نبرد نور در برابر ظلمت بود.

در اين روز حسين عليه‌السلام و يارانش براي دفاع از حريم حق، و احياي سنت ناب پيامبر اسلام، نابودي بدعت‌ها و سرنگوني رژيم طاغوت و نگهباني از ارزش‌ها مي‌جنگيدند، و عمر سعد و شمر و يارانشان براي حفظ بدعت‌ها و رژيم طاغوتي يزيد و ناپاكي‌ها و نامردمي‌ها و مقام‌پرستي‌ها جنگ مي‌كردند. به‌راستي صحنه بزرگ آزمايش بود. عشق و عرفان به معني حقيقت كلمه با تمام عمق و وسعتش، در چهره حسين عليه‌السلام و ياران حسين عليه‌السلام ديده مي‌شد، سه عامل و سه هدف و سه انگيزه آرمان حسينيان را تشكيل مي‌داد كه عبارتند از: 1- بيعت نكردن با طاغوت وقت 2- امر به معروف و نهي از منكر 3- براندازي رژيم طاغوت و برقراري نظام اسلامي و در واقع يك انگيزه جامع يعني امر به معروف و نهي از منكر، حسين عليه‌السلام و ساير مجاهدان بلندآوازه كربلا را، به ايثار و جانبازي و شهادت‌طلبي وا داشته بود.

همانطور كه از عنوان فصل بر مي‌آيد نويسنده در اين فصل به بررسي وقايع عاشورا و رشادت‌هاي حضرت عباس و فداكاري‌هاي آن حضرت تا لحظه شهادت و چگونگي به شهادت رسيدن آن بزرگوار پرداخته است.

فصل چهارم كه در فصل پاياني اين كتاب است تحت عنوان مرقد مطهر حضرت عباس و سير نوسازي آن در طول تاريخ و چند نمونه از كرامات آن حضرت به عناويني چون: خاكسپاري پيكر عباس توسط امام سجاد عليه‌السلام، سير تاريخي بناي مرقد مطهر حضرت، دورنمايي از آستان قدس حضرت عباس، گريه جانسوز علامه بحرالعلوم، پاداش زيارت مرقد مطهر حضرت و نمونه‌هايي از كرامات حضرت عباس اختصاص دارد.

مولف در بخش پاياني به توضيح اين مطلب مي‌پردازد كه چرا مرقد حضرت عباس جدا از ساير شهداي كربلا است و به اين پرسش چنين پاسخ مي‌دهد كه حضرت امام حسين عليه‌السلام مي‌خواست كه محل دفن عباس عليه‌السلام مركز مستقل گردد و مقام معنوي عباس عليه‌السلام در دنيا نيز آشكار شود، مردم بخصوص و جداگانه به بارگاه ملكوتي او روند و نيازهاي مادي و معنوي خود را كنار مرقد او كه بهترين مكان شريف است، از درگاه خدا بخواهند، و...

در قسمت پاياني اين كتاب نويسنده به ذكر كرامت‌هايي از حضرت عباس مي‌پردازد كه چطور شفاي ديگران به دست او انجام مي‌شود.

اميد است كه خوانندگان با خواندن اين كتاب هرچه بيشتر به شخصيت والاي حضرت پي ببرند.

اي ماه بني‌هاشم خورشيد لقا عباس

اي نور دل حيدر، شمع شهدا عباس

از دست غم دوران من رو به تو آوردم

دست من بي‌كس گير از بهر خدا عباس

 

 

دوشنبه 14 اسفند 1385 - 16:34


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری