پنجشنبه 15 خرداد 1399 - 12:36
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

الهام حسني

 

دكتر خاموشي: سازمان موظف است نسبت به زدودن خرافات تاريخ عاشورا اقدام كند

 

گزارشي از بازديد رئيس سازمان تبليغات اسلامي از نمايشگاه عطر سيب

به گزارش روابط‌عمومي سازمان تبليغات اسلامي حجه الاسلام خاموشي رئيس سازمان تبليغات اسلامي به همراه گروه همراه روز چهارشنبه بيست و هفتم دي ماه به منظور بازديد از نحوه برگزاري نمايشگاه عطرسيب در محل اين نمايشگاه واقع در كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان واقع در خيابان حجاب حاضر شد. وي در پايان اين بازديد در جمع خبرنگاران از هيات هاي مذهبي خواست تا در ايام ماه محرم از نصب هرگونه شمايل و علائمي كه با فرهنگ عاشورايي تناسبي ندارند پرهيز كنند . رئيس سازمان تبليغات اسلامي اظهار داشت: اغلب مراجع نصب شمايل در ايام محرم را جايز نمي دانند و بر همين اساس نيز توجه به سنتها و فرهنگ اسلامي و خودي و روش صحيح عزاداري حسيني بايد سرلوحه قرار بگيرد.

وي از تشكيل شوراي هيئت هاي مذهبي سراسر كشور خبر داد و گفت: توجه شوراي هيئت هاي مذهبي به حساسيت علما و مراجع درباره نحوه برگزاري محرم و جلوگيري از بدعتها و رواج خرافات موجب بروز خدمات ارزنده اي در حوزه ديني خواهد شد.

دكتر خاموشي در بخش ديگري از سخنانش به لزوم حمايت و پشتيباني تشكل هاي مذهبي اشاره كرد و گفت: طرح بيمه مداحان توسط مجموعه بنياد فرهنگي دعبل در حال پيگيري است كه از طريق كانون اصلي هيئات به نقاط خوبي دست يافته اند و در صورت حمايت دولت از سال 86 اين طرح به اجرا گذاشته مي شود.

وي درباره نحوه برگزاري نمايشگاه عطر سيب گفت: طي بازديدهاي انجام شده وضع نمايشگاه نسبت به سالهاي گذشته مطلوبتر است و تعادل بيان اعضاي سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران و سازمان تبليغات اسلامي بيشتر شده است. دكتر خاموشي افزود: تجهيز مساجد در كنار هيئت هاي مذهبي از جمله اقدامات مجموعه عطر سيب بوده كه با توجه به استقبال دانش آموزان شناسنامه خوبي براي هيئت هاي مذهبي مدارس به وجود آمده است.

رئيس سازمان تبليغات اسلامي در خصوص ديگر اقدامات انجام شده براي هدايت فرهنگي هيئات مذهبي گفت: توجه هيئت هاي مذهبي در خصوص اجراي برنامه هاي ماه محرم از ديگر اقداماتي است كه صورت گرفته و قرار بر اين است كه در هيئت ها قرائت قرآن در اولويت قرار گيرد تا قرآن را همراه با ترجمه و تفسير براي افراد بيان كنند تا شور و عشق عزاداري ها و ادارات به ساحت مقدم اباعبدالله حسين عليه‌السلام و يارانش بزرگوارش افزايش يابد.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي گفت: هر گونه تعادلي ميان نهادها موثر است و مشاركت سازمان تبليغات اسلامي و سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران براي پيشبرد اهداف نمايشگاه نقش مهمي را به همراه خواهد داشت. وي در پايان خاطرنشان كرد: فعاليت در حوزه دين مردمي است و نظارت و حمايت ها براي رونق آن است و سازمان موظف است در جنبه اعزام مبلغ و خطبا براي هيئت ها كار كند و به زدودن خرافات كه در مباحث تاريخي و تاريخ عاشورا مطرح است اقدام كند. در اين بازديد علي عسگري رئيس فرهنگي و هنري شهرداري تهران نيز در جمع خبرنگاران با بيان اينكه قصد نداريم جريان عزاداري هاي مردمي را دولتي كنيم گفت: كاري كه شهرداري تهران انجام ميدهد در حد كمك به هيئات است و شكل گيري عزاداري ها و بقيه امور را بايد خود مردم انجام دهند تا عزاداري ها پرشورتر برگزار شود.

وي به نحوه پذيرش هيئت ها اشاره كرد و افزود: در تهران حدود 10 هزار هيئت مذهبي موردي، مسجدي و مدرسه اي با مجوز صادر شده از سوي سازمان تبليغات اسلامي وجود دارد كه براساس دائم و وابسته بودن به مساجد و حسينيه ها مي توانند از اعتبار اختصاص يافته براي هئيت خود استفاده كند.

رئيس سازمان فرهنگي و هنري شهرداري تهران تصريح كرد: به اين 10 هزار هيئت بين 100 تا 200 هزار تومان كمك هزينه خريد اقلام و نيازهاي هيئتها داده مي شود.

وي در پايان به اعتبار كلي كه براي هيئات تهران در نمايشگاه امسال اختصاص يافته اشاره كرد و اظهار داشت: مجموعه اعتبار مستقيم به هيئات امسال در حدود 1 ميليارد و 500 ميليون تومان و بخش جانبي حدود 300 ميليون است و مجموعاً 1 ميليارد و 800 ميليون اعتبار امسال براي هيئات در نظر گرفته شده است.

 

 

يكشنبه 1 بهمن 1385 - 9:58


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری