شنبه 14 تير 1399 - 3:49
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

عليرضا قرائي

 

گزارشي از چهاردهمين نمايشگاه قرآن كريم

 

به گزارش خبرنگار سازمان تبليغات‌اسلامي: نمايشگاه امسال كه در مصلاي تهران برپاست داراي بخش‌هاي مختلفي است كه همه گروه‌هاي سني مي‌توانند از آن بهره‌مند شوند. بخش‌هاي آموزش، پژوهش، دانشگاهي، نشرالكترونيك، كودك و نوجوان، طرح قرآن و دفاع مقدس، پيامبر اعظم، حجاب، جوان، نمايش، هنري، بانوان از جمله قسمت‌هاي مختلف نمايشگاه چهارده قرآن است.

آنچه در نمايشگاه امسال بيشتر به چشم مي‌خورد كثرت و گوناگوني قسمت‌هاي مختلف است كه ساير ضعف‌هاي نمايشگاه همچون استقبال كم مخاطب، غرفه‌آرايي نامناسب و بي‌تجربگي مسئولان اجرايي را تا حدي جبران نموده است. اين ضعف‌ها گاه مشكلاتي را براي غرفه‌داران و خبرنگاران و عكاسان پديد آورده است. در زير چند خبر و گزارش از چهاردهمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم ارائه مي‌شود تا خوانندگان بيشتر در جريان اين نمايشگاه سالانه قرار گيرند.

براي نخستين بار در ايران:

آموزش تفسير قرآن كريم در سه ساعت

يك مؤسسه قرآني برنامه‌اي را تدوين نموده است تا تفاسير و مفاهيم قرآن را در يك جلسه سه ساعته براي كودكان 4 تا 11 ساله بيان نمايد. اين موسسه داراي كارگاه‌هاي آموزشي است كه فعاليت‌هاي قرآني خود را در اين كارگاه‌ها به علاقه‌مندان عرضه مي‌نمايد.

جامع‌ترين نرم‌افزار قرآني روي تلفن‌هاي همراه

جامع‌ترين و كامل‌ترين نرم‌افزار قرآني بر روي تلفن‌هاي همراه در چهاردهمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم عرضه مي‌شود. اين نرم‌افزار داراي اختيارات فراواني براي كاربر از جمله متن كامل قرآن، تفسير كامل قرآن (تفسير نمونه)، ترجمه دكتر الهي قمشه‌اي و قرائت كل با صداي استاد پرهيزگار همراه با نمايش متن در هنگام پخش صداست. اين نرم‌افزار كه نورالطريق نام دارد بر روي تلفن‌هاي همراه نوكيا سري 60 و سريn قابل نصب است و قابليت گلچين نيز دارد. حداقل ظرفيت حافظه تلفن همراه براي نصب اين نرم‌افزار با صدا و تصوير 80 مگابايت و بدون صوت 10 مگابايت است. همچنين هنگام گلچين سوره‌هاي مورد نظر توسط كاربر اين ظرفيت بسته به انتخاب‌ها كاهش مي‌يابد. نورالطريق محصول مشترك شركت همراه نرم‌افزار نوين و شركت نور است. شركت همراه نرم‌افزار نوين در برنامه‌هاي آينده در نظر دارد احكام، ادعيه، مفاتيح الجنان، ديوان حافظ، مثنوي مولوي و شاهنامه فردوسي را به صورت نرم‌افزار قابل نصب بر روي تلفن‌هاي همراه ارائه كند. همچنين برنامه‌نويسان اين شركت در تلاشند قابليت نصب نرم‌افزار نورالطريق را روي تلفن‌هاي همراه ديگر بجز سري 60 و nنوكيا هموار سازند.

معرفي فعالان قرآني كودك و نوجوان در نمايشگاه

كودكان و نوجواناني كه در سراسر كشور حائز رتبه‌هاي برتر ملي در رشته‌هاي مختلف علوم قرآني هستند در بخش كودك و نوجوان به مخاطبان معرفي مي‌شوند. اين كار چند ماه قبل از برگزاري نمايشگاه طي تماس با موسسات و نهادهاي مرتبط شروع شده و يك بانك اطلاعاتي مفيد در اين زمينه تهيه شده است.

شهدا فال زندگي مي‌گيرند

بازديدكنندگان از چهاردهمين نمايشگاه قرآن فال زندگي خود را در غرفه پيامبر اعظم صلي‌الله‌ عليه‌وآله به دست شهدا مي‌سپارند. غرفه پيامبر بزرگ‌ترين غرفه نمايشگاه است كه براي نخستين بار امسال نرم‌افزار فال شهدا را طراحي كرده است. در اين نرم‌افزار كاربر با واردكردن اسم و مشخصات فردي خود به اين نرم‌افزار مي‌تواند به نحو جديدي فال خود را رقم بزند. در اين نرم‌افزار وصيت‌نامه 50 شهيد دفاع مقدس نيز موجود است.

براي نخستين بار در ايران:

مفاتيح و قرآن به‌شكل جزء به جزء به خط بريل

يكي از موسسات قرآني براي نخستين بار براي نابينايان قرآن را به صورت 30 جز مجزا و به خط بريل تأليف كرده است. اين موسسه ادعيه مفاتيح را نيز با خط بريل منتشر كرده است از جمله ويژگي اين محصولات حجم كم و محل راحت براي نابينايان و كم بينايان است.

نمايش نقالي براي كودكان و نوجوانان

بخش كودك و نوجوان چهاردهمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم براي نخستين بار هر روز صبح نمايش نقالي با موضوعات قرآن اجرا مي‌كند.

طواف كعبه در دنياي مجازي

علاقه‌مندان و بازديدكنندگان از نمايشگاه قرآن مي‌توانند در غرفه دنياي مجازي با استفاده از دستگاه و ديدن تصاوير خانه خدا به طواف كعبه بپردازند. اين دستگاه به بازديدكنندگان اين امكان را مي‌دهد تا لباس احرام بپوشند و با حركت بر روي اين دستگاه و ديدن تصاوير خانه كعبه به صورت مجازي به ديدن صفا و مروه بپردازند.

با حضور فرزندان اساتيد شهير مصري:

نسل سوم قاريان مصري در ايران

تعدادي از قاريان برجسته و نسل سومي مصر از جمله ياسر عبدالباسط، فرزند استاد عبدالباسط محمد عبدالصمد قاري شهير اين كشور و محمود و انور شحات انور فرزندان استاد شحات محمد انور قاري برجسته مصري در محفل انس با قرآن كريم در نمايشگاه امسال حضور داشتند. اين محفل از هشتم ماه مبارك رمضان به مدت 5 شب در محل نمايشگاه از ساعت 30/19 برگزار شد.

بهترين توصيف از پيامبر اسلام در نمايشگاه قرآن

«جلوه‌هايي از پيامبر اعظم در قرآن» يكي از بخش‌هاي نمايشگاه چهاردهم قرآن است كه صحنه‌هايي از زندگي پر بركت رسول اكرم صلي‌الله‌ عليه ‌و آله در آن به تصوير كشيده شده است. اين بخش داراي غرفه‌هاي متفاوتي است كه صحنه‌هايي از بعثت پيامبر، ليله‌المبيت، غار ثور، دلجويي پيامبر از ضعيفان و غدير خم در آن به چشم مي‌خورد. در مدت برگزاري نمايشگاه در اين غرفه مسابقه‌اي كتبي با عنوان مهربان‌ترين برگزار مي‌گردد كه در آن به بهترين توصيف از پيامبر صلي‌الله ‌عليه‌وآله جايزه‌اي اهدا خواهد شد.

كودكان و نوجوانان در نمايشگاه

بخش كودك و نوجوان امسال با برنامه‌هاي متنوع و جذاب درخدمت كودكان و نوجوانان قرآني است. غرفه‌هايي مانند قصه‌گويي و پرده‌خواني، نقاشي و خوشنويسي، مقاله‌نويسي، داستان نويسي، تئاتر و بازي‌هاي قرآني، مسابقات رايانه‌اي و غيره اين بخش را تشكيل مي‌دهند. همچنين بازديدكنندگان مي‌توانند با حضور در اين بخش عضو انجمن قرآني كودك و نوجوان شوند.

در حاشيه چهاردهمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم گفت‌وگوهايي با برخي از مسئولان، كارشناسان و غرفه‌داران انجام داده‌ايم كه در ذيل آمده است:

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي:

هركس آهنگ خودش را مي‌زند

با وجود صرف بودجه‌هاي كلان براي ترويج فرهنگ قرآني، هماهنگي لازم بين مراكز متولي فعاليت‌هاي قرآن وجود ندارد و هركس آهنگ خودش را مي‌زند.

به گزارش خبرنگار «بشري»، صفار هرندي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در دومين بازديد خود از نمايشگاه قرآن گفت: ستادي با مركزيت وزارت فرهنگ و با اعلام به‌رسميت‌شناختن همه گروه‌ها و فعالان عرصه قرآني تشكيل شده تا بتوانند اين مشكل را برطرف و اين مراكز را هماهنگ نمايد تا ان‌شاءالله موانع رشد فرهنگي قرآني در كشور مرتفع شود. وي در ارزيابي از نمايشگاه امسال افزود: خواسته دست‌اندركاران نمايشگاه امسال براي ايجاد تحول در شكل آن تا حدود زيادي موفق بوده و در بخش‌هايي از آن ابتكار عمل كاملاً مشهود است و به نظرم شعار ورود مفاهيم قرآن به زندگي تا حد زيادي در نمايشگاه تأمين شده است.

داور مغربي مسابقات قرآن كريم:

در صورت عمل به قرآن ديگر شاهد ذلت كشورهاي اسلامي نخواهيم بود

شيخ عبدالعزيز القصار داور بين‌المللي بيست و سومين دوره مسابقات بين‌المللي قرآن گفت: در صورت عمل به قرآن ديگر شاهد ذلت كشورهاي اسلامي نخواهيم بود. امروز چشم همه مردم دنيا به كشور شما دوخته شده است چون در حال حاضر ايران تنها كشوري است كه در مقابل استكبار جهاني ايستاده و به همين دليل همه مردم براي استحكام و استمرار حكومت و رهبر آن دعا مي‌كنند. وي خاطر نشان كرد: وقتي به كشورم و نزد خانواده‌ام باز گردم مطمئن هستم اولين سوالي كه از من مي‌پرسند درباره وضعيت ايران خواهد بود و من در جواب آنها خواهم گفت كه ايران همچنان استوار و سرفراز و پابرجاست و در مقابل دشمنان ايستاده است و من مطمئن هستم همه خانواده من با صداي بلند خواهند گفت: پاينده باد ايران!

عضو هيأت‌مديره تشكل‌هاي قرآني:

هدف تشكل‌هاي قرآني بيشتر تشكل‌هاي مردمي است

حبيب‌الله عزيزي عضو هيأت‌مديره تشكل‌هاي قرآني گفت: اتحاديه مجموعه‌اي غيردولتي است كه با هدف شناسايي، ساماندهي و تقويت و پشتيباني از تشكل‌هاي مردمي و جذب و توزيع امكانات و اعتبارات فرهنگي و تدوين سياست‌هاي كلان در عرصه فعاليت‌هاي قرآني 2 سال است كه فعاليت مي‌كند. وي افزود: اين اتحاديه داراي 30 عضو ثابت مردمي و 28 عضو افتخاري دولتي است. هدف بيشتر تشكل‌هاي غيرانتفاعي و مردمي در قالب فعاليت‌هاي قرآني است. در حال حاضر 26 استان بجز استان مرزي كه اكثراً سني‌نشين هستند عضو اتحاديه هستند و 180 هزار نفر را در حوزه‌هاي مختلف تحت پوشش قرار داده‌ايم. عزيزي درباره فعاليت‌هاي تشكل‌ها در نمايشگاه قرآن امسال تصريح كرد: در نمايشگاه قرآن امسال يك پكيج از اقلام و توليدات فرهنگي و قرآني تهيه شده كه در اختيار بازديدكنندگان قرار مي‌گيرد. ضمن آنكه آدرس و تلفن علاقه‌مندان را ثبت و در طول سال نيز با علاقه‌مندان در ارتباط خواهيم بود. اين عضو هيأت مديره تشكل‌هاي قرآني خاطر نشان كرد: يكي از مهم‌ترين كاركردهاي تشكل‌ها تسريع در ثبت موسسات قرآني بجاي 4 سال در 2 ماه است كه با همكاري وزارت فرهنگ اين مسئله انجام مي‌شود.

مركز فرهنگ و معارف قرآني ارائه كرد:

دايره‌المعارف بزرگ قرآني براي سنين مختلف

حجت‌الاسلام عيسي عيسي‌زاده مسئول غرفه مركز فرهنگ و معارف قرآني درباره فعاليت‌هاي اين مركز گفت: مركز يكي از بزرگ‌ترين مراكز پژوهش‌هاي قرآني كشور است. وظيفه اصلي آن تدوين و تهيه پروژه‌هاي بنيادين و كاربردي در كشور است كه داراي 9 گروه تحقيقاتي و هر گروه داراي محققان و كارشناسان مختلفي است. وي افزود: اين مركز كه وابسته به دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم است با هدف آسان كردن تحقيقات قرآني براي قرآن پژوهان از حوزه و دانشگاه تأسيس شده است.

مسئول غرفه مركز فرهنگ و معارف قرآني درباره محصولات ارائه شده اين مركز در نمايشگاه امسال گفت: پروژه فرهنگ قرآني كه كليد راه‌يابي به مفاهيم قرآني است، دايره‌المعارف بزرگ قرآن براي سنين مختلف، فرهنگ موضوعي تفسير كه شامل 20 دوره از تفسير شيعه و سني است، پروژه قرآن و علوم مختلف، پروژه تفسير ترتيبي قرآن، پروژه تفسير موضوعي قرآن، پروژه‌هاي رسانه‌اي با مقالات كاربردن قرآني و پروژه مأخذشناسي شامل آخرين دستاوردهاي قرآني از فعاليت‌هاي ارائه شده در نمايشگاه امسال است. حجت‌الاسلام عيسي‌زاده اطلاع‌رساني سريع در همه موضوعات قرآني به مخاطبان را از ويژگي‌هاي پروژه قرآن برشمرد و درباره ديگر ويژگي‌هاي آن تصريح كرد: فراهم‌آوردن زمينه تدوين پايان‌نامه‌هاي قرآني، فراهم آمدن موضوع تفسيري مدخل‌هاي قرآني، بسترسازي براي تدوين بزرگ‌ترين دايره‌المعارف قرآني، ايجاد بستري مناسب براي پروژه‌هاي نو و روزآمد و فراهم‌آوري عناوين اصلي علوم اسلامي در شاخه‌هاي گوناگون را از ديگر ويژگي‌هاي اين پروژه عنوان كرد.

بخش دانشگاهي در نمايشگاه چهاردهم

دكتر رحيم قرباني مسئول بخش دانشگاهي گفت: بخش دانشگاهي با شعار دانشگاه پيشرو در توسعه مفاهيم قرآني در نمايشگاه امسال با حضور 13 نهاد دانشگاهي و جمعاً 17 غرفه آغاز كرده است. وزارت علوم، وزارت بهداشت، وزارت آموزش و پرورش (بخش تربيت معلم و دانشگاه‌هاي فني)، دانشگاه آزاد، دانشگاه پيام نور، دانشگاه علوم انتظامي، مجامع كانون‌هاي قرآني و عترت دانشگاه‌هاي كشور، بسيج دانشجويي، جهاد دانشگاهي، مدرسه دانشگاهي قرآن و عترت و نهاد نمايندگي ولي فقيه در دانشگاه‌ها اين نهادها را تشكيل مي‌دهند. وي افزود: علاوه بر اين نهادها غرفه‌هايي تحت عناوين پايان‌نامه‌هاي قرآني، نشريات قرآني، فعاليت‌هاي ويژه پيامبر اعظم صلي‌الله‌ عليه‌ و آله و كارگاه هنري و كارگاه‌هاي تخصصي قرآن و عترت هم حضور دارند. علاوه بر بخش‌هاي مختلف كه نسبت به سال‌هاي قبل سه برابر شده بيش از 20 نوع فعاليت و نشست جانبي صورت مي‌گيرد. دكتر قرباني تصريح كرد: بخش دانشجويي در نمايشگاه چهاردهم به بخش دانشگاهي تغيير نام داده است و عموم دانشگاهيان مانند اساتيد و اعضاي هيأت علمي نيز در كنار دانشجويان به فعاليت مي‌پردازند.

مسئول بخش دانشگاهي چهاردهمين نمايشگاه قرآن با بيان افزايش فعاليت‌هاي تبليغي و ترويجي اين بخش گفت: جا و زمينه لازم جهت فعاليت‌هاي بيشتر آموزشي و مطالعاتي و ساماندهي پايان‌نامه‌هاي دانشجويي هنوز داراي خلأ است كه اميدواريم اين خلأ پر شود. چرا كه يكي از اهداف نمايشگاه به نمايش گذاشتن و نقد آثار بخش‌هاي مختلف است كه ما اميدواريم بر اين اساس بتوانيم نقاط ضعف و قوت خود را بيشتر بشناسيم.

دكتر قرباني درباره چگونگي شركت دانشگاه‌ها در نمايشگاه‌ افزود: تقاضاهاي بسياري از سوي دانشگاه‌هاي خاص صورت گرفته بود كه ما نمي‌توانستيم به لحاظ محدوديت مكاني در خدمت همه دانشگاه‌هاي كشور باشيم. اين بود كه به صورت نهادي و وزارتخانه‌اي عمل كرديم. لذا همه پايان‌نامه‌ها نيز با هماهنگي وزارتخانه مورد نظر ارائه شده است. وي عنوان كرد: برخي از توليدات قرآني از جمله cdهاي مختلف كه موجود است در نمايشگاه امسال به صورت فروشي ارائه شده است. cdهاي الرحمن و پرسمان (شامل 8 پرسش و پاسخ دانشجويي) نمونه‌هاي اين محصولات هستند كه آثار فروشي بخش دانشگاهي در غرفه نهاد نمايندگي ارائه مي‌شود. دكتر قرباني درباره پايان‌نامه‌هاي ارائه شده در نمايشگاه قرآن از سوي بخش دانشگاهي تصريح كرد: پايان‌نامه‌ها فروشي نيستند. ما معرفي پايان‌نامه‌هاي دانشجويي را اعلام كرديم، اينها براي شركت در مسابقه است اما چون جزو سندهاي علمي كشور است به صورت اماني اينجا گردآوري شده است و محققان و علاقه‌مندان در صورت نياز مي‌توانند از مطالب آن استفاده نمايند.

وي خاطر نشان كرد: از آنجا كه بخش قرآني وزارت ارشاد دچار تغييرات زيادي شده اصل نمايشگاه فعاليتش را از ارديبهشت آغاز كرد كه فرصت كمي بود. براي بخش دانشگاهي تنها 2 ماه فرصت داشتيم تا اعلام كنيم و طبيعتاً دانشگاه‌ها با تعطيلات مواجه بودند. از آنجا كه سال بعد نيز با مشكل تعطيلات دانشگاه‌ها در تابستان مواجهيم، اميدواريم دبيرخانه اين بخش را در طول سال فعال كنيم.

مسئول بخش كودك و نوجوان نمايشگاه:

آشنايي كودكان و نوجوانان با علوم قرآني هدف اصلي است

حسين بهبودي مسئول بخش كودك و نوجوان نمايشگاه قرآن گفت: هدف اصلي نمايشگاه هر سال معرفي يافته‌ها و فعاليت‌هاي مختلف نهادها در كشور و جهان اسلام است. در نمايشگاه امسال ستاد از 5 ماه قبل فعاليتش را آغاز كرد و همه تدابير لازم را انديشيد. بنابراين بدون اغراق بايد صحه گذاشت كه نمايشگاه امسال را عوامل قرآني كشور اداره مي‌كنند. وي افزود: بخش كودك و نوجوان به عنوان يكي از بخش‌هاي پرهيجان و پرمخاطب نمايشگاه سعي كرده است تا با الهام‌گيري از اهداف و سياست‌هاي نهايي نمايشگاه فعاليت كند. هدف اصلي اين بخش آشنايي و ايجاد انس و علاقه در كودكان و نوجوانان بازديدكننده نسبت به فعاليت‌هاي قرآني است. بر اين اساس 5 گام را براي رسيدن به اين هدف به صورت علمي طراحي كرديم. بهبودي با بيان توجه به نوجوانان هم‌پاي كودكان در نمايشگاه امسال يادآور شد: در سال‌هاي قبل بخش كودك و نوجوان به مباحث كارگاهي و فستيوالي خلاصه مي‌شد اما امسال به بحث‌هاي نمايشگاهي همسان با ساير بخش‌ها عنايت شده است. مسئول بخش كودك و نوجوان نمايشگاه چهاردهم گفت: ما محصول فروشي در اين بخش نداريم. تنها، نشريه‌اي براي علاقه‌مندان تدارك ديده شده كه با قيمت بسيار نازل ارائه مي‌شود. بهبودي تصريح كرد: نشست با مولفان كتب ديني دوره ابتدايي و راهنمايي براي تحليل چالش‌هاي موجود در زمينه قرآني، جنگ كودك و نوجوان، ويژه برنامه براي كودكان استثنايي، گردهمايي ملي قرآن كودك و مراسم اختتاميه اهم فعاليت‌ها و برنامه‌هاي بخش كودك و نوجوان در نمايشگاه را تشكيل مي‌دهد.

وي با انتقاد از سازمان دارالقرآن الكريم خاطر نشان كرد: اگر بخواهم بعنوان يكي از مسئولان نمايشگاه صبحت كنم از مسئولان سازمان دارالقرآن الكريم گله دارم، به اين دليل كه ارشاد تلاش كرده دستاوردهاي قرآني يك‌ساله كشور را اينجا گردهم آورد، و سازمان تبليغات اسلامي و بخصوص سازمان دارالقرآن الكريم كه متولي امور قرآني كشور در طول سال است شايسته بود در نمايشگاه قرآن حضور پيدا مي‌كرد. شايد اين ناشي از بي‌تفاوتي دوستان نسبت به اين حركت كشوري و جهاني است. براي مهمانان خارجي موجه نيست بدانند دو مركز قرآني در كشور باهم مشكل داشته يا سليقه‌هاي مختلف دارند.

مسئول بخش آموزش نمايشگاه:

كار نمايشگاه قرآن نظارت نيست

محمدحسين فريدوني مسئول بخش آموزش نمايشگاه نيز گفت: اين بخش براي اولين‌بار در نمايشگاه در كنار بخش پژوهش طراحي و اجرا مي‌شود. وي نظام آموزشي قرآن در كشور را به 4 دسته تقسيم كرد و افزود: معرفي نظام آموزش عمومي قرآن در نظام رسمي آموزش و پرورش، معرفي برنامه‌هاي آموزش عمومي در نظام غيررسمي، معرفي آموزش‌هاي تخصصي در نظام آموزش و معرفي برنامه آموزش‌هاي تخصصي قرآني به صورت مردمي عناوين اين تقسيم‌بندي را تشكيل مي‌دهد. فريدوني درباره فعاليت‌هاي بخش آموزش در نمايشگاه امسال گفت: جزئيات قانون اعطاي كارشناسي و بالاتر به حافظان قرآن و نحوه استفاده از آن به صورت تابلوهايي در اين بخش به بازديدكنندگان ارائه شده است.

نشست‌هاي تخصصي با عنوان بررسي مشكلات آموزش قرآن در كشور و مشاهده آموزش قرآن توسط آموزش و پرورش نيز از ديگر فعاليت‌هاست.

مسئول بخش آموزش نمايشگاه قرآن امسال درباره نظارت بر آموزش‌هاي قرآني تصريح كرد: كار نمايشگاه قرآن نظارت نيست. نظام آموزش و پرورش وزارتي آموزشي است ولي در بخش غيررسمي بايد هدايت درستي باشد كه مقوله ديگري است. فريدوني خاطر نشان كرد: بخش آموزشي نمايشگاه قرآن نيمه‌تخصصي است و براي استفاده كارشناسان مربيان و معلمان فعال شده است.

دكور فيلم‌هاي تاريخي و قرآني در نمايشگاه

«سيما فيلم» در يك حركت نمادين دكور مجموعه‌هاي تلويزيوني و فيلم‌هاي قرآني را در معرض ديد بازديدكنندگان از چهاردهمين نمايشگاه قرآن قرار داده است. اين غرفه با وسائل صحنه فيلم‌هاي «مردان آنجلس، مختارنامه و حضرت يوسف عليه‌السلام» به نمايش گذاشته شده است. همچنين مجسمه قوچ سنگي سريال مردان آنجلس، سلاطين مصر، فيلم حضرت يوسف عليه‌السلام و لباس‌ها، شمشيرها و سرنيزه‌ها و ارابه‌هاي فيلم مختارنامه در اين نمايشگاه براي بازديدكنندگان برپا شده است و گوشه‌هايي از پشت صحنه اين مجموعه در اين غرفه پخش مي‌شود. لازم به ذكر است مسئولان و غرفه‌داران سيمافيلم از مكان خود در زيرزمين نمايشگاه امسال گله‌مند بودند.

 

 

چهارشنبه 19 مهر 1385 - 11:10


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری