جمعه 16 خرداد 1399 - 10:35
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

شهريار جهانيان
موسسه فرهنگي تسنيم نور

 

عليرضا لولاچيان، مديرعامل تسنيم نور: همواره سعي كرده‌ايم با عمل خود را اثبات كنيم

 

اشاره:

از جمله نهاد‌ها و سازمان‌‌هايي كه در باب مسائل حوزه‌ي مهم و استراتژيك ديني– فرهنگي همواره از جايگاه و اهميت ويژه‌اي برخوردار بوده سازمان تبليغات اسلامي است. اين سازمان بزرگ تبليغي را با توجه به لزوم و وجوب قرين و عجين بودن مقوله‌هاي ديني و فرهنگي با يكديگر، شايد بتوان به نوعي حلقه‌ي اصلي پيوند «حوزه» و «دانشگاه» نيز ناميد. از اين رو بدون ورود در وادي تعارفات و تمجيدات مرسوم فعلي، به نظر راقم اين سطور سپردن سكان اين كشتي بزرگ تبليغي، آن‌هم در درياي متلاطم فرهنگي برهه‌ي حساس زماني جهان فعلي به فردي همچون حجتالاسلام و المسلمين دكتر خاموشي كه در هر دو مركز بزرگ علمي و فرهنگي كشور(حوزه و دانشگاه) حضوري فعال داشته‌اند قطعا بدون حكمت نبوده و نمي‌تواند باشد. شاهد اين مدعا هم انجام كار‌ها و ارائه‌ي طرح‌هاي بديع ديني و فرهنگي جديد‌التاسيس در سازمان تبليغات خواهند بود. از افتتاح و راه‌اندازي سايت معتبر قرآني تبيان گرفته تا ايجاد خبرگزاري مهر و پس از آن نيز تاسيس مؤسسات راهبردي همچون «مؤسسه‌ي فرهنگي تسنيم نور». لذا نظر به اهميت موضوع و بمنظور تنوير افكار عمومي(خصوصا همكاران معزز سازماني) و شايد شرح حداقلي فلسفه‌ي وجودي و اهداف اجرايي تاسيس چنين مؤسساتي، مصاحبه‌اي با جناب آقاي عليرضا لولاچيان مدير عامل محترم مؤسسه فرهنگي تسنيم نور توسط روابط عمومي اين مؤسسه ترتيب داده شده است كه مطالعه و تدقيق در آن خالي از لطف نخواهد بود؛ با اين توضيح كه ايشان با طرز تفكري خاص، بار‌ها و بار‌ها در طول مدت زمان قبولي تصدي اين سمت از انجام چنين مصاحبه‌هايي طفره رفته بود چرا كه تز مديريتي‌شان اينگونه است كه معتقدند: «بهترين زبان براي سخن‌گفتن، با عمل صحبت‌كردن است.» و به قول سعدي عليه‌الرحمه «مشك آن است كه خود ببويد نه آن كه عطار بگويد...»

به هر حال پس از رايزني‌هاي مكرر و ذكر اين نكات كه عدم استفاده از ابزارهاي معمول و متداول اطلاع‌رساني در مقطع فعلي با عرف منافات داشته و لاجرم باعث دلخوري برخي از دوستان مطبوعاتي و بروز بعضي تلقي‌هاي ناصحيح از مؤسسه خواهد گرديد در نهايت امر به سؤالات ما پاسخ دادند. لذا ضمن تشكر از ايشان توجه خوانندگان گرامي را به متن خلاصه شده‌ي اين گفتگو جلب مي نماييم.

بيوگرافي مختصري از خودتان و نحوه‌ حضور در مؤسسه را بيان نماييد.

به نام خدا، بنده عليرضا لولاچيان هستم. 36 سال سن دارم و از آن زماني كه بخاطر دارم در فعاليت‌هاي فرهنگي بوده‌ام. يعني بواسطه‌ي فعاليت‌هاي پدرم كه يكي از شخصيت‌هاي فرهنگي هستند من نيز از نوجواني و بلكه از كودكي ناظر و همراه ايشان بوده‌ام البته پس از پايان جنگ، چند سالي در يكي از ارگان‌ها فعاليت داشتم و حدود 6 سال هم در مدارس «جامعه‌ تعليمات اسلامي» خدمت كرده‌ام. از ارديبهشت‌ماه سال 1381 وارد سازمان تبليغات اسلامي شده و در ابتدا بعنوان« سرپرست اداره‌ي بازرسي و رسيدگي به شكايات» و پس از آن به عنوان« مدير عامل مؤسسه‌ي مجتمع‌هاي فرهنگي و رفاهي» سازمان مشغول به فعاليت شدم كه اين مؤسسه پس از طي مراحل ثبت، با نام« مؤسسه‌ فرهنگي تسنيم نور» ادامه‌ي كار داده و هنوز هم بعنوان مدير عامل در خدمت اين مؤسسه هستم.

مختصري از پيشينه فكري و كاري دكتر خاموشي رياست سازمان و علت لزوم تاسيس مؤسسه‌ي فرهنگي جديدي به نام «تسنيم نور» را بيان نماييد:

در زمان تصدي اداره بازرسي و در طول سفر‌هاي استاني كه در معيت رياست مكرم سازمان بوديم يك خلأ جدي احساس مي‌شد و آن اينكه سازمان داراي امكانات و قابليت‌هاي اردويي و رفاهي بسيار مناسبي بوده كه بنابر دلايل گوناگوني از جمله غفلت و يا بعضا عدم تمكن مالي دفاتر استاني سازمان بصورت مجموعه‌هاي فاقد كاربري باقيمانده است. از سوي ديگر مجموعه‌هايي با عنوان مجتمع فرهنگي از اعتبارات سفرهاي مقام معظم رهبري و يا بودجه‌هاي استاني و كشوري ساخته شده بود كه عملا كاربري اداري پيدا كرده و كمتر فعاليت فرهنگي در آن صورت مي‌گرفت و از آنجا كه رويكرد جديد سازمان پس از رياست جناب آقاي دكتر خاموشي استفاده‌ي بهينه از امكانات و استعداد‌هاي سازمان در راستاي فعاليت‌هاي فرهنگي بود لذا مطالعات گسترده‌اي در رابطه با اين مراكز صورت گرفت كه در نهايت طرحي با عنوان «تاسيس مؤسسه مجتمع‌هاي فرهنگي و رفاهي» با هدف مديريت متمركز، بهسازي و بهره‌برداري كامل از اين امكانات به رياست سازمان ارائه شد كه پس از انجام كارشناسي‌هاي فراوان مؤسسه‌ي مذكور در شهريور ماه 1382 با حكم رياست محترم سازمان فعاليت خود را آغاز كرد.

در چه سالي و چگونه تسنيم نور تاسيس شد؟

پس از آغاز فعاليت مؤسسه‌ي مجتمع‌هاي فرهنگي و رفاهي تدوين اساسنامه در دستور كار قرار گرفت و با مشاوره و همكاري تني چند از مديران سازمان، كار تهيه و تدوين اساسنامه به پايان رسيد و مقدمات ثبت مؤسسه از طريق وزارت ارشاد اسلامي و سازمان ثبت آغاز شد كه به دليل بروكراسي حاكم بر دواير دولتي با پايداري و مقاومت همكاران ما، مؤسسه با نام مؤسسه‌ي فرهنگي «تسنيم نور» در روز سوم خرداد ماه 1384 كه روز مقاومت و پايداري نيز نام دارد به ثبت رسيد.

نكات مهم و برجسته‌ي اساسنامه‌ي مؤسسه‌ي تسنيم نور را عنوان كنيد:

مؤسسه با هدف كلي توسعه و تعميق فرهنگ و معارف اسلامي و رشد معرفت ديني و تعاليم انسان‌ساز اهل بيت عصمت و طهارت «عليهم‌السلام» به عنوان محور انديشه و عمل امت اسلامي و در راستاي تحقق اهداف ذيل تاسيس گرديده است:

الف- ارتقاي سطح كمي و كيفي فعاليت‌هاي فرهنگي سازمان تبليغات اسلامي و تلاش در جهت غني‌سازي، انسجام و وحدت رويه‌ي اصولي اين فعاليت‌ها
ب- ارائه الگو‌هاي رفتاري مناسب به مخاطبين از طريق ارائه‌ي خدمات آموزشي و تبليغي
ج- برنامه‌ريزي ويژه‌ براي جوانان به منظور ارتقاي سطح بينش آنان از طريق ارائه‌ي خدمات آموزشي، تبليغي
د- گسترش زمينه‌هاي مشاركت و مباشرت مردمي در توسعه و ترويج فعاليت‌هاي فرهنگي

ضمن اين كه مهم‌ترين و برجسته‌ترين نكات اساسنامه در ماده‌ي هفتم آن آورده شده است كه عبارتند از:

الف- مشاركت در برگزاري همايش‌ها و سمينار‌ها براي سازمان‌ها و مراكز دولتي و خصوصي
ب- مطالعات و تحقيقات در موضوعات متناسب با اهداف و فعاليت‌هاي مؤسسه و اجراي طرح‌هاي پژوهشي
ج- ارائه‌ي خدمات پيمان مديريت براي اجراي پروژه‌هاي فرهنگي و هنري
د- تشكيل انجمن‌هاي فرهنگي، ادبي، شعر و شاعران با هدف اشاعه‌ي فرهنگ و ادبيات ديني(به صورت غير مستقل و وابسته به مؤسسه)
ه- شناساندن تمدن ايران و فرهنگ انقلاب اسلامي
و- طراحي و برگزاري دوره‌هاي آموزش كوتاه مدت آزاد فرهنگي
ز- اجرا و برگزاري همايش‌ها، جشنواره‌ها، مسابقات و نمايشگاه‌هاي فرهنگي
ح- طراحي و برگزاري دوره‌هاي آموزشي، فرهنگي و هنري تك‌مهارتي در زمينه‌هاي فرهنگي، هنري، مطبوعاتي و امور سياحتي و زيارتي

اعضاي هيئت مديره‌ي مؤسسه را نام برده و در مورد هر يك به اختصار شرح دهيد و اينكه چطور شد كه به اين سمت منصوب شدند.

در مجموع، اعضاي هيئت مديره‌ي مؤسسه چهار نفر هستند كه عبارتند از:

1- جناب آقاي مهندس چيني‌فروشان؛ مدير عامل كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان كه از چهره‌هاي نام آشناي عرصه‌ي فرهنگ مي باشند ضمن اينكه در شوراي سياستگزاري حوزه‌ي هنري سازمان تبليغات نيز عضويت دارند و در مجموع با كليت سازمان آشنايي خوبي دارند.
2- جناب آقاي سيد حسن حسيني؛ معاون اداري و مالي سازمان تبليغات اسلامي كه ايشان نيز به جهت حساسيت مؤسسه و ضرورت تعامل بالاي آن با سازمان و تخصص ايشان در اداره‌ي امور اداري و مالي از طرف رياست سازمان به عنوان عضو هيئت مديره منصوب شدند.
3- جناب آقاي محمد رضا اسماعيلي؛ مدير كل امور مجامع و مؤسسات سازمان تبليغات اسلامي كه ايشان نيز يكي از فعالان آموزش و پرورشي و نيرويي فرهنگي هستند و از ابتداي آغاز كار طراحي مؤسسه همكاري نزديكي داشته‌اند كه در حال حاضر نيز يكي از افراد مؤثر در پيشبرد اهداف مؤسسه مي‌باشند.
4- جناب آقاي مهندس محسن عسگري؛ مدير كل سابق طرح و برنامه‌ي سازمان تبليغات اسلامي كه ايشان بواسطه‌ي سابقه‌ي مديريتي در آموزش و پرورش و نيز تجارب بالاي فرهنگي در قالب هيئت مديره قرار گرفتند و از خدمات و تجارب ايشان استفاده شده‌است كه البته پس از قطع رابطه‌ي كاري با سازمان هنوز هم كم و بيش از ايشان بهره مي‌بريم.

اهم اهداف مؤسسه كه در اولويت ويژه‌ي دستيابي قرار دارند كدامند؟

اهم اهداف اولويت‌دار مؤسسه را مي‌توان در دو بخش عنوان كرد.

الف) در حوزه‌ نرم‌افزاري:

مطالعه و طراحي استاندارد‌هاي اردوگاهي و رفاهي با بهره‌گيري از منابع داخلي و خارجي، انجام مطالعات پژوهشي در رابطه با اوقات فراغت با اولويت گروه سني مخاطب، برقراري ارتباط با نهاد‌ها و مراكز مشابه جهت تبادل تجارب و اطلاعات، برنامه‌ريزي جهت جذب، آموزش و تربيت مربيان اردويي

ب) در حوزه‌ي سختافزاري: بهسازي و تجهيز مراكز اردوگاهي كه در اختيار مؤسسه قرار گرفته‌اند، بهره‌برداري كامل و جامع از مراكز در اختيار با برنامه‌ريزي كلان اردويي و رفاهي

تسنيم نور از چه بخش‌ها و قسمت‌هايي تشكيل شده است و در صورت امكان چارت تشكيلاتي آن را ترسيم نماييد؟

چارت تشكيلاتي مؤسسه هنوز بصورت قطعي تصويب نشده است و در حال حاضر در مراحل پاياني طراحي به سر مي‌برد اما در كل هر واحد عملياتي شامل مجموعه‌هاي اداري، مالي و پشتيباني خواهد بودكه مؤسسه ما نيز از اين امر مستثني نيست در كنار كار يك دفتري به نام دفتر پژوهش‌ها و مطالعات راهبردي در مؤسسه تشكيل شد كه وظيفه‌ي طراحي چشم‌انداز، ساختار تشكيلاتي و مرامنامه‌ها و آئين‌نامه و شرح مشاغل و... را بر عهده دارد كه بحمدالله تا اين زمان كه حدود 4 ماه از راه اندازي اين دفتر مي‌گذرد پيشرفت قابل توجهي داشته است ضمن اين كه در بخش‌هاي ديگر مؤسسه، مديريت‌هاي اردوگاه‌ها و مجتمع‌هاي فرهنگي و رفاهي در حوزه‌ي خود مشغول به فعاليت مي باشند.

همچنين يكي ديگر از بخش‌هايي كه در مؤسسه فعاليت مي‌كند «دفتر طرح سپهر ايراني» است كه در مقطع فعلي بدليل نوپا بودن و اجراي آزمايشي، به بيان نام آن اكتفا مي‌كنم و ان‌شاءالله پس از طي مراحل آزمايشي به تفصيل در رابطه با اين طرح صحبت خواهم كرد.

با توجه به مدت زمان نسبتا كوتاهي كه از تاسيس مؤسسه مي‌گذرد تاكنون چه كار‌هايي در تسنيم نور انجام شده است؟

در مرحله‌ اول مؤسسه تلاش كرده است تا مجموعه‌هاي تحويلي را مطابق با استاندارد‌هاي مربوطه كه آن هم از طريق مطالعات و پژوهش‌هاي فراوان بدست آمده ‌است بهسازي نموده و نياز‌هاي فضايي مجموعه‌ها را مطابق با ظرفيت ايجاد نمايد. سپس بخش گرافيك محيطي دكوراسيون داخلي مؤسسه با طراحي و استفاده از امكانات و تجهيزات مورد نياز نسبت به تجهيز و زيبا‌ سازي مجموعه‌ها اقدام و در نهايت پس از آماده‌سازي كامل مجموعه، مديران واحد‌ها نسبت به جذب مخاطب و سرويس‌دهي اقدام مي‌نمايند. و جالب توجه است كه بهره‌برداري از مجموعه‌ها نسبت به قبل از تصدي مؤسسه حدود10 برابر افزايش داشته است.

در راستاي ارائه‌ خدمات رفاهي به كاركنان سازمان نيز در سال گذشته، مؤسسه اقدام به عقد قراردادي با يكي از مجموعه‌هاي رفاهي زيبا، مدرن و مجهز در مشهد مقدس و در فاصله‌ 150 متري حرم مطهر كرد كه متاسفانه بواسطه‌ي عدم حمايت مسئولين ذيربط، قرارداد مذكور در اواسط كار، باطل شد و پيرو آن به مؤسسه زيان مالي نيز وارد گرديد. همچنين با طراحي مناسبي كه در اردوگاه نور نشتارود صورت گرفته علاوه بر فضاي اردوگاهي موجود، تعداد چهار سوئيت با امكانات 15 تخت و ظرفيت پذيرايي در حدود 25 نفر نيز آماده‌ي سرويس‌دهي به كاركنان سازمان مي باشد.

چه مراكز، مؤسسات، نهاد‌هاي فرهنگي و اردوگاه‌هايي تا كنون به زير‌مجموعه‌ي مؤسسه ملحق شده‌اند؟

تا به حال مجتمع فرهنگي حضرت آيت‌الله خامنه‌اي نجف‌آباد و قهدريجان با عنوان مجتمع‌هاي فرهنگي كشوري و اردو‌گاه‌هاي نشتارود، كرج، فيروز‌كوه، سي‌سخت(در مراحل تحويل)، كياسر(در مراحل تحويل) و زمين اردوگاهي آلكام در سواحل درياي خزر؛ منطقه‌ي پره‌سر (در مراحل تحويل)، اردوگاه نمين اردبيل(در مراحل مطالعاتي جهت تحويل) بعنوان اردوگاه‌هاي كشوري و نيز مجتمع رفاهي كلاردشت كه بحمد‌ا... با تائيد و دستور صريح رياست معظم سازمان به سرعت در حال ساخت مي‌باشد به عنوان زير‌مجموعه‌هاي مؤسسه مي‌توان از آن‌ها نام برد. ضمن اين كه اخيرا نيز زائر‌سراي مشهد مقدس جهت بهسازي و مديريت، تحويل مؤسسه شده است كه انشاءا... بتوانيم در اسرع وقت، شرايط مناسب‌تري را براي استفاده و اسكان همكاران سازماني و خانواده‌هاي محترمشان فراهم كنيم.

ارتباط مؤسسه تسنيم نور با خود سازمان و ساير مجامع و مراكز وابسته چگونه است و چه راهكارهايي براي تقويت اين ارتباط انديشيده‌ايد؟

در مجموع ارتباط مؤسسه با سازمان و توابع آن بحمد‌الله ارتباط خوب، تنگاتنگ و رو به رشدي است فقط تنها مشكلي كه در حال حاضر وجود دارد امكانات كم مؤسسه و درخواست‌هاي مكرر مجامع وابسته جهت بهره برداري از مجموعه‌هاست كه اميدواريم در آينده‌اي نه چندان دور بتوانيم شرايط بهتري را فراهم كنيم.

همانطوري كه حضرتعالي نيز قاعدتا بايستي شنيده باشيد واقعيت امر اين است كه عده‌اي معتقدند بنابر هر دليلي تاكنون مؤسسه‌ تسنيم نور ناشناخته مانده و به نوعي تمايلي به اين امر نداشته و به اصطلاح در سايه بوده است. نظر شما در اين مورد چيست و در صورت صحت، علت و چرايي آن را بيان نماييد:

به نظر من، چنين نظراتي اگر هم بر فرض، وجود داشته باشند صحيح نيست و واقعيت اين است كه ما به هيچ عنوان در سايه نيستيم بلكه به نوعي شايد بتوان گفت در آفتاب محض مشغول به فعاليت و باز‌سازي، تجهيز و بهره‌برداري از مجموعه‌هاي تحويلي مورد اشاره هستيم. ضمن اين كه تمام فعاليت‌هاي انجام شده قابل رؤيت و بازديد و بهره‌برداري مي‌باشد ولي تنها نكته‌اي كه به نظر مي‌رسد اين قبيل برداشت‌ها از آن صورت گرفته باشد اين است كه اصولاً ما اهل صحبت نيستيم و سعي‌مان هم اين است كه با عمل، خود را ثابت كنيم.

در پايان اگر حرف يا مطلب ناگفته‌اي باقي مانده است كه طرح آن را ضروري مي‌دانيد بيان نماييد.

ما اعتقاد داريم كه توان نرم‌افزاري مؤسسه توان بسيار بالا و قابل اتكايي است كه اميدوارم با تدابيري كه در سازمان انديشيده خواهد شد فعاليت‌هاي عملياتي كه در حوزه‌ وظايف مؤسسه مي‌باشند به اين مجموعه‌ پرتوان محول شود، ان‌شاءالله.

 

 

سه‌شنبه 14 آذر 1385 - 12:17


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری