دوشنبه 7 خرداد 1397 - 2:15
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

ديگر مطالب

 

عليرضا قرائي

 

بيانيه تفرقه‌افكن وهابيون تحت حمايت عربستان عليه شيعيان*

 

علماي شيعه و سني موضع متحد اتخاذ كنند

گفت‌وگوهاي ايسنا با منتظري، قوامي، منتجب‌نيا، مرعشي و...

اوايل اين هفته بيانيه‌اي از سوي 38 تن از علماي وهابي صادر شد كه در آن از اهل سنت دعوت شده بود تا در برابر مخالفان - كه در اين بيانيه شيعيان معرفي شده‌اند - اقدام كنند. در بيانيه قتل شيعيان مجاز دانسته شده بود.

اولين واكنش جدي در اين زمينه از سوي آيت‌الله العظمي مكارم شيرازي در روز چهارشنبه مطرح شد. وي از سكوت مجامع بين‌المللي و وزارت امور خارجه كشورمان در قبال فتواي قتل شيعيان از سوي علماي وهابي به شدت انتقاد كرد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) به نقل از خبرگزاري عراق، در اقدامي كه نشان‌دهنده طرح تكميلي عربستان در مقدمه‌سازي براي آغاز جنگي فراگير عليه شيعيان عراق در تمامي زمينه‌هاست، دولت عربستان روز يكشنبه گذشته به علماي مذهب وهابي سلفي در اين كشور اجازه داد تا فتوايي را درخصوص اعلام جهاد عليه شيعيان عراق صادر كنند.

در اين بيانيه كه به امضاي 38 تن از علماي وهابي منسوب به حكومت عربستان رسيده، از اهل سنت تمامي جهان خواسته شده تا با اهل سنت عراق در توقف آنچه از آن به عنوان اقدامات خصمانه و كشتار دسته جمعي مخالفان عليه آنها ياد شده، همكاري كنند. اصطلاح مخالفان آن چيزي است كه در آن وهابي‌ها به طرفداران مذهب اهل بيت (ع) اشاره دارند.

در اين بيانيه كه در سايت‌هاي اينترنتي منتشر شده ادعا شده است: شيعيان با حمايت ايران و نيروهاي تحت فرماندهي آمريكا اهل سنت را به حاشيه مي‌كشانند و مي‌كشند.

در ادامه اين بيانيه علماي وهابي از اهل سنت تمامي جهان خواستند تا عليه شيعيان عراق بسيج شوند.

در اين بيانيه علماي سعودي اعلام داشتند: ما خواهان حمايت مستقيم از برادران اهل سنت‌مان در عراق و تلاش براي هوشياري عموم مسلمانان از خطر مخالفان هستيم و رسانه‌هاي گروهي هم بايد به وظيفه‌شان در اين زمينه عمل كنند.

در ادامه اين بيانيه علماي وهابي به رسوا كردن اقدامات مخالفان در تمامي سطوح، تشويق شدند.

خطرناك‌ترين موضوعي كه در اين بيانيه، علماي عربستان به آن اشاره داشتند، دعوت به استفاده از زور با اسلحه عليه شيعيان عراق است كه در اين زمينه اظهار داشتند: آن‌چه به زور گرفته شده تنها با زور پس داده مي‌شود و اين اشاره‌ي واضح و دعوت آشكاري به استفاده از زور و اسلحه جهت حمله و كشتار شيعيان است. از بين علماي وهابي امضاء‌كننده اين بيانيه، سه تن جزو نزديكان پادشاهي عربستان هستند كه شامل ناصرالعمر، عبدالرحمن البراك و سفر بن عبدالرحمن العواني هستند.

امضا‌كنندگان اين بيانيه اغلب جزو روساي سابق دانشگاه‌ها و دانشكده‌هاي عربستان و اعضاي هيأت علمي آنها هستند، تعدادي هم از بازرسان قضايي وزارت دادگستري، مسوولان سابق اداره امر به معروف و نهي از منكر و نويسندگان و ائمه مساجد در عربستان هستند.

چرا وزارت خارجه سكوت كرد؟

آيت‌الله العظمي ناصر مكارم شيرازي روز چهارشنبه در درس خارج فقه خود با اشاره به اين فتوا گفت: چرا مجامع بين‌المللي در قبال قتل شخصيت سياسي لبنان سر و صدا راه انداختند ولي در مقابل اين جنايت سكوت كرده‌اند؟ آيا به دليل اين نيست كه قتل شخصيت لبناني در مسير سياستشان بود؟

وي از سكوت وزارت امور خارجه در قبال اين جريان انتقاد كرد و گفت: چرا وزارت امور خارجه در مقابل اين عمل عكس‌العمل نشان نداد؟ اين مسأله فقط مربوط به عراق نيست و همه شيعيان دنيا مورد اين فتوايند.

مكارم شيرازي، عربستان را محل پرورش اين گروه خواند و گفت: عربستان اين زيان را مربوط به خود نمي‌داند؛ آيا عزت و اقتدار شعار ما نيست؟ آيا سكوت در برابر اين جريان عزت است؟

وي بر ضرورت دفاع از مكتب اهل بيت (ع) تاكيد كرد و گفت: بزرگترين افتخار دفاع از اسلام متعلق به شيعيان است.

اطلاعيه‌ي علماي وهابي تفرقه‌افكن و غيراسلامي است

هرگونه تنشي چه لفظي و چه عملي به صلاح اسلام نيست

يك محقق علوم ديني گفت: اطلاعيه صادره از طرف 38 علماي وهابي، بويي از اسلام و انسانيت ندارد؛ آنچه ثمره اين اطلاعيه است، تفرقه و كينه و عداوت است.

حجت‌الاسلام حسين قزويني در گفت‌وگو با خبرنگار فقه و حقوق ايسنا اظهار داشت: آنچه در اين اطلاعيه از اول تا به آخر وجود دارد، كينه و عداوت و خوي تفرقه‌افكنانه است و بويي از اسلام و انسانيت در آن مشاهده نمي‌شود.

وي گفت: اگر چهار سني در جرياني كشته شده‌اند ما منكر نيستيم ولي در كنار آن 400 شيعه نيز كشته شده‌اند و اينان اگر راست مي‌گويند بايد برادركشي را محكوم كنند.

قزويني ادامه داد: امروز هرگونه تنشي چه لفظي و چه عملي به صلاح اسلام نيست چراكه براي دشمنان اسلام نه شيعه محترم است و نه سني، آنها مي‌خواهند اصل اسلام در ميان نباشد.

وي با اشاره به نقشه‌هاي دشمنان براي برچيدن نظام اسلامي در خاورميانه اظهار داشت: در يك سال و نيم قبل دكتر مايكل معاون سابق سازمان سيا در آمريكا در سخنراني خود بر اين تصريح كرد كه آنچه براي ما مهم است نابودي تمدن اسلامي است و اين اهرم اساسي ماست.

حسيني قزويني خاطرنشان كرد: آنچه امروزه براي آمريكا خطر دارد اسلام به رهبري ايران است و البته همين حرف را شش سال قبل هانتينگتون به گونه‌اي مطرح كرد. او همچنين در كتاب برخورد تمدن‌ها و نيز در برخي مصاحبه‌هايي كه از ايشان در دست است تصريح مي‌كند اگر آمريكا مي‌خواهد سياست ليبراليستي خود را در خاورميانه پيش برد راهي جز مبارزه با اسلام به رهبري ايران ندارد و آنچه مي‌تواند مسلمانان را زير يك پرچم گرد آورد اسلام به رهبري ايران است.

اين محقق علوم حوزوي، محتواي اطلاعيه وهابيون را فاقد منطق دانست و اضافه كرد: اينان با خلط مباحث شيعيان عراق و... شرايطي را درست كرده‌اند كه ثمره‌اش چيزي جز تفرقه نيست.

وي با انتقاد از دولت عربستان اظهار داشت: گروه القاعده كه رسما دولت عربستان را تكفير كردند به راحتي وارد خاك عربستان مي‌شوند و برخوردي جدي با آنان نمي‌شود در حالي كه اگر يك سني توسط يك شيعه كشته شود موج‌آفريني مي‌كنند.

اين محقق علوم ديني گفت: اگر اطلاعيه زرقاوي دو ماه قبل از مرگش را ملاحظه نماييد مشاهده مي‌كنيد كه چقدر تفرقه‌افكنانه است.

قزويني تصريح كرد: آنچه مقتدي صدر در عراق ابراز مي‌دارد هرگز به عنوان نظريه شيعه مطرح نيست و وي به هيچ‌وجه از استادان جهان تشيع نيست كه حرف او سند احتجاجات باشد.

اطلاعيه علماي وهابي سياسي و درجهت اهداف تفرقه‌افكنانه است

ايام حج داراي بهترين شرايط زماني و مكاني جهت تحقق وحدت است

مشاور رييس قوه قضاييه نيز گفت: اطلاعيه صادره از طرف علماي وهابي صرفا مساله‌ي سياسي و در جهت اهداف تفرقه‌افكنانه است و فاقد مبناي فقهي است.

حجت‌الاسلام محمدجواد منتظري در گفت‌وگو با خبرنگار فقه و حقوق ايسنا اظهار داشت: اين اطلاعيه كه توسط سلفيون و چهره‌هاي بارز افراطي وهابيت صادر شده، در راستاي اهداف استكبار مبني بر تفرقه و تسلط بر مسلمانان است و اين استراتژي هميشگي استبكار در خاورميانه بوده است.

منتظري گفت: آنچه در اين اطلاعيه به عنوان فتوي بيان شده با مبناي فقهي اهل تسنن به هيچ وجه انطباق ندارد.

وي افزود: آنچه قدر مسلم است ريشه اين مساله به سياست استبكار برمي‌گردد و حضور مقامات عالي رتبه آمريكا و انگليس در عربستان و ديگر كشور‌هاي اسلامي همه براي به جان هم انداختن فرق اسلامي است.

منتظري ادامه داد: چنين حركت‌هايي در تاريخ سابقه داشته است ولي هيچگاه موفق نبوده است و الان هم كه چنين مساله‌اي صورت پذيرفته، حتي مورد تاييد علماي بزرگ اهل تسنن نيست، اين اطلاعيه توسط افراد تندرويي صادر شده است كه عامل استكبار هستند.

وي اضافه كرد: در اين فضا عده‌اي از آب گل‌آلود ماهي مي‌گيرند و سرمايه‌هايي كه بايد در جهت دفاع از اسلام در مقابل استكبار هزينه شود، در امور تفرقه‌افكن صرف مي‌شود.

منتظري با اشاره به بهانه‌هاي صدور چنين اعلاميه‌هايي خاطرنشان كرد: صادركنندگان اين اعلاميه بهانه‌ها و دستاويز‌هاي واهي براي منطق خود ذكر مي‌كنند تا بتوانند عملكرد نابخردانه خود را توجيه كنند، در حالي كه عملكرد آنان با واسطه استكبار ظهور مي‌يابد.

مشارو رييس قوه قضاييه تصريح كرد: حتي اهل سنت منصف هم روش و برنامه‌هاي چنين وهابيوني را قبول ندارند و همواره با آنان مخالفت نموده‌اند.

وي كنگره حج را وسيله مهمي براي ايجاد وحدت در جهان اسلام برشمرد و افزود: ‌با اينكه متاسفانه اطلاعيه وهابيون در ايام وحدت آفرين حج صورت مي‌گيرد ولي بايد توجه داشت كه ايام حج داراي بهترين شرايط زماني و مكاني جهت تحقق وحدت است چرا كه مسلمانان از اطراف عالم كنار هم جمع مي‌شوند و آواي وحدت سر مي‌دهند.

وي گفت: سخنان رهبر معظم انقلاب در ديدار كارگزاران حج هم به همين مطلب اشاره داشت. ايشان به دنياي اسلام هشدار دادند كه دشمن درصدد ايجاد تفرقه است.

مشاور رييس قوه قضاييه هم‌چنين دليل تعطيلي نمايشگاه كتاب اهل بيت (ع) از طرف دولت سودان را مساله‌ي امنيتي برشمرد و گفت: آنچه ما اطلاع داريم اين است كه در نمايشگاه كتاب سودان عده‌اي وهابي تندرو در صدد ايجاد اخلال در نمايشگاه بودند و دولت سودان هم به جهت حفظ امنيت مجبور به تعطيلي نمايشگاه شد.

منتظري، وظيفه دولت را در اين زمينه يادآور شد و گفت: مناسب است وزارت امور خارجه با حفظ اصول، موضع‌گيري شايسته‌اي در قبال چنين مساله‌اي داشته باشد.

وي گفت: از علماي اهل تسنن نيز انتظار داريم با درايت و دور انديشي درصدد رفع اختلافات و تندروي‌ها باشند تا بتوانيم با اتكا بر اشتراكات صفوف مسلمين را محكم‌تر كنيم.

هدف ازفتواي علماي وهابي،دشمني با شيعه و تفرقه‌افكني ميان مسلمانان است

در همين زمينه، عضو كميسيون حقوقي و قضايي مجلس ششم، هدف از صدور فتواي علماي وهابيت در اعلام جهاد عليه شيعيان عراق را دشمني با شيعه و تفرقه‌افكني ميان مسلمانان دانست.

حجت‌الاسلام و المسلمين سيدناصر قوامي در گفت‌وگو با خبرنگار فقه و حقوق ايسنا بيان داشت: فرقه وهابيت، فرقه‌اي بسيار منحرف است كه در عربستان ظهور يافته و پيش‌تر هم اقدام به تخريب قبور ائمه عليهم‌السلام كرده است.

وي افزود: افراطيون اين فرقه كه انحراف بسيار جدي از اسلام دارند، نيز حتي كشتن شيعيان را واجب مي‌دانند؛ بنابراين اين‌ها با اقداماتشان چهره اسلام را در دنيا مشوش كرده‌اند و مي‌توان گفت كه شبكه تروريستي القاعده نيز ساخته و پرداخته اين گروه است.

قوامي درباره‌ي اقدام دولت عربستان در قبال اين مساله با توجه به آن‌كه اين دولت خود صدور چنين فتوايي را مجاز دانسته است، گفت: متاسفانه دولت عربستان در قبضه وهابي‌هاست و در آن‌جا وهابي‌ها از نفوذ گسترده‌اي برخوردارند. البته دولت عربستان بايد توجه داشته باشد كه وهابي‌ها با اين اقدام حيثيت اين دولت را كه مدعي خادم‌الحرمين است لكه‌دار مي‌كنند؛ متاسفانه اين گروه در دولت عربستان نقش دارد و علت صدور آن هم حمايت دولت بوده كه فكر مي‌كنيم اين امر مايه تأسف است و دولت عربستان بايد جلوي اين فجايع را بگيرد.

وي با بيان اينكه اين اقدام وهابيون برخلاف نصوص اسلامي است، ادامه داد: اين مساله حتي موجب بي‌آبرويي دولت عربستان كه مدعي‌ خادم‌الحرمين است، نيز خواهد شد.

قوامي با اشاره به اين‌كه صدور اين فتوا دشمني با شيعيان است، گفت: هدف از پايان گروه وهابيت تفرقه‌افكني و اختلاف ميان مسلمانان و رواج مساله برادركشي است؛ همان‌طور كه در عراق اتفاق افتاده است.

نماينده سابق مجلس تصريح كرد: فرقه وهابيت و دولت عربستان از اين بيانيه هيچ سودي نمي‌برند بلكه تنها سود اين مسأله به نفع دشمنان اسلام است كه در پشت پرده فعاليت دارند. هدف قدرتهاي بزرگ و سلطه‌گر، ايجاد اختلاف و به جان هم انداختن مسلمانان است و بزرگترين ضرر اين امر متوجه اسلام و مسلمين است.

وي درباره‌ي نقش علماي شيعه نسبت به اين مساله خاطرنشان كرد: علماي شيعه بايد با اين مساله با استدلال و متانت برخورد كرده و به صدور بيانيه‌هاي پرمحتوا، دعوت مسلمانان به همدلي و هم‌گرايي و جلوگيري از تفرقه‌افكني نقش خوبي داشته باشند. علماي اسلام و دولت ايران هم نبايد به گونه‌اي رفتار كنند كه موجب تشديد تفرقه شود. آنها بايد با سنگ‌اندازي‌هاي دشمنان عاقلانه رفتار كنند و حركات سنجيده‌اي از خود نشان دهند.

قوامي با تاكيد بر نقش مهم علماي شيعه در اين خصوص و ضرورت ارائه اسلام واقعي و برخورد زيركانه با اين امر گفت: در طول تاريخ تشيع هيچ جايي وجود ندارد كه عالمي شيعه، دستور كشتار سني‌ها را داده باشد و حتي خواهان مجروح كردن يا توهين به آنها باشد. امام خميني (ره)، نيز همواره به زائران ايراني تاكيد مي‌كردند كه در مراسم حج به امام جماعت سني و عربستان اقتدا كنند.

وي تاكيد كرد: در طول تاريخ شيعيان هرگز فتوايي اين چنيني صادر نكرده و نخواهند كرد.

قوامي درباره عدم اظهار نظر وزارت خارجه كشورمان نسبت به اين مساله گفت: احتمالا سياست وزارت خارجه كشورمان دامن نزدن به تفرقه‌افكني‌ها بوده است و از آن‌جا كه اگر حرف خلافي از سوي كسي گفته شود پخش آن هم خلاف است احتمالا اين سكوت وزارت خارجه جلوگيري از تفرقه‌افكني است.

نماينده سابق مجلس نسبت به اقدام مستدلانه علماي شيعه در قبال اين فتوا كه مخالف با نصوص اسلام و قرآن است، ابراز اميدواري كرد.

وهابيت در حال حاضر آلت دست آمريكاست

علماي اهل سنت و شيعه بايد متحدا اقدام برخي علماي وهابي را محكوم كنند

حجت‌الاسلام‌والمسلمين رسول منتجب‌نيا نيز اقدام برخي علماي وهابي در صدور اطلاعيه‌اي مبني بر قتل شيعيان را در جهت اهداف دشمنان جهان اسلام خواند و تاكيد كرد كه در برابر چنين اقداماتي بايد علماي اهل سنت و شيعه متحدا عمل كنند.

قائم مقام دبيركل حزب اعتماد ملي در گفت‌وگو با خبرنگار فقه و حقوق ايسنا، درباره‌ي فتواي قتل شيعيان از سوي 38 تن از علماي وهابي اظهار داشت: آنچه كه مسلم است اين‌كه تمامي فرقه‌هاي اسلامي اعم از شيعه و سني و چهار فرقه مشهوري كه در اهل سنت هستند و همچنين ديگر فرقه‌ها در شيعه، همه مسلمان هستند و تحت كلمه توحيد و تحت تعاليم پيامبر اكبرم (ص) اسلام هستند و پس از پيامبر، اميرالمؤمنين (ع) را به عنوان خليفه قبول دارند با اين تفاوت كه شيعيان به عنوان امام معصوم ولي اهل سنت به عنوان خليفه چهارم اميرالمؤمنين (ع) را قبول دارند.

وي ادامه داد: همه اهل سنت نسبت به اهل بيت پيامبر (ص) هم احترام مي‌گذارند با اين تفاوت كه شيعيان احترام ويژه‌اي مي‌گذارند و اعتقاد خاصي دارند، بنابراين همه مسلمانان در اين جهت متحد هستند و قرآن، اسلام و پيامبر (ص) و حتي اميرالمومنين (ع) را به عنوان محور قبول دارند و شكي نيست كه رمز موفقيت و پيروزي مسلمانان در وحدت همه قبايل و فرقه‌هاي اسلامي است.

منتجب‌نيا با بيان اين‌كه هميشه تاريخ دشمنان اسلام و نيروهاي استكباري درصدد ايجاد تفرقه بوده‌اند، خاطرنشان كرد: از جمله اين تفرقه‌ها، تفرقه بين مسلمانان با طرح مساله فرقه‌گري و تحريك فرقه‌ها عليه فرقه‌هاي ديگر بوده است. به ويژه از زماني كه استعمار كهنه و انگليس روي كار آمد چون اساسا سياست انگليس حكومت با تفرقه انداختن بوده است و پس از متلاشي شدن شوروي بزرگترين قدرت جهان، آمريكا شد و اين سياست ادامه داشته و در جهت متلاشي كردن مسلمانان، نرسيدن آنها به يك قدرت واحد و عدم ايستادگي در برابر استكبار، اقدامات تفرقه‌افكنانه اعمال مي‌شد.

قائم مقام دبيركل حزب اعتماد ملي تصريح كرد: يكي از راه‌هايي كه براي ايجاد تفرقه انتخاب مي‌شود اين است كه شيعه را عليه اهل سنت و اهل سنت را عليه شيعه تحريك مي‌كنند كه اين اقدامات با نوشتن كتاب‌ها، جزوات و رسومي عليه برخي فرقه‌ها از سوي ديگر فرقه‌ها كه چه بسا از سوي دشمنان نشأت گرفته انجام مي‌شود.

وي افزود: امام راحل كه نهضت خود را از حدود سال‌هاي 1341 – 1340 آغاز كردند هميشه بر وحدت مسلمانان و پرهيز از تفرقه تأكيد داشتند و به اين وسيله توانستند انقلاب اسلامي ايران را نه تنها در ايران بلكه در تمامي دنيا پرورش دهند و اين حركت عظيم جهاني را ايجاد كنند كه پرتو اين حركت در بسياري از كشورها از جمله لبنان، فلسطين، مصر و بسياري از كشورها ادامه يافته است.

منتجب‌نيا با اشاره به اين‌كه دشمنان هميشه در اين جهت تلاش كرده‌اند، گفت: وهابيت مسلكي است غير اسلامي و به نام اسلام مذهبي تاسيس شده كه جزو مذاهب اهل سنت نيست. اين تفكر ديني انحرافي پس از تشكيل در عربستان در بعضي از كشورها قدرت پيدا كرد و آل سعود به عنوان كساني كه طرفدار وهابيت هستند با تمام قدرت اين نكته را تقويت كردند و توانستند از اين طريق رخنه‌اي در اسلام فراهم آورند.

وي به رخنه اين فرقه در سال‌هاي اوايل انقلاب و به ويژه در دوران دفاع مقدس اشاره كرد و گفت: نمي‌توان فتنه‌هاي اين فرقه را در اين سال‌ها فراموش كرد و بسياري از مبلغان وهابي عليه مردم ايران و شيعيان تحريكاتي را ايجاد مي‌كردند اما امام بزرگوار با دعوت آنان به وحدت اين توطئه را شكستند و تا حدي اين نقشه خنثي شد و جالب اين است كه امام راحل در سال‌هاي آخر عمر خود بر اين مسأله تأكيد كردند كه مردم بايد اسلام آمريكايي را بشناسند و از آن كه در رأس آنها آل سعود و علماي وهابيت قرار دارند، پرهيز كنند.

منتجب‌نيا با تاكيد بر اين‌كه مسلمانان هميشه از وهابيان ضربه خورده‌اند، خاطرنشان كرد: وهابيت در حال حاضر آلت دست آمريكاست و تئوري و تز اسلامي براي ايجاد تفرقه بين مسلمانان به‌كار برده مي‌شود. در شرايط فعلي هم كه مسلمانان در برابر آمريكا و كشورهاي قدرتمند متحد شده‌اند، نوكران بي‌جيره و مواجب انگليس به وظيفه خود عمل مي‌كنند و حركت مورد اشاره از جمله آن‌هاست.

وي در رابطه با علت عدم عكس‌العمل سريع و به موقع مسوولان كشورمان در برابر چنين مساله‌اي گفت: متاسفانه در بسياري از موارد ما يا موضع انفعالي داريم يا در اعلام موضع خود تأخير بسياري داريم. جاي تأسف است كه مقامات كشور ما به اين مسأله دير توجه كردند اما باز هم بايد عكس‌العمل مناسبي نشان داده شود و نبايد به نوعي برخورد شود كه نقطه مقابل آنان و عليه اهل سنت رفتار شود كه ايجاد تفرقه كند.

منتجب‌نيا افزود: علماي اهل سنت و شيعه بايد متحدا اين عمل را محكوم كنند و علما وظيفه دارند با اين توطئه استكباري مقابله و دعوت به وحدت كنند و به مردم دنيا بفهمانند كه مسلمانان يد واحده در برابر دشمن هستند و اجازه ندهند كه دشمن به نام مسايل فرقه‌اي اختلاف و تشتت ايجاد كند.

وهابيت براي وحدت و اتحاد مسلمين اهميتي قائل نيست

سكوت و دعوت به وحدت بهترين ابزار براي عكس‌العمل است

آيت‌الله مرعشي نيز گفت: موضع‌گيري وهابيت كه شيعيان را مهدورالدم مي‌دانند، تازگي ندارد و مخصوصا در ايام حج اين مسايل شدت بيشتري مي‌يابد.

معاون سابق قضايي قوه قضاييه در گفت‌وگو با خبرنگارفقه و حقوق ايسنا درباره‌ي اطلاعيه‌ي اخير 38 تن از علماي وهابي مبني بر مجاز دانستن قتل شيعيان، اين موضع‌گيري‌ها را سابقه‌دار خواند و تصريح كرد: آنها در سخنراني‌هاي خود، شيعيان را مشرك مي‌دانند و چون حكم شرك مهدورالدم است لذا شيعيان را هم مهدورالدم مي‌دانند. اين فرقه با وحدت كاري ندارد و اين مساله عقيده‌ي آنهاست. هرچند ما بحث تقريب بين مذاهب را مطرح كرديم و در حال حاضر هم در دانشكده‌ي الهيات دانشگاه تهران براي فقه حنفي و فقه شافعي كرسي داريم و همچنين در زمان آيت‌الله بروجردي اقداماتي در جهت تقريب بين مذاهب صورت گرفت ولي فرقه‌ي وهابيت براي وحدت و اتحاد مسلمين اهميتي قائل نيست.

وي افزود: تبعات اين موضع‌گيري‌ها همان است كه مي‌بينيم در زمان حمله‌ي اسراييل به حزب‌الله لبنان به جاي اين‌كه بيايند از حزب‌الله حمايت كنند، علماي وهابي و برخي از علماي عربستان، اسراييل را تاييد كردند. اين مساله از بدبختي مسلمان‌هاست و ما هم نمي‌توانيم عقايد آنها را تغيير دهيم؛ چرا كه از مناظره و مذاكره گذشته و اين موضوع فتواي كشتار شيعيان توسط اين افراد سابقه‌ي تاريخي دارد؛ البته برخي از غيروهابي‌ها نيز مانند عده‌اي از سني‌هاي افغانستان اعتقاد به مهدورالدم بودن شيعه دارند و معتقدند كه اگر كسي شيعه‌اي را به قتل برساند، به بهشت مي‌رود.

مرعشي درباره‌ي مبناي صدور چنين اطلاعيه‌هايي خاطرنشان كرد: اين مسايل مبناي اعتقادي دارد هرچند ممكن است داراي مباني سياسي هم باشد ولي از سابق، اين بحث مطرح بوده و بسياري از علماي شيعه را هم به قتل رسانده‌اند. آنها زيارت ائمه عليهم‌السلام، اهل قبور و خواندن زيارتنامه را از سوي ما شرك مي‌دانند.

معاون سابق قضايي قوه قضاييه، بهترين عكس‌العمل را در برابر اين قبيل موضع‌گيري‌ها سكوت دانست و افزود: نشان دادن هر عكس‌العملي جز سكومت بدتر است. جواب ابلهان خاموشي است و در اين بين سكوت بهترين ابزار براي عكس‌العمل است. همچنين بايد آنها را به حفظ وحدت توصيه كرد.

منبع:ايسنا

 

شنبه 2 دی 1385 - 9:34


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری