پنجشنبه 16 مرداد 1399 - 20:7
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

ويژه نامه

 

محمد عبدالهادي

 

در حاشيه بيست و پنجمين جشنواره فيلم فجر انجام شد

 

گفتگو با محمدرضا عرب كارگردان فيلم آخرين ملكه زمين

محمدرضا عرب متولد 1345 در تهران و عضو كانون كارگردانان و انجمن مستندسازان سينماي ايران مي باشد. وي فعاليت هنري خود را در سال 1371با ساخت فيلم مستند داستاني 16 ميليمتري «چون كوه» آغاز كرد و سپس به كارگرداني آثاري چون «ايستاده در باد»، «زمين سوخته»، «كندوان ديار آفتاب»، «صداي روشنايي»، «آئينه هاي روبرو» پرداخت كه در جشنواره هاي مختلف داخلي و بين المللي نيز به نمايش درآمدند. ضمن اينكه كارگرداني و تهيه كنندگي چندين مجموعه مستند تلويزيوني نظير «در امتداد ساوا»، «بحران كوزوو»، «گذري بر غارهاي ايراني»، «كاروانسرهاي ايران»، «قشم نگين خليج فارس»، «بر بلنداي سهند»،«يادگار دوست»، «سينماي جوان سينماي آينده»، «عكس و عكاسي در ايران» و همينطور برپايي نمايشگاه عكس در داخل و خارج از كشور در كارنامه هنري وي به چشم مي خورد. از ديگر افتخارات وي در حوزه عكاسي و كارگرداني مي توان به دريافت لوح تقدير بخاطر نمايشگاه عكس كودك افغان 1377، جايزه نخست نمايشگاه عكس انسان، سنگ كوهستان تهران 1378، جايزه ويژه يونسكو در بخش زندگي در هارموني ژاپن سال 2000 ميلادي، جايزه زيتون بلورين انجمن سينماگران آزاد ايران براي كارگرداني فيلم مستند زمين سوخته 1380و جايزه بهترين كارگرداني براي فيلم صداي روشنايي از اولين جشنواره فيلم محله تهران 1385اشاره كرد. همچنين وي عضو كميته انتخاب و داوري جشن و اهدايي تنديس خانه سينما سالهاي 80، 1379، داور بخش مسابقه جشنواره استاني لرستان 1380 و عضو كميته انتخاب سومين جشنواره فيلم يادگار در سال 1383 مي باشد. فيلم سينمايي «آخرين ملكه زمين» اولين اثر بلند سينمايي وي محسوب مي گردد.

خلاصه داستان فيلم سينمايي آخرين ملكه زمين: علي‌بخش جوان مهاجر افغاني كه در ايران مشغول به كار است از خانواده به خصوص همسرش شاه گل مدتي بي خبر است. حوادث و تهديد حمله‌ي آمريكا به كشور افغانستان دلشوره هاي علي‌بخش را بيشتر مي كند و او تصميم مي گيرد به كشورش افغانستان بازگردد، كه در اين سفر طولاني با فراز و نشيب هاي زيادي روبرو مي شود.

محمد رضا عرب پس از پخش فيلم آخرين ملكه زمين در بيست و پنجمين جشنواره فيلم فجر در سينما فلسطين در گفتگويي كوتاه با خبرنگار روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي در خصوص اين فيلم گفت: در ابتدا كه آقاي محمد ترابي طرح و فيلمنامه اوليه را به من داد، من ازفيلمنامه و قصه اين فيلم بسيار خوشم آمد و آنرا باور كردم و پاي اين باور سه سال پي گيري و 17 ماه نيز كار كردم و اگر مخاطبان با فيلم ارتباط برقرار كنند يعني باور من درست بوده است. هم اكنون اين فيلم در چند سالن در سينما ها به نمايش درآمده و بازتاب هاي بسيار خوبي داشته است كه براي من بسيار مهم است.

محمد رضا عرب در ادامه عنوان كرد: قصه اين فيلم در رابطه با مهاجرت است اما با اين تفاوت كه يك مهاجر مي خواهد به وطنش بازگردد. من در اين مهاجرت طراحي صحنه، گريم، لوكيشن هاي متفاوت و بسياري را ارائه دادم اما اين موضوع كه من و يا كساني كه اولين فيلم سينمايي شان را مي سازند با چه مشكلاتي روبرو هستند واقعاً با يك كلام و يك جمله نمي شود بيان كرد و احتياج به يك گفتگوي مفصل دارد.

در رابطه با خودم و فيلم آخرين ملكه زمين بايد بگويم كه من در سال هاي 79 الي 81 مجوز كارگرداني داشتم و آن موقع مجوز كارگرداني توسط كانون كارگردانهاي سينماي ايران كه به صورت شورايي بود بررسي مي شد. من نيز در آن شورا خوشبختانه توانستم در سال 82 پروانه ساخت دريافت كنم و از سال 83 نيز تصميم گرفتم فيلمم را توليد كنم اما متاسفانه پدرم فوت كرد و مراحل پيش توليد، سال 83 شروع و تا سال 84 به طول انجاميد. به علت تغيير دولت در آن سال ما با مشكلاتي روبرو شديم اما بالاخره توانستيم از اواخر سال 84 ، كار را شروع كنيم.

مدت ساخت فيلم آخرين ملكه زمين حدود 100 روز به طول انجاميد و اكثر لوكيشن ها، نوار مرزي افغانستان و خود كشور افغانستان بود.

اين فيلم توسط واروژ كريم مسيحي تدوين و به مرحله موسيقي رسيد و سپس آقاي كهن ديري موسيقي اين فيلم را ساخت و كپي نمايش فيلم، دهم خرداد ماه سال 85 آماده شد و پروانه نمايش دريافت كرد البته متاسفانه اين فيلم تا به حال چهار نمايش در سالن هاي مختلف داشته است كه هيچكدام از آنها به علت صدا و تصوير نامناسب براي من كه كارگردان اين فيلم هستم قابل تحمل نبوده است.

پس از گفتگو با محمد رضا عرب ، اصغر همت بازيگر اين فيلم كه نقش بسيار كوتاهي نيز در اين نمايش ايفا كرده است در گفتگويي در خصوص نحوه انتخاب وي در اين فيلم عنوان كرد: من بسيار اتفاقي براي ديدن تيم فوتبال هنرمندان با آقاي عرب آشنا شدم كه ايشان پيشنهاد اين كار را به من داد و با وجود اينكه آن موقع خيلي گرفتار كار تئاتر بودم سناريو را خواندم، خوشم آمد و كار را پذيرفتم.

من تنها چند روز اوليه كار را در خدمت اين گروه بودم و شبي كه فرداي آن روز مي خواستم جلوي دوربين بروم از آقاي عرب خواستم تا با لهجه يزدي صحبت كنم و آقاي عرب نيز قبول كرد و نقشم را بازي كردم.

در اينجا بايد عنوان كنم كه من حدود 8 سال است به سينما و جشنواره نيامده و يا بسيار كم آمده ام، نمي دانم چرا؟ اما همينطوري با سينما قهر هستم.

ليست كامل عوامل فيلم آخرين ملكه زمين عبارتند از:

گروه كارگرداني:

۱- محمدرضا عرب .... كارگردان
۲- عليرضا ابوالقاسمي نژاد .... دستيار اول كارگردان
۳- عليرضا ابوالقاسمي نژاد .... برنامه ريز
۴- ايمان پورقلي زاده .... دستيار دوم كارگردان
۵- محمدرضا هنرمند .... مشاور كارگردان
۶- وحيد كياني زاده .... مدير روابط عمومي
۷- مريم وثوقي .... منشي صحنه

گروه فيلمنامه:

۱- محمد ترابي .... نويسنده
۲- محمدرضا عرب .... نويسنده

گروه بازيگران:

۱- قربان نجفي
۲- اصغر همت
۳- علي آزادنيا
۴- علا محسني
۵- علي اكبر پيغمبري
۶- حسين طاهري
۷- غلامرضا بايران منش
۸- گلي اكبري
۹- وحيد نگاه
۱۰- نورآقا حسيني
۱۱- عزيزاله خدري
۱۲- شفق چوپان
۱۳- وحيد محمدي

گروه تهيه و توليد:

۱- سيدعليرضا سجادپور .... تهيه كننده
۲- محمدرضا عرب .... مجري طرح
۳- احمد مرادي .... گروه توليد
۴- جواد طاهري .... گروه توليد
۵- حميد سبك دست .... گروه توليد
۶- محسن شاه مرادي .... گروه توليد
۷- حسين نقيان .... امور مالي
۸- حسين نقيان .... امور اداري

گروه فيلمبرداري:

۱- ساعد نيك ذات .... مدير فيلمبرداري
۲- سعيد خادمي .... دستيار اول فيلمبردار
۳- داريوش طاهري .... دستيار فيلمبردار
۴- پوريا ميران .... دستيار فيلمبردار
۵- بهرام ديجوريان .... دستيار فيلمبردار
۶- حميد مهرافروز .... دستيار فيلمبردار
۷- علي اكبر قاسمي .... سينه موبيل
۸- مسعود اشتري .... عكس

گروه تدوين:

۱- واروژ كريم مسيحي .... تدوين
۲- نيما حسندوست .... دستيار تدوين

گروه صحنه و لباس:

۱- مصطفي آل احمد .... طراح صحنه و لباس
۲- مريم صبوري راد .... گروه صحنه
۳- علي تابع امام .... گروه صحنه
۴- مسعود جعفري .... گروه صحنه
۵- مسعود جعفري .... دستيار صحنه و لباس
۶- علي تابع امام .... دستيار صحنه و لباس
7- مريم صبوري راد .... دستيار صحنه و لباس

گروه موسيقي:

۱- عليرضا كهن ديري .... آهنگساز

گروه صدا:

۱- حسين بشاش .... صدابردار
۲- رضا نريمي زاده .... صداگذار
۳- مجيد هاشمي پور .... دستيار صدابردار
۴- عليرضا نكولعل .... دستيار صداگذاري
۵- سيدرضا گدازگر .... دستيار صداگذاري

گروه چهره پردازي:

۱- سعيد ملكان .... طراح چهره پردازي
۲- محمود اسماني .... چهره پرداز
۳- آرزو كيقبادي .... چهره پرداز

 

 

سه‌شنبه 17 بهمن 1385 - 17:57


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر