دوشنبه 23 تير 1399 - 12:59
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

عليرضا قرائي

 

توليد بيش از صد اثر در ايام جنگ لبنان توسط حوزه هنري

 

بيشتر از صد اثر هنري از زمان حادثه حمله ارتش اسراييل به لبنان،‌ توسط هنرمندان واحدهاي مختلف حوزه‌هاي هنري سراسر كشور براي حمايت از مقاومت مردم لبنان توليد و منتشر شده است. به گزارش روابط‌عمومي حوزه‌ هنري، از فرداي آن روز كه خبر وقوع جنگ در سرزمين لبنان منتشر شد هنرمندان حوزه هنري با خلق آثار هنري در رشته‌هايي مانند فيلم، عكس، تئاتر، ادبيات و هنرهاي تجسمي حمايت بي‌دريغ خود را از پايداري مردم لبنان نشان دادند.

هنرمندان حوزه هنري در بخش سينما و هنرهاي تصويري، در اين مدت كوتاه چهار ويدئوكليپ با عناوين: لبنان (همراه با تريشن)، نامه‌اي به فلسطين، تيزر نقاشي كودكان و شعر فلسطين توليد كردند كه علاوه بر پخش از رسانه‌هاي عمومي، از طريق مونيتورهاي اماكن عمومي مانند ايستگاه‌هاي مترو نيز در معرض ديد مردم قرار گرفت. كپي‌رايت فيلم مستند حزب‌الله نيز به كوشش حوزه هنري از شبكه dna اروپا خريداري شد كه از رسانه صداوسيما به سمع و نظر مردم رسيد. واحد سينمايي حوزه هنري شهرستان تبريز نيز ساخت انيميشني كوتاه را در دستور كار خود قرار داد كه به زودي از رسانه‌هاي عمومي و خصوصي پخش و منتشر خواهد شد. لازم به گفتن است كه برنامه‌سازان و فيلمبرداران حوزه از كليه برنامه‌ها و توليداتي كه در راستاي حمايت از مقاومت لبنانيان در سراسر كشور انجام شده بود فيلم مستندي نيز تهيه كرده‌اند.

نويسندگان حوزه هنري نيز در اين مدت همزمان و همسو با ساير واحدهاي حوزه به خلق آثار ادبي با موضوع لبنان و فلسطين اقدام كردند كه از مهم‌ترين آنها مي‌توان شب خاطره لبنان را ياد كرد. آخرين نشست از سلسله نشست‌هاي برنامه شب خاطره به فراخور اين موضوع به شرح زندگي عده‌اي از زنان استشهادي فلسطيني و لبناني اختصاص يافته بود و نكته قابل توجه اين كه نمايندگاني از جنبش‌هاي حماس و حزب‌الله نيز در آن حاضر بودند.

حوزه‌هاي هنري استان‌هاي چهارمحال‌وبختياري، بوشهر، قزوين، گلستان، آذربايجان‌شرقي، لرستان، مركزي، كهكيلويه و بويراحمد، يزد، سيستان و بلوچستان، زنجان و فارس نيز هركدام در اين ايام خونبار شب شعري ترتيب دادند كه موضوع آنها همين مظلوميت بود و به جز اين، ويژه‌‌نامه‌هايي را هم به مناسبت اين رخداد منتشر كردند.

واحد آفرينش‌هاي ادبي حوزه هنري علاوه بر اين براي همصدايي با مردم لبنان شب شعرهايي نيز در تالار انديشه ترتيب داد كه در آن شماري از چهره‌هاي نامدار شعر معاصر ايران همچون عبدالجبار كاكايي، عليرضا قزوه و ديگران به شعرخواني پرداختند. از ديگر فعاليت‌هاي ادبي نويسندگان اين سازمان در موضوع يادشده فراخواني بود كه از كودكان مي‌خواست نامه‌هاي خود به سيدحسن نصرالله را به اين واحد ارسال كنند تا به دست رزمندگان حزب‌الله برسد. سايت اينترنتي لوح مركز آفرينش‌هاي ادبي حوزه هنري نيز در اين زمينه مسابقه وبلاگ نويسي‌اي را با عنوان «سنگ‌نوشت» طراحي كرده است كه فراخوان آن از طريق رسانه‌ها و جرايد كثيرالانتشار به سمع و نظر مردم رسيده است. اين مسابقه مخصوص وبلاگ‌ نويساني است كه يا به طور تخصصي و يا دست كم مقاله يا گزارشي از گزارش‌هاي وبلاگ‌ يا وب‌سايت خو را به اين موضوع اختصاص داده‌اند. از ديگر فعاليت‌هاي هنرمندان اديب حوزه هنري برگزاري جشنواره‌اي در سطح بين‌الملل با عنوان سلام بر نصرالله است كه با همكاري انتشارات سوره مهر، موسسه شهيد آويني و دفتر ادبيات و هنر مقاومت انجام مي‌شود.

در بخش تئاتر نيز حوزه هنري آثار هنري قابل توجهي را توليد كرده و برنامه‌هاي ديگري را نيز در دست توليد دارد. برگزاري جشنواره تئاتر خياباني حماسه كه طي آن 25 گروه نمايش 30 نمايش را در سراسر كشور به اجرا خواهند گذاشت از جمله برنامه‌هاي در دست تدارك هنرمندان نمايشگر حوزه هنري است. لازم به گفتن است كه در يك هفته‌اي كه اين جشنواره داير خواهد بود 1500 اجرا از نظر مردم خواهد گذشت و در اختتاميه آن نيز عروسك نمادين صهيونيست‌ها به آتش كشيده خواهد شد. از ديگر برنامه‌هاي در دست اجراي هنرمندان تئاتري حوزه، يكي طراحي چندين اتوبوس سيار است كه در هر كدام 4 گروه نمايشي مستقر خواهند شد. اين گروه‌ها به شهرهاي مختلف ايران سفر مي‌كنند و هر بار براي مردم نمايشي را كه مضمون آن مظلوميت لبنانيان و فلسطينيان است اجرا مي‌كنند. هنرمندان نمايشگر حوزه هنري جز مواردي كه از آنها ياد شد تئاتري را نيز در دست توليد دارند كه در آن اعضاي دو گروه تئاتري ايراني و لبناني مشتركاً نمايشي را در دو كشور و ساير ممالك اسلامي به روي صحنه خواهند برد. اين را نيز بايد افزود كه نسخه تعزيه‌اي نيز با موضوع لبنان تنظيم شده است كه با استفاده از تعزيه‌ خوان‌ها و نسخه خوان‌هاي حرفه‌اي 14 اجرا از آن در تماشاخانه‌ها به روي صحنه خواهند رفت. مركز هنرهاي نمايشي اين تغزيه را براي اجرا در سطوح بين‌المللي مناسب عنوان كرده است. واحدهاي نمايشي حوزه‌هاي هنري ساير استان‌هاي كشور نيز در اين مدت آثاري را به اجرا گذاشتند كه از جمله آنها مي‌توان به اجراي يك هفته‌اي نمايشي اشاره كرد كه توسط هنرمندان بوشهري به روي صحنه رفت. اين نمايش نيز مقاومت مردم لبنان و فلسطين را موضوع خود قرار داده است.

هنرمندان تجسمي حوزه هنري نيز به واسطه مجال بيشتر و محدوده وسيع‌تري كه براي نمايش آثار در اختيار دارند برنامه‌ها و آثار در خوري را با اين موضوع عرضه كردند. چاپ و انتشار كتاب پوسترهاي مقاومت در شمارگان 2200 نسخه و راه‌اندازي نمايشگاه سيار پوسترهاي مقاومت دركليه استان‌هاي كشور از جمله برنامه‌هاي اين واحد از حوزه هنري بوده است. درباره اين نمايشگاه سيار بايد گفت كه تا به حال در دو استان گيلان و اردبيل برگزار شده و به زودي به استان سوم منتقل و در آن جا داير خواهد شد. اين واحد در گالري‌هاي شهر تهران نيز از زمان وقوع آن حادثه تاكنون نمايشگاه‌هايي از نقاشي‌ها و آثار گرافيكي هنرمندان خود با موضوع مقاومت لبنانيان داير كرده است كه از جمله آنها مي‌توان به نمايشگاه حماسه مقاومت و سرزمين مقاومت در نگارخانه سوره اشاره كرد.

نمايشگاه هنر مفهومي (كانسيت چوال) در قزوين، برگزاري نمايشگاه كاريكاتور با موضوع انتفاضه در زنجان، نمايشگاه تجسمي با موضوع ايثار و شهادت در محل برگزاري نمازجمعه كرمانشاه، نمايشگاه صد در برابر هزار، با موضوع حزب‌الله لبنان در زنجان و 000 از جمله نمايشگاه‌هايي بودند كه در اين مدت در استان‌هاي كشور برگزار شدند. دفاتر هنرهاي تجسمي حوزه‌هاي هنري استان‌ها علاوه بر اين موارد، فراخوان‌هايي را با موضوع يادشده منتشر كردند كه از جمله آنها مي‌توان به مسابقه استاني كاريكاتور سايه سياه در مازندران، مسابقه نقاشي كودكانه «آنها چه گناهي دارند؟» در كهكيلويه وبويراحمد و نيز فراخوان مسابقه نقاشي با موضوع كودكان وحزب‌الله در يزد اشاره كرد. از ديگر برنامه‌هاي در دست اجرا و بلندمدت مركز هنرهاي تجسمي حوزه هنري براي حمايت از پايداري مردم لبنان و فلسطين، سفارش 30 اثر به كاريكاتوريست صاحب نام كامبيز درم بخش، است كه پس از پايان پروژه در قالب كتابي منتشر خواهد شد. مركز هنرهاي تجسمي همچنين كتابي از عكس‌هاي رضا برجي (عكاس جنگ)، را نيز به همراه كتاب كاريكاتورهاي درم‌بخش و كتابي كه از آثار 30 كاريكاتوريست ديگر تشكيل شده در دست چاپ دارد. اين مركز همچنين از 12 هنرمند نقاش همچون حبيب‌الله صادقي، حسن ياقوتي، زهرا رهنورد، طه حيدري و000 نيز خواسته است تا تابلوهاي تصويرگري خود با اين موضوع را در اختيار اين واحد قرار دهند.

خانه عكاسان نيز كه در برپايي نمايشگاه‌هاي عكس با موضوع فلسطين و لبنان سابقه‌اي ديرين دارد در اين مدت نمايشگاه‌هاي عكسي از مقاومت لبنانيان و فلسطينيان برپا كرده است كه شماري از آنها در فضاي داخلي گالري خانه عكاسان و برخي ديگر در معبر عمومي جلو در حوزه هنري برپا شدند. آخرين نمايشگاه عكس عابر خانه عكاسان ايران از عكس‌هايي برپا شده بود كه عده‌اي از عكاسان آنها با حمايت مالي و معنوي اين واحد به لبنان اعزام شده بودند. از ميان اين عكاسان حسن فاطمي، حسن قائدي، شهاب آذر و 000 را مي‌توان نام برد. خانه عكاسان حوزه هنري كرمانشاه نيز همزمان با اين ايام نمايشگاهي از عكس‌هاي تجاوزات اسرائيليان به شهر قانا برپا كرد. برگزاري نشست‌هاي تخصصي عكس با موضوع مورد نظر از ديگر برنامه‌هاي اين واحد از حوزه هنري بوده است.

هنرمندان موزيسين حوزه هنري نيز در روزهاي مخاصمه آثاري را با اين موضوع در دستور كار قرار دادند كه از مهم‌ترين آنها مي‌توان به تهيه و تنظيم كاستي از سرودهاي حماسي ايران و لبنان با عنوان حزب‌الله اشاره كرد. در اين كاست 8 سمفوني به روي شعرهاي فارسي، عربي و لاتين تنظيم شده و 55 نوازنده قطعات آن را نواخته‌اند. اجراي موسيقي محلي با موضوع حزب الله در راهپيمايي ضد صهيونيستي توسط هنرمندان حوزه هنري استان هرمزگان و توليد و تنظيم سرودهاي حماسي روي شعري به نام حز‌ب‌الله توسط حوزه هنري استان بوشهر، از جمله برنامه‌هاي مركز موسيقي حوزه هنري در روزهاي مخاصمه اسراييل با لبنان بوده است.

اين مركز همچنين با دعوت از خوليو آمايدا لوپز، گيتاريست بزرگ اكوادري، كنسرتي به نام پايداري براي صلح را در تالار انديشه برگزار كرد كه با استقبال مخاطبان ايراني مواجه شد. اين را نيز بايد افزود كه در مدت مخاصمه قطعه‌اي موسيقي با نام شعر فلسطين به كوشش اين مركز ساخته شد كه كليپ آن با صداي هومن بختياري از صداوسيما به سمع و نظر مخاطبان رسيد.

توزيع بسته‌هاي فرهنگي در روز اعلام خبر پيروزي حزب‌الله در برابر ارتش اسراييل، اهداي لوح تقدير به هنرمنداني كه در برنامه حمايت از مقاومت حزب‌الله لبنان شركت كرده بودند فراخوان پيام ادبي كوتاه از طريق sms در حمايت از حزب‌الله و مردم فلسطين توسط حوزه هنري كهكيلويه و بويراحمد، تهيه بروشور از كليه فعاليت‌هايي كه با موضوع حمايت از مقاومت لبنانيان و فلسطينيان انجام شده‌اند طراحي مسابقه سراسري شليك به خانه عنكبوت توسط حوزه‌هاي هنري كرمان و زنجان و پيشنهاد نامگذاري يك خيابان به نام مقاومت و يك مسجد به نام حزب‌الله از ديگر برنامه‌هاي فرهنگي حوزه هنري در حمايت از پايداري ممالك مسلمان در برابر تجاوزگران بوده است. قابل ذكر است كه كاركنان حوزه‌هاي هنري سمنان و شاهرود حقوق يك هفته خود را نذر مردم مظلوم لبنان و فلسطين كردند و جز اين‌ها پوسترهاي سيدحسن نصرالله و مقاومت حزب‌الله نيز چاپ و در كليه مراكز استاني حوزه هنري منتشر شد.

حوزه هنري در سطح بين‌الملل نيز برنامه‌هايي را با همين موضوع در دست پي‌گيري دارد كه از جمله آنها مي‌توان به برگزاري ورك‌شاپ‌هاي نقاشي، كاريكاتور، گرافيك و عكس در 7 كشور جهان با حضور 10 نفر از هنرمندان برجسته اشاره كرد. گفتني است كه درآمد حاصل از فروش آثاري كه در اين كارگاه توليد و خلق مي‌شوند صرف حمايت از مردمان لبنان و فلسطين خواهد شد. در پايان بايد افزود كه هنرمندان واحد تجسمي حوزه هنري در آينده‌اي نزديك نمايشگاهي را زير عنوان فلسطين در كشور سودان برپا خواهند كرد. حوزه هنري برنامه‌هاي ديگري را نيز با اين موضوع در دست اقدام دارد كه در آينده نزديك اعلام خواهند شد. از جمله اين اقدامات مي‌توان به اجراي نمايش‌هاي خياباني در ايستگاه‌هاي مترو و... اشاره كرد.

 

 

دوشنبه 20 شهريور 1385 - 15:29


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری