يكشنبه 11 خرداد 1399 - 9:9
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

آرام

 

فرهنگ كتب حديثي شيعه

 

 

تأليف: سيدمحمود مدني بجستاني


نوبت‌ چاپ: اول، تابستان 85
شمارگان: 3000 نسخه
ناشر: شركت چاپ و نشر بين‌الملل
(وابسته به مؤسسه انتشارات اميركبير)
با همكاري پژوهشكده باقرالعلوم

از آن رو كه حديث يكي از مصادر و منابع احكام شخصي و اجتماعي است و انسان براي سعادت دنيا و آخرت خويش نيازمند پناه بردن به كلمات معصومين است و تفسير و تبيين كتاب الهي جز در پرتو حديث اهل بيت عليهم‌السلام ممكن نيست، اهميت حديث و نقش برجسته آن بسيار آشكار است.

حديث از پرنمودترين مظاهر «سنت» كه دومين منبع شيعه در علم اصول براي استنباط احكام شرعي است در مكتب شيعه جايگاه والايي دارد و تاريخ پرافتخار تشيع سرشار از كتاب‌هاي روايي و حديثي علماي شيعه است. انتشار دائره‌المعارفي از اين مجموعه، پژوهشگران علم‌الحديث و بويژه فضلا و طلاب علوم ديني حوزه‌هاي علميه را در تحقيقات و تتبعات حديثي‌شان ياريگر خواهد بود.

كتاب با مقدمه‌اي درباره اهميت و جايگاه حديث در اسلام و مكتب شيعه و نيز تعريفات و تبيين اصطلاحات و تاريخچه‌اي كوتاه در باب حديث آغاز مي‌شود. در اين مقدمه انواع كتابت‌هاي حديثي نام ‌برده مي‌شود و نمونه‌هايي از كتاب‌هاي اصحاب و تابعين برشمرده مي‌شود. سپس طبقات دوازده‌گانه محدثان توضيح داده‌ مي‌شود. شيوه‌هاي نگارش حديث و انواع احاديث و شيو‌ه‌هاي دريافت آنها در ادامه ذكر شده است.

آنچه در نگارش اين كتاب مورد نظر بوده است كتاب‌هاي حديثي شيعه است كه تا نيمه اول قرن چهارده هجري و تا وفات محدث ميرزا حسين نوري نگاشته شده است. بنابر اين كتاب‌هاي حديثي پس از آن اگرچه بسياري از آنها جايگاه ارجمندي داشته و شايسته معرفي و تبيين بوده‌اند همانند كتاب الغدير علامه اميني در محدوده اين نگارش نگنجيده و معرفي نشده‌اند و تنها استثنا در اين‌باره چهل حديث امام خميني(ره) است.

در اين كتاب كوشش شده است همراه با معرفي موضوعات هر كتاب، درباره شيوه نگارش آن از جهت تنظيم‌شدن و مسندبودن يا مسندنبودن روايات، پژوهش‌هاي مربوط به كتاب، چاپ‌ها و نسخه‌هاي خطي آن، بحث و بررسي شود.

 

سه‌شنبه 8 اسفند 1385 - 13:38


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری